გორში ბაღების ძველი და ახალი გამგეების ბრძოლა გრძელდება
გორში საბავშვო ბაღების გარშემო ატეხილი სკანდალი არ ცხრება. ბაღების ყოფილი გამგეები თვლიან, რომ ამჟამინდელი გამგეები საბავშვო ბაღებში უკანონოდ არიან შეჭრილები. ისინი პროკურატურაში ჩივილს აპირებენ. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის მიხედვით, სახელმწიფო ქონების და თანამდებობის ბოროტად დაუფლება სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას იწვევს.
ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები დაობენ იმასთან დაკავშირებით,  საბავშვო ბაღების გამგეების კონკურსი უკანონოდ ჩატარდა თუ არა. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს არსებული ნორმატიული აქტების რეგისტრირების გორის განყოფილების უფროსი ვანო ბალახიშვილი ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბარში აღნიშნავს: ,,ჩემთან აღნიშნულ კონკურსთან დაკავშირებული რაიმე ოფიციალური დოკუმენტი, კანონქვემდებარე აქტი ან დებულება არ არის რეგისტრირებული.  შეგიძლიათ მომწეროთ ამის შესახებ და წერილობით დაგიდასტუროთ“,  - განმარტავს ბალახაშვილი. მისი ეს კომენტარი აუდიო-ფირზეცაა ჩაწერილი.
მაშ, რაღა საჭიროა შიდა ქართლის გუბერნატორმა  სასამართლოში იჩივლოს? გუბერნატორმა ჭალის დასახლებაში მდებარე საბავშვო ბაღის წინ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ სასამართლოს ამ კონკურსის შედეგების გაუქმების მოთხოვნით სარჩელით მიმართავს.
,,საინტერესოა, რომელი კონკურსის შედეგები უნდა გააუქმოს გუბერნატორმა, რომლის თაობაზე არც ერთი დოკუმენტი ოფიციალურად არ არსებობს?. ფაქტობრივად,  ეს კონკურსი იურიდიულად არ არსებობს და მასში „გამარჯვებულ“ კანდიდატებს არა აქვთ უფლება თანამდებობები ეკავოთ“, - აცხადებს  ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტი ნათია ქალიაშვილი.
მე-3-ე საბავშვო ბაღის გამგეს მარინა მეტრეველს კი სჯერა, რომ იგი სამართლიანად არის დანიშნული ბაღის გამგედ.
გორის სასამართლო უფრო დაშორდა რეალობას, და როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, ერთ-ერთი მომჩივანი ბაღის გამგის სარჩელი, კონკურსის გაუქმებასთან დაკავშირებით, წარმოებაში არ მიიღო, რადგან ამ კონკურსს, თურმე  „გასაჩივრების ვადა გაუვიდა“.  ყოველ შემთხვევაში, ასე წერს მოსამართლე ძიმისტარაშვილი გადაწყვეტილებაში.
,,საინტერესოა რა უფლებით სხედან დღესაც იმ სიაში შეყვანილი ბაღის ე.წ გამგეები საბავშვო ბაღებში, რომლებზეც გუბერნატორი საუბრობდა.  ბალახაშვილმა თქვა, არც ერთი დოკუმენტი არ მაქვს რეგისტირებულიო, კონკურსთან დაკავშირებული არც ერთი დებულება არ არსებობს.  რა უფლებით აქვთ პრეტენზია ე.წ. ,,ახალ გამგეებს“, რა უფლებით უკავიათ გამგეების კაბინეტები“,  - კითხულობს მე-12-ე ბაგა-ბაღის ყოფილი გამგე ლია ჭონიშვილი.
,,ეს პრობლემა დღევანდელ ადგილობრივ ხელისუფლებას ისე აქვს ხელოვნურად გართულებული, რომ ვერაფრით აგვარებს. საქმე იმაშია, რომ ცალკე ჩვენ, ყოფილი გამგეები  ვაწუხებთ ხელისუფლების წარმომადგენლებს, ცალკე - ახალი გამგეები. ყველა მათგანს ერთსა და იმავეს გვეუბნებიან - თქვენც მართლები ხართ და თქვენც მართლები ხართო. ვეღარ გავიგე სიმართლე“, - ამბობს საბავშვო ბაღის ყოფილი გამგე მარინა ინაური.
,,ძველი კადრები ერთ რამეს არ ითვალისწინებენ. ამჟამად, საბავშვო ბაღები მუნიციპალიტეტის დაქვემდებარებაშია, ხდება მათი ცალკე იურიდიულ პირებად ჩამოყალიბება, რომელსაც სჭირდება ახალი ხელმძღვანელი. ამ ხელმძღვანელ თანამდებობაზე კანდიდატების ასარჩევად კი საჭიროა კონკურსი. კონკურსის გარეშე ბაღების გამგეების არჩევა უკანონოდ ჩაითვლება“,  - გვიცხადებს გორის საკრებულოს თავმჯდომარე ზვიად ხმალაძე.
ლია ჭონიშვილის კი ამტკიცებს, რომ ხელისუფლება აქაც ხელოვნურად ართულებს სიტუაციას: „ისინი რატომღაც არ აქვეყნებენ ყოფილი გამგეების გათავისუფლების ბრძანებებს. ჩვენ ხელთ არა გვაქვს რაიმე დოკუმენტი ჩვენი გათავისუფლების შესახებ,  კვლავ ვითვლებით იმ თანამდებობის პირებად, რომელი თანამდებობებიც გვეკავა“
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის“  ცნობილი გახდა, რომ ,,ახალი გამგეები“ სახალხო დამცველთან ჩავიდნენ და დახმარება ითხოვეს. მე-12-ე ბაგა-ბაღის ყოფილი გამგე ლია ჭონიშვილი ამბობს, რომ ,,ძველი გამგეებიც“  იყვნენ სახალხო დამცველთან, თუმცა არც თუ კმაყოფილები წამოვიდნენ.
ჩვენ სახალხო დამცველის წარმომადგენელს, სალომე ვარდიაშვილს დავუკავშირდით:
,,ჩვენი დასკვნა ამ საკითხთან დაკავშირებით იქნება აბსულუტურად ობიექტური. ამ მასალას აუცილებლად მოგაწვდით. მე ორივე მხარეს შევხვდი. სახალხო დამცველის აპარატი მიკერძოებული არ იქნება. ჩვენ ვსწავლობთ მასალებს და მხოლოდ დასკვნის შემდეგ გახდება ცნობილი ჩვენი პოზიცია. რადგან  ძველი გამგეები მიხეილ ქარელის დროს გათავისუფლდნენ და ჩვენ ყოველთვის ქარელის ადმინისტრაციას ვაკრიტიკებდით, ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ძველი გამგეების სურვილებს ბრმად გავითვალისწინებთ. როდესაც ჩვენთან ახალი გამგეები მოვიდნენ, შემოგვჩივლეს, რომ ძველი გამგეები ბაღის შენობაში შეჭრას აპირებდნენ, მე მხოლოდ ის ვუთხარი, რომ თუ ვინმე კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას ჩაიდენს, მიემართათ პოლიციისთვის“.
ერთი საინტერესო დეტალი: ბაღების ახალ გამგეებს შორის არიან ისეთები, რომლებსაც ახლობლები დღესაც ჰყავთ გამგეობაში. სწორედ ამის ეშინიათ ძველ გამგეებს.
,,მე-9-ე საბავშვო ბაღში დაინიშნა ნათია კოკოშვილი, რომელიც გამგეობის კანცელარიის მთავარი სპეციალისტის სესილი კოკოშვილის დაა. მე-2-ე საბავშვო ბაღში დაინიშნა ნონა  ბუხრაძე, რომელიც არის დათო ბუხრაძის (კრიმინალური პოლიციის ერთ-ერთი მაღალჩინოსანი, მიხეილ ქარელის მეგობარი) მეუღლე. სხვათა შორის, კონკურსის ჩამტარებელი იურისტი რევაზ გოგიაშვილი დათო ბუხრაძის დისშვილია. მე-12-ე ბაგა-ბაღში დაინიშნა მაშინდელი აპარატის უფროსის ლალი კლიმიაშვილის და.
მე-9-ე საბავშვო ბაგა-ბაღში დაინიშნა ნინო როსტიაშვილი, მიშა ქარელის აპარატის თანამშრომლის მაია როსტიაშვილის დედა. მე-3-ე ბაგა-ბაღში დაინიშნა ხათუნა ილურიძე, რომელიც არის გამგეობაში მომუშავე საკრებულოს წევრის მამუკა დავითულიანის მეუღლე. მე-4-ე ბაგა-ბაღში დაინიშნა ეკატერინე დიდებელი, რომელიც დიდი ხნის განმავლობაში გუბერნატორების ოქრუაშვილის და ქარელის  სამდივნოში და საარჩევნო შტაბში მუშაობდა. მე-6-ე ბაგა-ბაღში დაინიშნა ოლიკო წურიაშვილი, ირაკლი ოქრუაშვილის ნათესავი, რომელიც ამავე დროს არის ბაზრის დირექტორის მოადგილის გოგა ბასილაშვილის მეუღლე“.
საკრებულოს წევრს, მამუკა დავითულიანს მიაჩნია, რომ მისმა მეუღლემ მე-3-ე ბაგა-ბაღში სამართლიანად გაიმარჯვა, რადგან ყველა პირობას აკმაყოფილებდა. ,,რას ვლობირებდი? იმას ვლობირებდი, რომ ჩემს ცოლს 100 ლარიანი სამსახური ჰქონოდა?~ - ამბობს მამუკა დავითულიანი.
კანცელარიის მთავარ სპეციალისტს, სესილი კოკოშვილს სასაცილოდ მიანია ის ფაქტი, რომ თურმე, მისი თანამდებობიდან გამომდინარე, ვინმეს ლობირება შეეძლოს: ,,რა თანამდებობა მაქვს ხალხო, ეგეთი, რომ მე ვინმეს ლობირება გავუწიო. კონკურსი გაიარა ჩემმა დამ და გაიმარჯვა“, - ამბობს სესილი კოკოშვილი.

Former and Current Managers of Kindergartens Continuing To Fight
The scandals around Gori kindergartens are not calming down. The former managers are filing claims with the prosecutor’s office because they argue that current managers illegally work at the schools. The former managers cite the Criminal Law of Georgia’s sections on the abuse of power and appropriation of state property to support their claims of criminal responsibility.
Local government representatives are arguing about the fairness of an election held in the kindergarten. Vano Balakhashvili, the head of the Gori Department of Normative Acts Registry (a part of the Georgian Ministry of Justice), tells the Human Rights Centre, “There is not any official document registered, any legal act or regulation about the abovementioned election in our Department. You can address me in written form and I can confirm if for you,” Balakhashvili said.
His comment is recorded on audio tape.
Why is it then necessary for the Governor of Shida Kartli to make a claim in court? During a briefing at the kindergarten in Chala District, the governor stated that he is going to take action with the court for abolishing the results of the contest.
“It is interesting which results the governor abolishes while no legal document exists. In fact, this contest is illegal. The winners don’t have the right to hold any position,” declared Natia Kaliashvili, a lawyer with the Human Rights Centre.
Marina Metreveli, the manager of  kindergarten no.3, believes that he is legally appointed on her position.
It has become clear that the Gori court is far away from reality. Judge Dzimistarashvili has ruled that one of the plaintiff’s claims to abolish the contest results will not be accepted by the court as the deadline for filing a complaint has expired.
“It is interesting how these so-called managers hold their positions in the kindergarten. Balakhashvili announced that he has not  registered a single document or regulation about this contest and the present  managers don’t have any right to hold these positions,” argues the former manager of kindergarten no.12, Lia Chonishvili.
“The local government made the situation harder than it needed to be and now they are not liable to solve it. Both the former and current managers bother them and representatives of local government tell both sides the same thing: ‘Both of you are right and we cannot manage to find the truth in this complicated situation,’ says Marina Inauri, the former manager of a kindergarten.
“The former personnel don’t consider one thing: kindergartens are now under the control of the Municipality and soon they will become a separate legal entity, requiring a new manager. A contest had to be held for this purpose. Without such a process, the kindergarten managers would be illegal,” says Zviad Khmaladz, the Head of the Gori City Council.
Lia Chonashvili confirms that the government is making the situation more difficult than it needs to be. ”They don’t publish any documents or orders which prove that we are dismissed,” she says. “So we still hold our positions.”
The Human Rights Centre knew the new managers had gone to the Office of the Public Defender seeking help. The former manager of kindergarten no. 12, Lia Chonishvili, tells us that the former managers also went to the Public Defender’s Office but they were not satisfied with their visit. A representative of the Public Defender’s Office, Salome Vardiashvil, told the HRC that, “Our conclusion on that issue is objective and fair. We have met both sides and listened their claims. We will eventually give you the materials of this case but we are currently still studying it. After this inquiry all the materials will be released, as will our position. Because the former governor was fired by Mikheil Kareli’s administration, whom we were always critical of, doesn’t mean that we will consider only the former governor’s desires. The present managers claimed that the former ones were going to return their positions and illegally invade the kindergarten. I told them that in the case of illegal activity they have right to seek police help.”
One interesting detail remains that among the present managers are people who have relatives in local government. This fact makes many of the former managers afraid.
“Natia Kokoshvili has been appointed to kindergarten no. 9, and her sister works in the local government office as a main specialist. At the kindergarten no. 2, Nona Bukhradze, the wife of Dato Bukhradze and Mikheil Karelis’ close friend, has been appointed. Dato Bukhradze is a top official in the criminal police. The organizer of this contest, Revaz Gogoishvili, is Dato Bukhradze’s nephew. At kindergarten no. 12, the sister of Lali Klimiashvili, the former Head of  Staff, has been appointed. At Kindergarten no. 9, Nino Rostiashvili has been appointed. Her daughter Maia Rostiashvili, works in Mikheil Kareli’s staff. At kindergarten no. 3, Khatuna Iluridze has been appointed and her husband, Mamuka Davituliani, is a member of the Gori City Council. At kindergarten no. 4, Ekaterine Didebeli has been appointed, who worked as Mikheil Khareli’s secretary for a long time as well as in election headquarters during the Okruashvili and Khareli period. At kindergarten no. 6, Oliko Tsuriashvili has been appointed, who is a relative of Irakli Okruashvili and also the wife of Gogs Basilashvili, the Deputy Head of Gori Market.”
Gori City Council Member Mamuka Davituliani argues that his wife deserved the manager’s position at the kindergarten and legally won, as she satisfied all the necessary requirements. “Who are we promoting? My wife, whose wage is GEL 100?” Davituliani declared.
Main staff specialist Sesili Kokoshvili doesn’t take this argument seriously and tells us that she doesn’t use her position to protect people. “I don’t have a valuable enough position to protect my sister,” she says. “She participated in the contest and managed to win.”