გუბერნატორი ვარძელაშვილი გორის საკრებულოს უკანონო ქმედებებზე თვალს ხუჭავს
გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ გამგებლის არჩევის წესი და კანონი დაარღვია. იმ დროს როდესაც 2008 წლის 7 თებერვალს ყოფილმა გამგებელმა რამაზ ჩოჩიშვილმა თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ განცხადება დაწერა, გორის საკრებულო გამოთავისუფლებულ ადგილზე კონკუსს 11 დღის დაგვიანების შემდეგ 18 თებერვალს აცხადებს. ამის გამო ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისი გუბერნატორ ლადო ვარძელაშვილის სახელზე გორის საკრებულოს წინააღმდეგ  ,,ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ“ კანონის მიხედვით ადმინისტრაციულ საჩივარს შესატანად ამზადებს.
მთელი რეგიონის მასშტაბით საკრებულოს თავმჯდომარემ ადგილობრივი ტელევიზიის ეთერით გამოაცხადა, რომ გამგებლის თანამდებობაზე კონკურსს 18 თებერვლიდან გამოაცხადებს. ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კითხვაზე, თუ რატომ გამოაცხადა ზვიად ხმალაძემ 18 თებერვალი კონკურსის დაწყების თარიღად, ესღა თქვა - ,,მეც ადამიანი ვარ და შემეშალაო".
საქართველოს ორგანული კანონის ,,ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ 39-ე მუხლის მიხედვით, სადაც გამგებლის არჩევის წესსა და უფლებამოსილებაზეა საუბარი, მეორე პუნქტში წერია - ,,გამგებლის კანდიდატურა შეირჩევა კონკურსის წესით. გამგებლის თანამდებობაზე ვაკანსიის წარმოშობიდან ან თანამდებობიდან განთავისუფლების საკითხის დასმიდან 14 კალენდარული დღის განმავლობაში, საკრებულოს ბიურო იღებს განცხადებებს. ბიურო მიღებული განცხადებებიდან არჩევს კვალიფიციურ კანდიდატებს და წარუდგენს საკრებულოს“.
როგორც ვთქვით, 15 თებერვალს ზვიად ხმალაძემ ტელეკომპანია ,,თრიალეთის“ ეთერით განაცხადა, რომ ორშაბათს, ე.ი. 18 თებერვალს შეიკრიბება ბიურო და გამოაცხადებს კონკურსს. ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ორგანიზაციაში აცხადებენ, რომ კონკურსი გამგებლის თანამდებობაზე ვაკანსიის წარმოშობიდან ან თანამდებობიდან განთავისუფლების საკითხის დასმიდან 14 კალენდარული დღის განმავლობაში ცხადდება და ბიურო განცხადებებს იღებს. კალენდარული დღეებში  შაბათ-კვირაც ითვლება. ფაქტობრივად, ბიუროს მხოლოდ 3 დღე ექნებოდა დარჩენილი გამგებლობის მსურველი ადამიანების განაცხადების მისაღებად.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ინფორმაციით, ბიუროში  მხოლოდ ერთი განცხადება შევა და ისიც ზვიად ხმალაძის იქნება.
გავრცელებული ცნობით, შიდა ქართლის ამჟამინდელი გუბერნატორი ლადო ვარძელაშვილი საპარლამენტო არჩევნების დროს შიდა ქართლიდან მაჟორიტარ კანდიდატად იქნება წარდგენილი.
შესაბამისად, გუბერნატორის თანამდებობაზე ვაკანსია გაჩნდება. გორის საკრებულოს თავმჯდომარეს გუბერნატორის პოსტისკენ მწვანე შუქი აენთება, რადგან მას სახელმწიფო მინისტრის რეგიონული პოლიტიკის მართვის საკითხებში დავით ტყეშელაშვილისგან საფრთხე არ შეექმნება. ტყეშელაშვილი ზვიად ხმალაძის შვილის ნათლიაა, ეს თავად ხმალაძემ დაგვიდასტურა.
ჩვენ ზვიად ხმალაძეს ვესაუბრეთ და ვკითხეთ, თუ რატომ დააგვიანა საკრებულოს ბიურომ გამგებლის ვაკანსიის გამოცხადება.
- ბატონო ზვიად, 15 თებერვალს განაცხადეთ, რომ 18 თებერვალს ბიურო შეიკრიბება და გამგებლის ვაკანსიაზე კონკურს გამოაცხადებს...
- ეგ არასწორად ვთქვი. ბიურო უკვე შეიკრიბა 8 თებერვალს და ვაკანსიაც გამოაცხადა. რა ვქნა მეც ადამიანი ვარ, შემეშალა რაც ვთქვი.
საკრებულოს აპარატის უფროსი თამარ მურალოვა კი ამტკიცებს, რომ ზვიად ხმალაძემ მართალი თქვა, ჩვენ კი არასწორად გავიგეთ.
,,ზვიად ხმალაძემ ადგილობრივი ტელევიზიით რაც თქვა, თქვენ სხვანაირად გაიგეთ. მან თქვა, რომ ბიურო ხელახლა შეიკრიბებაო“,  - ამტკიცებს საკრებულოს აპარატის უფროსი თამარ მურალოვა.
- ქალბატონო თამარ, თუ ბიურო უკვე შეკრებილია, ხელმეორედ შეკრება კონკურსის გამოსაცხადებლად რაღა საჭიროა?
- როგორ არ არის საჭირო. იქნებ რამე განცხადებაა შემოსული, იმას ხომ განხილვა სჭირდება.
- რა განცხადებები უნდა იყოს შემოსული, როცა მთელმა რეგიონმა გაიგო, რომ 18 თებერვლიდან ცხადდება კონკურსი, მთელი 11 დღის დაგვიანებოთ. არც პრესაშია გამოქვეყნებული რამე...
- არ არის აუცილებელი პრესაში მისი დაბეჭდვა. უბრალოდ გამოკრული გვაქვს დაფაზე და მეტი არაფერი“,  - დაასკვნა ბოლოს აპარატის უფროსმა.
- ბატონო მამუკა, რამაზ ჩოჩიშვილმა 7 თებერვალს დაწერა განცხადება და 18 თებერვალს რატომ აცხადებთ კონკურს?
- მართალი ხართ. ეგ გაუგებრობა, ალბათ, გამგეობის ბრალია. ჩვენ მაინც ვადებში ვეტევით“.
საკრებულო მართალია ვადებში ეტევა, მაგრამ რეგიონის მოსახლეობამ იცის, რომ გამგებლის კონკურსი 18 თებერვლიდან ცხადდება. განცხადებების მიღების ბოლო ვადა კი ოფიციალურად 21 თებერვალს იწურება. ადგილობრივ სამთავრობო პრესაში კონკურსს 18 თებერვლის ნომერში აცხადებენ, რომელიც, როგორც გაზეთის რედაქტორი აცხადებს, 19 თებერვალს გავა ქსელში.
რაც შეეხება ადმინისტრაციულ სარჩელს, ,,ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ“ კანონის მეოთხე მუხლის მიხედვით, გუბერნატორის მიზანია ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობა უზრუნველყოს კანონიერების პრინციპის შესაბამისად. ასევე, გუბერნატორი ვალდებულია გადახედოს საკრებულოს მიერ კანონდარღვევით მიღებულ ნებისმიერ ნორმატიულ აქტს, იქნება ეს, ჩვენს შემთხვევაში, გამგებლის თანამდებობაზე კონკურსის გამოცხადების ან დანიშვნის თარიღი თუ სხვა რამ.
კანონის მე-8-ე მუხლის მე-7-ე პუნქტში წერია: ,,თუ ზედამხედველობის ორგანო მიიჩნევს, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს (თანამდებობის პირის) მიერ მიღებული ნორმატიული აქტი უხეშად არღვევს ადამიანის ძირითად უფლებებს... იგი ვალდებულია ნორმატიული აქტის ძალაში შესვლისთანავე მიმართოს სასამართლოს ამ ნორმატიული აქტის ბათილად ცნობის ან ძალადაკარგულად გამოცხადების მოთხოვნით“.

Gori Municipality Council broke the law when it came to electing the municipality governor. Although Ramaz Chochishvili, former governor, signed his resignation on February 7 2008, Gori Municipality Council then turn around and announced a competition on the vacancy of the governor on February 18, eleven days later. Thus, the Human Rights Center’s Gori Office has prepared an administrative suit under the Law on “State Supervision on the Activities of Local Self-governments”; the center will file the suit to the regional governor against the Gori Municipality Council.
Zviad Khmaladze, the chairperson of the Municipality Council announced the vacancy on regional TV Company where he stated that the competition would be opened on February 18. Khmaladze’s answer to the Human Rights Center’s question-why they announced the competition so late-was “I am a human and I can also make mistakes.”
In accordance to the Georigan Organic Law on “Local Self-government”, Article 39, which regulated the responsibilities of the governor and the rule for his/her election,  paragraph II clearly states that “a governor shall be elected through an open competition. Within 14 days after the former governor resigns, or is fired, the bureau representing the municipality shall accept applications for the post. The bureau shall select qualified candidates and then introduces the municipality council with the selected applications….”
On February 15 Zviad Khmaladze stated on “Trialeti TV” that on February 18, the Monday, the bureau will hold next meeting and announce the competition. Human Rights Center’s Gori office states that the competition should have been announced within 14 days after the vacancy started and the bureau should accept applications as well. This would amount to fourteen days, including weekends as well. In fact, the bureau had only three days for the purpose of accepting applications.
The Human Rights Center reported that only one application was submitted to the bureau and Zviad Khmaladze was that applicant. The law states that the bureau will select only a qualified candidate.
Based on the spread information, current Shida Kartli regional governor, Lado Vardzelashvili will be a majority candidate from Shida Kartli Region for the Parliamentary Elections.
Consequently, another vacancy would be then announced on the regional governor’s position. Gori Municipality governor would have chance to gain the position of the regional governor and Davit Tkeshelashvili, State Minister for Regional Policy Management, would not create any obstacles for him. Zviad Khmaladze is a godfather of Tkeshelashvili’s son; Khmaladze has also confirms this described relationships and connections.
We have since discussed with Zviad Khmaladze and asked him why the municipality council announced the vacancy competition so late.
-Mr. Khmaladze, on February 15 you stated that on February 18 the bureau will hold meeting and announce the competition on the municipality governor’s position?
-Well, you know, I made a mistake when I made that statement. The bureau has already held a meeting and announced the vacancy competition on February 8; what could I do? I am a human being too and I might also be allowed to make a mistake…
Tamar Muralova, the head of the Municipality Administration, claims that Zivad Khmaladze stated everything correctly but journalists take everything the wrong way.
“You incorrectly understood what Zviad Khmaladze announced on local TV. He said that the bureau will hold next meeting,” said Tamar Muralova.
-Ms. Muralova, if the bureau has already held meeting why they should need another meeting to announce the competition?
-Of course they need. There might be a new application and it must be discussed.
-What applications might be submitted when the whole region heard the governor announce the competition after February 18; eleven days later. You have not announced the vacancy in the printed media either…
-It is not necessary to publish announcements in newspapers. We have simply put up the announcement on the board and that’s enough,” concluded the head of the administration in his final analysis.
Mamuka Davituliani, deputy Municipality Council Governor, unreservedly informed us that everything was being done according to the law and that the competition would be announced on February 18.
-Mr. Davituliani, Ramaz Chochishvili signed resignation on February 7 and why are you announcing the vacancy competition on February 18?
-You are right. It was some misunderstanding. The Regional Administration might have made some mistake. Anyway we are not breaking the time limit requirements.
Although the Municipality does not have deadlines, the local population is fully aware that the competition will begin on February 18. The deadline to submit an application is on February 21. The competition is announced on February 18, and this was done through the local government’s newspaper; though the first issue of the edition was to have only been published on February 19, as it was learned from editor.
As for the administrative suit, according to the Law on State Supervision of the Local Self-government’s Activities, Article 4 the regional governor is responsible to monitor the compliance of the activities of the local self-governmental bodies to legal requirements. In addition to that the governor is authorized to look through any normative act, like announcing the competition of the governor’s position or fixing the date of the competition, and to determine if it enacted through a violation of the law.
Article 8 Paragraph VII states: “If supervision institution considers that the normative act enacted by local self-governmental body (or public official) blatantly breaches basic human rights…the institution shall appeal to the court to annul or cancel the normative act as soon as it has been enacted.”