ახალციხის სკოლა-ინტერნატი – კადრები შიგნიდან
მაღალი ცემენტის ღობე და დიდი რკინის ჭიშკარი. ზუსტად ისეთი, როგორიც ბავშვობაში კუდიანი დედაბრის კოშკის ჭიშკრად წარმოგვედგინა: შავი და წვეტებიანი. თუმცა განსხვავებას მისი გაღებისთანავე იგრძნობ. დიდი ჭიშკრის იქით 42 ბავშვი ცხოვრობს თავისი გატაცებებით, პატარა სიხარულებითა და უცნაური ისტორიებით.
,,72 წლის წინ როცა აქ ჯერ კიდევ ობოლ ბავშვთა თავშესაფარი იყო ჭიშკართან ვიღასაც თვეების დაუტოვებივარ. ბავშვის ტირილის ხმაზე აღმზრდელები გარეთ გამოსულან და ჩვრებში გახვეული ჩვილის დანახვაზე გაკვირვება ვერ დაუფარავთ. მიპატრონეს, სახელიც დამარქვეს გვარი კი ძიძამ ჩემმა გამზრდელმა მომცა. აქ გავიზარდე. მშობლები არ მომიძებნია, კარგები, რომ ყოფილიყვნენ ასე არ მომექცეოდნენ. 1954 წელს კი როცა თავშესაფარი სკოლა-ინტერნატად გადაკეთდა სიმღერისა და ფიზკულტურის მასწავლებლად დავრჩი. აქაურობის მიტოვება აზრადაც არ მომსვლია", - ყვება თავის ისტორიას როზა აბისოღომონიანი.
დათოს დედა მეათე შვილზე იყო ფეხმძიმედ, როცა ბავშვის მოცილების არასამედიცინო ხერხს მიმართა, სისხლი მოეწამლა და გარდაიცვალა. ახლა დათო ახალციხის საჯარო სკოლაში ცხოვრობს თავის და ძმებთან და ბიძაშვილებთან ერთად.
ადიგენის რაიონის სოფელ ზანავის მკვიდრი ძმები მარკოიძეების ოჯახებიდან სკოლაში შვიდი ბავშვი ცხოვრობს. ბიძაშვილები აქაურ გარემოს მიჩვეულები არიან, უყვართ სკოლაში ყოფნა და სახლში წასვლაზე არც ფიქრობენ.
,,აქ კარგია, საჭმელიც გვაქვს", - მეუბნება დათო.
მარკოიძეების ორივე ოჯახს სოფელში საცხოვრებელი სახლი არ აქვთ და  ძროხების სადგომში ცხოვრობენ, ამიტომაც ბავშვებისათვის სკოლის გარემო ბევრად უფრო მისაღები და მოსაწონია.
ქ. ახალციხის საჯარო სკოლა ანუ გონება და უნარშეზღუდულ ბავშვთა სკოლა სოციალურად დაუცველი ოჯახებისათვისაა განკუთვნილი.
აქ ბავშვები საქართველოს სხვადასხვა ქალაქებიდან ჩადიან: ახალციხე, ადიგენი,  ახალქალაქი, ქარელი, თბილისი.
სკოლებისათვის დამახასიათებელი ჟრიამული ეზოდან არ ისმის, თუმცა როცა ეზოში შევდივარ ბავშვები გარს მეხვევიან  და ახლოს მოსვლას ცდილობენ. მასწ - ასე მომმართავს რატომღაც ყველა მათგანი. უცხო მათთვის მასწ - არის, ახლობლებს და შინაურებს კი სახელებით მიმართავენ, უბრალოდ და თბილად.
ყველაზე მეტად სურათების გადაღება მოეწონათ, სასადილო ოთახში კუთხეში მდგარ ხელოვნურ ყვავილთან ყველა მთგანმა სათითაოდ მთხოვა ფოტოს გადაღება. ზოგმა რამდენჯერაც კი ოღონდ ისევ ყვავილთან სხვა პოზაში.
,,მასწ ახლა მე გადამიღე! - ,,მასწ მე!" მე! - მესმის ყოველი მხრიდან.
ბავშვებს ოთხჯერადი კვება აქვთ, სამზარეულოში გოგონებიცა და ვაჟებიც საქმიანობენ. მაგიდებს ერთად ალაგებენ, პატარა ფანჯრიდან მზარეულს პლასტმასის ჭიქებსაც და თეფშებს თანამიმდევრობით აწოდებენ.
სილაღე აკლიათ და ნორმალური გარემოს მიუხედავად, დათრგუნულები ჩანან. თავიან ოჯახების გაჭირვებაზე ისინი არ საუბრობენ, უფრო სწორად ამის გახსენებაც არ უნდათ, თუმცა სიხარულით მიყვებიან რა გასართობები აქვთ სკოლაში.
,,ბურთები გვაქვს, სათამაშოები, ველოსიპედები ევამ მოგვიტანა", - მეუბნება დათო.
ბავშვებისთვის შინაური და ახლობელი ევა  - ევა ბერგერია ავსტრიის კონსული საქართველოში, რომელიც სკოლის ხშირი სტუმარია.
ბავშვებს სხვა საყვარელი სტუმარიც ჰყავთ მამა იოსები, რომელიც მათთან კვირაში ერთხელ დადის.
ეზოს მარცხენა მხარეს დიდ ქვაბში ხილის ჯემი იხარშება. ქლიავი მასწავლებლებმა იყიდეს და ზამთარში ბავშვებს ჩაიზე პურთან ერთად ჯემი ექნებათ.
ბავშვების უმრავლესობა ხატავს, გასულ წელს მათი ნამუშევრების გამოფენაც ყოფილა სასტუმრო მეტეხში.
,,მე და ანგელოზები"  - ამ თემაზე შექმნილმა ნახატებმა დამთვალიერებლების მოწონება დაიმსახურა, შვიდი ნახატი სხვადასხვა საელჩოს წარმომადგენლებმა შეიძინეს", - გვითხრა სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგე დალი კრაველიძემ.

With a high concrete wall and a large iron gate the building reminds you of a house of a witch in fairy tales. The gate has pointy black edges. However, you will see the difference as soon as you enter the yard. Forty-two children live behind that fence with their individual dreams, happiness and different histories.
“72 years ago there was an orphanage in the area. Somebody left me at the gate. Tutors heard my voice and found me crying and wrapped up in bandages. They could not help be surprised. Tutors raised me and named me; as for my surname, my nurse gave me her family name. I grew up here. I never looked for my parents. If they were nice people they would not have abandoned me. In 1954, when the school was transformed into a boarding school, I remained here as a teacher of physical exercise and music. I have never in my life thought of leaving this place,” Roza Abisoghomonian told her story.
Dato’s mother was expecting her tenth child when she decided to abort the child by non-medical methods. She was poisoned and died. Now, Dato lives at the Akhaltsikhe Public School with his siblings and cousins.
The Markoidze brothers from the village of Zanavi in the Adigeni district have sent their seven children to live at the boarding school. Their cousins have gotten used to the situation at school and do not want to go home at all.
“It is very nice here. We have good food,” said Dato.
Both Markoidze families do not have a house in the village and live in the cattle shed. Therefore, the boarding school provides a more appropriate accommodation for the children.
Akhaltsikhe Public School, more precisely the school for mentally disabled children, accepts children from socially excluded families.
Children arrive there from various towns throughout Georgia; from Akhaltsikhe, Adigeni, Akhalkalaki. Kareli, Tbilisi.
You will hear any noise common to public schools. However, as soon as I enter the schoolyard children surround me and try to come close to me. All of them call me Teacher; they refer to everybody this way - relatives and visitors.
They mostly enjoyed taking photos. Each of them asked me to take his/her photo standing at the flower pot in the corner of the dining room. “Teacher, please take a photo of me! Me! Me! I hear them begging.
Children have meals four times a day. Both girls and boys work in the kitchen. They set tables together; they give the cook plastic cups and plates through the kitchen bar.
These children are not so happy and despite the fairly normal situation in the house they seem gloomy. Children never speak about their impoverished families; more accurately they do not want to remember. However, they are eager to tell me about their toys in the boarding school.
“We have balls, toys, Eva brought us bicycles,” said Dato.
Eva Berger, Austrian Consul to Georgia, frequently visits the school and is like family and a friend to these children.
Children have another favorite guest, Father Ioseb, who visits them once a week.
Fruit jam is boiling in a large saucepan in the right corner of the schoolyard. Teachers bought plums and children will have jam with bread and tea during the winter.
Most children can paint. Last year their paintings were exhibited in the Hotel Metekhi.
The paintings on the topic of “Angels and Me” attracted the spectators. Representatives of various embassies purchased seven pictures,” said Dali Kravelidze, chairwoman of the school administration.