დისშვილის ვალებისთვის დეიდას ბინას ართმევენ
medikob.gifმედეა ხოხაშვილს, როგორც მიწისძვრით დაზარალებულს, სახლი  ხელისუფლებამ მისცა. ხოხაშვილი ორ შვილთან ერთად ცხოვრობს. ახლა კი მთელი ოჯახი დისშვილის აღებული ვალების გამო უსახლკაროდ რჩება.
მედეა ხოხაშვილის დისშვილს  ცირა კორინთელს, ვინმე ირინა ქარელის ვალი ჰქონდა. იმის გამო, რომ კორინთელს სხვა მევალეებიც ჰყავდა, საკუთარი ბინა გაყიდა და მათ ფული დაუბრუნა. ირინა ქარელმა გასეხსებული თანხა 900 დოლარი, კორინთელისგან რაკი ვერ მიიღო, მის მეზობლად მცხოვრებ კორინთელის დეიდას მიადგა და  ვალის დაბრუნება მას მოსთხოვა.
ხოხაშვილს აჟამად სახლიდან გამოსახლებას სთხოვენ. თუმცა, მისთვის გაუგებარია, რატომ ასახლებენ საკუთარი სახლიდან, მაშინ, როცა არავის ვალი არ აქვს. საქმე, რომელზეც მედეა ხოხაშვილი დღემდე ჩივის 1994  წელს დაიწყო.
მედეა ხოხაშვილი: „მაშინ ქალაქს შეიარაღებული ფორმირებები განაგებდნენ. ქარელი  მხედრიონელ ჯემალ რომელაშვილს, თემურ ნამიჩეიშვილს და სხვებს დაუკავშრდა და სახლში მომეჭრნენ. მაიძულეს ნოტარიუსთან გავყოლოდი და განმეცხადებინა, თითქოს ჩემს ქონებას და მის მართვას ირინა ქარელს ვანდობდი. იმის გამო, რომ განადგურებით დამემუქრნენ, აღნიშნულ მინდობილობას ხელი მოვაწერე, რადგან დარწმუნებული ვიყავი, მუქარას შეასრულებდნენ. იმავე დღეს მივმართე გორის სარაიონთაშორისო პროკურორს (მაშინ პროკურორი ამირან ნოზაძე იყო). აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება დაიწყო, რომელსაც მაშინდელი პროკურორი, გორის რაონული სასამართლოს ამჟამინდელი თავმჯდომარე ბონდო ვათიაშვილი იძიებდა. მაგრამ მაშინ შეიარაღებული ფორმირებები  პროკურატურაზე სერიოზულ გავლენას ახდენდნენ და მეშესაბამის შედეგს ვერ მივაღწიე. თუმცა, პროკურატურის დახმარებით ნოტარიუსთან გაფორმებული მინდობილობა გავაუქმე.“
მედეა ხოხაშვილი ყვება, რომ მას შემდეგ ირინა ქარელი და შეიარაღებული ფორმირების სხვადასხვა წევრები რამდენჯერმე მიუვარდნენ სახლში და ბინის დაცლას სთხოვდნენ:
„ქუჩაში, სახალხოდ მომაბეს ყელზე ჯაჭვი, მაიძულებდნენ დამეწერა ხელწერილი არარსებული ვალის შესახებ, თითქოს მქონდა ქარელის ვალი და ამის გამო ბინას ვაძლევდი. იძულებული გავხდი ხელწერილი დამეწერა. ისევ წამიყვანეს ნოტარიუსთან და ირინა ქარელისთვის ჩემი ბინის საბუთები გადამაცემინეს, ვითომ ქარელს ბინა 160 მილიონ კუპონად მივყიდე. სინამდვილეში, არც ეს თანხა მინახავს თვალით. შემდეგ, 1995 წელს, ჩემი ბინა ირინა ქარელმა, თავის მხრივ, მიყიდა ვინმე მარიკა ეშმაკურაშვილს 335 მილიონ კუპონად,“ - ამბობს მედეა ხოხაშვილი.
საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს სტატისტიკის დეპარტამენტიდან მიღებული ცნობის შესაბამისად, აღნიშნული თანხა, ანუ 335 მილიონი კუპონი, მაშინ  273 აშშ დოლარს შეადგენდა. თუ გავითვალისწინებთ, რომ ბინა სამ სართულიანია, საინტერესოა, რატომ გაყიდა ქარელმა ხოხაშვილის ბინა 273 დოლარად.
ირინა ქარელმა ხოხაშვილს ვალის დაბრუნების მოთხოვნით სასამართლოშიც უჩივლა, თუმცა, ქარელის ვალი მედეა ხოხაშვილს კი არა, მის დისშვილს ცირა კორინთელს ჰქონდა. სასამართლომ ხოხაშვილის სასარგებლო გადაწყვეტილება გამოიტანა, ასეთივე გადაწყვეტილება გამოიტანეს ყველა ინსტანციის სასამართლოში, ყველა სხდომაზე ხოხაშვილის დისშვილმა ცირა კორინთელმა აღიარა, რომ მან ისესხა ფული ირინა ქარელისგან და არა მისმა დეიდამ.
ქარელმა უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილების გაუქმება შეძლო. სასამართლოს მოთხოვნით მიმართა, გაეუქმებინათ უკვე  ძალაში შესული გადაწყვეტილება, იმ მოტივით, რომ  ისინი პროცესს არ ესწრებოდნენ. უზენაესი სასამართლოს მოსამართლემ დალი ხელაიამ აღნიშნული მოტივის გამო თავისივე გამოტანილი გადაწყვეტილება გააუქმა.
ხოხაშვილი აცხადებს, რომ სასამართლო პროცესზე მოწინააღმდეგე მხარე, ანუ ქარელი ესწრებოდა და მოსამართლემაც ამიტომ გამოიტანა გადაწყვეტილება.
დღემდე ჩივის მედეა ხოხაშვილი და სიმართლეს კი ვერ პოულობს, რადგან მას არ ჰყავდა ადვოკატი, რომელიც საქმის მსვლელობაში სწორ მიმართულებას მისცემდა. სწორედ ამის გამო ხოხაშვილი დღეს გამოუვალ სიტუაციაშია.
ხოხაშვილი სისსხლის სამართლის საქმის ძიებაში დაბრუნებასაც ითხოვს, მან 2004 წლის დეკემბერში,  ირინა ქარელის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნის აღძვრის მოთხოვნით კვლავ მიმართა პროკურატურას, თუმცა, გორის რაიონულმა პროკურატურის პროკურორმა ია მეფარიშვილმა, 2005 წლის 26 იანვარს გამოიტანა დადგენილება „სისხლის სამართლებრივი დევნის აღძვრაზე უარის თქმის შესახებ“, სისხლის სამართლებრივი დანაშაულის არ არსებობის გამო.
ხოხაშვილმა, იმის გამო, რომ არ შეეძლო საკუთარი უფლებების სრულყოფილად დაცვა და არ ჰქონდა შესაბამისი სახსრები, დადგენილება გორის რაიონულ სასამართლოში მხოლოდ ერთი წლის შემდეგ,  2006 წლის იანვარში გაასაჩივრა. 2006 წლის 14 თებერვალს მას დადგენილების გაუქმების შესახებ სასამართლომ უარი უთხრა. ამ საქმეში ყველაზე საინტერესო ის არის, რომ პროკურატურის დადგენილების გაუქმების შესახებ, გორის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ გიორგი მიროტაძემ იმსჯელა და 14 თებერვალს დადგენილებაც გამოიტანა. იმ დროისთვის კი მიროტაძე არაუფლებამოსილი პირი იყო, რადგან პრეზიდენტის 2006 წლის 10 თებერვლის ბრძანებულებით, გიორგი მიროტაძე გათავისუფლებული იყო დაკავებული თანამდებობიდან.
ხოხაშვილმა დადგენილება სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგიაშიც გაასაჩივრა, თუმცა, დადგენილების გაუქმებაზე იქაც უარი უთხრეს. რადგან პროკურატურის დადგენილების გასაჩივრების ვადები უკვე გასული იყო.
ხოხაშვილი გენერალურ პროკუარტურაში და იუსტიციის სამინისტროში ჩივის და იმედი აქვს, ახლა მაინც იპოვის სამართალს, ის საქმის ხელახალ შესწავლას ითხოვს.

Aunt Is Seized of Flat Because of Niece’s Debts
medikob.gifThe government granted Medea Khokhashvili with flat as she was victim of earthquake. She lives in the flat with her two children but now her family will remain homeless because of the debts taken by Medea Khokhashvili’s niece.
Tsira Korinteli, the niece of Khokhashvili, incurred in debt of certain Irina Kareli. As Korinteli had debts of some other people, she sold her flat to pay the money. Since Irina Kareli could not get her 900 USD back she applied to her neighbor, Korinteli’s aunt and demanded her to pay the debt of the niece.
Khokhashvili is demanded to empty her flat. However she cannot understand why she is being evicted from her own house while she does not owe any money to anybody. The argument on the situation started in 1994.
Medea Khokhashvili: “At that time the city was governed by armed formations. Kareli got in touch with Jemal Romelashvili, Temur Namichaishvili and other members of the Mkhedrioni Armed Unit who broke into my house. They made me go to Notary and sign a warrant according to which Irina Kareli could manage my property. As those people threatened me with death I signed the warrant. On the same day I applied to Amiran Nozadze, that-time Gori Regional Prosecutor regarding the fact. They started the investigation on the case and former Prosecutor Bondo Vatiashvili, who is now the chairman of the Gori District Court, was put in charge of the case. However, those armed formations had great influence on Prosecutor’s office and investigation could not succeed. Nevertheless I managed to abolish the warrant enacted at the Notary with the support of the Prosecutor’s Office.”
Khokhashvili recalled that afterwards, Irina Kareli attacked her family together with other militants several times. They demanded them to empty the house.
“In the street they put chain on my neck in public and ordered to sign the document on being Kareli’s debtor whom I was giving my flat. Then they took me to Notary again where I was to transfer the documents on my flat to Irina Kareli. According to those documents, I sold my flat to Kareli for 160 million kupons. In fact nobody paid me the money. Afterwards, in 1995 Irina Kareli sold my flat to certain Marika Eshmakurashvili for 335 million kupons,” said Khokhashvili.
According to the Statistics Department within the Georgian Ministry of Economical Development, 335 million kupons equaled to 273 USD at that time. If we take into consideration that the house was three-storied building, it is strange how Jareli could sell it for 273 USD only.
Irina Kareli applied to the court against Khokhashvili and demanded her debt back; thought the real debtor of Kareli was Khokhashvili’s niece, Korinteli. The courts of all instances made decisions in Khokhashvil’s favor. At every court hearing Korinteli stated that she had borrowed money from Kareli and not her aunt.
Kareli managed to abolish the decision of the Supreme Court. She applied to the court to cancel the decision that was already put in force. The reason for abolishment was her absence at court hearings. Based on the argument, Dali Khelaia, the judge for the Supreme Court canceled her initial verdict.
Khokhashvili claims that the accuser side, Irina Kareli, attended the court hearings and consequently the judge passed the verdict.
Medea Khokhashvili is still applying to the court but cannot render the justice. She did not have a lawyer who could protect her during case discussion and it became the reason for her problems.
Khokhashvili demands to start repeated investigation on the case. In December of 2004 she applied to the Prosecutor’s Office against Irina Kareli however Ia Mefarishvili, Gori District prosecutor, made resolution on January 26 2005 on “the refusal to launch criminal investigation on the case” because the case material did not include facts of criminal crime.
Khokhashvili, being unable to protect her rights properly because of lack of money, appealed to the Gori District Court a year later, in January 26 2006. On February 14 2006 the court refused her to cancel the verdict. The most interesting point in the case is that Giorgi Mirotadze, Gori District Judge, discussed the question on abolishment the verdict and on February 14 he made final decision on it. However, Mirotadze was not in power at that moment because according to the Georgian President’s direction dated by February 10, Mirotadze was resigned from his position.
Khokhashvili appealed against the verdict at the Investigation Collegium within the Appeal Court; however she was refused to discuss the question there either. The reason was expired term for appealing against the prosecutor’s resolution.
Now Khokhashvili has appealed to the prosecutor General’s Office and Ministry of Justice and she hopes that will soon render the justice. The woman is demanding to investigate the case again.