რატომ გაუჩნდა ხობელ ირაკლი წურწუმიას პროტესტის გრძნობა და რამ მიიყვანა იგი ,,თანასწორობის ინსტიტუტამდე”?!
26.10.2007
ირაკლი წურწუმია |
ზუგდიდის #4 საპყრობილეში 57 დღიანი პატიმრობისა და 5 000 ლარის გადახდის შემდეგ, „თანასწორობის ინსტიტუტის“ ხობის ორგანიზაციის თავმჯდომარე, ირაკლი წურწუმია კვლავ თავისუფლებაში აღმოჩნდა. ის 7 აგვისტოს პოლიციის მიმართ დაუმორჩილებლობის ბრალდებით დააკავეს. წურწუმია თავს დამნაშავედ არ ცნობს და ხობის პოლიციის უფროსის, კობა ხუბულავას მხრიდან მის მიმართ განხორციელებულ პირად ანგარიშსწორებაზე საუბრობს.
სწორედ პოლიციის მხრიდან დანაშაულის განზრახ ჩადენის პროვოცირებამ გაუჩინა ირაკლი წურწუმიას პროტესტის გრძნობა და ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლა მან „თანასწორობის ინსტიტუტთან“ ერთად გადაწყვიტა. პატიმრობის მოლოდინში მყოფი ახალგაზრდა მამაკაცი მოძალადეების წინააღმდეგ განცხადებების გაკეთებას დღესაც არ ერიდება და საკუთართან ერთად სხვისი უფლებების დაცვას შეეცდება.
„ხობის პოლიციასთან ახლოს თუ ჩაივლით და განყოფილების უფროსს, კობა ხუბულავას გადაეყრებით, სიმშვიდე შეინარჩუნეთ და თავის დაკვრით სალამი არ დაივიწყოთ. თუ გასაუბრება მოგიხდათ, „ბატონო“ არ გამოგრჩეთ, თუკი მან გკითხათ, რა გინდა ან აქ რატომ დგახარ? სიფრთხილე გამოიჩინეთ და პასუხი არ გასცეთ, თავი დახარეთ, რამდენიმე წამი გაირინდეთ და მის გაცლას დაელოდეთ. სხვა შემთხვევაში მისი საკბილო გახდებით!“ ასეთი რჩევების მიცემა ხობელებმა ირაკლი წურწუმიას დაკავების შემდეგ დაიწყეს.
პოლიციის განყოფილებაში თავისი მეზობლის, ზვიად ხარებავას დაკავებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მისაღებად მისულ ირაკლი წურწუმიას პოლიციის უფროსთან შეხვედრისას კეთილი სალამი არ დაუშურებია, მაგრამ შეკითხვაზე პასუხის გაცემა ზრდილობად ჩათვალა და საკუთარ თავს განაჩენიც გამოუტანა. „ღამის პირველ საათზე ხარებავას დასთან ერთად პოლიციას მესამედ მივაკითხე, ნარკოლოგიური შემოწმებიდან გვიან შემოიყვანეს. შენობას პოლიციის უფროსი ავტომანქანით მიუახლოვდა. განყოფილებაში შემოსული კობა ხუბულავა მოულოდნელად უკან გამობრუნდა და იქ დგომის მიზეზი მკითხა. მე ახსნა დავაპირე, ის კი რატომღაც გაღიზიანდა და გინება დამიწყო, შემდეგ კი მუშტები მომიქნია. შოკირებული ვიყავი ასეთი მოულოდნელობით და მოგერიებას ვცდილობდი. სანაცვლოდ ხუბულავამ გინება და მუშტი ჩემგანაც მიიღო და ამის უარყოფას არც ახლა შევეცდები. ეს თავდაცვას უფრო ჰგავდა. აშკარა იყო, რომ ჩემი რეაქცია პოლიციის უფროსისათვის უფრო მოულოდნელი აღმოჩნდა. მან ტაბელური იარაღით ჩემი დაშინება სცადა, უფრო სწორად, მზად იყო გაესროლა. მისი შეჩერება პოლიციის თანამშრომლებმა შეძლეს და იარაღი წაართვეს. შემდეგ ბორკილები დამადეს და ხუბულავას კაბინეტში გადამიყვანეს. ჩემს მიმართ სიტყვიერ შეურაცხოფას იგი კვლავ განაგრძობდა“, - იხსენებს ირაკლი წურწუმია.
ხობის პოლიციაში მომხდარ ინციდენტს თვითმხილველებიც ჰყავს, მაგრამ დღემდე ისინი არავის დაუკითხავს. გამოძიება არც ბრალდებულის ჩვენებით დაინტერესებულა. მიუხედავად იმისა, რომ ირაკლი წურწუმია დაკითხვას დაკავების პირველივე წუთებიდან ითხოვდა, იგი მხოლოდ 50 დღის შემდეგ, ზუგდიდის #4 საპყრობულეში, შედგა. ერთადერთი, ვინც ბრალდებულის ჩვენებით დაინტერესდა და საქმეში დაკითხვის ოქმი ვერ აღმოაჩინა, ხობის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე შოთა სირაძე იყო. ირაკლი წურწუმია: „როდესაც მოსამართლემ ჩემი დაკითხვის ოქმი ვერ იპოვა, გამომძიებელს განმარტება მოსთხოვა. დათო ახალაიამ კი შოთა სირაძეს შეახსენა, რომ ახალი კანონით, რომლის შესახებაც, ალბათ, მას ინფორმაცია არ აქვს, ეჭვმიტანილის დაკითხვა აუცილებლობას არ წარმოადგენს. გამომძიებლის პასუხით გაოგნებულ მოსამართლეს მოულოდნელად აღმოხდა, აბა რის საფუძველზე ვიმოქმედოო. პროკურატურის შუამდგომლობით იმოქმედეთ! - ურჩია ახალაიამ. ასეთ პირობებში კანონის უზენაესობაზე საუბარი უბრალოდ ცინიზმია“.
ირაკლი წურწუმია პოლიციის უფროსის დასჯას თუ არა, მისი მხრიდან ბოდიშის მოხდას მაინც ელოდა. იგი ვერც კი წარმოიდგენდა იმას, რომ განსასჯელის სკამზე თავად აღმოჩნდებოდა. წურწუმიასათვის თავზარდამცემი ის ბრალდებებიც აღმოჩნდა, რომელიც მას წაუყენეს. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე მუხლის I ნაწილით ირაკლი წურწუმიას 2-დან 5 წლამდე პატიმრობა ემუქრება.
„მას შემდეგ, რაც ხარებავას დაკავების შესახებ შევიტყვე, თურმე პოლიციას მიუვარდი, პოლიციის თანამშრომლებმა კი წესრიგისკენ მომიწოდეს და შინ წასვლა მირჩიეს, მე მათ არ დავემორჩილე და 4 პოლიციელი სასტიკად ვცემე. თურმე, შემდეგ მოვიდა კობა ხუბულავა და მისი ცემაც დავაპირე. თურმე მისი კაბინეტი დავარბიე და სხვისი ქონება დავაზიანე. ის ვინც ჩემს დისკრედიტაციას ცდილობს, მის გასაგონად ვაცხადებ, რომ მე კრიმინალური წარსული არ მქონია და ხელმოცარული თაღლითებისგან განსხვავებით, ვინც ამგვარ ინფორმაციას მივრცელებს, უკანონობა არასოდეს ჩამიდენია. ის ვინც აცხადებს, რომ მე დაკავებისას ნარკოტიკების ზემოქმედების ქვეშ, ან არაფხიზელ მდგომარეობაში ვიმყოფებოდი, შეუძლია გამოძიების მასალებს გაეცნოს. ჩემთვის არანაირი ექსპერტიზა არ ჩაუტარებიათ და საეჭვო მდგომარეობა არც არასოდეს მქონია“.
ზუგდიდის ციხე ირაკლი წურწუმიამ 5 ოქტომბერს დატოვა. 57 დღე 21_ე საკანში გაატარა. მისი თქმით, საპყრობილეში ცხოვრება მას არაადამიანურ პირობებში მოუხდა. 14 საწოლიან საკანში 25 პატიმარი იყო მოთავსებული და რიგ-რიგობით ეძინათ. ხელშეუხებელი მხოლოდ 71 წლის პატიმარი იყო, რომლის მიმართ დანარჩენები პატივისცემას იჩენდნენ და მუდმივ დასასვენებელს უთმობდნენ. 230 ადგილიან ზუგდიდის #4 საპყრობილეში ირაკლი წურწუმიამ 615 პატიმარი დატოვა.
ძალადობა საზოგადოებაში, სამართალდამცავ სტრუქტურებსა და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტებში, ადამიანის უფლებების დარღვევა ყველა სფეროში გახდა იმის მიზეზი, რომ ირაკლი წურწუმიას პროტესტი ხმამაღლა გამოეთქვა. თავისუფლებაში პატიმრობას მას საპყრობილესი თავისუფლების აღკვეთა ურჩევნია. 22 ოქტომბერს, „თანასწორობის ინსტიტუტის~ რაიონული ორგანიზაციის დაფუძნების დღეს, ირაკლი წურწუმია ხობის მოსახლეობას ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისაკენ, გამეფებული შიშის დაძლევისაკენ მოუწოდებდა.
„თანასწორობის ინსტიტუტის“ ერთ-ერთი ლიდერის, ჯაბა ჯიშკარიანის განცხადებით, მერაბიშვილის, ადეიშვილისა და კუბლაშვილის უწყებები საზოგადოების მიმართ ძალადობას მიზანმიმართულად ახორციელებენ. „მათ შეუძლიათ ახალგაზრდების სიცოცხლე უმიზეზოდ მოსპონ, მკველებმა ფეხდაფეხ გვსდიონ, მაგრამ თავისუფლებისა და სიცოცხლის წყურვილს ჩვენში ვერ ჩაკლავენ. ირაკლი წურწუმიას უფლებებს ჩვენთან ერთად მთელი საზოგადოება დაიცავს და სააკაშვილის აღვირახსნილ ხელისუფლებას უკან დასახევს აღარ დაუტოვებს“.
„თანასწორობის ინსტიტუტის“ წევრები საპროტესტო აქციის გამართვას ირაკლი წურწუმიას პროცესის პარალელურად გეგმავენ.

Why is Khobian Irakli Tsurtsumia Protesting and What Made Him Go to the Equality Institute?
The head of the Egalitarian Institute in Khobi, Irakli Tsurtsumia, was released after serving a 57-day sentence in Zugdidi jail №4 and paying a five thousand-lari bail. On August 7th, he was arrested on charges of disobeying the police. Tsurtsumia does not consider himself a criminal and talks about his sentence as Khobi police chief Koba Khubulava’s personal revenge.
The fact that the crime was provoked by police made Irakli Tsurtsumia to protest his treatment and decide to fight against police violence together with the Egalitarian Institute. A young man waiting for his inevitable arrest, even today Tsurtsumia makes statements against those who violated his rights and says he will try to protect the rights of other people while seeking justice himself.
After Irakli Tsurtsumia’s detention, the Khobian people began to give the following advice:
“If you pass the building of the Khobi police station you will see the Chief of Police Koba Khubulava. Stay calm and don’t forget to greet him with a bow. If you have to talk with him, don’t forget to say ‘Sir’ and if he asks you why you are standing, be careful. Don’t answer him, bow and be quiet for a few seconds and wait for him to go away. Any other way and you will be ‘fit for food’ [his victim]!”
Irakli Tsurtsumia went to the police station to get information regarding his neighbor Zviad Kharebava’s detention. While meeting with the chief of the station he did not forget to greet Khubulava but attempted to answer the Chief’s query, guaranteeing trouble. “I went to the police station at 1 o’clock am for the third time with Kharebava’s sister. Kharebava was brought to the police station from narcotics verification.  The chief of police came near the building with a car. While entering the police station, Chief Koba Khubulava came to me and asked me why I was standing there. I tried to explain to him why, but he became very irritated, began using bad language and then began to punch me.  I was shocked and tried to defend myself from his attack. In response, I also used bad language and punched Khubulava, something that I will not deny even now. It was self-defense. It was obvious that the chief of the police station was surprised by my reaction. He tried to intimidate me with a registered weapon; he was ready to shoot me. He was stopped by other police officials who took his weapon away from him. Then they put me in irons and took me to Khubulava’s office. He continued using bad language,” Tsurtsumia recalls.
There are eye witnesses to the incidents which took place at the Khobi police station, but they have not been interrogated yet. The investigation did not seem interested in the evidence against Irakli Tsurtsumia. In spite of the fact that Irakli Tsurtsumia requested to be interrogated since he was first detained, it was only after 50 in Zugdidi jail №4 that he was finally questioned. The only person who was interested in Irakli Tsurtsumia’s interrogation was Khobi municipal court judge Shota Siradze, but he was unable to find evidence of the interrogation in the case files. “When the judge could not find evidence of my interrogation in the case,” Tsurtsumia explains, “he requested an explanation from the investigator. Dato Akhalaia reminded Judge Siradze about a new law that he was probably not familiar with, which states that it is not necessary to interrogate a suspect. The judge was surprised by the investigator’s answer and asked on what basis he should act. Akhalaia advised him to act on the basis of the prosecutor’s application to the court. It’s only cynicism to talk about the supremacy of law in these conditions.”
Irakli Tsurtsumia expected an apology from the chief of police, if not some sort of punishment for his actions. He could not have imagined that he would be accused himself. The circumstances under which Tsurtsumia was charged can make things even worse for him. Tsurtsumia is threatened to the arrest from 2 to 5 years according to the article 373, the first part of the Georgian Criminal Code.
“After getting information about Kharebava’s detention,” Tsurtsumia says, “they say I broke into the police station, that officials called me on the order and advised me to go home. Instead, they say I did not obey them and beat 4 policemen. Further, it is stated that Koba Khubulava came to the scene and I began to beat him as well. I am then to have raided his office and damaged others’ property. I state for the people who try to dishonor me that I have no criminal past and I have never committed any illegal act, unlike the swindlers who spread this kind of false information about me. Those who say that I was under the influence of narcotics or that I was drunk can see the materials of interrogation. I was not examined and I have never been in any suspect condition”.
On October 5th, Irakli Tsurtsumia left Zugdidi jail. He spent his 21 days in cell №21. According to him he had to live in prison in inhuman conditions. There were 25 prisoners in his cell fit with only 14 beds. Prisoners slept one after the other, with the exception of a 71 year-old prisoner who always had place to rest as others respected him and let him have a spot. Irakli Tsurtsumia left 615 prisoners in the 230 place Zugdidi jail №4.
The violation in the society, in law enforcement and penal agencies, human rights violations in every field became the reason of the fact that Irakli Tsurtsumia said his protest loudly. He prefers to be a prisoner in jail than while being free. On October 22nd, while establishing a regional branch of the Egalitarian Institute, Irakli Tsurtsumia called on the population to fight against violence and to overcome their feelings of fear.
According to Jaba Jishkariani, one of the leaders of the Egalitarian Institute, the police stations of Merabishvili, Adeishvili and Kublashvili are purposely implementing violence against society. “They can kill the young people without a reason and peruse us,” Jishkariani says, “but they cannot kill the will to be free and alive inside all of us. The whole of society will protect the rights of Irakli Tsurtsumia with us and then the unbridled government of Saakashvili will have nowhere to go”.