გაძვირებული ცხოვრება
purib.jpgფქვილის ფასი დღითიდღე იზრდება, სამცხე-ჯავახეთის მოსახლეობა ხორბალს ვერ თესავს, ამიტომაც ადგილობრივების უმეტეს ნაწილს ფქვილის ყიდვა უწევს. გაძვირებული ცხოვრება გლეხსა და ქალაქელს ამ შემთხვევაში ერთნაირად აწუხებს. მეწარმეები პურის ღირებულების შენარჩუნებას ვეღარ ახერხებენ.
მსოფლიო ბაზარზე ხორბალზე ფასის მომატებამ გავლენა ახალციხის ბაზარზეც მოახდინა. ჯერ კიდევ ერთი კვირის წინ, ტომარა ფქვილის შეძენა, რომელიც ახლა 43 ლარი ღირს, 40 ლარად იყო შესაძლებელი.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროში პურის ფასების ზრდას მსოფლიო ბაზარზე პურის დეფიციტითა და გლობალური სტიქიური უბედურებებით ხსნიან, თუმცა ფიქრობენ, რომ ფასების დარეგულირება აუცილებლად მოხდება.
„ეს მარტო საქართველოს პრობლემა არ არის, ეს მსოფლიოს პრობლემაა. მართალია, გაზრდილია ხორბლის წარმოება, მაგრამ ასევე იზრდება მისი მოხმარებაც“, - განაცხადა სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ალეკო ცინცაძემ.
ინდმეწარმეები, რომლებიც ფქვილით ვაჭრობენ, ამბობენ, რომ ფასების ზრდის ტენდენცია უკვე ორი თვეა, რაც შეინიშნება.
„წელიწადის ამ სეზონზე ფქვილის ფასი ყოველთვის იკლებს, რადგან მოსავლის აღების სეზონია. თუმცა წელს ფასები დაკლების ნაცვლად იზრდება“, - ამბობს ინდმეწარმე თამაზ ზედგინიძე.
ახალციხეში ფქვილის ფასის ზრდის მიუხედავად, პურის ღირებულება აქამდე სტაბილური იყო, თუმცა როგორც ბევრ საწარმოში გვითხრეს,  მოსახლეობა არც თუ ისე სასიხარულო ცვლილებას უნდა ელოდეს.
„თეთრი პურის ღირებულება 55 თეთრი, რუხის კი  - 45 თეთრი გახდება. ფასების ზრდა გაძვირებულ ფქვილს უკავშირდება“, - ამბობს საწარმო „ქვის პურის“ მენეჯერი დათო ელიზბარაშვილი.
მეწარმეების ვარაუდით, თუ ფქვილზე ფასის მატების ტენდენცია გაგრძელდა, პურის ფასი კიდევ მოიმატებს და სექტემბრისთვის ერთ ლარამდე მიაღწევს.
„ორი თვეა, რაც ფქვილის ტარიფმა მოიმატა. ვცდილობდით, პურის ფასი შეგვენარჩუნებინა. ახლა კი ძველ ფასს ვეღარ შევინარჩუნებთ“, -  განაცხადა ინდმეწარმე გოგა სამსონიძემ.
პროფესიით ეკონომისტი, ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე შალვა დალალიშვილი ფასების ამგვარ ზრდას საგანგაშოდ არ მიიჩნევს და დამაიმედებელ განცხადებას აკეთებს: „მიუხედავად იმისა, რომ ფასებს საერთაშორისო ბაზარი განსაზღვრავს, საქართველოს მთავრობას შეუძლია მათი დარეგულირება“.
ცოლ - ქმარ ჯემალ ქარჩხაძისა და ლოლა ნატრიაშვილის ოჯახში რვა სული ცხოვრობს. მშობლები და მათი ექვსი შვილი. აქედან უფროსი 21,  უმცროსი კი 4 წლისაა. ოჯახს ერთი ტომარა ფქვილი დაახლოებით ორი კვირა თუ ყოფნის.  ქარჩხაძეების ოჯახში არავინ მუშაობს, მათი შემოსავლის ძირითადი წყარო მიწათმოქმედებაა.
,,მიწას ბარით და თოხით ვამუშავებთ, ხორბალი ვერ მოგვყავს, რადგან ჯერ თესლი ძვირი ღირს, მერე კომბაინით ხომ უნდა აიღო და გალეწო, ხოდა,  სადაა კომბაინი?, იძულებულები ვართ სიმინდი და ლობიო დავთესოთ, ფქვილი კი ვიყიდოთ, ახლა ამ ფქვილის ფასმაც  ისე აიწია, რა გვეშველება არ ვიცი. 43 ლარი გახდა ერთი ტომარა", - წუხს ოჯახის უფროსი ჯემალ ქარჩხაძე.
პურის გაძვირების პრობლემა ქალაქის მკვიდრებსაც არანაკლებ აწუხებს.
,,პურისა გაძვირება შიმშილს ნიშნავს. როცამომსახურე ადამიანის  ხელფასი,  საშუალოდ,  100 ლარია და პური კი 60 თეთრი ეღირება, როგორ უნდა შეძლო ცხოვრება ვერ გეტყვით", - ამბობს ლეილა მაღრაძე.
,,ვიცი ოჯახები, სადაც უსახსრობის გამო სადილი არ კეთდება და ყველა ცარიელ პურზეა გადასული. ახლა პურიც გაძვირდა და იმ ხალხსთვის ეს რას ნიშნავს განსჯა თქვენთვის მომინდვია", - აღელვებული გვესაუბრება 72 წლის ანიკო ლონდარიძე.
პურის ფასთან ერთად, ფასების მატება ფქვილპროდუქტებზეც შეინიშნება. ბოლო კვირის განმავლობაში მაკარონისა და ვერმიშელის ფასებმა ოცი თეთრით მოიმატა.

purib.jpgPrice on wheat increases day-by-day. People in Samtskhe-Javakheti Region cannot plant wheat so they have to buy bread. In this situation expensive life bothers villagers and city dwellers in similar way. Entrepreneurs cannot maintain prices on bread.
Increased price on wheat in the World Market told on Akhaltsikhe Market too. A week ago you could buy a sack of wheat for 40 lari but now it costs 43 lari.
The Ministry of Agriculture states that the reason for increased price is deficit in wheat on World Market and global natural disasters; however they are sure that prices will be regulated.
“It is not only Georgian but global problem. Although wheat production has increased, the demand on white bread also rose,” said Aleko Tsintsadze, deputy Minister of Agriculture.
Individual Entrepreneurs, who sell wheat flour, say that prices started to increase two months ago.
“As a rule, in this period of time, the price on wheat flour falls because new harvest is reaped. However, this year prices are running up,” said Individual entrepreneur, Tamaz Zedgenidze.
Despite the changes the price on bread was stable in Akhaltsikhe until now. But, as representatives of many enterprises said, population should not expect positive changes.
“White bread will cost 55 tetri and rye bread will cost 45 tetri,” said Dato Elizbarashvili, manager for the enterprise “Kvis Puri” (bread baked on stone).
Entrepreneurs suppose that if the tendency keeps on, the price on bread will rise again and it might reach one lari in September.
“The price on wheat has risen for two months already. We tried to maintain old prices on bread but now we cannot do it anymore,” said individual entrepreneur Goga Samsonadze.
Shalva Dalalishvili, Deputy Governor of Akhaltsikhe Municipality, who is economist by profession, does not think that similar situation is urgent and makes promising statements. “Although prices are regulated by international market, Georgian government can regulate it on its market.”
There are eight members in the family of Jemal Karchkhadze and Lola Natriashvili-parents and six children. The eldest among their children is 21 and the youngest is 4. One sack of wheat flour can last for only two weeks in their family. Nobody works in their family and the only source for income is agriculture.
“We are cultivating the land with spade and hoe and cannot plant wheat because first of all, the seed cost too expensive; then you have to hire a combine harvester to reap the wheat which we do not have combine in the village. Thus we plant only corn and beans. As for wheat flour we have to buy it. Now the price has risen and I do not know what to do. One sack of wheat costs 43 lari,” said Jemal Karchkhadze.
Town residents are also worried about the situation.
“Increased price on bread means to die of starvation. If a person is employed s/he receives only 100 lari a month. If a loaf of bread costs 60 tetri how shall we be able to survive?” asked Leila Maghradze.
“I know families where dinner is not cooked because they cannot buy product and eat only bread. Now you should conclude yourself what will happen to similar people,” said seventy-two-year-old Aniko Londaridze.
The prices will rise on bakeries as well. The price on macaroni and vermicelli has increased in twenty tetri.