ჯოჯოხეთური შრომა ჟურნალისტური ობიექტურობის მისაღწევად
„თქვენი განცხადებების თაობაზე განგიმარტავთ, რომ ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის III თავი განსაზღვრავს ინფორმაციის სახეებს და ადგენს საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის ვალდებულებას. ამავე კოდექსის მე-2 მუხლის პირველი ნაწილის „მ“ ქვეპუნქტისა და კანონმდებლობის სხვა მოქმედი ნორმების შესაბამისად, თქვენი წერილებით მოთხოვნილი ქმედებების განხორციელება არ წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციის გაცემას“, - აი ასეთი პასუხი მიიღო დაახლოებით ათდღიანი ლოდინის შემდეგ „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებელი პირისაგან.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტისაგან არასრულწლოვანთა კოლონიაში შესვლის, რეპორტაჟის მომზადების, ფოტო-გადაღებისა და ადმინისტრაციული პირებისაგან კომენტარების ჩაწერას მოითხოვდა. უარის მიზეზი კი ზემოთმოყვანილი წერილითა და კოდექსის განმარტებით „გაამყარეს“.
წერილის მიღების შემდეგ „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის ხელმძღვანელს სალომე მახარაძეს დაუკავშირდა და უარის მიზეზისა და წერილის შინაარსის განმარტება ითხოვა. სალომე მახარაძე მხოლოდ მოკლე კომენტარებით შემოიფარგლა: „ჩვენ განვიხილეთ თქვენი წერილი და არ ჩავთვალეთ საჭიროდ თქვენი კოლონიაში შესვლა. კოლონიის დირექტორს არ სურს ინტერვიუს მიცემა, ხოლო რაც შეეხება ჩვენს მიერ გამოგზავნილი პასუხის შინაარსს, უბრალოდ იურისტებმა სიტყვების თამაშით მოიგეს“, - ასეთი ორაზროვანი პასუხი გასცა სალომე მახარაძემ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჟურნალისტს და თუ რა იგულისხმებოდა „სიტყვებით თამაშში“ ეს კვლავ „გამოცანად“ დარჩა.
დღესდღეობით, პრესის ჟურნალისტთა დიდი ნაწილი სწორედ იმას ჩივის, რომ ნებისმიერი მარტივი კომენტარის მისაღებადაც კი, ოფიციალურ სტრუქტურებში საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით წერილის მომზადება, ადგილზე მიტანა, რეგისტრაციაში გატარება, ნომრის მინიჭება და შემდეგ, ხშირ შემთხვევაში, ათდღიანი (ან უსასრულო) ლოდინი უწევს:
ეკა სეხნიაშვილი გაზეთი „ალია“: „საკმაოდ ხშირად მექმნება მსგავსი პრობელმა. იქიდან გამომდინარე, რომ „ალია“ ყოველდღიური გაზეთია და ოპერატიულობა მოეთხოვება, აუცილებელია, რომ მასალა უმოკლეს ვადებში მომზადდეს, მაგრამ უკანასკნელ პერიოდში, სულ უმნიშვნელო საკითხზეც კი წერილობითი მიმართვის მომზადება მიწევს. ეს კი სერიოზულ ბარიერებს მიქმნის. ყველაზე მეტი პრობლემა მაინც სახელმწიფო კანცელარიასთან გვაქვს. საკონტაქტო პირთან დაკავშირებაც კი შეუძლებალია. ასევე დიდ პრობლემას ქმნიან ძალოვანი სტრუქტურები, თუ შიგნით ვინმე ნაცნობი არ გყავს, ფაქტიურად ღირებული და დროული ინფორმაციის მიღება წარმოუდგენელია. თუმცა, არსებობს გამონაკლისი სტრუქტურებიც, რომლებიც ჟურნალისტებთან აქტიურად თანამშრომლობენ და ინფორმაციის მიღების საშუალებას აძლევენ, მაგალითად, კონტროლის პალატა, საჯარო რეესტრი, სტატისტიკის დეპარტამენტი. საკმაოდ კარგი ურთიერთობა აქვს ჟურნალისტებთან პარლამენტის პრეს-სამსახურსაც.“
ლალი როზომაშვილი, გაზეთი „რეზონანსი“: „თამამად შემიძლია ვთქვა, რომ თუკი შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან და საერთოდ ძალოვან სტრუქტურებთან აპირებ საქმის დაჭერას, აჯობებს, ამაზე უარი თავიდანვე თქვა. მათგან საჭირო ინფორმაციას ვერასდროს მიიღებ. დღევანდელ პირობებში დაბალანსებული სტატიის მომზადება ჟურნალისტებს ჯოჯოხეთურ შრომად უჯდებათ. უკვე ძალიან ბევრმა ჟურნალისტმა ხელიც კი ჩაიქნია ძალოვან სტრუქტურებთან ურთიერთობაზე. არადა, საბოლოოდ, როდესაც სტატია იბეჭდება და ოფიციალური სტრუქტურის კომენტარი არ ერთვის მასალას, ამის გამო, ხშირად ისინი პრეტენზიებს გამოთქვამენ. სასაცილოა, ნეტავ როგორ უნდა დავაბალანსოთ სტატია, როდესაც მათგან ერთი სიტყვის მიღებაც კი შეუძლებელია. მახსოვს, რამდენიმე ხნის წინ, შინაგან საქმეთა მინისტრის პრეს-სამსახურის უფროსი ჯერ კიდევ გურამ დონაძე იყო, ინფორმაცია გამოვითხოვე საკმაოდ რეზონანსულ საქმესთან დაკავშირებით. ორკვირიანი ლოდინის შემდეგ, ისეთი პასუხი მივიღე, რომ მის გამოყენებას უბრალოდ აზრი არ ჰქონდა, ის ფურცლები ახლაც სადღაც მიყრია. პასუხები დაახლოებით ასე გამოიყურებოდა: „კი, არა, არ ვიცი“. დღესდღეობით სიტუაცია კიდევ უფრო რთულადაა. წინასწარვე შეგიძლია დარწმუნებული იყო, რომ შენს წერილზე ნორმალურ პასუხს ვერ მიიღებ. ამ მხრივ გაცილებით მოწესრიგებული სიტუაციაა იუსტიციის სამინისტროში.“
რეზო გეთიაშვილი, „აღმოაჩინე საქართველო“ - ჟურნალისტური ცენტრი: „ეს ამბავი 2006 წლის ზამთარში დაიწყო, თუმცა დღემდე გრძელდება, უფრო სწორად, იმის გამო, რომ პასუხს ვერ ვეღირსე, დასრულდა კიდეც. კულტურის, სპორტისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს, ყველანაირი წესის დაცვით, წერილობით მივმართე. წერილს თან ერთვოდა მინისტრისთვის, გიორგი გაბაშვილისათვის განკუთვნილი კითხვები. თუმცა, ამ კითხვებზე პასუხი წელიწადნახევრის შემდეგაც ვერ მივიღე. როგორც იტყვიან, ჩემმა კითხვებმა ხელიდან-ხელში იარა, იარა და საბოლოოდ ისტორიას ჩაბარდა. სახელმწიფო უწყებები პასუხს იმ წერილებზე იძლევიან, რომელიც მათ ინტერესებში შედის, მაგრამ, როგორც კი, მათ ინტერესებს დაუპირისპირდები, ეს ინფორმაცია აუცილებლად დაიბლოკება. ასევე სრული პასუხისმგებლობით შემიძლია განვაცხადო, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრეს-ცენტრი იმისათვის არსებობს, რომ თავისი ფუნქცია არ შეასრულოს. მათ ტელეფონებზე დაკავშირება თითქმის დაუჯერებელი სასწაულია. და რაც მთავარია, არსებობს ოფიციალური ბრძანება, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს არც ერთ თანამშრომელს (ყველაზე დაბალი რანგის თანამშრომელსაც კი), პრეს-ცენტრთან შეთანხმების გარეშე კომენტარის გაკეთების უფლება არ აქვს. პრეს-სამსახურთან დაკავშირება კი ისეთ გადაულახავ პრობლემას წარმოადგენს, რომ აჯობებს, წამოწყებულ საქმეს, დაანებო თავი. რამდენიმე ხნის წინ ბოლნისში კიდევ ერთ საინტერესო პრობლემას გადავაწყდი. იქ გარემოს დაცვის საკითხებზე მასალას ვამზადებდი. ურთიერთობა მქონდა, როგორც გამგეობასთან ასევე რიგით კომერციულ მაღაზიებთან, სამედიცინო დაწესებულებებთან და ა.შ. წარმოიდგინეთ, კომერციულ მაღაზიებსაც კი წერილობითი ბრძანება ჰქონდათ, რომლის მიხედვითაც, ბოლნისის გამგეობის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურთან შეთანხმების გარეშე, მათ კომენტარის მიცემის უფლება არ ჰქონდათ.“
საბა წიწიკაშვილი, „ადამიანის უფლბათა ცენტრი“ - გორის ოფისი: „საჯარო ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებით, შეიძლება ითქვას, რომ ყველაზე რთული სიტუაცია შიდა ქართლშია. გარდა იმისა, რომ ადმინისტრაციულ შენობაში არ გვიშვებენ, განცხადებებს საერთოდ არ იტოვებენ. რისი დატოვებაც მოვახერხეთ, ის განცხადებებიც კი უგზო-უკვლოდ დაიკარგა. ეს ეხება არა მარტო გუბერნიასა და გამგეობას, არამედ პოლიციასა და პროკურატურასაც. ელემენტალური სტატისტიკის გამოთხოვის დროსაც კი შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრეს-სამსახურთან გვგზავნიან, სადაც როგორც წესი, არც ტელეფონს პასუხობენ და არც წერილებს. რამდენიმე ხნის წინ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტში სისხლის კიბოთი დაავადებულ პატიმართან დაკავშირებით წერილი გავგზავნეთ, სადაც აღნიშნულ პატიმართან დაკავშირებული, მისი მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციას ვითხოვდით, თუმცა, ამაოდ, პასუხი დღემდე არ მიგვიღია.“
„ადამიანის უფლებთა ცენტრმა“ 14 სექტემბერს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს წერილობით მიმართა, სადაც ალტერნატიულ სამხედრო სამსახურთან დაკავშირებით სტატისტიკურ მონაცემებსა და იმ ალტერნატიული სამსახურების ჩამონათვალს ითხოვდა, რომელსაც თავდაცვის სამინისტრო მოქალაქეებს სთავაზობს. ზუსტად ერთი კვირა დასჭირდა თავდაცვის სამინისტროდან პასუხს, სადაც ორი სიტყვით იყო განმარტებული, რომ „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ აღნიშნული ინფორმაციის გამოსათხოვად ვეტერანთა საქმეების დეპარტამენტისათვის უნდა მიემართა.
როგორც პრესის ჟურნალისტთა დიდი ნაწილი აცხადებს, სამწუხაროდ, დღევანდელ, დემოკრატიული აღმშენებლობის გზაზე მდგარ საქართველოში მწვავედ დგას საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკითხი. აღნიშნულ პრობლემას კი სათავეში ძალოვანი სტრუქტურები და სახელმწიფო კანცელარია უდგას.

Hard Work to Achieve Journalistic Impartiality
“The only function of Press-Service Department within the Internal Ministry is not to bear its responsibilities.”
“In reply to your appeal we inform that Chapter III of the Common Administrative Code defines kinds of public information and claims responsibility on public officials to issue public information. According to the Chapter 2 Section I-L and some other regulations within the law, the information you demand in your appeal is not public,” it was the reply from the Penitentiary Department within the Georgian Ministry of Justice the Human Rights Center received ten days later.
Human Rights Center petitioned to the Penitentiary Department and demanded permission on entering the Juvenile Prison, making reportage there, taking photos and hearing comments from the representatives of the prison administration. Their refusal was reinforced by the definition of the Administrative Code in the above-mentioned letter.
Having received the reply, Human Rights Center got in touch with Salome Makharadze, the head of the Public Relation Department within the Penitentiary Department and asked explanation for refusal. Makharadze was too short in her comments: “We discussed your petition and decided that you do not have right to enter the prison. Director of the jail does not want to make comments with you. As for the obscure context of our reply, it has simple reason-lawyers won the game with their statements.” Journalist for the Human Rights Center could not understand what she meant under “game”.
Most journalists of printed media complain that in order to receive shortest comments on various facts they have to prepare special application for public information, deliver it at the place, register it at the chancellery of the department, take number of it and then wait for the reply for at least ten days.
Eka Sekhniashvili, newspaper “Alia”: “I encounter with similar problems very often. Our newspaper is daily edition and we need to work operatively; thus we have to prepare materials within shortest period of time, but I have to send official petitions to governmental bodies to receive the simplest questions. I encounter most problems with State Chancellery. It is almost impossible to get in touch with the official who is in charge of similar duties. Law enforcement bodies never give valid information to journalists unless you have some close person within the department. However, there are some exceptions who actively cooperate with journalists; for example, Chamber of Control, Public Registry, Statistics Department and Press-Service Center of the Georgian Parliament.
Lali Rozomashvili, a journalist for the newspaper “Resonance”: “I would advise all journalists to change their minds if they are going to get in touch with the Internal Ministry or other law enforcement bodies. You will never get useful information from them. In order to prepare balanced article journalists should do hard work. Many journalists have already stopped demanding public information from law enforcement bodies. However, if we do not enclose their official comment on the article, they start complaining about unbalanced publication. It is ridiculous; how we can balance it if they do not give comments. I remember one occasion when I demanded public information from the Internal Ministry while Guram Donadze was the head of the Press Service Department. Two weeks later I received a reply from them but it was completely useless for article because all my questions were answered with one word: “no” or “yes”. I have kept that letter. Nowadays the situation is even worse. You should never expect proper reply from the Internal Ministry. I should say that situation is much better at the Ministry of Justice.”
Rezo Getiashvili, representative of the journalistic center “Discover Georgia”: “Similar situation started in winter of 2006 and it still goes on. More precisely, situation has already finished because I decided not to demand public information from governmental bodies. I officially applied to the Ministry of Culture, Sport and Monument Protection for public information. I received their reply sixteen months later. (?!) Governmental Bodies answer only those questions that are important and interesting for them. But if you neglect their interests the information will be certainly blocked. I will also declare that the aim of Press-Service Department within the Internal Ministry is not to bear its responsibilities. It is incredible to get through their phones. Moreover, employees of the Internal Ministry are ordered not to make comments on any situation without press-service center. But the problem is that nobody can get in touch with press-service center. Short time ago I encountered another problem in Bolnisi. I was preparing item on environmental problem there. I cooperated with local government as well as commercial shops, medical institutions, etc. Can you imagine that even shops were ordered not to make comments with journalists unless they agreed the topic with Press Service Department of the local administration?”
Saba Tsitsikashvili, Human Rights Center’s Gori Office: “Regarding issuing public information we should state that the most difficult situation is in Shida Kartli region. Nobody allows journalists to enter the building of Administrative Board and they do not accept our letters either. If any journalist were lucky and managed to hand in the letter to the Chancellery that letter disappeared very soon. Similar situation is not only in the Administrative Board but in the police department and Prosecutor’s Office. Officials send us to the Press-Service Department within the Internal Ministry for the simplest information. But nobody answers our calls and letters at the ministry. Short time ago we sent letter to the Penitentiary Department about a sick prisoner who had blood cancer. We demanded information about his health conditions but we have not received their answer yet.”
On September 14 Human Rights Center petitioned to the Georgian Defense Ministry and demanded the statistics and the list of alternative military occupations the ministry offers the citizens. It took a week to receive a reply from the Ministry which stated: Human Rights Center should apply to the Department for Veterans about similar information.
Most journalists of printed media state that accessibility to public information is too urgent problem in Georgia that is on its way to democratic development. Law enforcement bodies and State Chancellery are initiators of this problem.