გუბერნატორი ქვახვრელელ ბავშვებს სამაგიეროს უხდის?
,,თითქმის 2 წელია სტადიონის აშენებას გვპირდებიან, მაგრამ გვატყუებენ. ვიცით, რომ გუბერნატორი სამაგიეროს გვიხდის, შარშან რომ მისი ნაქები ტყვიავის გუნდი დავამარცხეთ ფინალში... მოედნის, ბუცების, ბურთების გარეშე მაინც ვივარჯიშებთ და კიდევ გავიმარვებთ. 23 აგვისტოს გუბერნატორის მშობლიური სოფლის გუნდის დამარცხების ერთი წლისთავს ავღნიშნავთ." - ამბობენ გორის რაიონის სოფელ ქვახვრელის ახალგაზრდები.
2007 წლის 12 აგვისტოს მხარის რწმუნებულ მიხეილ ქარელთან დაბარებულ სოფლის დეპუტატებსა და რწმუნებულებს სათხოვარი ბევრი ჰქონდათ, მაგრამ ერთადერთი, ვინც თხოვნა  გაბედა, სოფელ ქვახვრელის დეპუტატი აღმოჩნდა. მან გუბერნატორს  სოფლის ბავშვებისთვის სტადიონი სთხოვა. „სტადიონი შენ და წიწიკაშვილმა („ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისის კოორდინატორი) გააკეთეთო“, ასეთი იყო გუბერნატორის პასუხი.
გორის რაიონის სოფელ ქვახვრელის ახალგაზრდობა 23 აგვისტოს „ზეიმის დღედ“ აცხადებს. შარშან, 2006 წლის 23 აგვისტოს, ქვახვრელის ფეხბურთის ნაკრებმა რაიონული ჩემპიონატის ფინალში ტყვიავის გუნდს დამაჯერებელი ანგარიშით სძლია და 3:2 დაამარცხა. ეს დღე ქვახვრელის სპორტის ისტორიაში „ოქროს ასოებით“ ჩაიწერა, რადგან იმ გუნდმა, რომლის ფეხბურთელებსაც არც სტადიონი აქვთ, არც ბურთები, არც ფორმები, ფინალში საკმაოდ პრესტიჟული, თავდაცვის ყოფილი მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილისა და მიხეილ ქარელის მშობლიური სოფლის გუნდი - `ტყვიავი~ დაამარცხეს.
ქარელმა ქვახვრელელებს დაპირებული სტადიონი აღარ აუშენა. ვიდრე ქვახვრელის საფეხბურთო გუნდი გუბერნატორის გუნდს დაამარცხებდა, მანამდე ქარელი ფეხბურთელებს სტადიონის აშენებას დაპირდა. მაგალითად, ასე – „თუ არჩევნებს მოგვაგებინებთ, პირობას გაძლევთ – ერთ თვეში სტადიონი გექნებათო...“
თუმცა არჩევნებიც ჩატარდა და მას შემდეგ  თითქმის 9 თვე გავიდა.
თვითმმართველობის არჩევნებამდე გორის ახალგაზრდულმა ორგანიზაციამ შეხვედრა ,,ტონთიოს” ოფისში მოაწყო. შეხვედრაზე ხელისუფლების მხრიდან სტალინის სახლ-მუზეუმის დირექტორი,  ქარელის ყოფილი მოადგილე გელა ნასყიდაშვილი მოვიდა.
საქართველოს ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრების თქმით, გორში ჩატარებული გამოკითხვის შედეგად, გორელი მოსახლეობის 80% ადგილობრივი ხელისუფლების მუშაობით უკმაყოფილო იყო. საზოგადოების წარმომადგენლების თქმით, ხელისუფლება პრიორიტეტს ისეთ დარგების განვითარებას ანიჭებს, რომელიც საზოგადოებისთვის უსარგებლოა – შადრევნები, მომრავლებული სტადიონები და ა.შ.
ამ განცხადებას გელა ნასყიდაშვილის პროტესტი მოჰყვა:
"ჩვენს რის საშუალებაც გვაქვს იმას ვაკეთებთ. მაგალითად 10 000 ლარის ფარგლებში ჩვენ არ შეგვიძლია მოსახლეობას საკანალიზაციო სისტემა მოვუწესრიგოთ. შეგვიძლია სტადიონი გავუკეთოთ” , – თქვა სტალინის სახლმ-მუზეუმის დირექტორმა გელა ნასყიდაშვილმა.
გელა ნასყიდაშვილის განცხადებას ჩვენი გამოხმაურება მოჰყვა. ჩვენთვის გაუგებარი დარჩა ის ფაქტი, თუ საიდან იცის გელა ნასყიდაშვილმა, რომ სტადიონს 10 000 ლარად აშენებენ.
_ ბატონო გელა, სტადიონს მართლა 10 000 ლარად აშენებთ?
გ.ნ _ რა თქმა უნდა. სტადიონს განათება, ასფალტი და სხვადასხვა მასალები სჭირდება, რაც ძვირია და 10 000 ლარი ამიტომ ჯდება.
_ მე მაქვს თქვენს მიერ ხელმოწერილი ცნობა გუბერნატორის ფონდიდან გახარჯული თანხების შესახებ, სადაც წერთ, რომ ასეთი ტიპის სპორტულ მოედნებს 2004 წელს 24 000 ლარი დაახარჯეთ. გამოდის, რომ რეალურად იცით, რომ 10 000 ლარი ჯდება მინისტადიონის აშენება, რაც ამჯერად წამოგცდათ, ხოლო ოფიციალურ დოკუმენტებში ამ თანხას აორმაგებთ?
გ.ნ _ ვერ დაგეთანხმებით. ეს 24 000 ლარიანი სტადიონი ალბათ ის სტადიონია, რომელსაც გასახდელები და საშხაპეები აქვს.
_ საშხაპე მხოლოდ გორში, ჭალაში მდებარე 24 000 ლარიან მინისტადიონს აქვს მიშენებული. ისიც არ მუშაობს. გარდა ამისა,  ქ. ქარელში მდებარე სტადიონსაც 24 000 ლარი დასჭირდა, სადაც საშხაპე არ არის. ესე იგი მართლა 24 000 ლარი დახარჯეთ?
გ.ნ _ რაკი ეგრე წერია, ალბათ, ეგრე იქნება.
_ რას იტყვით იმაზე, რომ ჩვენს გვაქვს კიდევ ერთი ოფიციალური მონაცემი, სადაც წერთ, რომ მინისტადიონის აშენება 2005 წელს 64 000 ლარი დაგიჯდათ. ეს როგორ გავიგოთ?
გ.ნ _ სად წერია ეგეთი რამე? სად პოულობ? საიდან იგონებ?
_ სად ვიპოვე და თქვენს მიერ შედგენილ საიტზე – “გუბერნატორის ფონდიდან 2005 წელს გახარჯული თანხები.”
გ.ნ _ ააა, ჰო... ეგ ალბათ იმიტომ, რომ სამშენებლო მასალები გაძვირდა და სტადიონის აშენებაც იმიტომ დაჯდა ძვირი.
_ ერთ უბანში, რომ სამ ასეთ 64 000 ლარიან სტადიონს აშენებთ, (მაგალითად სოფელ ტინისხიდში, სადაც საკრებულოს თავმჯდომარე მარლენ ნადირაძე ცხოვრობს)თუ  შეეკითხეთ იმ უბნის მაცხოვრებლებს –სამი სტადიონი უნდათ თუ ერთიც საკმარისია? ან კიდევ,  ორი სასმელი წყლის რეზერვუარი ან მოწესრიგებული საკანალიზაციო სისტემა ხომ არ ურჩევნიათ?"
სტადიონის თემის განხილვამ, ჩვენი ინფორმაციით, მალე მიხეილ ქარელის კაბინეტში გადაინაცვლა.
იმ დღესვე მიხეილ ქარელმა რაიონის მაშინდელი გამგებელი ნუკრი პაპუნაშვილი დაიბარა და `სტადიონის საქმეც~ მოაგვარეს. პაპუნაშვილმა ქვახვრელის გამგებელს დავით ალექსიძეს დაურეკა და უთხრა - გუბერნატორმა თქვა, ქვახვრელში სტადიონს აღარ ვაშენებთ, ხოლო 24 000 ლარად მაგ წიწიკაშვილმა აგიშენოთ სტადიონიო.
მეორე დილით ქვახვრელის გამგებელი დავით ალექსიძე „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ დაუკავშირდა და სთხოვა, `სტადიონის საქმე" „დაგვევიწყებინა და არაფერი დაგვეწერა“.
ქვახვრელის გამგებელმა ალექსიძემ და დეპუტატმა თემურ აფხაზაშვილმაც დაგვიდასტურეს, რომ მიხეილ ქარელმა მართლა ასე თქვა - „სტადიონი წიწიკაშვილმა აუშენოს თავის თანასოფლელებსო, ოღონდ ეგ ხუმრობა იყოო...“
მართლაც სტალინის სახლმ-მუზუემის დირექტორმა გელა ნასყიდაშვილმა სოფელ ქვახვრელში თავისი ნათესავების მეშვეობით ხმა დაყარა, რომ ვითომ სოფელში სტადიონს იმიტომ აღარ აშენებენ, რომ მათი თანასოფლელი საბა წიწიკაშვილი კრიტიკულ სტატიას ამზადებს და რაღაცებს ქექავს.
ერთი სიტყვით, ქვახვრელელ ბავშვებს სტადიონი არ აქვთ. ერთ-ერთი ვერსიით, პროცესის შეჩერებას ხელს ისიც უშლის, რომ შესაფერისი ადგილი ვერ გამოძებნეს. გუბერნატორს სტადიონის გამოსაჩენ ადგილას აშენება სურს, მაგალითად, გზის პირას, რათა უფლისციხისკენ მიმავალმა ტურისტებმა ის ადვილად შეამჩნიონ-ხოლმე.

Does Gubernator Pay Back to Children from Kvakhvreli?
“They have been promising us to build stadium for two years already but have not kept their promise yet. We know that the gubernator is paying us back because we defeated his favorite team from the village of Tkviavi in final match. We will train without stadium, sport shoos, balls and will win again. On August 23 we will celebrate our victory over the team from Gubernator’s native village,” said young people form the village of Kvakhvreli in the Gori District.
On August 12 2007 governors and deputies from district villages met Gori regional Gubernator Mikheil Kareli. Although the deputies and governors had much too ask for, only one of them, deputy from the village of Kvakhvreli, dared to demand something. He asked the gubernator to build stadium for the children in his village. “You and Saba Tsitsikashvili (Coordinator for Human Rights Center’s Gori Office) should build stadium in Kvakhvreli,” the gubernator replied.
Young people from the village of Kvakhvreli celebrate August 23 as a day of their victory. On August 23 2006 Kvakhvreli football team beat Tkviavi team with the score 3:2. This day was recorded in the history of the village sport with “golden signs”. The team, who had neither stadium, nor balls, nor uniforms, defeated very prestigious team from the village of former Defense Ministry, Irakli Okruashvili and Mikheil Kareli.
Kareli did not build promised stadium for Kvakhvreli residents, though he had promised them “If you help me to win the elections, I promise to build a stadium within a month…”
The elections were held and nine months have passed since then….
Before self-governmental elections, Gori Youth Organization arranged meeting in the office of “Tontio”. Current Director of Stalini Museum, Gela Naskidashvili represented the government to the meeting; he was deputy gubernator at that time.
Members of the Georgian Youth Organization claimed that the polls carried out in Gori showed that 80% of local population was not satisfied with the work of local authority. Representatives of the society stated that the government drew more attention to the development of the fields that is not too important for people, for example building fountains, stadiums, etc.
Gela Naskidashvili protested the statement. “We do our best within our power. For example we cannot repair collecting system for 10 000 lari. But we can build a stadium,” he said.
His statement caused concern of youth organization because it was strange how Naskidashvili could know that ten thousand lari was spent on stadium.
-Mr. Gela do they spend 10 000 lari on building the stadium?
G.N. –Of course they do. The illumination, asphalt and other stuff is necessary for the stadium and finally the expenses amount to 10 000 lari.
-I have a notification from the gubernator’s fund that is signed by you and it states that in 2004 your office spent 24 000 lari on similar stadiums. However, now you state that only 10 000 lari is spent on similar pitches while in official document you double the expenses?
G.N.- I cannot agree with you because 24 000 lari was spent on a stadium which has showers and changing rooms.
-Only one mini-stadium that is in one of Gori districts has shower and 24 000 lari was spent on it; it is noteworthy that the shower does not work. A stadium in the town of Kareli cost 24 000 lari too but it does not have a shower. So did you really spend 24 000 lari on stadium constructions?
G.N.- If notification states so it must have happened so.
-What would you say about one more official data where you have written that in 2005 you spent 64 000 lari on the construction of a mini-stadium. How would you explain it?
G.N.-Where was it written? Where do you find similar things? How do you create them?
-I found it on your office website where there is information with the title-“Expenditure of the Gubernator’s Fund in 2005.”
G.N. –Hm, er….It might have been caused by increased price on construction materials.
-When you built three pitches in one district and one of them costs 64 000 lari (for example you built those pitches in the village of Tiniskhidi, where Marlen Nadiradze, chairman of the Municipality, lives) did you ask local people whether they needed three sport grounds in the area? They might prefer to have two water basins or proper collecting system.
According to the spread information, discussion of the stadium issues was continued in the quarter of Mikheil Kareli.
The gubernator invited that time district governor Nukri Papunashvili to his office and resolved the problem. On the same day, Papnuashvili called the governor of the village of Kvakhvreli, Davit Aleksidze, and said that guberrnator was not going to build a stadium in their village and advised to build the one with the support of Saba Tsitsikashvili for 24 000 lari.
On the next morning Davit Aleksidze got in touch with the Human Rights Office and asked the journalist to forget the stadium and not to write anything on the situation.
Aleksidze and Temur Afkhazishvili, deputy from the village of Kvakhvreli, confirmed Kareli’s statement –“Let Tsitsikashvli build stadium for your young people,” though it was a joke…
Gela Naskidashvili spread rumors in Kvakhvreli that the pitch is not going to be built in the village because of Saba Tsitsikashvili who is preparing critical article about the situation and is investigating something.
All in all, children in Kvakhvreli do not have a stadium. According to one of the versions the pitch cannot be constructed because they could not find suitable place for it. Gubernator wants to build it on an open place where it can be viewed by tourists who pass by it on their way to Uflistkikhe historical monument.