დაღესტნის საზღვარზე დაკავებული ორი ქართველის ბედი კვლავ უცნობია
მიშიკო ჯავახიშვილის დედის, ნათელა ასაბაშვილის თქმით, მისი შვილი და შოთა, მეგობრობდნენ და მთაში, როგორც სანადიროდ, ასევე დასასვენებლად ხშირად დადიოდნენ. "მიშიკო სახლიდან 11 ივლისს გავიდა და მას შემდეგ აღარ მინახავს. ვიცოდი, რომ შოთასთან ერთად მთაში უნდა წასულიყო. იქ ნაცნობ მწყემსებთან ხშირად რჩებოდნენ ხოლმე და ისვენებდნენ. რამდენიმე დღის მერე მეზობელმა მითხრა, რომ თურმე რადიოს გადმოუცია რუსი მესაზღვრეების მიერ საქართველოს ორი მოქალაქის დაკავების შესახებ ინფორმაცია. ერთ-ერთი მათგანი კი ჩემი შვილი ყოფილა", - ამბობს ნათელა ასაბაშვილი.
ამ ცნობის გაგების შემდეგ, შოთა მამუკიშვილის ძმა დათო მამუკიშვილი, რუსეთში მცხოვრებ ნათესავს ტელეფონით დაუკავშირდა და მისი ძმის შესახებ ინფორმაციის მოძიება სთხოვა. "ბიძაჩემი ჩასულა მახაჩკალაში, სადაც ნაცნობების მეშვეობით გაარკვია მხოლოდ ის, რომ შოთა და მიშიკო რუს მესაზღვრეებს დაუკავებიათ საზღვრის უკანონო გადაკვეთისათვის. უკვე მეექვსე თვეა მათი გაუჩინარებიდან და ამ ხნის განმავლობაში შოთა ტელეფონით მხოლოდ ერთხელ დამიკავშირდა. მითხრა, რომ დაკავებულია და რუსეთშია, ოღონდ სად, რატომ და რა მოელის, არაფერი უთქვამს. თვითონ ვერ ვუკავშირდებით", - აღნიშნავს დათო მამუკიშვილი.
მისივე თქმით, მომხდარის შესახებ იციან როგორც საქართველოს სასაზღვრო პოლიციაში, ასევე საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში, თუმცა ოჯახებისთვის ამ დრომდე დახმარება არც ერთ სახელმწიფო უწყებას არ გაუწევია.
საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით, რუსი მესაზღვრეების მიერ მამუკიშვილისა და ჯავახიშვილის დაკავების ფაქტი, ყვარლის რაიონში პირველი და ერთადერთი შემთხვევა არ არის. სოფელ შილდის მკვიდრი გიორგი ბერიაშვილი იხსენებს, როგორ აღმოჩნდა თავის ხუთ მეგობართან ერთად რუსი მესაზღვრეების ტყვეობაში. "საქართველო რუსეთს შორის სასაზღვრო ზოლი მკვეთრად არ არის გამიჯნული. ტყეში სანადიროდ ვიყავით წასულები. მოულოდნელად ყველა დაგვაკავეს. თვალები აგვიხვიეს და ძალის გამოყენებით წაგვიყვანეს დაღესტნის ერთ-ერთი რაიონის წინასწარი დაკავების იზოლატორში, სადაც 13 დღე გვამყოფეს აუტანელ, გაუსაძლის პირობებში. შემდეგ ყოველგვარი ახსნის გარეშე გამოგვიშვეს", - იხსენებს გიორგი ბერიაშვილი.
სოფელი შილდა დაღესტანს ესაზღვრება და 20 კილომეტრით არის დაშორებული. ადგილობრივები იმასაც ამბობენ, რომ შესაძლოა, რუსი მესაზღვრეები თავად გადმოდიოდნენ საქართველოს ტერიტორიაზე და ქართველებს აქეთ აკავებდნენ. "რამდენიმე წლის წინ ამ მხრივ არანაირი პრობლემა არ არსებობდა, მაგრამ მას შემდეგ, რაც ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობები დაიძაბა, შიშით ტყეში და მთაში ვეღარ წავსულვართ. რუსმა მესაზღვრეებმა უკანონოდ, ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზეც რომ დაგვაკავონ, ყურადღებას არავინ მოგვაქცევს", - დასძენს თამაზ კუპრაშვილი.
მოსახლეობის პრეტენზიებს უსაფუძვლოს უწოდებს საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის, საზღვრის დაცვის ლაგოდეხის სამმართველოს უფროსი გოჩა ლომიძე. მისი განცხადებით, 2007 წლის ივლისის თვეში რუსეთის მხრიდან აცნობეს, რომ რუსმა მესაზღვრეებმა, რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე დააკავეს საქართველოს ორი მოქალაქე შოთა მამუკიშვილი და მიშიკო ჯავახიშვილი.
- ბატონო გოჩა, როცა ეს ინფორმაცია მოგაწოდეს, დაკავების მიზეზი არ უცნობებიათ?
- რუსეთის საზღვრის დაცვის განყოფილების ცნობით, ისინი დააკავეს საზღვრის უკანონო გადაკვეთისათვის. ახალგაზრდები თავდაპირველად მოთავსებული ჰყავდათ დაღესტნის, მახაჩკალის რაიონის წინასწარი დაკავების იზოლატორში, რის შემდეგაც მათზე აღძრული სისხლის სამართლის საქმე გამოძიებისათვის გადაეცა ადგილობრივ პროკურატურას. შემდეგ როგორ განვითარდა მოვლენები, ინფორმირებული არ ვარ.
- თუ იცით, საზღვრის უკანონო გადაკვეთისათვის რა სასჯელი ემუქრებათ მათ იქ და ვინ უნდა დაეხმაროს რუსეთში, პატიმრობაში მყოფ საქართველოს მოქალაქეებს?
- მე დეკემბრის ბოლო რიცხვებში მიწევს რუსეთში გამგზავრება და ამ ფაქტის შესახებ ინფორმაციას აუცილებლად მოვიკვლევ. თუმცა, როგორც ვიცი, საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის გარდა, მამუკიშვილსა და ჯავახიშვილს რუსმა მესაზღვრეებმა იარაღი, კერძოდ, ავტომატიც აღმოუჩინეს.
- ბატონო გოჩა, ჩემთან საუბარში შილდელებმა აღნიშნეს, რომ დაკავებულებს ახლო ურთიერთობა ჰქონდათ ქართველ მესაზღვრეებთან, რომლებიც საზღვრის იმ კონკრეტულ პერიმეტრს აკონტროლებენ, საიდანაც ეს ახალგაზრდები დაიკარგნენ. ადგილობრივების თქმით, ნადირობის მიზნით ბიჭებს ავტომატი სწორედ მესაზღვრეებმა ათხოვეს.
- ეს სიმართლეს არ შეესაბამება. მესაზღვრე თავად არის პასუხისმგებელი თავის იარაღზე და იარაღის სხვისთვის გადაცემა კატეგორიულად ეკრძალება.
მამუკიშვილისა და ჯავახიშვილის საქმესთან დაკავშირებით ჩვენ შევეცადეთ დავკავშირებოდით საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, სადაც კომენტარი არ გააკეთეს.
შს სამინისტროს ყვარლის რაიონული განყოფილების ინფორმაციით, შოთა მამუკიშვილი და მიშიკო ჯავახიშვილი დადებითად ხასიათდებიან.
სოფელ შილდის მოსახლეობა დახმარებას საქართველოში რუსეთის ფედერაციის საელჩოს და საქართველოს სახალხო დამცველს სთხოვს.

Whereabouts of Two Georgian Citizens Arrested at Dagestani Border Is Still Unknown
The whereabouts of twenty-three-year-old Shota Mamukishvili and twenty-one-year-old Mishiko Javakhishvili, inhabitants of the village of Shilda in Kvareli district is still unidentified. They were last seen by family members on July 11. Since that the only information they received is that missing people went hunting and lost their ways in the street. Finally it turned out that boys were arrested by Russian frontiers for illegal crossing of border.
Natela Asabashvili, mother of Mishiko Javakhishvili, said that her son and Shota Mamukishvili were close friends and often spent holidays together. “Mishka last left home on July 11 and I have not seen him since that time. I knew that he had to go to the mountains with Shota. They often stayed at shepherds’ houses there. Several days later my neighbor told me that he heard news on the radio that Russian frontiers had arrested two Georgian citizens and one of them was my son,” said Natela Asabashvili.
Having heard the news Shota Mamukashvili’s brother Dato Mamukashvili called their relative in Russia and asked to find out exact information about his brother. “My uncle arrived in Makhachkala where he learned that Mishiko and Shota were arrested by Russian frontiers for illegal crossing of border. They have been disappeared for six months already and Shota called me on the phone only once; he said he was in Russian prison but did not know exact location of it, as well as reason of his detention. It is obscure what will happen with him. We cannot get in touch with them,” said Dato Mamukishvili.
The brother of the lost boy also mentioned that both Georgian Frontier Police Department and Ministry of Foreign Affairs have information about the incident. However, none of governmental bodies have assisted the families.
It is not first and only occasion when Russian frontiers detain people for illegal crossing of border in Kvareli District. Giorgi Beriashvili, a resident of Shilda recalled that he had also been detained with his five friends by Russian frontiers. “The Georgian-Russian border is not well marked. We were hunting in the forest and suddenly they arrested us. They bounded our eyes and dragged to the pre-trial detention isolator in Dagestan where we spent 13 days in unbearable conditions. Afterwards they released us without any explanation,” said Beriashvili.
Shilda borders with Dagestan and is twenty kilometers away from it. Locals claim that Russian frontiers crossed the border themselves and arrested Georgian citizens. “Several years ago we did not cope with similar problems. The situation has become tenser since the relationships between our countries worsened; we are afraid of going to the forest and mountain. Nobody will pay attention to us if Russian frontiers arrest us on our territory,” said Tamaz Kuprashvili.
Gocha Lomidze, the head of the Frontier Police Lagodekhi Division of the Georgian Frontier Police Department stated the complaints of the population are groundless. He added that in July of 2007 they were informed from Russian side that their frontiers arrested two Georgian citizens Shota Mamukishvili and Mishiko Javakhishvili on their territory.
-Mr. Gocha, when they delivered that information to you did not they tell you the reason of detention?
-According to the Russian Frontier Security Department those people were detained for illegal crossing of border. The young people were initially placed in the pre-trial detention isolator of Makhachkala district in Dagestan and then local Prosecutor’s Office was put in charge of investigating their case. As for farther situation I do not know anything about it.
-Do you know what kind of punishment Georgian citizens will face in Russia for illegal crossing of border and who will assist them in Russia when they are imprisoned?
-I am planning to travel to Russia at the end of December and I will find out the situation about it by all means. However, as far as I know the Russian frontiers found automatic fire-guns on Mamukishvili and Javakhishvili and it was another reason for their arrest.
-Mr. Gocha, residents of Shilda mentioned in their conversation that the detainees had close relationship with Georgian frontiers in the near the territory where boys got lost. Locals claim that our frontiers had lent them automatic fire-guns for hunting.
-It is not right. A frontier is responsible for his weapon and is categorically warned against giving guns to other people.
Regarding Mamukishvili and Javakhishvili’s case we tried to get in touch with the Georgian Ministry of Foreign Affairs where nobody wished to make comments.
Kvareli District Department of the Internal Ministry gives positive reference on Shota Mamukishvili and Mishiko Javakhishvili.
Residents of the village of Shilda urge the Embassy of Russian Federation in Georgia and Georgian Public Defender to assist them.