ხელისუფლებამ სასამართლო „ჯიბეში ჩაისვა“
სასამართლო პროცესებზე ვიდეოკამერების აკრძალვასთან დაკავშირებით, თავის დროზე, ქუთაისელმა ადვოკატებმა მწვავე პოზიცია გამოხატეს. მაშინ ადგილობრივი იურისტების დიდი ნაწილი აცხადებდა, ხელისუფლება ამას არ დასჯერდებოდა სასამართლო თანდათან სახეს დაკარგავდა. შესაბამისად, რეალობამოკლებული გახდებოდა ტერმინი „სამართლიანი სასამართლო“ და საქართველო საპროკურორო სახელმწიფოდ გადაიქცეოდა. დღეს ადვოკატები აცხადებენ, რომ ყველაფერი ისე მოხდა, როგორც მაშინ ფიქრობდნენ. სასამართლო ქვეყნის აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ „ჯიბეში ჩაისვა“.
საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის უმაღლესი მმართველობითი ორგანოს ინიციატივით აგორებულ საპროტესტო ტალღას, სამართლიანი სასამართლოს მოთხოვნით, რომელიც, სავარაუდოდ, საქართველოში მოქმედი 4000-მდე ადვოკატის გაფიცვას გულისხმობს, ქუთაისიც შეუერთდება.
„საქართველოს ადვოკატთა ასოციაცია საკმაოდ ძლიერი სტუქტურაა თავისი რესურსების გათვალისწინებით. მაშინ, როცა ხშირია პრეტენზიები იმის გამო, რომ მოსამართლეებს გამოაქვთ დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებები და აღნიშნულ გადაწყვეტილებებს მასიური ხასიათი აქვს, უსამართლობის მიმართ პროტესტის გამოხატვა, რა თქმა უნდა, უფრო მიზანშეწონილი იქნებოდა არა ერთეული პირების, არამედ ადვოკატთა კორპუსის მიერ. ამით იმის თქმა მინდა, რომ იქ სადაც დაირღვა და შეილახა ერთი ადვოკატის ღირსება, ძალადობრივი გადაწყვეტილებით, თავს უფლებაშელახულად ყველა ადვოკატი უნდა გრძნობდეს. უბედურებაა, როცა ჩვენს ქვეყანაში გამოაქვთ პოლიტიკური და არა სამართლებრივი გადაწყვეტილებები. ყველა პიროვნება უზრუნველყოფილია დაცვის უფლებით. ეს უფლება რეალურად უნდა არსებობდეს. ეს არის ყველაზე დიდი, ყველაზე ძლიერი პროტესტი. არც პროკურატურა, არც სასამართლო ადვოკატის გარეშე არაფერს ნიშნავს. საერთაშორისო საზოგადოება ამას სირცხვილად შეაფასებს. ეს იქნება დიდი მინუსი დემოკრატიის მშენებლობაში.  სირცხვილია ადამიანი ყველა საქმით სტრასბურგის სასამართლოს მიმართავდეს“, - აცხადებს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი ევგენი ომანაძე.
ადვოკატთა პროტესტს უერთდება ადვოკატთა ასოციაციის წევრი ანა ჩაფიძე. მისი აზრით: „აქ აქცენტი შეიძლება დაისვას სისხლის სამართლის  საქმეზე. დაცვის განხორციელების  კუთხით, ადვოკატის როლი შეზღუდულია. პროკურატურის ნებაზეა დამოკიდებული ბრალდებულის როლი. ვგულისხმობ საპროცესო შეთანხმებას, რომლის დადება პროკურორის კეთილ ნებაზეა დამოკიდებული. სამწუხაროდ, ადვოკატის  დაცვის პოზიციას პროკურატურა საერთოდ არ ითვალისწინებს და მის მიერ წარდგენილი ბრალდება  გამამართლებელი განაჩენის გამოტანას აღარ ექვემდებარება. ამდენად, ვფიქრობ, რომ პროტესტი დროულია და თუ საჭირო გახდება, აუცილებლად შევუერთდები“.
გადაწყვეტილი არა აქვთ, პროტესტს შეუერთდებიან თუ არა, თუმცა, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ქუთაისის ორგანიზაციის წევრები აცხადებენ,  რომ საქართველოში სამართლიანი, დამოუკიდებელი  სასამართლო რეალურად არ არსებობს. „ამ საკითხთან დაკავშირებით ჯერ არ ჩამოვყალიბებულვართ. თუმცა, ფაქტია, მოქმედი საპროცესო კოდექსი, სასამართლო სისტემა ადვოკატს არ აძლევს საშუალებას საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზება სრულყოფილად მოახდინოს“,- ამბობს ადვოკატი გიორგი ჭიქაბერიძე.
საქართველოს კანონმდებლობით, პირის დაცვის უფლება გარანტირებულია.  ქუთაისელი ადვოკატები ფიქრობენ, რომ გაფიცვა სერიოზულ პრობლემებს შეუქმნის როგორც პროკურატურას, ასევე სასამართლო ხელისუფლებას, რადგან ისინი  სასამართლო პროცესებზე ბრალმდებლებიც  და დამცველებიც თვითონვე აღმოჩნდებიან.

Georgian Rule of Law Tarnished and Broken by “Governmental” Courts
Attorneys in Kutaisi have expressed their position about forbidding cameras at the court while trial.  Most local lawyers consider that the government will not change its mind and the quality of court proceeding and justice will only turn to worse. The term “Impartial Court” should become even more unreal and Georgia will become a state that can only prosecute and all will be found guilty. The attorneys announced today that everything happened just as they had expected. Governors have bribed the court and justice shows.
Kutaisi will join the protest action which was initiated by highest ruling body of the profession with the demand for Georgian courts to be impartial. This means that about 4000 acting attorneys in Georgia will go on strike.
“The Bar Association in Georgia is a powerful structure enough and understands what power it has. It would be better to express protest against injustice by the entire pool of the attorney corps and not just selected persons. There are also many claims that judges are not serious and do not even honor count verdicts. The numbers of cases are many and not just isolated instances. Decisions are often made that are not rooted in law and not based on the facts to the case. All attorneys must feel that they have been violated when the dignity and professionalism of one of us is humiliated. It is really a disaster when only political and never judicial verdicts are passed in our country as the standard. Every person is guaranteed with the right to defense. And this right should be real and not just on paper. This will be the largest and strongest protest thus far. Neither prosecutor’s office nor the court means anything without attorneys. International society will assess it a black mark on our country and what now exists damages our image in the building of democracy and civil society. It is shameful that there is no law and people have appeal to Strasbourg Court all the time to get real justice,” said Evgeni Omanadze, a member of the Bar Association.
Ana Chafidze, a member of the Bar Association also joins with the protest and supports its justification. She thinks that “we should focus on criminal crime. The role of the attorney in the defense is very much restricted. The role of the accused depends on the will of the Prosecutor’s Office. I mean plea-bargain which is mostly initiated by the Prosecutor. Unfortunately, the attorney’s position is not envisaged by the Prosecutor’s Office at all and what charges have been made by state prosecutor has not actually changed at all. Thus, I think the protest is timely and if it is very necessary I will also join it.”
Although they have not decided yet as what will be their role, lawyers for the Young Lawyers Association’s Kutaisi office state that an impartial and independent court system in Georgia does not exist.“ They claim that the current Criminal Procedural Code does not allow attorney to realize his/her own possibilities and work on a professional level,” said Giorgi Chikaberidze, one lawyer.
According to the Georgian legislation everybody has right to a defense.  Lawyers from Kutaisi think that the strike will create some serious problems for the Prosecutor’s Office and Judiciary System because they actually act as both state prosecutors and the defense at the same time.