ნინოწმინდის საავადმყოფო ზამთარს ცენტრალური გათბობის გარეშე ატარებს
ნინოწმინდაში ახლა გაუსაძლისი ყინვებია. მოსახლეობის უმეტესობა გაციებით გამოწვეულ სხვადასხვა ავადმყოფობას უჩივის, თუმცა უმეტესობა საავადმყოფოში მისვლას კატეგორიულად არიდებს თავს.
,,ორი კვირა ფეხზე ვერ ვდგებოდი, ჩაწოლილი ვიყავი, მერე ერევანში წავედი შვილთან. მან ექიმთან მიმიყვანა და ფილტვების ანთება აღმომაჩნდა. უკვე გართულებული ფორმა მქონდა, რადგან აქ არ ვიმკურნალე. აბა რა მიმიყვანდა იმ გაყინულ საავადმყოფოში?! ორჯერ მივედი და მანდ გავცივდი. როგორც გარეთ ცივა, ისეთივე სიცივეა შენობაშიც, მანდ მისული ჯანმრთელიც დაავადდება”, - ამბობს რიფსინე ქსპოიანი.
სიცივეების დაწყებისთანავე, ნინოწმინდის საავადმყოფოს პოლიკლინიკასა და სამშობიარო განყოფილებაში ელექტროქურები დააყენეს. დანარჩენი განყოფილებები გათბობის გარეშეა დარჩენილი.
2007 წლის ადგილობრივ ბიუჯეტში ქალაქის საავადმყოფოს გათბობის ხარჯის გრაფა ამოიღეს. მიზეზი კი ის არის, რომ საავადმყოფო თვითდაფინანსებაზე უნდა გადავიდეს და ხარჯები თავადვე უნდა აანაზღაუროს.
ნინოწმინდის საავადმყოფოს მთავარი ექიმი ალექსან პოღოსიანი განმარტავს, რომ მათ დამოუკიდებლად არსებობა ჯერ არ შეუძლიათ, რადგან არ გააჩნიათ აუცილებელი პირობები პაციენტების მოსაზიდად.
საავადმყოფოს გათბობისათვის დაახლოებით 220 ტონა ქვანახშირი სჭირდება, რომლის ღირებულებაც თითქმის 40 000 ლარია.
ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის გამგებელი სურენ მოსოიანი ამბობს, რომ ადგილობრივ თვითმმართველობას საავადმყოფოს საწვავისათვის ფულის გამოყოფის ვალდებულება ფინანსთა სამინისტრომ მოუხსნა. მისი თქმით, ადგილობრივი ბიუჯეტიდან მხოლოდ ელექტროენერგიის ხარჯის დაფარვაა შესაძლებელი.
პოღოსიანის თქმით, წელს, სიცივეების დადგომისთანავე, სამკურნალო დაწესებულებაში პაციენტების რიცხვი შემცირდა.
,,პაციენტს ექიმთან გასასინჯად ტანსაცმლის გახდა რომ დასჭირდეს, აუცილებლად გაიყინება“, - ამბობს ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის მკვიდრი ლარისა ალტუნიანი.
1990-იანი წლების დასაწყისიდან საავადმყოფო იყო იმ რამდენიმე დაწესებულებას შორის, რომელსაც ცენტრალური გათბობის სისტემა გააჩნდა. მაგრამ უსახსრობამ ეს სისტემა უსარგებლოდ აქცია. საავადმყოფოს არც შენობის რემონტისა და დანადგარების განახლებისთვის საჭირო თანხები აქვს.
ამის გამო ბევრი ადგილობრივი მცხოვრები მკურნალობისა და პროცედურებისათვის ან ახალქალაქში, ან თბილისში, ან სომხეთის სხვადასხვა საავადმყოფოში მიდის.
ნინოწმინდის მკვიდრი ეგინე არუთიუნიანი ამბობს, რომ ადგილობრივ საავადმყოფოში პირველი აუცილებლობის დანადგარებიც არ არის.
,,თუ სასწრაფოდ ოპერაციის ან ანალიზების გაკეთება გჭირდება, ჩვენ ახალქალაქში ან გუკასიანში მივდივართ, უფრო მძიმე შემთხვევებში კი ერევანში ან გიუმრიში წასვლას ვამჯობინებთ“, - ამბობს ეგინე.
ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის გამგებელი აღნიშნავს, რომ საავადმყოფოში სპეციალისტებიც კი არ არიან.
,,შემიძლია გითხრათ, რომ ავადმყოფების უმრავლესობა ახალქალაქში მიდის. რატომ? - იქ ლიცენზირებული ექიმები მუშაობენ, არიან თერაპევტები და ქირურგები, რომლებიც ნორმალურად მკურნალობენ“, - ამბობს მოსოიანი.
,,რა სარგებლობას მოუტანს 40 000 ლარის ღირებულების ქვანახშირი საავადმყოფოს, რომელიც 11-12 საათის შემდეგ იხურება? ისევ ისეთივე სიცივე იქნება. არაფერი შეიცვლება, თუნდაც ის თბებოდეს“, - აგრძელებს ის.
,,დღეისათვის პოლიკლინიკასა და სამშობიაროში ავადმყოფთა მიღებისა და მკურნალობისთვის აუცილებელი პირობები შექმნილია. საავადმყოფოს ქირურგიული განყოფილება კი, შეიძლება ითქვას, დახურულია. შესაბამისი პირობები არაა, იატაკიც კი აყრილია“, - განაცხადა ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სპეციალისტმა ერვანდ სავოიანმა.
გამგებლის განცხადებით, ცოტა ხნის წინ ცენტრალური ბიუჯეტიდან გადმოირიცხა თანხა, რომელიც პრეზიდენტის სპეციალური პროგრამით, საავადმყოფოსთვის დანადგარების შესაძენად დაიხარჯება.
სურენ მოსოიანის თქმით, სახელმწიფო პროგრამით - ,,100 ახალი საავადმყოფო“ - ნინოწმინდაში ჯანდაცვის ახალი დაწესებულების აშენება იგეგმება. მის განხორციელებმადე გამგებელი ახალქალაქის საავადმყოფოს გამოცდილების შესწავლასა და ადგილობრივი საავადმყოფოსთვის მეურნეობის მოწყობის ისეთი სისტემის შეთავაზებას აპირებს, რომ სამკურნალო დაწესებულება მოგებიანი გახდეს.

It is intolerable frosts in Ninotsminda now. The majority of population suffers from different diseases caused by cold, but they refuse to go to hospital.
"I could not walk for two weeks; I was bounded to bed. Then I went to Yerevan to my son. He took me to the doctor. It turned out that I had a complicated form of pneumonia as I had not taken proper medical treatment here; but I could not go to the frozen hospital. I caught cold twice at hospital. It is as cold in the hospital as outside. Even a healthy person can get ill after visiting the hospital", says Ripsine Kspoiani.
When the temperature fell down dramatically, electric ovens were installed at the Ninotsminda hospital and maternity house. Other departments are not heated.
Expenses for the central heating in hospital were not prefigured in the local budget of 2007, because the hospital is to be transformed into a self-funded institution and expenses shall be paid from their income.
Aleksan Pogosian, doctor in chief of Ninotsminda hospital explained that they can not work independently yet because they do not have good conditions to offer to their patients.
220 tones of coal is necessary to supply the hospital with central-heating, and the total price amounts to 40 000 lari.
Suren Mosoian, head of Ninotsminda Municipality said that the Georgian Ministry of Finance had lifted the responsibility of purchasing fuel for the hospital from the Municipality government. Mosoian stated they can pay only electricity bills for the medical establishment.
Pogosian names the fall down of temperature as the reason for the decrease in patients' number in Ninotsminda hospital.
“A patient will definitely get frozen if s/he has to take off while being examined at the hospital", said Larisa Altuniani, a resident of Ninotsminda.
In early 1990s this hospital was among several establishments that had the central heating, although, lack of finances made this system ineffective. The hospital does not have any money to repair the building and renew the system.
Thus many inhabitants of local community go to Akhalkalaki, Tbilisi or Armenia to take medical treatment.
Egine Arutinian, the resident of Ninotsminda, said that local hospital does not have equipments for first aid either.
"If we need operation or medical analyses we go to Akhalkalaki or Gukasiani. If more serious incidents to Yerevan or Giumra", said Egina.
The head of Ninotsminda Municipality mentioned that hospital does not have qualified doctors.
"I can tell you that the majority of patients go to Akhalkalaki. Why?-Because doctors have licenses there. They are therapists and surgeons and can treat patients properly", said Mosoian.
"Coal for 40 000 lari cost will not do much good for the hospital that works until 11-12 PM? It will be cold anyway. Nothing will be changed regardless it is heated or not", added he.
"For the present time there are all necessary conditions to treat patients in the policlinic and the maternity house, but as for surgery department it is closed. There no adequate conditions and the floor is damaged", said Ervand Savoian, the specialist for Public Health Department of Ninotsminda Municipality Board.
The head of Ninotsmionda Municipality Board reported that money has been transferred from the central budget whiting the Presidential Program; the money will be spent to buy equipments for the hospital.
Suren Mosoian said that State Program “100 New Hospitals” aims to build a new medical establishment in Ninotsminda. Before the program starts in their district, the head of board intends to study the experience of Akhalkalaki hospital and introduce the same system of hospital management in Ninotsminda.