დასჭირდება თუ არა სამართლის გასარკვევად ,,რკინის ქალამნის” ჩაცმა შაქრო თავაძეს
ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ წახანის მკვიდრი შაქრო თავაძე სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენებაში სამცხე -ჯავახეთის სამხარეო ადმინისტრაციის რწმუნებულის მოადგილეს პაპუნა ხაჩიძეს ადანაშაულებს და აცხადებს რომ ,,ასეთი ადამიანები თანამდებობეზე არ უნდა მუშაობდნენ”.
,,შეურაცხყოფილი ვარ ძალიან. წადი! მოშორდი და სადაც გინდა მიჩივლე, „ხოში“ მაქვს და არ გაძლევო”, - შაქრო თავაძის განცხადებით ამ სიტყვებით დაიწყო რწმუნებულის მოადგილემ პაპუნა ხაჩიძემ სამხარეო სამხარეო ადმინისტრაციის მისაღებში მასთან საუბარი.
შაქრო თავაძე ცხრა შვილის მამაა. მან ნგრევის პირას მისული სახლის გამო, ადიგენის მუნიციპალიტეტში, სამი კვირის წინ, სამასალე მერქნის მოთხოვნით განცხადება შეიტანა.
,,18 სული ვცხოვრობთ ორ სახლში – ერთი შესაკეთებელია, მეორე სულ დამპალი. ბოსელიც დამეწვა. ადიგენის გამგეობამ,  ფონდი არ გვაქვსო და ვერ დამეხმარა”, -ყვება შაქრო თავაძე.
განცხადების გადამისამართება ადიგენის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან სამცხე-ჯავახეთის რწმუნებულის აპარატში მოხდა. შაქრო თავაძე აცხადებს, რომ ადიგენიდან მასთან კომისია იყო ჩასული, რომელმაც მისი სახლის მდგომარეობა შეამოწმა და თქვა, რომ ოჯახს ხის მასალა ნამდვილად ესაჭიროებოდა.  ადიგენის გამგებელმა თავაძეს სამხარეო ადმინისტრაციაშიც უშუამდგომლა.
ამის შემდეგ, II ჯგუფის ინვალიდმა შაქრო თავაძემ ორჯერ სცადა გუბერნატორის მოადგილესთან, პაპუნა ხაჩიძესთან შეხვედრა, მაგრამ მოხელის დროის შეზღუდულობის გამო,  მხოლოდ მესამე მცდელობის შედეგად შეძლო მასთან გასაუბრება. ,,შენი განცხადება გადავაგზავნე ახალციხის გამგეობაშიო, მითხრა. მე ვუთხარი, მაგ განცხადების აზრზე არა ხარ, ეგ განცხადება თბილისში უნდა გაგეგზავნათ-მეთქი. მე აზრზე არ ვარ და შენ ხარ აზრზეო, მიყვირა. წადი შენიო და დამიწყო ლანძღვა-გინება. ყვირილზე მოადგილე ვანო გელაშვილი გამოვიდა და თავის კაბინეტში შემიყვანა. ახლა მომაშორეთ, თუ არა, ფეხქვეშ გავიგდებო, ისევ ყვიროდა”, - ყვება შაქრო თავაძე.
პრეზიდენტის რწმუნებულის მოადგილე ამბობს, რომ განცხადებაში თავაძე ახალციხეში მიწის ნაკვეთსა და სახლისთვის ხის მასალას ითხოვდა, რის გამოც განცხადება ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგეობას გადაეცა. პაპუნა ხაჩიძის განმარტებით, სამასალე მერქნის გამოყოფა არსებული კანონმდებლობით არ შეიძლება. ინციდენტს კი ასე იხსენებს:
,,ინციდენტს არ უარვყოფ. მოსაცდელში კიდევ ბევრი ადამიანი მელოდებოდა. მდივანმა მითხრა, რომ მიწის თაობაზე დაწერილი განცხადების ავტორი მელოდებოდა. ვუთხარი, ჩემთან შემოსვლა აღარ უნდა, გამგეობაში არის პასუხები-მეთქი. მაინც შემოსვლა უნდა და ჩხუბობსო. გავედი და ვეუბნები: ბატონო, თქვენი წერილი გამგებელთან არის-მეთქი. მან დაიწყო, აზრზე არ ხართ, რას ლაპარაკობთ და უტვინოები ხართო. დავუძახე დაცვას და ვუთხარი, ასეთი  ადამიანების შემოშვება აქ არ შეიძლება-მეთქი, რაც შეურაცხყოფად მიიღო. შეიძლება უნდა ვადანაშაულებდე საკუთარ თავს, მაგრამ ვერ ვადანაშულებ”, - აცხადებს პაპუნა ხაჩიძე.
შაქრო თავაძის თქმით კი რწმუნებულის მოადგილემ მას აგინა.
,,დედა მაგინა ამ ხნის კაცს და სულ ინტრიგანი მიძახა. ვისთან უნდა მივიდე ახლა? ამისთანა ხალხი არ უნდა ჰყავდეს სააკაშვილს. თუ რამე პრობლემები აქვს პრეზიდენტს, სწორედ ასეთი ხალხისგან”, - დასძინა მან.
პაპუნა ხაჩიძე ამბობს, რომ მიღებაზე მას სამი ადამიანი უცდიდა: ,,მისთვის არ მიგინებია. პირდაპირ ვამბობ, რომ როცა ადამიანთან მიდიხარ რაღაცის გასაგებად არ შეიძლება იყო უზრდელი. არც გაიგო, რას გეუბნება და უთხრა, უტვინო ხარ და აზრზე არა ხარო. მკვახედ დაველაპარაკე და ვთქვი, ამ ადამიანს თეთრი ბილეთი ექნება, არ უნდა შემოგეშვათ მეთქი. ჩავთვალე, რომ ის ადამიანი იმ წუთში არ იყო სრულ ჭკუაზე. გაღიზიანებული იყო, გასაგებია, მაგრამ ჩვენც ხომ ადამიანები ვართ”.

Shakro Tavadze, a resident of the village of Tsakhani in Adigeni Municipality, blames Papuna Khachidze, Deputy Governor of Samtskhe-Javakheti Region, for having insulted him and further claims that “such people” should not be allowed to work in high positions.
“I was very much insulted. Get out! Leave me alone and go and appeal against me wherever you want. I will not give you wood because I do not want to,” Shakro Tavadze states that Papuna Khachidze started a conversation with him in the reception room at the Regional Administration Building with such words.
Shakro Tavadze has nine children. Three weeks ago he petitioned to the Adigeni Municipality to provide lumber to repair his damaged house.
“Eighteen people live in two houses. One of them should be repaired and another one is completely damaged. Adigeni District Administration could not support me because they do not have funds,” said Tavadze.
The petition was sent to the Samtskhe-Javakheti Regional Administration from the Adigeni District Administration. Shakro Tavadze stated that a special commission had arrived in his house and they examined the conditions of his house and concluded that the family actually needed the wood to fix up the house. Adigeni District governor served as a go-between with the Regional Administration in this matter.
Shakro Tavadze, who is disabled, tried to meet Papuna Khachidze twice. However, on all occasions, he was busy and could not meet the man. Tavadze did manage to talk with the Deputy Regional Governor. “He told me they had sent my petition to Akhaltsikhe Administrative Board. I replied to him he had no idea about the real work because he had to send my petition to Tbilisi. Papuna Khachidze became angry with my response and started shouting and scolding me. His deputy Vano Gelashvili went out of the room in light of the tone and asked me to come to his room. The Deputy Governor was threatening to beat me should I not leave,” said Shakro Tavadze.
Deputy Regional Governor states that Tavadze requested to be allocated a plot in Akhaltsikhe district and be provide with wood to carry out repairs on his house. Consequently I sent his appeal to the Akhaltsikhe district board. Papuna Khachidze claimed that under the current law wood cannot be allocated. In terms of the incident he reported the following:
“I do not deny that we had an incident. Many people were waiting for me in the reception room. The secretary told me that the author of the petition about the plot request was also waiting for me. I told the secretary that the man did not need to meet me because he could be provided an answer at the district administration level. The secretary told me that the man still insisted to meet me. I went out and explained that his documents were at regional administration. He started to insult me claiming I was stupid and did not know my job. I called the guard and warned against letting similar people into our office. Tavadze concluded that I had insulted him. Maybe I should blame myself for the incident but I cannot see where I was responsible,” said Papuna Khachidze.
Shakro Tavadze claims that the deputy governor then scolded him;
“He was scolding me. Whom should I apply to now? Saakashvili should not allow such people to work in high positions. Our president has problems because of such people”, he added.
Papuna Khachidze claims that three people were waiting for him on the day of incident. “I did not scold him. I said that a person should not behave in such an impolite manner when you want to meet a person to find out something. He could not understand my explanations and started to insult me. He said that I was stupid and did not know my job. I was rude to him and told the guards that the man was apparently mad and that they should not have allowed him to enter. I concluded that Tavadze was really crazy. I understand that he was annoyed but we are human beings too.”
Shakro Tavadze claims that he will find the truth even if he has to meet with the Georgian President.