სასტუმრო „ქუთაისის” „უკანასკნელი მოჰიკანები”
saxlib.jpgშენობაში, რომლის დემონტაჟი უკვე დაწყებულია, წესით ადამიანები არ უნდა ცხოვრობდნენ. არადა, აივნებზე სარეცხია გადმოფენილი. სახელდახელოდ გაბმულ თოკებზე დამაგრებული შარვლის, ხალათისა და სხვა წვრილმანის მიხედვით თუ ვიმსჯელებთ, აქ ახალგაზრდები აღარ უნდა იყვნენ დარჩენილები.
სასტუმრო „ქუთაისს” ხის სარტყელი აქვს შემოვლებული, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ აქ წინასარეკონსტრუქციო სამუშაოები უკვე დაწყებულია. ფართე კიბეებს თეთრი ნაფეხურები ატყვია. სიმუქის მიხედვით გაარჩევ, რომ ზოგი ცინცხალია, ზოგი კი მოძველებული.
- სად მიდიხართ, ზევით თითქმის აღარავინაა დარჩენილი - ინიციატივას იჩენს ახალგაზრდა მამაკაცი, რომელსაც ხელში ურო, თუ რაღაც მსგავსი ხელსაწყო უჭირავს.
„ზევიდან” ადამიანების საუბარი ისმის. თუმცა, აქედან ძნელი გასარჩევია, მუშები არიან თუ სასტუმროს ბინადარნი. გრძელი კიბეების შემდეგ ჩაბნელებული დერეფანია, რომელსაც ერთადერთი შეღებული კარიდან გამოსული დღის შუქი თითქმის ვერ ანათებს. კარი დანომრილია. # 210-ში მოხუცი ცოლ-ქმარი და ორიოდ მეზობელი ათასჯერ „გარჩეულ“ თემაზე – სასტუმროდან გასახლებაზე საუბრობს.
-  დიდება უფალს, ვიღაცას კიდევ ვახსოვართ! მადლობელი დაგრჩებით, თუ კიდევ ერთხელ არ შეგვახსენებთ, რომ აქედან უნდა გადავბარგდეთ! , - ეს ბატონი შოთაა, სასტუმროს ბოლო ბინადართაგანი.
ბოლო პერიოდამდე აქ 84 ოჯახი ცხოვრობდა. მერე ნელნელა გაიკრიფნენ და დღეს მხოლოდ 9 დარჩა. ესენიც წავიდოდნენ, მაგრამ წასასვლელი არსად აქვთ. ნათესავებს საკუთარი თავი გასჭირვებიათ. ინვესტორი კი მათ მხოლოდ 4500 დოლარს სთავაზობთ. ამ ფასად ქუთაისში მხოლოდ სარდაფს თუ იყიდი(!)
- ნუთუ რამე განსაკუთრებულს ვითხოვთ. მხოლოდ ერთ ოთახს და მშვიდ სიბერეს. ეს სიმშვიდე კი, არ იქნა და არ გვეღირსა. გარეთ რომ გავდივარ, შემომხედავენ და ჩაილაპარაკებენ: ეს „ის” ლტოლვილიაო. „იმ ლტოლვილში”, ალბათ, ჯიუტ, ადამიანს გულისხმობენ, რომელიც სასტუმროდან ვერ გააგდეს. იცი, რას ვფიქრობ? ლტოლვილობა ჩვენი დამღაა. ასე ჰგონიათ, ყველაფერი უნდა გვაკადრონ.
ოთახში ყავისა და წამლის სუნი ერთმანეთში ირევა. „ტუმბოჩკაზე” 10-მდე დასახელების მედიკამენტია დალაგებული. ბატონი შოთას მეუღლე ონკოლოგიური ავადმყოფია. თუმცა, ინვესტორის `მოციქულებს~ ეს სულ არ უშლის ხელს, მოხუც ცოლ-ქმართან ხშირად მივიდნენ და იქედან გაყრით დაემუქრონ.
შოთა მილორავა 76 წლისაა. სასტუმროში მცხოვრებმა დევნილებმა ის დევნილთა კომიტეტის თავმჯდომარედ აირჩიეს. საკუთარი მიწა-წყლიდან გამოგდებული ბერიკაცი სასტუმრო  “ქუთაისს” გემის კაპიტანივით ბოლომდე შემორჩა. ერთ დროს # 210-ში შემთხვევით შესახლებული, დღეს მხოლოდ წარსულით და ტკბილ-მწარე მოგონებებით ცხოვრობს.
- ჩვენი შვილი პოლკოვნიკი იყო. იმ ავბედით 93-ში ამბავი მოვიდა, ნუგზარ მილორავა დაჭრილია და თბილისშია გადაყვანილიო. სოხუმიდან თითზე გადასახვევიც არ წამოგვიღია, გიჟებივით გამოვიქეცით, იქნებ, ცოცხალს ჩავუსწროთ-თქო. მთელი თბილისი ფეხით მოვიარეთ და ვერ ვიპოვეთ. მერე გვითხრეს, ქუთაისში წევსო. ჩამოვედით. ერთ-ერთ ჰოსპიტალში მილორავა კი აღმოვაჩინეთ, მაგრამ ჩვენი შვილი არ იყო. წასვლის თავი აღარსად გვქონდა და დავრჩით აქ, ამ სასტუმროში.
იმ დღიდან სტუმრებივით ცხოვრობენ. მწირი ტანისამოსი სკამის საზურგეზე აქვთ გადაფენილი. ფანჯრის რაფა კი, ჯამ-ჭურჭლის თაროდაა გადაქცეული. კედელზე 1993 წლის კალენდარია გაკრული, რომელიც # 210-ში დროს აჩერებს.
- ბედნიერად ვცხოვრობდით. არც ფული გვაკლდა და არც ადამიანობა. დღეს კი ვინ ვართ? - აღარავინ. ახლა საქართველოში მხოლოდ ჯუნგლების კანონი მოქმედებს. ვინც ძლიერია, ის იმარჯვებს. რამდენიმე დღის წინ გაეროს წარმომადგენლები იყვნენ ჩამოსული. სასტუმროსთან გამოიარეს და გაოცება ვერ დაფარეს: აქ ხალხი ცხოვრობს და შენობა შეფუთულიაო? ალბათ, ჯერ კიდევ არ იციან, რომ საქართველოში ყველაფერი შეიძლება ხდებოდეს.
კანონის ფარგლებში, ინვესტორს მათი გაყრის უფლება არა აქვს. ის დევნილებს მხოლოდ იმ შემთხვევაში მოსთხოვს სასტუმროდან გასვლას, თუ ბინით ან ფულადი კომპენსაციით დააკმაყოფილებს. თავის დროზე, შეთანხმებაშიც ეს იყო გათვალისწინებული. მიუხედავად ამისა, დევნილებს უფლებები მაინც შეულახეს და ადვოკატის აყვანა აიძულეს. ქუთაისის საქალაქო სასამართლომდე მისული საქმე დევნილთა სასარგებლოდ გადაწყდა. თუმცა, მოგვიანებით ადვოკატი განზე გადგა და მისი დაცვის ქვეშ მყოფები ღვთის ანაბარა დატოვა. ბატონი შოთა ამბობს, რომ ის მოისყიდეს, ან შეეშინდა და გაიქცა.
დარჩა იმედი, რომ ინვესტორი მოხუც წყვილს, რამდენიმე მეზობელთან ერთად, არ გაწირავს და ქუჩაში ძაღლივით არ გააგდებს. ეს ის ბედნიერი შემთხვევაა, როცა ინვესტორი ქართველია, თანაც, როგორც ამბობენ, ქველმოქმედი.
-  რუსი რომ იყოს, ანდა ჩეხი, უფრო შემეშინდებოდა. ბოლომდე მწამს, რომ ბატონი ბადრი კაკაბაძე რამეს მოიფიქრებს. ამბობენ, რამდენიმე დღეში ჩამოდისო...
# 210-დან დამძიმებული გამოვდივარ. შინ მისვლამდე ვერ ვითმენ და მეშვიდეკლასელი ნუგზარ მილორავას (შოთა მილორავას შვილიშვილის) წიგნს „სიკეთის საგალობელს“  ვფურცლავ.
„მაინც რა არის სიკეთე? სიკეთე თავად სიცოცხლეა. ვისაც სიკეთის თესვა არ შეუძლია, მის სიცოცხლეს აზრი არა აქვს. სიკეთე გრძელია, ბოროტება კი - მოკლე. იგი ბოროტებაზე ძლიერია. სიკეთის მთესველი ადამიანი უზომოდ ბედნიერია. დაე, დაუსრულებელი იყოს ღვთისაგან ნაბოძები ნიჭი და უნარი დედამიწაზე“ -  (ნუგზარ მილორავა, 2004 წელი).

“Last of the Mohicans” in Hotel “Kutaisi”
saxlib.jpgAs a rule, people must not live in the building that is under deconstruction. But there are some laundries hanging on verandas of the hotel. According to trousers, shirts and some other clothes hanging on the rope we can easily guess that inhabitants are not young people.
Wooden fence surrounds the Hotel “Kutaisi”. It shows that pre-reconstruction works has already started in the building. There are white foot-prints on wide steps. You can easily tell old prints from new ones.
-Where are you going? There is almost nobody upstairs-a young man, holding a hammer or something like that, took an initiative and asked me.
I can hear voices of people coming from “upstairs”. However, it is difficult to make out who they are-workers or inhabitants. There is a long dark corridor at the end of the stairs. The light coming from only one open door can illuminate the corridor poorly. The door has number # 210. Old couple and their neighbors are discussing well-known topic of eviction from the hotel.
-Thank to God that somebody still remembers about us! We will be very grateful if you do not remind us that we must leave the place!” this is Mr. Shota, one of the last inhabitants of the hotel.
Nearly 84 families lived there until the last event. Then they left the building gradually and only nine of them remained on the place; they have nowhere to go. Their relatives have their own problems and cannot invite them to their families. The investor offers only 4 500 USD to them. IDPs can buy only a cellar with that money in Kutaisi(!)
-Are we demanding anything special? We want only one room and peaceful life in our old years. However, the peaceful life has become impossible luxury for us. Leaving the building people look at me in the street and whisper “He is that IDP”. They might mean “that stubborn man who was impossible to evict from the hotel”. Do you know what I think? IDP status is our brand name. They think they can insult us.
Smell of coffee and medicine is mixed in the room. There are nearly ten kinds of drugs on the bedside-table. Wife of Mr. Shota has cancer. However it does not prevent investors to visit old couple often and threaten them with eviction.
Shota Milorava is 76. IDPs residing in the hotel elected him as a chairman of the IDP Committee. The man, being kicked out from his own land, remained in the hotel Kutaisi till the end like a captain in the sinking ship. Once he was lodged in the room # 210 accidentally and now he lives there with his sweet memories.
-Our son was colonel. In that horrible 1993 we learned that our son, Nugzar Milorava, was wounded and taken to Tbilisi. We could not manage to take anything valuable from our house in Sokhumi. We left the place like mad to see our son alive. We walked round the whole Tbilisi on foot but could not find our son. Then they told us he was in Kutaisi hospital. We arrived in Kutaisi but although we found there certain Milorava, he was not our son. We could not find Nugzar and remained in this city, in this hotel.
Since that time they have been living like guests there. Their few clothes are hanging on the chair. Window sill is used as cupboard to place plates and cups on it. There is a calendar of 1993 on the wall which stops the time in the room # 210.
-We lived happily. We had enough money and honesty to live on. But who are we now?-nobody. In Georgia only jungle laws are working now. Only strong people win in the struggle for life. Several days ago representatives of the UN arrived in Kutaisi. They passed by the hotel and could not help their surprise seeing the wrapped up building where people were still living. They seem don’t know that in Georgia everything can happen.
The investor cannot evict them under the law. They can demand the IDPs to leave the hotel only when they satisfy the inhabitants with either flat or compensation. It was mentioned in initial agreement signed between IDPs and building owner. However, the rights of IDPs were violated and forced them to hire a lawyer. At the Kutaisi Civil Court the case was settled in IDPs’ favor but later on the lawyer left them without help. Mr. Shota said that the lawyer was either bribed or threatened by investors.
The old couple and their several neighbors hope that the investor would not kick them out in the street like dogs. It is kind exception when the investor is Georgian and as they say he is a very charitable person.
-If he were Russian or Czech we would be more concerned. I believe that Mr. Badri Kakabadze will manage something. They say he is arriving in several days…
I am leaving the room # 210 with heavy heart. I cannot wait to get home and I open the book by Nugzar Milorava (Shota MIlorava’s grandson) who is in the seventh form. The name of the book is “Hymn to Kindness”.
“What is kindness? Kindness is life. If a person cannot be kind, his/her life has no sense. Kindness is long, evil is short. Kindness is stronger than evil. Generous person is very happy. I wish the gift and skills granted by the God never ended on the earth,” (Nugzar Milorava, 2004).