ჟურნალისტები „კასტებად“ დაყოფას ეწინააღმდეგებიან
„შერატონ მეტეხი პალასში“ 24 დეკემბერს გამართულ ფორუმზე სახელწოდებით  -„ქართული მედია სიტყვის თავისუფლებისათვის - მედიის გამოწვევები 21-ე საუკუნეში“ ბევრი ისეთი ჟურნალისტი შეხვდა ერთმანეთს, რომელთა ჟურნალისტური მსოფლმხედველობა ერთმანეთისას არ ემთხვევა. თუმცა, მათ ამ ფორუმზე მისვლის ერთი მთავარი მიზეზი ჰქონდათ - ყველას დაუგროვდა თავისი სათქმელი.
ფორუმზე იყვნენ როგორც საზოგადოებისათვის საკმაოდ ცნობადი სახეები, ტელე ვარსკვლავებად ქცეული ჟურნალისტები, ასევე ნაკლებად ცნობილი რეპორტიორები, რომლებიც ყოველდღიურ მედიას ქმნიან. პოლიტოლოგები, სოციოლოგები, მედია ექსპერტები, დღეს უსამსახუროდ დარჩენილი ტელევიზიებიდან გაძევებული ჟურნალისტები, ტელე სიხშირე წართმეული ჟურნალისტები. ისინიც, ვინც მუდამ განსაკუთრებული ობიექტურობით გამოირჩეოდა და ისინიც, ვისი არცთი სახარბიელო ჟურნალისტური რეპუტაციაც თავად ჟურნალისტებშივეა კარგად ცნობილი.
ფორუმის მიზანი მხოლოლ ამ ჟურნალისტური კოქტეილის წარმოჩენა არ ყოფილა.  მის ორგანიზატორებს ჰქონდათ მცდელობა ყველას ერთად გაეანალიზებინა და რაც მთავარია, შეეფასებინა ქართულ ჟურნალისტიკაში მიმდინარე პროცესები, ემსჯელა თანამედროვე ჟურნალისტიკის როლზე ქვეყნის საზოგადებრივ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში. თავისუფალი სიტყვის შეზღუდვის კონკრეტულ ფაქტებსა და ფორმებზე, ჟურნალისტური ეთიკის, კოლეგიალობისა და პროფესიული სოლიდარობის დაცვის პრობლემატიკაზე, რეგიონული ჟურნალისტიკის განვითარების გზებზე...
ჟურნალისტების საინიციატივო ჯგუფმა სპეციალური დეკლარაციაც შეიმუშავა რომელზე ხელმოწერაც ყველა მსურველს შეეძლო. დეკლარაციაში ყველა ჟურნალისტური ნორმაა ჩამოთვლილი, რომელსაც ობიექტური ჟურნალისტი უნდა იცავდეს. თუმცა ისევ ზემოთ აღნიშნული განსხვავებული წარსულის თუ რეპუტაციის გათვალისწინებით,  ჟურნალისტების ნაწილმა დეკლარაციაზე ხელის მოწერისაგან თავი შეიკავა. ნაწილმა სამუშაო ტექსტის დახვეწა ისურვა. უმეტესად მათ საკუთარი მოსაზრებები გამოთქვეს ქართულ მედიაში არსებული ვითარების ირგვლივ.
ჟურნალისტმა ირმა ინაშვილმა. როგორც ფორუმის ერთ-ერთმა ორგანიზატორმა თავისი გამოსვლა  გულწრფელობის საჭიროების არსებობოთ დაიწყო: „ საჭიროა ერთმანეტს ვუთხრათ ის, რასაც ვფიქრობთ. გულწრფელობა, ალბათ, ის არის,  რომ ზოგადად კი არა, კონკრეტულად ვილაპარაკოთ. მე თუ მაქვს რამე დაშავებული, მოდით და პირდაპირ მითხარით. ხანდახან საჭიროა ერთმანეთიც დავასახელოთ, მივუთითოთ შეცდომებზე.
რა უნდა ქნას ჟურნალისტმა, რომელსაც წაართვეს თავისი პროფესია იმის გამო, რომ ის არ იყო შეყვარებული კონკრეტულ სახელისუფლებო ჯგუფზე? მე მბლოკავდა ყველა ტელევიზია, ყველა მედია საშუალება და ამიტომავ წავედი მიტინგზე, ოქ, სადაც შემეძლო სათქმელი ხმამაღლა მეთქვა. მთელი ამ ოთხი წლის მანძილზე მე და ბევრი ჩემი კოლეგა, ვინც აქტიურ ჟურნალისტიკას ჩამოგვაშორეს, ვიყავით დაუცველნი პირველ რიგში ჩვენი კოლეგებისაგან, ჟურნალისტებისაგან და ეს უნდა ითქვას“.
ია ანთაძემაც აღნიშნა, რომ ჟურნალისტებმა უნდა ღიად უთხრან ერთმანეთს რა აქვთ ერთმანეთთან სასაყვედურო. და ასევე ღიად განაცხადა, რომ ის დეკლარაციას ხელს არ მოაწერს იმ მიზეზიტ, რომ მას ხელს მოაწერენ ისეთი ადამაინები, ვის ობიექტურობაშიც ის დარწმუნებული არ არის, რომლებიც თავად არ იცავდნენ დეკლარაციაში ჩამოთვლილ წესებს: „მე ასეთ დეკლარაციას ხელს მოვაწერდი მხოლოდ რამდენიმე ადამიანთან ერთად და ასეთ ჟურნალისტთა რიცხვი დღეს საქართველოში არის ძალიან მცირე.
მე მზად ვარ ვიფიქრო და ვილაპარაკო ხმამაღლა პირადად ჩემს შეცდომებზე“.
ჟურნალისტთა მსგავს შეხვედრებსა თუ დუსკუსიებსი მონაწილეობაზე მზაობა განაცხადა გიორი თარგამაძემაც, რომელმაც ისურვა, რომ „იმედის“ ჟურნალისტებს, რომლებიც გათავისუფლდნენ გარე ცენზურისგან, არ დაემუქროთ  ე.წ. „თვითცენზურა“, რომლის მომსწრეც „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ გახდა ქართული საზოგადოება.
მკვეთრი იყო  გაზეთ „ჯორჯიან თაიმსის“ მთავარი რედაქტორი გიორგი კაპანაძე, რომელიც ჟურნალისტურ წრეებში ბოლო დროს გამოკვეთილ „ჟურნალისტურ სექტებზე“ საუბრობდა:
„ვთვლი, რომ ასეთი ფორუმები ზოგადად საჭიროა. დავინახეთ, რომ გამოიკვეთა საპირისპირო აზრები და ეს საინტერესოა. ჩვენ მარტო პოლიტიკოსები კი არ უნდა გავაკრიტიკოთ, არამედ ერთმანეთიც. ხშირად ამის საფუძველი არსებობს. არ შეიძლება ჟურნალისტი გამოვიდეს ოპოზიიის ან ხელისუფლების მხარდამჭერ მიტინგზე და პოლიტიკური განცხადებები აკეთოს. ის უკვე ჟურნალისტი კი არა, პარტიული აქტივისტია და მას მორალის კითხვის უფლება არა აქვს.
მეორე, რაც ასევე მაშფოთებს ისაა, რომ შეინიშნება ქართულ ჟურნალისტიკაში მედია სექტების არსებობა. ჟურნალისტთა გარკვეული ჯგუფები იკრიბებიან გარკვეული კრიზისის დროს, ქმნიან რაღაც დეკლარაციაებს, მათთვის სასურველი ადამიანები აწერენ ხელს და იქმნება შთაბედილება, რომ ვინც არ აწერს ხელს, ის ეწინააღმდგება მაგალითად „იმედის“ გახსნას, რაც აბსურდია. მე, მაგალითად, მირეკავდნენ ადამიანები და მეკითხებოდნენ, როგორ, თქვენი გაზეთი არ ეთანხმება „იმედის“ გახსნის მოთხოვნასო? დრემდე ვერ გამიგია, რატომ ხდება ასეთი გამორჩევა, რატომ არ დაუძახეს „ალიას“, „ახალ თაობას“, თუნდაც ჩვენ?“.
ფორუმის მონაწილეთა გარკვეული ნაწილი თვლიდა, რომ მორალის ენით ჟურნალისტები ერთმანეთს არ უნდა ელაპარაკებოდნენ. თუმცა, უმრავლესობა მაინც აღნიშნავდა, რომ მსგავსი მასშტაბის შეხვედრები, თუნდაც დროდადრო, საჭიროა.

On December 24 forum “Georgian Media for Freedom of Expression-Media Challenges in 21st Century” was held in the “Sheraton Metekhi Palace”. Many journalists with controversial visions met each other there. However, all of them attended the forum for one common reason-they had something to say.
The forum was attended by famous TV journalists who are generally considered TV stars as well as less famous reporters who make everyday media issues. Political scientists, sociologists, media experts and unemployed journalists who were reduced from TV stations and journalists who were deprived from their TV frequencies attended the forum. Everybody was there-those who have already become famous for their impartiality and those who are not very much appreciated among their colleagues because of their bad reputation.
The aim of the forum was not only promoting journalistic cocktail. The organizers wanted all journalists to analyze and estimate the on-going events in the Georgian journalism. Participants should have discuss the role of the modern journalism in the social-political life of the country, about the cases and forms of the restriction of the freedom of expression, journalistic ethics, preservation of the joint leadership and professional solidarity, about the means how to develop regional journalism…
Initiative group of journalists enacted a special declaration which was signed by participants according to their own will. The declaration lists all journalistic norms which should be complied with journalistic norms. However, in regard of various journalistic backgrounds, part of journalists did not sign the document. Another part suggested working out the draft declaration again. Mostly they expressed their own ideas about the current situation in Georgian media.
Journalist Irma Inashvili, who was one of the forum organizers, started her speech with declaring the necessity of sincerity in their profession. “We should tell each other what we think in fact. Sincerity means speaking not in general way but discussing concrete faults. If I have made any mistake you should tell me directly what it was. It is necessary to mention and point at our mistakes.”
“What should a journalist do who has lost his/her job because s/he did not support any particular governmental group? I was blocked by all TV stations so I took part in the protest demonstration. I could express my own opinion loudly only there. During recent four years many of my colleagues and me, who had lost jobs, were mostly mistreated by other journalists and it must be mentioned.”
Journalist Ia Natadze also stated that journalists should frankly express their complaints about each other. She also added that she would not sign the declaration because it would also be signed by those people whose impartiality she is not sure in. “I would have signed similar declaration only with several people; though unfortunately the number of similar journalists is too small in Georgia.”
“I am ready to think and speak about my own mistakes.”
Giorgi Targamadze also expressed his readiness to participate in similar meetings and discussions. He wished that journalists from Imedi-TV, who have been already set free from censure, were not threatened with self-censure in future. Similar situation occurred after Rose Revolution.
Giorgi Kapanadze, editor-in-chief of the newspaper “Georgian Times”, was also strict in his speech and spoke about recently emerged “journalistic sects” in Georgia.
“I think similar forums should be organized more often. We have observed that participants here have controversial ideas and it is interesting. We should not criticize only politicians; we should also point at each other’s mistakes. A journalist should not attend demonstration, regardless the fact it is organized by government or opposition. If a journalist makes political statements s/he is not a journalist any more; s/he is a political activist of a certain political party and cannot teach moral to others.”
“Another case I am concerned about is existence of media sects in Georgian journalism. Certain groups of journalists are gathering during crucial situation; they prepare some declarations and only those people sign it who they have chosen. Consequently they consider that if you do not sign it you are against “Imedi TV”’; it is absurd. For example, people were calling me and asking why our newspaper had not joined the declaration where singers demanded resuming of TV Imedi’s broadcasting. I cannot understand why they invited only part of journalists. Why they did not invite “Alia”, “Akhali Taoba” and us?”
A part of forum considered that journalists should not remind each other of moral. However, most of them pointed out that similar meetings should be arranged more often.