გორის საკრებულოს გაუგებარი ბიუჯეტი
შიდა ქართლის რწმუნებული ვლადიმერ ვარძელაშვილი დიდი ხანია იაპონური გრანტით ტრაბახობს და დღემდე ვერ მოუძებნია გზა, თუ რაში დახარჯოს იგი „ეფექტურად“.
ერთი თვის წინ გუბერნატორი  არასამთავრობო ორგანიზაციებს შეხვდა. შეხვედრა   პრესისთვის დახურული იყო, თუმცა ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ინფორმაცია მაინც მოიპოვა.
მილიონ ნახევრიან გრანტამდე ვარძელაშვილმა სახურავებზე, გზებზე, წყალზე და კიდევ ბევრ რამეზე ისაუბრა. თუმცა, გორის საკრებულოს დამტკიცებულ ბიუჯეტში სახურავებისთვის გამოყოფილი თანხა საერთოდ არ არის ნახსენები, გზებისთვის კი სულ 45 000 ლარია გათვალისწინებული,ისიც მოსახრეშად.როგორც სოფელ შავშვების საკრებულოს დეპუტატმა სოსო ხუროშვილმა თქვა, ეს თანხა მხოლოდ მის სოფელსაც არ ეყოფა.
რაც შეეხება წყალმომარაგებას, ცოტა გაურკვეველია ამ პრიორიტეტის წინ წამოწევა, რადგან საქვეყნოდ ცნობილია, რომ გორს ყველაზე კარგი წყალი აქვს, ხოლო თუ სადმე მილი გასკდა,ამისთვის სტიქიური მოვლენებისთვის გათვალისწინებული ფონდი არსებობს. ჩნდება ეჭვი, რომ საკრებულოს თავმჯდომარის, ზვიად ხმალაძის მიერ  პრიორიტეტების ამგვარად გადანაწილება ამ პროფილის კომპანიებში დასაქმებული მეგობრების ინტერესების გათვალისწინებით მოხდა, მათ შორის ,,წყლის კომპანიების” ლიდერის გივი ხუროშვილის სახეიროდ.გივი ხუროშვილი საკრებულოს ეკონომიკური განვითარების სამსახურის უფროსია.
გივი ხუროშვილი ადგილობრივ ბიუჯეტში სახურავების გადახურვაზე თანხების არარსებობის ფაქტს ასე განმარტავს: ,,ბატონი ლადოს (ვარძელაშვილი) ინიციატივით, საქართველოს მთავრობის წინაშე დაყენებულია საკითხი, გორში სახურავების გადახურვისთვის თანხები გამოიყოს. ეს საკითხი მარტში მთავრობის სხდომაზე გადაწყდება".
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ სახელმწიფო ბიუჯეტსაც გადახედა, სადაც რეგიონებისთვის ტრანსფერის გამოყოფასთან დაკავშირებით დეტალური ინფორმაცია დევს.სახურავების გადახურვაზე არც იქ არის რამე ნათქვამი.
რაც შეეხება ლადო ვარძელაშვილის სხვა ინიციატივებს, ამის შესახებ უკვე ლეგენდებსაც ჰყვებიან. შეხვედრაზე, სადაც ,,ადმიანის უფლებათა ცენტრიც“ წრმომადგენელიც იმყოფებოდა, ვარძელაშვილმა ასეთი რამ თქვა, შევეცდები, დედაქალაქიდან ცენტრალური სათაო ოფისები გორში გადმოვატანინო. ამით ადგილობრივ ბიუჯეტში მეტი თანხა შემოვაო. გუბერნატორს ჩაფიქრებული აქვს, თბილისის კაზინოები გორში, ხოლო ადგილობრივი ტოტალიზატორები ქალაქგარეთ გადაიტანოს.
ამჟამინდელი კანონმდებლობის მიხედვით, ადგილობრივ ბიუჯეტში მხოლოდ მოსაკრებელის თანხა რჩება. საშემოსავლო ნაწილი მთლიანად ცენტრალურ ბიუჯეტს მიაქვს. ერთადერთი, რითაც შეიძლება გორში გადმოტანილმა კაზინომ ბიუჯეტი ახეიროს, ესა არის ქონების გადასახადი და მოსაკრებელი იმისდა მიხედვით, თუ რამდენი მაგიდაა კაზინოში. ეს, ფინანსისტების თქმით, არ მოიტანს იმაზე ბევრ ფულს, ვიდრე ტოტალიზატორებს და პოკერ-კლუბებს შემოაქვთ.
რაც შეეხება იაპონურ გრანტს, ამაზე  ვცლად სასაუბროდ გუბერნატორმა ჯერ ვერ მოიცალა. პრესსამსახურის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, გრანტი,1 400 000 ლარს შეადგენს და ამით ქალაქში ,,ახალგაზრდული ცენტრი“ დაფინანსდება. ცენტრში გაერთიანებული იქნება ლიტერატურული თუ არტ-კაფეები, ასევე ინტერნეტ-კაფეებიც.
თუმცა ,,ახალგაზრდული ცენტრისთვის“ ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ჯერ კიდევ შარშან 202 000 ლარი იყო გამოყოფილი. დღევანდელ ბიუჯეტში ეს თანხა ისევ ცალ-ცალკეა გაწერილი. ჯერჯერობით გაერთიანებული არ არის ტურიზმის, კულტურის, ახალგაზრდობის ცენტრები... ჩვენ კითხვა გვაქვს გუბერნატორთან, მისი გრანტი იმ ორგანიზაციების დაფინანსებას ხომ არ დაიწყებს,რაც ბიუჯეტით ისედაც ფინანსდებდა?
ერთ დროს "პატრიოტების" სულისჩამდგმელი ლადო ვარძელაშვილი გასულ კვირას ოზურგეთს ეწვია და ახალგაზრდებს შეხვდა. ირკვევა,  რომ ახალგაზრდული ცენტრი იქაც უნდა შეიქმნას. როგორც ვარძელაშვილმა ჟურნალისტებან აღნიშნა, შიდა ქართლში კონკურსი უკვე გამოცხადდა და თითქმის ცნობილიც არის, თუ ვინ უხელმძღვანელებს ახალგაზრდულ ცენტრს. "კონკურსი გურიაშიც გამოცხადდება", _ თქვა ვარძელაშვილმა.

Nebulous Gori Municipality Budget
Shida Kartli Regional Governor, Vladimer Vardzleashvili, is happy with Japanese grants, and has been for a long time already. However, he has not decided how to spend the money yet.
A month ago the governor met local NGOs. The media sources were not allowed to attend the meeting. Nonetheless, the Human Rights Center was able to get access to the news.
Before starting the discussion of 1, 5 million GEL grant, Vardzleashvili spoke about roofs, roads, water supply, etc. However, the funds for the reconstruction of the roofs were never mentioned in the approved budget.  As for roads, only 45 000 GEL is allocated for its rehabilitation. Soso Khuroshvili, member of the municipality and from the village of Shavshvebi said that the allocated money will not be enough for the needs of one village.
As for water supply, it is strange to stress the issue because it is widely discussed that Gori District has the best water supply in Georgia. If water main is damaged somewhere there are financial resources from the fund for natural disasters. There is doubt that Zviad Khmaladze, the chairperson of the District Municipality Board, has set procurement priorities for those companies where his friends are working; including Givi Khuroshvili, who is the head of the “Water Company.” Khuroshvili is the head of the Economic Development Department of the Municipality Board.
Givi Khuroshvili explained the fact of absence of funds for roof-repairs. “Mr. Lado has submitted an initiative to the Georgian government to allocate funds to repair the roofs of residential houses in Gori. The question will be settled at the governmental session in March.”
The Human Rights Center studied the state budget too where detailed information is provided about the budget-transfer to regions. Reconstruction of the roofs is not mentioned at all. As for Lado Vardzelashvili’s other initiatives, the storyline is not holding up very well to closer scrutiny and people are already talking. At the meeting, which was attended by a representative of the Human Rights Center too, Vardzelashvili said that he would try to make the government to move the Central HQs of various organizations from Tbilisi to Gori. In this case the local budget will be provided more money. The regional governor wants to open casinos in Gori but he wants to move the local slot clubs outside the city limits.
In accordance to the current legislation only tax incomes are allowed to be provided to the local budget. Revenues are completely eaten up by the central budget. The only benefit from opening casinos in Gori might be the tax from property and a general tax based upon the number of tables in each casino. Financial managers claim that the changes will not bring about profit than slot clubs do now.
As for Japanese grants, the regional governor could not have found time to discuss it in detailed. Based on the information provided by the press-service department of the regional administration the total amount of the grant is 1, 400 000 GEL and it will fund the construction of Youth Centre in the city. The centre will have a library or an art gallery as well as internet-cafes.
However, last year 202 thousand GEL was apportioned for Youth Centre from the local budget. Today the money is separately allocated but without addressing the problem of tourism, culture and youth centers. We wonder whether the grant will start to fund those organizations that are already funded from the local budget.
Last week Lado Vardzleashvili, visited Ozurgeti met with young people. As it is now evident, a youth centre is supposed to be opened sometime soon. Vardzleashvili reported to journalists that they had already announced competition in Shida Kartli and they were close to selecting the candidate who will run the centre. “The competition will be announced in Guria too,” said Vardzelashvili.