სანამ დაიძინებდნენ... ანუ ამბავი მოხუცებზე
დღის 2 საათია. ისეთი ძლიერი ქარი ქრის, თუ თავზე ცეცხლი არ გიკიდია, გარეთ გასვლა არ ღირს. სადილობის დროა. შუშის მძიმე კარი რამდენიმე წამში ერთხელ იღება და იხურება. მარჯვნივ, მარცხნივ, წინ, უკან, ამ კუთხეში, იმ კუთხეში ვერცერთ ღერ მუქი ფერის თმას ვერ დაინახავ. ერთი წუთით გგონია, რომ შენც ჭაღარავდები, ინსტიქტურად ბეჭებში იხრები, ფეხების ცუცუნით იწყებ სიარულს და ტუჩების მოხუცური ცმაცუნით ესალმები თავსდამტყდარ სიბერეს. აქ ყველა ყველას იცნობს. მერე რა, რომ 100 წლამდე 15-20 წელი უკლიათ, ამ ასაკშიც შეიძლება წითელი პომადის წასმა, პლასტმასის მძივების ჩამოკონწიალება და სადილად ასე გამოცხადება.
ფოიეში წვნიანის სურნელი დგას. ამ სურნელს იმ ნაცნობი სუნამოს სურნელიც ერევა, რომელიც მარტო მოხუცებს ასდით და დღემდე ვერ მივმხვდარვარ, რა სასწაულით ახერხებენ იმ სუნამოს შოვნას, რომელიც ალბათ უკვე 30-40 წელია სანთლითაც რომ ეძებო, ვერსად მიაგნებ. სამზარეულოდან ჭურჭლის ხმაური გამოდის. გვერდით დარბაზში ტელევიზორი გუგუნებს. ოციოდე მოხუცი გაფაციცებული შესცქერის რაღაც ფილმს და აშკარად ეტყობათ, როლებში არიან შეჭრილნი. ბატონმა ნიკომ რამდენჯერმე მუშტი დაირტყა მუხლზე, ასე უნდა მაგასო, დააყოლა და სკამის საზურგეს შვებით მიეყრდნო.
ოჰო, აქ თურმე ბუნტის თავებიც ჰყოლიათ. ფოიეში უშველებელი სტენდი დგას, სადაც რა შინაარსის წერილი გინდა, რომ არ ნახო: „მივმართავთ მათ, ვინც ცუდად იქცევა და არღვევს ჩვენს სიმშვიდეს. ან ისწავლონ წესიერად მოქცევა, ან ვთხოვთ დირექციას, აუკრძალოს „კათარზისში“ მოსვლა“, - უხუცესთა საბჭო. ერთ რამედ ღირს ფერადი ფლომასტერებით გაფორმებული წერილების კითხვა.
სასადილო დარბაზი ნელ-ნელა ივსება. აქ მარტო ჩურჩული, თეფშებისა და კოვზების და კიდევ ცხელი წვნიანის სულის შებერვის ხმა ისმის... გარეთ ქარი უბერავს...
აქაური კედლები აქაური მოხუცების ნამუშევრებითაა გაფორმებული. და ერთად ამდენი მაკრამე ცხოვრებაში არ მინახავს. ერთ-ერთი თანამშრომელი, 79 წლის ქალბატონი კვანძავს ამ გრძელ-გრძელ თოკებს.
ბებიები (ასე მიმართავენ მათ „კათარზისის“ თანამშრომლები) მესამე სართულზე ცხოვრობენო. კიბეებს მივუყვები. მეორე სართულზე, გულიკო ექიმის კარი ღიაა. მგონი ბატონ დავითს მტვერი შეეყარა თვალებში. ჩაწითლებულ, ცრემლიან თვალს ცხვირსახოცით იწმენდს და გულიკო ექიმს შესჩივის...
ბებიების ოთახებსაც მივადექი. რატომღაც მგონია, რომ ფოტოს გადაღებას არ ისურვებენ. სულ ტყუილად, ისე გაუხარდათ ფოტო-აპატარის დანახვა, რომ სურათების გადასაღებად რიგში ჩადგნენ:
- მოიცა, ასე დავჯდები, - თმას ისწორებს ქალბატონი ელენე, რომელიც ორი წუთის წინ კროსვორდს ავსებდა.
- მეც გადამიღე რა, აი ამ მზესუმზირასთან გადამიღე, ის ფოტო რომ გადამიღე, იმაში მოღრუბლული ვიდექი, - მეუბნება 81 წლის ჟენია.
- აი, აქ, ლოგინზე ჩამოვჯდები, ისე ილაგებს მუხლებზე ხელებს 84 წლის ეთერი, როგორც მხოლოდ 40-50-იანი წლების ფოტო-სტუდიებში გადაღებულ ფოტოებზე მაქვს ნანახი.
მყუდროდ მოწყობილ დიდ ოთახში ათი-თორმეტი საწოლი დგას. ყველა საწოლი ალაგებულია, მხოლოდ ერთ საწოლში წევს სულ მთლად ჭაღარა ბებია, რომელიც უკვე ათი წელია „კათარზისში“ ცხოვრობს.
მათი ამბები ერთმანეთს ჰგავს, მაგრამ სხვადასხვანაირი ემოციით ჰყვებიან. ქალბატონ ჟენიას შვილმა გაუყიდა სახლი, წასასვლელი აღარსად დარჩა და „კათარზისს“ მოაკითხა. ქალბატონი ეთერი დღემდე ელოდება მექსიკიდან შვილის ჩამოსვლას, 84 წლის ელენეს კი შვილისა და შვილიშვილისაგან უკვე ორი წელია აღარაფერი სმენია.
ნეტა, ვინ მოართვა თეთრი კალები ბებიებს? ისე, ამას რა მნიშვნელობა აქვს... ამბობენ, რომ აქ კარგად ცხოვრობენ, რომ საჭმელიც თავის დროზე აქვთ, რომ სითბო და ყურადღებაც არ აკლიათ, მაგრამ... ბებიები მაინც ტირიან...
ერთი სული მაქვს ამ ოთახიდან როდის გამოვიქცევი... პატარა ბავშვივით ატირებული მოხუცების ნახვას ისევ ქართან ჭიდაობა მირჩევნია...
უკვე გარეთ გამოსვლას ვაპირებ, რომ სიმღერის ხმა მესმის. კარს ვაღებ და თეატრის დარბაზში ვხვდები. ჩუმად, რეპეტიციაა. ანსამბლი „ხანდაზმული“ სიმღერაში მეცადინეობს. სულ ბოლო რიგში ვჯდები...
- ანა, ანა, იცოდე წაგართმევ მაგ ფურცელს, - ბრაზობს ბატონი ნოდარი, რომელიც პროფესიით დირიჟორია, მაგრამ უკვე ათი წელია „კათარზისში“ ყოველდღიურად დადის და „კათარზისთან“ არსებულ გუნდს ვოკალში ამეცადინებს...
... „შენგან შველას მო - ვე - ლიიიი“ - პირველ ხმას დარიკო ამბობს. მეორე ხმის აბმა ვენერას ავიწყდება:
- რამდენჯერ გითხრათ, ყურადღებით იყავით, შენიშვნას აძლევს ნოდარი გუნდის წევრებს და ყველაფერს ხელახლა იწყებენ.
დარბაზში დაგვიანებული ბანი, 88 წლის ბატონი ლევანი შემოდის. საკუთარ ადგილს იკავებს და სასწრაფოდ ებმება რეპეტიციაში. სიმღერა ნელ-ნელა ხურდება... „ვარდო შენ შლას მო-ვე-ლიიიი“... - სოფიო, „შვას“ კი არა „შლას, შლას“...
- რომელი ლაპარაკობს მანდ? ქალბატონო ზინაიდა, სიმღერის დროს ლაპარაკი შეიძლება? რამდენი ხანი იმუშავეთ პედაგოგად? 48 წელი ხომ? მერე პედაგოგმა ქალბატონმა არ უნდა იცოდეს, რომ სიმღერის დროს ლაპარაკი არ შეიძლება? - ბატონი ნოდარი ჩხუბობს, - მოეშვით მაგ ფურჩხვალს, ვერ ხედავთ, ადამიანი გვისმენს...
ნელ-ნელა რეპეტიცია კონცერტში გადაიზარდა, რომელიც მოხუცებმა მარტო ჩემთვის გამართეს და უნდა გენახათ, რა მონდომებით მღეროდნენ, რა ამბით ადიოდნენ რიგ-რიგობით სცენაზე და რა გულით კითხულობდნენ ზოგი საკუთარ, ზოგიც კი ცნობილი პოეტების ლექსებს...
- აბა სოფიო, ხომ ხარ ცეკვის ხასიათზე? - კითხულობს ბატონი ნოდარი...
81 წლის სოფიო ისეთ დავლურს უვლის, შეგშურდება...
- ერთ ლექსს ვიტყვი რა, გინდა, სიყვარულზე გეტყვი ლექსს, - მეკითხება ანა და პასუხს არც კი ელოდება ისე არბის სცენაზე. სიყვარულზე ლექსი, საქართველოზე ლექსმა შეცვალა... „საქართველო, არწივების ფრთებია“...
მხოლოდ ჩემთვის გამართულმა კონცერტმა საათნახევარს გასტანა. ვემშვიდობები გუნდის წევრებს და გარეთ გამოვდივარ... ფოიეში სიმშვიდეა. სადილი დამთავრდა. მოხუცების დიდი ნაწილი სახლებში წავიდ-წამოვიდნენ. კანტიკუნტად შემორჩენილები კი ერთმანეთს ვერ ელევიან და ისეთ ამბებს ყვებიან, როგორი ამბებიც მარტო მოხუცებმა იციან... და გრძელდება ასე ყოველ დღე... დაღამებამდე, დაძინებამდე...
მოუგვარებელი პრობლემა
საერთაშორისო ჰუმანიტარული ასოციაცია „კათარზისი“ თბილისის მასშტაბით 355 ბენეფიციარს ეხმარება. დახმარებაში ყოველდღიური სადილი, ტანსაცმლით უზრუნველყოფა და სურსათით დახმარება იგულისხმება. რაც შეეხება „კათარზისში“ მცხოვრებ მოხუცებს, შენობაში მხოლოდ 14-15 საცხოვრებელი ადგილია გამოყოფილი. „აქ მოხუცებს საშუალება აქვთ, ერთმანეთი გაიცნონ. მიხვდნენ, რომ მარტონი არ არიან. აქ მათ საკუთარი თეატრი და სილამაზის სალონი აქვთ, ემსახურებათ ექიმი. და თუკი ისე ხდება, რომ მათ განსასვენებელი ადგილიც კი არ აქვთ, ასეთი შემთხვევებისათვის „კათარზისს“ მუხათგვერდის სასაფლაოს ტერიტორიაზე საკუთარი ადგილი აქვს გამოყოფილი,“ - ამბობს „კათარზისის“ დამფუძნებელი და პრეზიდენტი ზაურ ალადაშვილი.
ალადაშვილის განცხადებით, „კათარზისი“ ქართული სულის ქველმოქმედებაზე დგას: „საქართველოში ძნელად მოიძებნება ცნობილი თუ ნაკლებად ცნობილი ორგანიზაცია, რომელიც „კათარზისს“ თუნდაც ერთხელ მაინც არ დახმარებია. ჩვენ ძირითადად შემოწირულობებით ვარსებობთ. გაქირავებული გვაქვს ორი ოთახი, რომელიც ჩვენს მუდმივ შემოსავლის წყაროსაც წარმოადგენს და გარდა ამისა, გაეროს მსოფლიო სასურსათო პროგრამა გვიდგას მხარში, რომელიც ყოველ სამ თვეში ერთხელ იმ რაოდენობის ფქვილს, ზეთსა და ლობიოს გვაწვდის, რა რაოდენობის ბენეფიციარიც გვყავს,“ - აღნიშნავს ალადაშვილი
2006 წლის მიწურულს „კათარზისის“ საბუღალტრო დოკუმენტაცია (2004 წლიდან მოყოლებული დღემდე) საგადასახადო სამსახურმა შეისწავლა:
ზაურ ალადაშვილი „კათარზისის“ დამფუძნებელი და პრეზიდენტი: „საგადასახადო სამსახურმა დაადგინა, რომ თურმე სახელმწიფო ბიუჯეტში საკმარისი ოდენობით თანხა არ გადაგვიხდია. მათი გამოთვლებით, დანაკლისმა 65 000 ლარი შეადგინა, რომელსაც 40 000 ლარის ოდენობის საურავი დაემატა და საბოლოოდ 105 000 ლარის გადახდა დაგვეკისრა. „კათარზისმა“ ორი გზით დაიწყო ბრძოლა: გავასაჩივრეთ აღნიშნული გადაწყვეტილება და გარდა ამისა, საზოგადოებას გვერდში დგომისაკენ მოვუწოდეთ, რათა უმწეო მოხუცები ლუკმი-პურის გარეშე არ დარჩენილიყვნენ. ვიდეო-რგოლები გადავიღეთ, სადაც ჩვენი მოხუცები საზოგადოებას დახმარებას სთხოვდნენ. იმდენი მოვახერხეთ, რომ რამდენიმე თვეში 65 000 ლარი შევაგროვეთ და ეს თანხა ბანკში შევიტანეთ, ანუ ძირითადი „ვალი“ გავისტუმრეთ. თუმცა, რა თქმა უნდა, ჩვენი სიმართლის დასამტკიცებლად ბრძოლა არ შეგვიწყვეტია და საქალაქო სასამართლოს მივმართეთ. საქალაქო სასამართლომ კი სარჩელის მიღებაზე უარი იმ მოტივით განგვიცხადა, რომ სახელმწიფო ბაჟი, 3 500 ლარის ოდენობით, არ გადავიხადეთ. არსებობს კანონი, რომელიც ინვალიდთა ორგანიზაციებს ამგვარი გადასახადისაგან ათავისუფლეს და გარდა ამისა, ჩვენ ვერც გადავიხდიდით თანხას, რადგან „კათარზისის“ ანგარიშები დაყადაღებულია. ჩვენ საქალაქო სასამართლოს უარი გავასაჩივრეთ და სააპელაციო სასამართლოს მივმართეთ. მან ნაწილობრივ დააკმაყოფილა საჩივარი. სააპელაციო სასამართლოს მიაჩნია, რომ საქმის მასალების მიხედვით, საერთაშორისო ჰუმანიტარული კავშირი „კათარზისს“ უნდა მიენიჭოს ინვალიდთა საზოგადოების სტატუსი. გარდა ამისა, სააპელაციო პალატა თვლის, რომ სასამართლო კოლეგიამ უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება „კათარზისის“ სარჩელის წარმოებაში მიღების შესაძლებლობის შესახებ. ამჟამად საქმე წარმოებაში მიღების სტადიიდან თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიას განსახილველად დაუბრუნდა. სამწუხაროა, მაგრამ უნდა აღინიშნოს, რომ სახელმწიფო ამგვარად „ეხმარება“ ულუკმაპუროდ და უსახლკაროდ დარჩენილ მოხუცებს.“
სახალხო დამცველის 2007 წლის მონიტორინგის შედეგები
საქართველოს სახალხო დამცველის ოფისმა 2007 წლის მაისში, საქართველოს მასშტაბით ქვეყანაში არსებულ თითქმის ყველა ხანდაზმულთა სახლსა და პანსიონატში, მათში ადამიანის უფლებების მხრივ არსებული მდგომარეობის შესასწავლად, მონიტორინგი ჩაატარა. დაწესებულებებს შორის იყო „კათარზისიც“.
როგორც მონიტორინგის შედეგებშია აღნიშნული, იმის გამო, რომ „კათარზისის“ საბანკო ანგარიში დაყადაღებულია, შენობის სარემონტო სამუშაოები შეჩერებულია. „კათარზისში“ მცხოვრები ყველა გამოკითხული კმაყოფილია კვების პირობებით. სანიტარული ნორმები დაცულია. გამოკითხული მობინადრეები პერსონალის მოპყრობით კმაყოფილნი არიან. მათივე თქმით, მობინადრეთა დისკრიმინაციას სხვადასხვა ნიშნით ადგილი არ აქვს.
გარდა ამისა, როგორც სახალხო დამცველის წარმომადგენლები აცხადებენ, გამოკითხული მობინადრეების თქმით, მათთვის პირველადი სამედიცინო მომსახურება ხელმისაწვდომია, თუმცა, გამოკითხულთა ნაწილის განცხადებით, ისინი მედიკამენტების ნაკლებობას განიცდიან.
მონიტორინგის შედეგების მიხედვით, მნახველებთან შეხვედრის დრო შეზღუდული არ არის. შინაგანაწესით გათვალისწინებული პროცედურის დაცვით მობინადრეებს უფლება აქვთ დატოვონ დაწესებულება. მათ აქვთ ტელევიზორით, რადიოთი, ჟურნალ-გაზეთებით სარგებლობის საშუალება. მობინადრეებს ტელეფონით სარგებლობის საშუალება აქვთ.
ყველა გამოკითხული აცხადებს, რომ პრეტენზიის შემთხვევაში საშუალება აქვს საჩივრით მიმართოს სახლის ადმინისტრაციას ან სხვა უწყებებს.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში გაარკვია,  „კათარზისის“ საქმე მოსამართლე ზურაბ რუხაძეს დაეწერა. როდისთვის ჩაინიშნება სასამართლო პროცესი, ჯერჯერობით გაურკვეველია, როგორც ადმინისტრაციულ კოლეგიაში აცხადებენ, გრაფიკი საკმაოდ გადატვირთულია.

When Will Sequestration Be Canceled on Bank Account of “Catharsis”
It is 2:00 PM. The wind is so strong that unless you are on fire you should not go out in the street. It is time to have dinner. Heavy glass door is opened and closed after every second. You can see grey hair everywhere-on the left, on the right, in front and behind you. Suddenly you also have feeling that you are getting grey. You are bowing your neck, start walking and speaking like an old woman and greet your old years all of by sudden. Everybody knows each other here. It makes no difference for them that in 15 or 20 years they will have lived one century already. In their old age they still can put lipstick on and sit at dinner-table with plastic necklace on.
I can smell soup in the entrance. I also smell an old person that is so familiar to you. I wonder how these people manage to find the perfume that was in fashion thirty or forty years ago. I can hear crockery from the kitchen. A TV is making terrible sounds in the next room. Nearly twenty people are watching the film very attentively and seem to be deep in emotions. Mr. Niko hit his fist on the knee to demonstrate his feelings, and then he leaned back to the chair in relief.
They seem to have some hooligans too. There is a huge board on the wall in the entrance where you can read various kinds of letters. “We call upon those people who behave badly and disturb our solitude. They should either learn to behave well or we demand the administration to prohibit such people to enter “Catharsis”, the Council of Elders.” Beautiful letter is decorated with colorful pencils.
People are entering the dining-room slowly. I can hear only whispers, sound of plates and spoons here…the wind is blowing outside.
There are paintings of beneficiaries on the walls. I have never seen so many macramé in my life. One of the employees, a seventy-nine-year-old woman is making them.
Grandmothers, (as local employees call old women here) live on the third floor. We are going upstairs. The door of doctor Guliko’s room on the second floor is open. I think Mr. Davit has got dust in his eyes. He is cleaning his eyes with handkerchief and complains with the doctor…
I approached the room of grannies. I thought they will not like to take photos but I was wrong. They eagerly agreed to pose before my camera.
-No, let me sit like this,” Mrs. Elene is doing her hair; she was doing puzzle two minutes ago.
-Take my photo too, please. I will stand close to that sunflower. I did not like the previous one, I looked gloomy in it,” said eighty-one-year-old Zhenia.
-I will sit on the bed,-eighty-four-year-old Eteri is putting her hands on her knees like they did in 1940-50s while taking photo.
There are ten or twelve beds in a comfortable room. All beds are made only one old woman is lying in bed; she has spent ten years in “Catharsis.”
Their stories are similar but each of them retells her own story in different emotion. Mrs. Zhenia’s son sold her house and the old woman had nowhere to go so she came to “Katarzisi”. Mrs. Eteri is waiting for her son to arrive from Mexico; eighty-four-year-old Elene has not heard anything from her child and grandchildren for two years already.
I wonder who brought white flowers to old women. But it is not important…they say they are happy there, they have food on time, they live in warm and employees take good care of them, but…anyway grannies are crying.
I am so eager to leave the room…I would rather fight with wind than looking at those crying old women.
I left the room and heard somebody singing. I opened the next door and enter the theatre hall. I guessed there is a rehearsal for a choir “Khandazmuli”. I occupy the seat in the back row…
-Ana, Ana, mind, I will seize that paper from you,” Mr. Nodari is getting angry who is a director by profession but goes to Katarzisi every day and trains the choir.
Dariko is singing in the first voice. Venera forgets to join her as a second voice.
-How many times should I repeat you to be attentive,-Mr. Nodari rebukes them and the choir starts from the very beginning.
Eighty-eight-year-old Mr. Levani enters the hall late. He occupies his place on the stage and joins singers. The song is getting more and more active…
-Who is speaking there? Mrs. Zinaida, you must not speak while singing. How long time did you work as a teacher? Forty-eight years? And then you should know that person must not speak while singing, - Mr. Nodari is very angry-Stop fussing, don’t you see we have a spectator.
Slowly the rehearsal turned into a concert that old people gave only for me. One should have seen how they tried their best to sing well. They were changing each other on the stage; they were reading rhymes of famous poets or their own ones in turn.
-Sofio, are not you in mood of dancing? –asked Mr. Nodari…
Eighty-one-year-old Sofio is dancing Georgian national dance so energetically that I envy her…
-I will tell you one rhyme, please, would you mind? It is about love,” Ana asked me and said the rhyme without hearing my answer. The rhyme about love was followed by another one about Georgia…
The concert only for me lasted one hour and half. I told good-bye to singers and left the hall…there is silence in the building. The dinner has finished and most part of old people went home. Those who remained cannot part with each other and continue telling the stories of old people. Every next day is similar to previous…everything is the same till the night…till they go to bed.
Unresolved Problem
International Humanitarian Association “Catharsis” assists nearly 355 beneficiaries in Tbilisi. They feed them everyday and give cloths. 14-15 old people permanently live in Catharsis. “Here old people have chance to meet each other. Here they can feel that they are not alone. They have theatre and beauty saloon here; doctor looks after them. If one of them dies and relatives cannot find place to bury him/her, there is a cemetery close to Catharsis building for such particular situations,” said Zaur Aladashvili, president and founder of the Catharsis.
Aladashvili stated that Catharsis is lives on Georgian charity. “You cannot find any famous or less prominent organization that has not assisted our organization at least once. We live on donations only. We have rented out two rooms in our building and it brings us monthly income. Besides that UN Food Program assists us very much and sends enough wheat, oil and beans for our beneficiaries once in three months.
Late in 2006 Tax Inspection checked accounting documents on the Catharsis recorded from 2004.
Zaur Aladashvili: “Tax Inspection considered that we had not paid enough taxes to state budget. According to their information the hidden sum amounted to 65 000 lari and 40 000 lari was estimated as a fine finally our total debt reached 105 000 lari. “Catharsis” started struggle for truth in two ways. We brought suit against the conclusion and called upon the society to support us in order not to leave old people without care. We made video-records where our beneficiaries urged people for help. Finally we managed to collect 65 000 lari several months later and transferred the money to the bank. Thus we paid the essential part of our debt. However, we did not stop our struggle to prove our truth and applied to the Civil Court. The latter refused to accept our suit because we could not pay the state fee of 3 500 lari to the court. According to Georgian Law on Asylums, Asylums for Disabled People are free from all kind of taxes. Besides that, we could not pay the fee because our bank accounts were sequestrated. We appealed against the refusal at the Appeal Court. The latter partially satisfied our appeal and considered that according to the case materials International Humanitarian Union “Catharsis” shall be granted with the status of the Society for Disabled People. Besides that, Appeal Chamber considers that Court Board must make decision to accept the suit of the “Catharsis”. At the moment Administrative Board within the Tbilisi Civil Court started to discuss the case on the humanitarian organization. Unfortunately, we must declare that the state “assists” homeless and hungry old people in this way.”
Results of the monitoring carried out by Public Defender’s Office in 2007
In May of 2007 Public Defender’s Office carried out monitoring in almost every asylum for disabled and old people to investigate the situation regarding the human rights in them. “Catharsis” was one of them.
According to the monitoring results, because of the sequestered bank account, repair-works is stopped in the building of Catharsis. Every beneficiary of the asylum is satisfied with nourishment. Sanitary norms are preserved. Interrogated beneficiaries appreciate personnel’s attitude to them. They excluded the fact of discrimination on various grounds in asylum.
In addition to that, representatives of the Public Defender’s Office stated that beneficiaries are satisfied with first medical aid. However, part of respondents complains about the lack of medicines.
According to the monitoring results, the time to meet relatives is not limited. The schedule of the asylum enables beneficiaries to leave the building whenever they wish. There is a TV and radio set in the house. Old people receive newspapers and can use telephone.
Almost every interrogated beneficiary said that they can apply to the asylum administration or any other corresponding body if they have complaints.
Human Rights Center found out at the Administrative Collegium within the Tbilisi Civil Court that judge Zurab Rukhadze is in charge of the case on Catharsis. However, the hearing is not earmarked yet because the schedule is too heavy.