ყვითელი ავტობუსების უბილეთო მგზავრები
სად გაქრნენ ყვითელი ავტობუსების კონდუქტორები? რატომ არ ყიდიან მძღოლები ბილეთებს და საერთოდ, რა საჭირო იყო ავტობუსებში ბილეთების შემოღება, თუკი მათ არავინ ყიდულობს? ამ კითხვებით „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“  შპს „თბილისის ავტობუსს“ მიაკითხა.
შპს. „თბილისის ავტობუსის“ გენერალური დირექტორის ბესიკ ნათენაძის თქმით, ის ამ კითხვებში ლოგიკას ვერ ხედავს და აინტერესებს, მაშინ, როდესაც ადამიანები პოზიტიური ძვრების განხორციელებას ცდილობენ, ჩვენ, ჟურნალისტები მხოლოდ ნეგატიურ მხარეს რატომ ვეძებთ. არადა, ფაქტია, ძებნა ნამდვილად არ დაგვჭირვებია. უბრალოდ ჩვენ ავტობუსებით ვმგზავრობთ...
ფაქტი კი ჯიუტია, ავტობუსების მძღოლების დიდი ნაწილი, მგზავრებს ბილეთებს არც კი სთავაზობენ. როგორც ბესიკ ნათენაძე აცხადებს, მათ სამსახურში შექმნილია მაკონტროლებელი ორგანო, რომლის წარმომადგენლები თითოეულ ავტობუსს ამოწმებენ და ბილეთებზე კონტროლს ახორციელებენ: „თუ ჩვენ აღმოვაჩენთ, რომ რომელიმე მძღოლი მგზავრს ბილეთს არ აძლევს, მათ საყვედურს ვაძლევთ ან სამსახურიდან ვათავისუფლებთ. ჩვენ მძღოლებთან ხელშეკრულებას ვაფორმებთ, სადაც ერთ-ერთ ვალდებულებად მითითებულია, რომ მათ ბილეთების რეალიზაცია უნდა მოახდინონ.“
ჟურნალისტი: ამ ზაფხულს ავტობუსებში კონდუქტორები გაჩდნენ, თუმცა, მათი სამსახური მალევე გაუქმდა, რა იყო ამის მიზეზი?
ბესიკ ნათენაძე: ექსპერიმენტი ჩავატარეთ, შემოვიღეთ კონდუქტორის ინსტიტუტი, მაგრამ საბოლოოდ მივიჩნიეთ, რომ არ გაამართლა. დამატებითმა ხარჯებმა იჩინა თავი, დამატებითი კონტროლის მექანიზმები იყო განსახორციელებელი და ამიტომ ისევ მძღოლებს გადავაბარეთ ბილეთების რეალიზების საკითხი.
ჟ: რამდენიმე მძღოლს ვესაუბრე, მათ სხვა მიზეზი დაასახელეს, კონკრეტულად კი თქვეს, რომ კონდუქტორები გეგმას ვერ ასრულებდნენ და თან თანხებსაც ითვისებდნენო.
ბ.ნ.: დაახლოებით 1000 მძღოლი ემსახურება თბილისს, ათასივეს საკუთარი აზრი გააჩნია, ასე რომ მათ ამგვარ კომენტარს მე ვერ შევაფასებ.
ჟ: 21 ნომერი ავტობუსის მძღოლმა მითხრა, რომ მათ გეგმა თითო წრეზე 56 ლარს შეადგენს ანუ დღეში 280 ლარს. რა გეგმაზე საუბრობენ ისინი?
ბ.ნ.: არანაირი გეგმა არ არსებობს. საიდან მოიტანეს, არ ვიცი. არსებობს ბილეთები, მკაცრი აღრიცხვის დოკუმენტი.
ჟ: ბილეთები ფაქტიურად არ იყიდება და საინტერესოა, როგორღა ხდება მკაცრი აღრიცვა?
ბ.ნ.: ჩვენ გვაქვს შიდა კონტროლის სამსახური, რომელიც დადის და ამოწმებს თითოეულ ავტობუსს. დილის 6 საათიდან ღამის 12 საათამდე ჩვენი თანამშრომლები თითოეულ ავტობუსს აკონტოლებენ. დღეში 380 ავტობუსი გამოდის. შეიძლება ყოველ დღე ვერ მოხდეს მათი გაკონტოლება, მაგრამ საბოლოოდ მაინც ყველა ავტობუსი კონტროლდება.
ჟ: თუკი ყოველ დღე ვერ ხორციელდება შემოწმება, მაშინ რამდენად ეფექტურია ამგვარი კონტროლის მექანიზმი?
ბ.ნ.: როცა აღმოვაჩენთ, რომ მძღოლი არ ყიდის ბილეთებს, მაშინ შედგება შესაბამისი აქტი და ის გათავისუფლდება.
ჟ: თუკი მძღოლები ასეთ მკაცრ კონტოლზე არიან აყვანილნი, საინტერესოა, რატომ არ ეშინიათ მათ სამსახურის დაკარგვის და რატომ არ ყიდიან ბილეთებს?
ბ.ნ.: რატომ არ ეშინიათ ქურდებს, ყაჩაღებს, მკვლელებს?
ჟ: ქურდები და ყაჩაღები არიან მძღოლები?
ბ.ნ.: ვინც იპარავს, ყველა ქურდია.
ჟ: მაშინ გამოდის, რომ იმ ავტობუსების მძღოლები, რომლებითაც მე და კიდევ თბილისის მოსახლეობა მგზავრობს, ყველა ქურდია. უამრავი მოქალაქე ადასტურებს, რომ მძღოლები მათ ბილეთებს არ სთავაზობენ.
ბ.ნ.: რატომ ამბობთ ასე? თქვენ ხომ გაქვთ მობილური ტელეფონი, როდესაც ხედავთ, რომ მძღოლი ბილეთებს არ ყიდის, რატომ არ რეკავთ ჩვენს ცხელ ხაზზე?
ჟ: სად მიდის ის თანხა, რომელიც არ აღირიცხება?
ბ.ნ.: ეს ჩვენი შიდა საქმეა. ეს არის შპს, რომელიც აწარმოებს სამეწარმეო საქმიანობას. მე ბიუჯეტიდან არანაირ ფულს არ ვღებულობ. ჩვენთან თითოეული მგზავრის თითოეული თეთრი აღირიცხება. რა მეთოდებით და როგორ, ეს თქვენთვის საინტერესო არ უნდა იყოს. ეს ჩვეულებრივი კომერციული საქმიანობაა. რაში გაინტერესებთ თქვენ ჟურნალისტს, თუ როგორ ვახორციელებ მე კომერციულ საქმიანობას? ეს არ არის თქვენი საქმე.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ყვითელი ავტობუსების მგზავრებს გაესაუბრა იმის გასარკვევად, იღებენ თუ არა ისინი მგზავრობისას ბილეთებს.
ნანა მერკვილაძე, 61 წლის: „კონდუქტორები ბილეთს გვაძლევდნენ, მაგრამ ახლა, თუ მეჩქარება და უკანა კარიდან ჩავდივარ, მაშინ უბრალოდ ფულს ვაწვდი მძღოლს და მივდივარ. ისიც არ მომდევს, ბილეთი აიღეო“.
ნუგზარ ხელაძე: „არა, რა ბილეთი, თუ მომაწოდეს, ვართმევ და ისე მე ხომ არ შევეხვეწები, გინდა თუ არა, ბილეთი მომეცი-მეთქი. ჩემი აზრით, საერთოდ სისტემაა შესაცვლელი. საქართველოში არავინ არ მოსთხოვს მძღოლს ბილეთს, პირიქით უნდა იყოს და როგორც საზღვარგარეთის ქვეყნებშია, დაიდგას სპეციალური აპარატი. და რაც მთავარია, უნდა იყოს ვიღაც, ვინც შეამოწმებს უბილეთო მგზავრებს“.
თინა შველიძე, 36 წლის: „მე ყოველთვის ვითხოვ ბილეთს. რომელსაც ჩასვლისთანავე ნაგვის ურნაში გადავუძახებ ხოლმე, მაგრამ ვართმევ იმიტომ, რომ ვიხდი ჩემს მოქალაქეობრივ ვალს. ყველას რომ უჩნდებოდეს კითხვა, სად წავა ეს აღურიცხავი თანხა, ბილეთების აღება აღარ დაეზარებოდათ. ვინ იცის რამდენი ფული იმალება სწორედ ამ მიზეზით“.
ანანო გუნცაძე: ''კონდუქტორები რომ დადიოდნენ, ბილეთს მაშინ მაძლევდნენ, მაგრამ ხურდას წესიერად ვერ აბრუნებდნენ და სანამ ისინი ერთ ადამიანთან გაასწორებდნენ ანგარიშს, მეორე უბილეთოდ ჩადიოდა. ახლა კი უკვე თვეზე მეტი იქნება, ბილეთი არ ამიღია. თუმცა, ყოველდღე ავტობუსით ვმგზავრობ“.
„თბილისის ავტობუსის“ გენერალური დირექტორის ბესიკ ნათენაძის მტკიცებით, მაკონტროლებელი სამსახურის თანამშრომლები ავტობუსებს ყოველ დღე ამოწმებენ და თითოეული თეთრი მკაცრად აღირიცხება. მძღოლები კითხვაზე, ვალდებულნი არიან თუ არა ისინი, რომ ბილეთები გაყიდონ, თავს მიქნევენ, თუმცა მგზავრებს, რა თქმა უნდა, ბილეთს არცერთი მათგანი არ სთავაზობს. რაც შეეხება მაკონტროლებელი ორგანოს თანამშრომლების ვიზიტებს, ისინი ამ თემაზე საუბარს თავს არიდებენ და საჭის ტრიალს უხმოდ განაგრძობენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ თბილისის საქალაქო სამსახურის უფროსთან ბესო ჟღენტთან სცადა დაკავშირება, თუმცა მან ინტერვიუზე უარი განაცხადა და ოფიციალური წერილის გაგზავნა მოითხოვა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აღნიშნულ საკითხზე მუშაობას აგრძელებს და სატრანსპორტო სამსახურიდან ინფორმაციის მიღებისთანავე სტატიას შემოგთავაზებთ.

01:42, Sunday, 26.05.2013
Why have the yellow bus conductors disappeared? Why don’t drivers sell tickets? More generally, why was it so necessary to set up the ticket system if nobody utilizes them? The Human Rights Centre put these questions to Tbilisi Autobus, ltd.
Besik Natadze, the General Manager of Tbilisi Autobus, ltd., “couldn’t find logic in these questions” and was “interested why our journalists saw only the negative side of their achievements while positive changes are being made.” The HRC is not seeking to find shortcomings, but wants answers to questions all people who travel by bus ask. It’s our problem as well.
In fact, not a single driver offers bus tickets to passengers. Natadze told the HRC that a special department was created to control every bus and its driver. “If we discover that any driver will not sell tickets to the passengers we give him a warning or dismissal,” Natadze said. “The drivers are obliged to sell all tickets in accordance with the contract we have with them.”
Journalist: This summer you established the conductor service but then immediately abolished it.  What was the reason?
Besik Natadze: We examined how the conductor service would function, but finally we saw that it was not the right way to solve existing problems. This service caused additional expenses and we decided to implement a new mechanism of control. Before this can function, the drivers must comply.
Journalist: I have spoken with several drivers and they named different reasons. In particular, the conductors not executing their obligations and appropriating sums of money.
Besik Natadze:  There are approximately 1000 drivers serving in Tbilisi and each of them has his own opinion. So I cannot estimate their comments on the matter.
Journalist: The driver of bus 21 told me that this plan costs 56 GEL for each route, amounting to 280 GEL a day. What is this plan?
Besik Natadze: I don’t know what you are talking about. We don’t have any plan. Only tickets and registration documents exist.
Journalist: It is interesting, as tickets are not actually sold. How do you operate this strict registration?
Besik Natadze:  We have the Inner Control Service, which goes and checks every bus. From 6 o’clock until 12 o’ clock our workers control every bus. 380 buses go out daily. There is a great possibility that these buses would not be controlled every day, but they are all checked at some point.
Journalist: If you don’t check them daily then how effective is this control mechanism?
Besik Natadze:  When we discover that the driver isn’t selling tickets we then take appropriate actions and the driver in question is fired.
Journalist: If the drivers are under such control, why aren’t they afraid and why don’t they sell tickets?
Besik Natadze: Why don’t they have fear of thieves, robbers and murders?
Journalist: Are the drivers thieves or robbers?
Besik Natadze: Everyone who steals is thief.
Journalist: Then it turns out that all bus drivers are thieves. Many people have confirmed that drivers don’t offer them tickets.
Besik Natadze: Why you say so? You have mobile. When you see such incidents, can you phone in to our hotline?
Journalist: Where does the unregistered money go?
Besik Natadze: That is our own business. This is a private business producing its own business. I don’t receive any amount of money from the budget. We register every tetri (cent) paid by the population. But what it goes to will be of no interest to you. Why are you journalists interested in the activities of an LTD [private company]? It is none of your business.
The Human Rights Centre also talked with passengers about this issue.
Nana Merkviladze, 61 years old: “ The conductors give us tickets, but if I am in a hurry and going down from the back door I give my money to the driver and cannot manage to take the ticket. The driver doesn’t have any objection to this, either.”
Nugzar Kheladze: “What ticket? If they give it I will take it. In my opinion they have to change this system completely. Nobody in Georgia will ask for the ticket and any special apparatus should have been put in as it is in foreign countries. The main thing is that there has to be someone who will check passengers without tickets.”
Tina Shvelidze, 36 years old: “I always demand the ticket and after getting off the bus throw it in the dust. I ask for this ticket because I carry out my obligations as a citizen. If everyone asks himself or herself where all this money goes then they will demand tickets. Who knows how much money is hidden because of this.”
Anano Guncadze: When there were conductors they gave me a ticket, but they wouldn’t give change and while they were serving one person other people were going down without tickets. I have been traveling by bus for a month without taking tickets.”
The General Manager of Tbilisi Autobus, ltd., Natadze states that the collaborators of Controlling Service check all buses daily and each tetri is registered. The drivers admit that they are obliged to sell the tickets but in fact they don’t always do so. The drivers didn’t offer any comments about the Controlling Service.
The Human Rights Centre tried to speak to Beso Zhgenti, the Head of Urban Services at Tbilisi City Hall, but he refused an interview and demanded to be sent an official letter. The Human Rights Centre will continue working on this issue and will immediately offer readers news as more information is gained from the Transport Service.