სახალხო დამცველი მთავრობას დაზარალებული გლეხებისთვის კომპენსაციის გაცემას სთხოვს
საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი, მთავრობას, მონტგომერის დაავადებით დაზარალებული მოქალაქეებისთვის კომპენსაციის გაცემას სთხოვს. შესაბამისი რეკომენდაცია ომბუდსმენმა უკვე გაუგზავნა პრემიერ მინისტრს ვლადიმერ გურგენიძეს და სახელმწიფო მინისტრს რეგიონული მართვის საკითხებში დავით ტყეშელაშვილს. იმ შემთხვევაში თუ მთავრობა სახალხო დამცველის რეკომენდაციას არ გაითვალისწინებს, დაზარალებულები მთავრობის წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელის შეტანას და საპროტესტო აქციების დაწყებას აპირებენ.
მონტგომერის დაავადებამ საქართველოში გასულ წელს იფეთქა და სოფლის მეურნეობას სერიოზული ზიანი მიაყენა. დაავადების შედეგად მარტო კახეთის რეგიონში ასობით ფერმერი და ათასობით გლეხი დაზარალდა. ეპიდემიის თავიდან ასაცილებლად, ხელისუფლების დავალებით, ფერმერებს ღორები გაუნადგურეს.
„2008 წლის 20 თებერვალს განცხადებით მომმართეს ყვარლის, გურჯაანისა და სიღნაღის რაიონში მცხოვრებმა მოქალაქეებმა. განმცხადებლების განმარტებით, 2007 წლის ზაფხულში ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლების მითითებით, იმ დროისათვის გავრცელებული, ღორის აფრიკული ცხოველების (მონტგომერის) სალიკვიდაციოდ მათ ჩამოართვეს და გაუნადგურეს ასეულობით  სული ღორი. განმცხადებლები ითხოვენ კომპენსაციას, ქონების ჩამორთმევის სანაცვლოდ“, - აცხადებს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი.
საქართველოს მთავრობის 2007 წლის 16 ივნისის #306 და 2007 წლის 16 ივლისის #372 განკარგულებებით, საქართველოს რეგიონებში ღორის აფრიკული ცხელების შედეგების სალიკვიდაციოდ და შესაბამისი ღონისძიებების გასატარებლად, მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან რაიონებისთვის 460 245 ლარი გამოიყო, მათ შორის 108 590 ლარი კახეთის რეგიონისათვის. სოზარ სუბარის თქმით, განკარგულებით გათვალისწინებული არ ყოფილა საკომპენსაციო თანხები.
„საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის გადაუდებელი აუცილებლობისას საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-3 მუხლის თანახმად, ,,გადაწყვეტილებას საკუთრების ჩამორთმევის შესახებ იღებს საქართველოს პრეზიდენტი, აღმასრულებელი ხელისუფლების სამთავრობო დაწესებულება, ავტონომიური რესპუბლიკის სამთავრობო დაწესებულება ან ადგილობრივი მმართველობის  ორგანო, რომლის სამოქმედო ტერიტორიაზეც იმყოფება საკუთრების სუბიექტი“.
ამავე ორგანული კანონის მე-4 მუხლის თანახმად კი „საკუთრების ობიექტის შეფასება ხდება საბაზრო ფასის მიხედვით, უფლებამოსილი სახელმწიფო ორგანოს მიერ. საკუთრების ობიექტის საფასური მესაკუთრეს მიეცემა საკუთრების ჩამორთმევამდე“.  განმცხადებლები მიუთითებენ, რომ კომპენსაცია მათ ქონების ჩამორთმევის შემდეგაც არ მიუღიათ, მით უფრო, არ მომხდარა ფულადი ანაზღაურება ღორების განადგურებამდე.
„მიუხედავად კანონით დადგენილი მოთხოვნებისა, საქართველოს მთავრობის 2007 წლის #306 და #372 განკარგულებებით, არ განისაზღვრა მესაკუთრეებისათვის შესაბამისი საკომპენსაციო თანხების გამოყოფა, რითაც დაირღვა ,,საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის გადაუდებელი აუცილებლობისას საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-4 მუხლი რამაც, თავის მხრივ, გამოიწვია მესაკუთრეების უფლებების დარღვევა - მიეღოთ შესაბამისი კომპენსაცია წინასწარ, საკუთრების ჩამორთმევამდე. აქედან გამომდინარე, ,,სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის თანახმად, რეკომენდაციით მივმართე საქართველოს მთავრობას, გაატარონ შესაბამისი ღონისძიებები, რათა დაზარალებულ მოქალაქეებს მიეცეთ კანონით გათვალისწინებული ფულადი კომპენსაცია“, - აღნიშნავს სახალხო დამცველი.
გაითვალისწინებს თუ არა მთავრობა ომბუდსმენის რეკომენდაციას, ამაზე პასუხის მისაღებად სახელმწიფო მინისტრთან რეგიონული მართვის საკითხებში დავით ტყეშელაშვილთან ვცადეთ დაკავშირება. მინისტრის პრესმდივანის, ნინო გაბრიაძის განმარტებით, ტყეშელაშვილი აშშ-ში იმყოფება, თავად კი სახალხო დამცველის რეკომენდაციის შესახებ ინფორმაციას არ ფლობს. ომბუდსმენის რეკომენდაციის შესახებ ვერაფერი გვითხრეს პრემიერ - მინისტრის პრესსამსახურშიც. გურგენიძის პრესმდივანმა ავთო ფავლენიშვილმა ფინანსთა სამინისტროში გადაგვამისამართა, სადაც განაცხადეს, რომ არც პრემიერ - მინისტრის და არც სახელმწიფო მინისტრის აპარატიდან, მათთან ამ საკითხზე წერილი არ შესულა. „მონტგომერიის დაავადებით დაზარალებული მოქალაქეებისათვის კომპენსაციის გაცემის თაობაზე ჩვენთვის არავის მოუმართავს. ამიტომ, არც ბიუჯეტშია ცვლილება შესული და დღევანდელი მონაცემებით, არც თანხაა გამოყოფილი“,- განაცხადა ფინანსთა სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა მარიკა ხოფერიამ.
იმ შემთხვევაში თუ მთავრობა სახალხო დამცველის რეკომენდაციას არ გაითვალისწინებს, დაზარალებულები, მთავრობის წინააღმდეგ, სასამართლოში სარჩელის შეტანას და საპროტესტო აქციების დაწყებას აპირებენ.

Public Defender Supports Hog Farmers
Georgian Public Defender Sozar Subari demands that the government to come up with funds to compensate small swine producers that suffered losses from the Montgomery disease and the culling of herds. The Ombudsman sent recommendations to the Prime Minister Vladimir Gurgenidze and Davit Tkeshelashvili, the State Minister for Regional Management. If the government does not consider the recommendations of those who were impacted Sozar Subari intends to take a case to court and hold the government financially responsible. Moreover,    demonstrations will be organized as part of the effect to cover the losses sustained by farmers.
The Montgomery disease broke out in Georgia last year and seriously damaged the agriculture. Hundreds of farmers and thousands of farmers suffered in the Kakheti region. The government ordered a mass killing of swine herds, including breeding stock in order to circumvent an epidemic.
“On February 20 2008 residents of Kvareli, Gurjaani and Sighnaghi districts applied to our office for assistance. They recalled how representatives from local authorities seized and then killed hundreds of pigs in an effort to liquidate the Montgomery Disease back in the summer of 2007. The applicants demand compensations in exchange for their damages,” said Sozar Subari.
Based on the Georgian Government’s resolution # 306, June 16 2007 and resolution # 372, July 16 2007 in order to liquidate the African Fever of Swine  in Georgian regions 460m 245 GEL was apportioned from the reserve fund; 108 590 GEL out of total was allocated on Kakheti Region. Subari stated that the resolution did not envisage the scale of the required compensation.
According to the Georgian Law on the Rules of Deprivation of Property for the Purpose of Pressing Social Need in the Case of Urgent Necessity, Article 3 “The decision on property deprivation shall be made by the Georgian President, authorized state agency of the executive government, governmental agency of the Autonomous Republic or local governmental body where the property is located.”
According to the Article 4 of the same law, “the property item shall be valued at the market price by the authorized state agency and the value of the property item should be compensated to the owner before the property is taken for destruction.” The applicants claim that they have not received any compensation before or after their pigs were killed under the program.
“Despite the requirements of the Georgian law, the government’s resolutions # 306 and # 372 did not envisage the amount of compensations that should be allocated suffered damages. Thus the government breached the Georgian Organic Law on Deprivation of Property for the Purpose of Pressing Social Need in the Case of Urgent Need, Article 4 and they breached the rights of property owners-to receive corresponding compensations before the depriving of the property. Based of the above-mentioned circumstances and Georgian Organic Law on “Public Defender”, I recommended to the Georgian government to implement necessary activities to compensate the people under the law,” said the Georgian Public Defender.
The Human Rights Center has tried to get in touch with Davit Tkeshelashvili, Georgian Minister of Agriculture about the issue. Nino Gabriadze, the spokesperson of the Minister, explained that Tkeshelashvili is in the United States on a business trip and at this time he does not have any information about Public Defender’s recommendations. Moreover, neither representatives of the Prime-Ministers Press-Service Department has shared any comments about the provided recommendations. Avto Favlenishvili, the spokesperson has advised us to apply to the Ministry of Finance for payment. At this time he had not received any letters or communication on the issue. “Nobody has applied to us regarding compensations for those farmers who were damaged by Montgomery disease by the culling program.  Thus, we have not introduced any changes in the budget and no additional money has been allocated for this purpose at this time,” said Marika Khoferia, a spokesperson of the Georgian Ministry of Finance.
In conclusion, unless the government fully considers the recommendations of the Public Defender there is not any option but for those inflicted farmers to take their plight to the court and hold the government responsible. In tandem with court proceedings, to organize public demonstrations, in standing-up for their property rights and demand reasonable financial compensation.