დავიდარაბად ქცეული საპრეზიდენტო სუბსიდია
„ამ ამბავს თუ გადავურჩი, საჩუქრის სახელს არასოდეს ვახსენებ. ისე შევშინდი, აწი პრეზიდენტის კი არა, ახლობლის საჩუქარსაც ვეღარ მოვკიდებ ხელს. ერთადერთი შვილის ელექტროენერგიით გათბობა ტირილად და უძილო ღამეებად მექცა. თუ ასე უნდა მომხდარიყო, ჯობდა საერთოდ არაფერი მოეცათ“, - აცხადებს მეორე ჯგუფის ინვალიდი, ქუთაისელი დალი ხაჭაპურიძე, რომელიც „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ოფისში   თავს დატეხილი გაუგებრობისა და ენერგოკომპანიაში შექმნილი პრობლემების შემდეგ მოვიდა.
დალი ხაჭაპურიძე და მისი მეუღლე მეორე ჯგუფის ინვალიდები არიან. მცირეწლოვან შვილთან ერთად ქუთაისში, ლადო ასათიანის 119 ნომერში  ცხოვრობენ. მათი მონაცემები  სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში უკვე დიდი ხანია მოხვდა. ხაჭაპურიძეებს სახლში ბუნებრივი აირი არა აქვთ. მათი გათბობის ერთადერთი საშუალება ელექტროენერგიაა. ოჯახმა სექტემბრის თვეში ელექტროენერგიის 50 ლარიანი ექვსი ვაუჩერი მიიღო. ხაჭაპურიძეებმა ვაუჩერები დადგენილი წესის მიხედვით „სახალხო ბანკში“ გაააქტიურეს და მიღება-ჩაბარების აქტებიც მიიღეს. ამის შემდეგ ნოემბერ-დეკემბრისა და იანვრის თვეში აღნიშნულმა ოჯახმა 150 ლარის ოდენობის ელექტროენერგია მოიხმარა, მაგრამ მათ, სრულიად მოულოდნელად, ამ თანხის ნაღდი ანგარიშსწორებით გადახდა მოსთხოვეს.
„რადგანაც ვაუჩერები მქონდა, ელექტროენერგიის ხარჯვა გაბედულად დავიწყე. აქამდე ყოველთვის ეკონომიას ვაკეთებდი, მაგრამ ახლა ვიფიქრე, პრეზიდენტმა გვაჩუქა და ჩემს შვილს ამ ცივ ზამთარში ელექტროგამათბობლით მაინც გავათბობ-თქო. ამიტომაც დავხარჯე ამდენი. რომ მცოდნოდა, ვაუჩერი არაფერს ნიშნავდა და ნაღდი ანგარიშსწორებით გადახდას მომთხოვდნენ, გავიყინებოდი და ელექტროღუმელსაც არ ჩავრთავდი. ვიქნებოდი ისე, როგორც მანამდე“, - ამბობს დალი ხაჭაპურიძე.
როგორც ირკვევა, ასათიანის ქუჩაზე, სადაც ხაჭაპურიძეები ცხოვრობენ, ელექტროენერგიის გამრიცხველიანების პროცესი დამთავრებული არ არის და ამიტომაც სექტემბერ-ოქტომბრის თვეში ასათიანის ქუჩის 119 ნომერში მცხოვრებ აბონენტებს ელექტროენერგიის საფასური ინდივიდუალურად არ გადაუხდიათ. შესაბამისად, არცერთ მათგანს არც ინდივიდუალური აღრიცხვის ქვითარი გააჩნია. როგორც ირკვევა, „ქელასში“ ამ სახლში მცხოვრები მხოლოდ ერთი აბონენტი, ქოიავა იყო რეგისტრირებული,  რომელიც მეზობლებში თანხას კრებდა და თავის სახელზე იხდიდა. დალი ხაჭაპურიძეს ვაუჩერის განაღდებისას, „სახალხო ბანკში“ ელექტროენერგიის ქვითარი მოსთხოვეს, რომელიც აბონენტმა წარმოადგინა.
„2007 წლის ივლისიდან საქართველოში ენერგეტიკის დისტრიბუცია ახალმა კომპანიამ „ენერგო პრო - ჯორჯიამ“ დაიწყო. მაშინ მოხდა აღნიშნული აბონენტის ნომრის შეცვლა. რადგან მას და მის მეზობლებს საერთო კომუნალური მრიცხველი აქვთ, აქ შეყვანილ იქნა ახალი ნომერი. ამიტომ ხაჭაპურიძეს ბანკში ძველი კი არა, საერთო მრიცხველის მიხედვით ამოწერილი ქვითარი უნდა წარედგინა. ამ შემთხვევაში ყოველგვარი გაუგებრობა გამორიცხული იქნებოდა“, - განმარტავენ ''ენერგო პრო-ჯორჯიას'' დასავლეთ საქართველოს ცენტრალურ ფილიალში. თუმცა, ამ საკითხზე ოფიციალური კომენტარის გაკეთებისგან თავს იკავებენ.
„საიდან უნდა მცოდნოდა, რომ ჩემი ნომერი შეცვალეს და ახალი მომანიჭეს. ეთქვა ვინმეს და იმას წარმოვადგენდი, მაგრამ ვინ დაგეხმარება? ენერგოკომპანიაში ჯერ ძლივს შემიშვეს, მერე ისე უხეშად და გაურკვევლად მელაპარაკნენ, რომ ვერაფერი გავიგე. იმის მაგივრად, რომ დამხმარებოდნენ, მითხრეს, თუ არ გაჩერდები, მეტი პრობლემები შეგექმნებაო. ამაზე მეტი რა უნდა დამემართოს, შუქი გათიშული მაქვს და ერთადერთი შვილი სიცივისგან მეყინება“,- ამბობს დალი ხაჭაპურიძე.
„ენერგოკომპანიის შეცდომის გამო ხაჭაპურიძეების ვაუჩერების თანხა მისი მეზობლის, ზაალ კაპანაძის სახელზე დაირიცხა, რომლის ბინაც უკვე გამრიცხველიანებულია, ხოლო  ხაჭაპურიძეს ამჟამად ჩაჭრილი აქვს ელექტროენერგია და მიმდინარეობს მასზე ზეწოლა, რათა მან გადაიხადოს მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადი, 150 ლარი ნაღდი ანგარიშსწორებით. ეს კი სოციალურად დაუცველი ოჯახის უფლებების უხეშ დარღვევას წარმოადგენს.
გთხოვთ, მოგვაწოდოთ წერილობითი ინფორმაცია, შეძლებისდაგვარად უმოკლეს ვადაში, იმის თაობაზე, თუ რატომ არ ეძლევა ხაჭაპურიძის ოჯახს ელექტროენერგიის ვაუჩერით სარგებლობის საშუალება და რა ზომები იქნა თქვენს მიერ მიღებული აღნიშნული პრობლემის გადასაჭრელად“,- ეს არის ამონარიდი „ენერგო პრო - ჯორჯიას“ დასავლეთ საქართველოს ცენტრალური ფილიალის დირექტორის, ნიკოლოზ წიკლაურის სახელზე გაგზავნილი წერილიდან. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ოფისმა ის გასული კვირის დასაწყისში გააგზავნა, თუცა, პასუხი ჯერაც არ მიუღია. ენერგოკომპანიაში გამოსავალს მარტივად ხსნიან: „აბონენტმა მოხმარებული ელექტროენერგიის თანხა უნდა გადაიხადოს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ელექტროენერგია არ მიეწოდება“.
ბუნებრივია, ოჯახი, რომელიც სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაშია შეყვანილი და სიღატაკის ზღვარზე იმყოფება, ამ თანხის გადახდას ვერ შეძლებს. გამოსავალი სასამართლოა. დალი ხაჭაპურიძის ინტერესებს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ოფისის ადვოკატი დაიცავს.

Problem with Presidential Subsidies
“If I survive my problem, I will never again mention the name of the present. I am so afraid that I will not touch not only president’s present but event gifts I will receive from my relative. Keeping my only child warm cost me made sleepless nights and I have cried lots of tears. If it had to happen in similar way, they should not have given anything to us,” said Dali Khachapuridze, a resident of Kutaisi who a disabled. She applied to the Human Rights Center’s Kutaisi office to complain about her trouble with the Energy Distribution Company.
Dali Khachapuridze and her husband are both disabled. They live on Lado Asatiani Street # 119 in Kutaisi along with one minor child. Their data was recorded in the general data base of Socially Excluded Families a long time ago. The family does not have any gas supply at home and their only way to heat is electricity. In September of 2007 the family received an electricity voucher that was valued at 50 GEL. The Khachapuridzes registered their vouchers at the People’s Bank and received the Act of Acceptance in return. After that the family used the electricity of 150 GEL in November and December, which were especially cold months in 2007. However, all of suddenly they were faced with paying a bill in cash and found that the voucher was not accepted.
“Since I had a voucher I started to use the electricity knowing that I could pay for it would this gift. Before that I always used it economically but now I thought the president decided to help people and I could keep my child warm. This winter has been very cold. So I used a lot of electricity. If I had known that the voucher had no value and I had to pay in cash, I would rather freeze than use the electric heater, and this is how I always survived in the past,” said Dali Khachapuridze.
However, it soon became obvious that electricity meters have not been installed in Lado Asatiani Street where the Khachapuridzes live. Those customers living in the residential building # 119 have not paid their individual bills. Consequently, none of them have the receipts for what they are to pay.  Only one subscriber from the building, Koiava was registered at the Kutaisi Electro Distribution Company. He was collecting money from neighbors but he only paid his bills. When Dali Khachapuridze was asked at the People’s bank to show the receipt on paid bill she showed this receipt.
“Since July of 2007 a new Company, Energo Pro Georgia started distribution in Georgia. The numbers of subscribers were changed at that time as well. Since Khachapuridze and her neighbors have one common meter and another new number was registered in the data base. Consequently, Khachapuridze had to provide not only this but the new receipt from the common meter as well. There has been all kind of misunderstandings that have since resulted,” said representatives of the Western Georgian Central Branch of the Energo Pro Georgia. However, they refuse to make official comments about this specific case.
“How could I know that they changed my meter reading? Let somebody tell me and I could then go provide the right identification. But who will support a person like me with such a matter? First of all I hardly entered the office of electro Distribution Company, and the employees were so rude and impolite to me. I could not understand anything. Instead of supporting me in helping to solve the problem they threatened to create even more problems if I would not stop complaining to them. What more can they do to me as I am left without electricity. My child is freezing as a result of their indifference,” said Dali Khachapuridze.
“Because of the mistake made by the electro distribution company the bill of Khachapuridzes was registered in the name of their neighbor, Zaal Kapanadze; the latter already has new meter installed but Khachapuridze is still not supplied with electricity. Khachapuridze is hard pressed to pay a bill of 150 GEL in cash. Such a situation is not an isolated and there are many others who have had their rights blatantly violates based of their dire economic and physical circumstances.
“We kindly request you to provide us with the information in near future why the family of Khachapuridzes cannot use the voucher and what measures will be taken by your company to resolve the problem,” states the extract from the letter to Nikoloz Tsiklauri, the director of the Western Georgian Branch of the Energo Pro Georgia. The letter was sent by the Human Rights Center last week but a reply has not been forthcoming. The problem resolution is simply stated at the Energy Distribution Company: is that a customer must pay for consumed electricity. Otherwise the supply will be disconnected to that household.”
It is natural that the family, which is inserted in the general data base of socially excluded families based on poverty and one that is unable to pay its bill. Now the only solution to this problem is to make a court appeal.  The lawyer for the Human Rights Center’s Kutaisi Office will defend Dali Khachapuridze’s rights should the matter proceed to a court hearing.