პედაგოგებს ატერორებენ, ურჩებს სკოლებიდან აძევებენ
რაც უფრო ახლოვდება საპარლამენტო არჩევნები, ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების მხარდამჭერებზე ზეწოლის ფაქტები მით უფრო ხშირდება. გამგეობა, საკრებულო, პოლიცია, პროკურატურა, მმართველი პარტიის ადგილობრივი ოფისები და სხვა სახელისუფლებო ორგანოები, მუქარისა და შანტაჟის გზით, ოპოზიციის აქტივისტების გადაბირებას და მოსყიდვას ცდილობენ. წინააღმდეგ შემთხვევაში კი დასაქმებულებს სამსახურებიდან ყრიან, უმუშევრებს კი ახლობლების დაჭერით ემუქრებიან.
ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში კახეთის საჯარო სკოლებიდან არაერთი პედაგოგი გათავისუფლდა. თითქმის ყველა მათგანის სამსახურიდან გაშვების ოფიციალური მიზეზი, სკოლაში შტატების შემცირებაა. სოფელ გურჯაანის საჯარო სკოლიდან, სკოლის ორგანიზატორი თამარ ქოროღლიშვილიც ამ მოტივით გაათავისუფლეს, თუმცა როგორც გაირკვა, სკოლის დირექტორმა სამეურვეო საბჭოსთან შეთანხმებით, მხოლოდ მისი შტატი გააუქმა.
"ჩემი მეუღლეც სკოლაში მუშაობდა. 2008 წლის 5 იანვრის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნებამდე ჯერ ის გაუშვეს სამსახურიდან, მერე მეც გამათავისუფლეს. მიზეზად ბრძანებაში შტატების შემცირებაა მოყვანილი, მაგრამ მხოლოდ ერთი და ისიც ჩემი შტატი გააუქმეს. სინამდვილეში, ჩვენი უმუშევრად დარჩენა ჩემი მეუღლის ძმის სამსახურმა განაპირობა. იგი პრეზიდენტობის ყოფილი კანდიდატის არკადი პატარკაციშვილის რაიონულ საარჩევნო შტაბში მოღვაწეობდა და როგორც გავიგე, ჩემი დასჯა "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა მოითხოვა", - ამბობს თამარ ქოროღლიშვილი.
პედაგოგები გაათავისუფლეს გურჯაანის, თელავისა და სიღნაღის მუნიციპალიტეტების საჯარო სკოლებიდანაც.
ერთ-ერთი მათგანის თამარ ჩარბოდაშვილის თქმით, მანამ, სანამ უმუშევარი დარჩებოდა, რაიონული გამგეობიდან და პროკურატურიდან არაერთხელ მიუგზავნეს ახლობლები და შეუთვალეს, რომ ოპოზიციის მხარდამჭერი არ ყოფილიყო. "იმ შემთხვევაში თუ ოპოზიციას არ დავუჭერდი მხარს და ნაციონალური მოძრაობის სასარგებლოდ გავწევდი აგიტაციას, დამპირდნენ, რომ სკოლის რიგითი მასწავლებლობიდან დირექტორის მოადგილედ დამაწინაურებდნენ, რაზეც უარი ვთქვი. ამის შემდეგ პოლიციის თანამშრომლებმა ჩემი შვილი დააკავეს და დაგვემუქრნენ, თუ მათ მოთხოვნებს არ დავეთანხმებოდით, დაკავებულს პატიმრობას შეუფარდებდნენ. ყაჩაღობის რამდენიმე საქმე გვაქვს გაუხსნელი და რომელიმეს მაინც გავხსნითო, მითხრეს. სკოლიდან რომ გამათავისუფლეს, აღარაფერი მითქვამს, არც გადაწყვეტილება გამისაჩივრებია. ჩემი შვილი გარეთ მხოლოდ ამის შემდეგ გამოუშვეს", - აღნიშნავს რესპონდენტი.
სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადებების დაწერას სთხოვენ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საგანმანათლებლო რესურს – ცენტრების ხემძღვანელებსაც იმ რაიონებში, სადაც 2008 წლის 5 იანვრის რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნებში მმართველი პარტიის საპრეზიდენტო კანდიდატმა მიხეილ სააკაშვილმა დამაჯერებელი გამარჯვება ვერ მოიპოვა. დაზუსტებული ინფორმაციით, განცხადების დაწერა რამდენჯერმე უკვე მოსთხოვეს გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრის უფროსს დალი მინდიაშვილს. მას შემდეგ კი, რაც მისგან ამ მოთხოვნის საპასუხოდ უარი მიიღეს, "ნაციონალური მოძრაობის" ადგილობრივი ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ზურაბ ხევიაშვილი და ხელისუფლების მიერ რაიონში, საგანგებოდ მოვლენილი ყოფილი გამგებელი გიორგი სიბაშვილი მას დაემუქრნენ, "განცხადებას თუ არ დაწერ, ორ ადამიანს მაინც ვათქმევინებთ, რომ საჯარო სკოლების დირექტორებად მათი დანიშვნისთვის, ქრთამის სახით, თანხა აიღეო".
დალი მინდიაშვილი ადასტურებს, რომ მას თანამდებობიდან გათავისუფლების თაობაზე განცხადების დაწერა მართლაც მოსთხოვეს და მას ემუქარებოდნენ კიდეც. თუმცა ამაზე კომენტარის გაკეთება არ სურს.
"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" გურჯაანის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ზურაბ ხევიაშვილი, პედაგოგების და რესურს-ცენტრის უფროსის სამსახურიდან გაშვების მოთხოვნის ფაქტებთან კავშირს უარყოფს. `მე არაფერი ვიცი, ვინ და საიდან, რატომ გაუშვეს. დავიბარებ სკოლის დირექტორებს და გავარკვევ~,- განაცხადა ხევიაშვილმა. `ნაციონალური მოძრაობის~ რაიონული ორგანიზაციის ოფისში ისიც აღნიშნეს, რომ დალი მინდიაშვილი ცხინვალიდან დევნილია და თუ უსამსახუროდ დარჩა, ცხინვალში წავიდესო.
პედაგოგებზე ზეწოლის ფაქტებთან კავშირს კატეგორიულად უარყოფს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელი კახა ლაბუჩიძეც. მისი თქმით, ადგილობრივი ხელისუფლება რაიონის პედსაზოგადოებაში არაპოპულარული კი არის და ამას საარჩევნოდ მიღებული ხმების ოდენობაც ადასტურებს, მაგრამ მასწავლებელების სამსახურიდან გათავისუფლება მას არ მოუთხოვია. ამ ფაქტებთან კავშირს უარყოფს გურჯაანის რაიონის დე-ფაქტო მმართველი გიორგი სიბაშვილიც.
მომხდარს პოლიტიკურად განსხვავებული შეხედულებების მქონე ადამიანების დევნად აფასებენ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტის ლია ხუროშვილის განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს კონსტიტუციით დაუშვებელია ადამიანის დევნა სიტყვის, აზრის, აღმსარებლობის ან რწმენის გამო, სამსახურიდან გათავისუფლებული და გასაძევებლად გამზადებული პედაგოგები, სწორედ ამ ნიშნით იდევნებიან. "ადამიანთა თანასწორუფლებიანობის დარღვევა მათი პოლიტიკური ან სხვა შეხედულების გამო, რამაც არსებითად ხელყო ადამიანის უფლება, სისხლის სამართლის კოდექსის 142-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულია და სამ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს", - ამბობს იურისტი.

Teachers Are Terrorized, Disobedient Ones Fired
The closer that parliamentary elections are approaching the supporters of the opposition political parties are being that much more threatened and abused, including family members. The district administration, municipality council, police department, prosecutor’s office, district offices of the leading party, as well as other governmental bodies have closed ranks being the ruling National Party. They are trying their best to win opposition activists over to their side by threatening and blackmailing. If the opposition activists refuse to come across to their side they are soon fired from their jobs or worst. There are even instances of where those without jobs are being threatened with the possibility of their relatives being set up and arrested for crimes they did not commit, which is another ploy to pressure them into changing their political loyalties.
Several teachers were fired from public schools of the Kakheti regions as of last week. Officially the reason for their dismissal was that their work load was not enough to justify remaining employed.  Tamar Koroghlishvili, a School Organizer, was fired from her public school teaching job based on similar reason in the village of Gurjaani. However, as it was later found out the director had abolished only her position in the school and this done in agreement with the Board of Trustees at the school.
“My husband also worked at school Before Presidential Elections on January 5, 2008 he was fired from his job. I was the next target and tossed from my job as well. The reason for our dismissal was based on reductions in human resources at school. However, it was only my position that was terminated at my school. In reality, however, losing our jobs is based on the political activities of my brother-in-law. He worked in the district election HQ of Arkadi Patarkatsishvili, the former presidential candidate and now deceased famous businessperson. I understand that the head of the district organization of “United National Movement” personally gave the order to have me punished,” said Tamar Koroghlishvili.
Teachers were also fired in the public schools of Gurjaani, Telavi and Sighnaghi districts.
One of them, Tamar Charbodashvili said that before being fired officials from the district administration and prosecutor’s office sent relatives to her with the requirement that she not support the opposition in the upcoming elections.  They promised that in the event that I did not support the opposition would instead stand in active support of the leading party that I would be given the position of deputy school director. However, I did not accept their offer. The reaction was swift: the police arrested my son and then threatened to send him to prison if I would not give in to their demands. Police officers claimed they could blame my son for at least unsolved robbery. I still did not object over them firing me from the job. My son was only released after I lost my job,” she said.
The heads of the Educational Resource Centers of the Ministry of Education and Science in those districts where Mikheil Saakashvili failed to gain a convincing victory during the recent presidential elections have all been ordered to write letters of resignation. Based on the latest information, the demand was made to Dali Mindiashvili, the head of Gurjaani District Educational Resource Centre. She was asked to submit a letter of resignation. However, in spite of their insistence, she did not give in to their demand. Zurab Kheviashvili, the head of the district organization of the National Movement and Giorgi Sibashvili, former district governor then directly threatened her: “If you do not resign on your own free will then we will have at least two people standup and blame you for being a bribe taker during the time when school directors were appointed.”
Dali Mindiashvili confirmed that she was actually requested to resign and then threatened. However she does not want to make official comments about her plight.
Zurab Kheviashvili denies the fact that he demanded teachers and heads of resource centers to resign. ”I have no idea why and who was fired. I will invited school directors and find out what is the situation,” said Kheviashvili. Representatives of the district organization of the National Movement pointed out that Dali Mindiashvili would rather go back to Tskhinvali, South Ossetia, as she is an IDP from the conflict zone.
Kakha Labuchidze, Gurjaani District Governor categorically denies the fact of harassing teachers. He stated that local government has always been unpopular among teachers, which is well demonstrated by the number of votes we received during the last presidential election. However, he never demanded to fire teachers for such a reason. Giorgi Sibashvili, de-facto governor of Gurjaani district, says the same thing.
Representatives of the non-governmental organization Human Rights Centre assess the situation as persecution of citizens having varying political opinions. Lia Khuroshvili, lawyer for the centre, stated that although Georgian Constitution prohibits persecuting a person regardless his/her opinion, faith or beliefs, those who have already been fired or those who will fired in the nearest are being persecuted on such grounds. “Breaching the equality between people because of their political or other beliefs, is a violation of basic human rights. Responsibility is provided under the Georgian Criminal Code, Article 142, which brings a three-year-imprisonment if a person is found guilty,” explained the lawyer.
Teachers urge the Georgian Public Defender, human rights organizations and media outlet for their immediate assistance.