კახეთში საარჩევნო შტაბებს გამგებლები ხელმძღვანელობენ
საქართველოს საარჩევნო კოდექსით, სახელმწიფო და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საჯარო მოხელეებს, როდესაც ისინი უშუალოდ ასრულებენ სამსახურებრივ ფუნქციებს, წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობის მიღების უფლება არ აქვთ. ამავე კოდექსით, ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოს თანამდებობის პირს რომელიმე პარტიის ან კანდიდატის მხარდასაჭერად ან საწინააღმდეგოდ, წინასაარჩევნო კამპანიის წარმოების პროცესში თავისი სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენება ეკრძალება. მიუხედავად ამისა, კახეთში საარჩევნო შტაბებს, ფაქტობრივად გამგებლები ხელმძღვანელობენ.
რამდენიმე დღის წინ, ადგილობრივი ტელეკომპანიის პირდაპირ ეთერში, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გია გოზალიშვილმა განაცხადა, რომ ამომრჩევლებთან შეხვედრისას ის ყურადღებას სახელისუფლებო პარტიის მიერ გაწეულ საქმიანობაზე ამახვილებს და შესაბამისად მის პროპაგანდას ეწევა. “თითქმის ყოველდღიურად ვხვდები რაიონის მოსახლეობას. მათგან პრობლემებს ვისმენ და ვამბობ, რომ ნაციონალურმა მოძრაობამ ბევრი რამ გააკეთა და არჩევნებში გამარჯვების შემდეგ უფრო მეტს გააკეთებს”, - აღნიშნა გოზალიშვილმა.
- ბატონო გია,  გამოდის, რომ მოსახლეობასთან შეხვედრისას საარჩევნო სუბიექტის, “ნაციონალური მოძრაობის” აგიტაციას ეწევით?
- არა, მე ეს არ მითქვამს. მოსახლეობას ნამდვილად ვხვდები. ამომრჩევლებთან მმართველი პარტიის მხარდაჭერასაც ღიად გამოვხატავ, ოღონდ არასამუშაო საათებში.
- ოფიციალურად, დილის 10 საათიდან საღამოს 18 საათამდე სამუშაო დროა. როგორღა ახერხებთ ამომრჩევლებთან არასამუშაო დროს შეხვედრას, ღამით ხვდებით თუ დასვენების დღეებში?
- ღამით არა, მაგრამ შაბათ - კვირას შეიძლება.
- კი მაგრამ, თქვენ რაიონის გამგებელი ხართ და საარჩევნო კოდექსით წინასაარჩევნო კამპანიაში არ უნდა მონაწილეობდეთ.
- არც ვმონაწილეობ.
- მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატს გურამ კაკალაშვილს რომ დაჰყვებით სკოლებში, საგანმანათლებლო რესურს - ცენტრის უფროსთან ერთად და პედაგოგებს რაიონის გამგებლის სახელით სხვადასხვა დაპირებებს აძლევთ, რა არის?
- არცერთ კანდიდატს არსად დავყვები და არც პედაგოგებს ვაძლევ დაპირებებს.
სახელისუფლებო პარტიიდან მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობა ვერ უარყო გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა კახა ლაბუჩიძემ. მან გურჯაანის კულტურის ცენტრში შეკრებილ პედაგოგებს, გამგეობის აპარატის და სხვადასხვა საბიუჯეტო ორგანიზაციების თანამშრომლებს, მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი გიორგი ღვინიაშვილი თავად წარუდგინა. კანდიდატთან ერთად გამგებელი დაახლოებით ერთი საათის განმავლობაში სცენაზე იდგა და დარბაზიდან გაგზავნილ შეკითხვებს პასუხობდა. “მე, გურჯაანის გამგებელი, გპირდებით, რომ თქვენს მიერ დასმული საკითხებიდან, წყლის, გაზიფიცირების, ტრანსპორტის და სხვა მნიშვნელოვანი პრობლემები ძალიან მალე მოგვარდება. მთავარია, რომ მხარი დაუჭიროთ და არჩევნების დღეს ხმა მისცეთ გიორგი ღვინიაშვილს”, - არაერთხელ აღნიშნა ლაბუჩიძემ შეხვედრის დასასრულს.
მმართველი პარტიის წინასაარჩევნო კამპანიას ეწეოდა და რაიონულ საარჩევნო შტაბსაც თავად ხელმძღვანელობდა საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგებელი გია ჩალათაშვილი. პირადი განცხადების საფუძველზე, რაიონულმა საკრებულომ ჩალათაშვილს უფლებამოსილება მხოლოდ მოგვიანებით შეუჩერა.
თანამდებობის პირების მიერ საარჩევნო კოდექსით დადგენილი მოთხოვნების დარღვევების შესახებ საუბრობენ “ადამიანის უფლებათა ცენტრში”. ორგანიზაცია, რომელიც კახეთის რეგიონში წინასაარჩევნო პროცესების მონიტორინგს ახორციელებს, ახმეტის, საგარეჯოს, ყვარლის, ლაგოდეხის და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტების გამგებლებს კანონის დარღვევაში ადანაშაულებს.
“რაიონების გამგებლები მთლიანად წინასაარჩევნო კამპანიაში არიან ჩართულნი. ისინი ნაციონალური მოძრაობის გეგმის მიხედვით და ამ პარტიის წევრებთან ერთად ხვდებიან ამომრჩევლებს. უფრო მეტიც, პარტიის აქტივისტების საქმიანობას გამგებლები კურირებენ. “ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთი საარჩევნო შტაბიდან ჩვენ ხელში ჩაგვივარდა დოკუმენტი, სადაც მმართველი პარტიის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატების საარჩევნო შტაბების უფროსებად გამგებლების ვინაობა და მათი საკონტაქტო ინფორმაციაა მითითებული”, - აცხადებენ “ადამიანის უფლებათა ცენტრში”.
მათივე თქმით, იგივე დოკუმენტი ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის არჩევნებზე დამკვირვებელთა მისიის გრძელვადიან დამკვირვებლებსაც აქვთ, ოღონდ მმართველი პარტიის სხვა შტაბიდან მიღებული.
ეს ინფორმაცია კატეგორიულად უარყვეს “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” კახეთის შტაბში და კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციაშიც.
ნაციონალური მოძრაობის კახეთის რეგიონალური შტაბის ხელმძღვანელის გიორგი ბოტკოველის ცნობით, პარტიის საარჩევნო შტაბებს, გამგებლები არ ხელმძღვანელობენ. “ახმეტის საარჩევნო შტაბს ლია მამაგულაშვილი ხელმძღვანელობს, დედოფლისწყაროს შტაბს ლევან ჯამალაშვილი, ყვარელს გოჩა შავგულიძე, ლაგოდეხს გელა გელაშვილი, გურჯაანს გოგიტა სიბაშვილი, სიღნაღს რეზო ბენაშვილი, თელავს გია პაპუნაშვილი და საგარეჯოს გია ჩალათაშვილი, რომელსაც საჯარო სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონის 89-ე მუხლის თანახმად, შეჩერებული აქვს უფლებამოსილება”, - ამბობს ბოტკოველი.

According to the Georgian Election Code, public officials from state and local public agencies cannot take part in the pre-election campaign when they implement their public activities. According to the same code, high-ranking official from the local governmental agency must not use his/her position in favor of any candidate or party during the pre-election campaign. Nevertheless district governors are running election HQs in Kakheti region.
Several days ago, Gia Gozalishvili, Lagodekhi district governor, stated on local TV Station that he stresses on the activities implemented by the ruling party while he meets local population and makes speeches in favor of the National Movement. “I meet district population almost every day. I listen to their problems and tell them the National Movement has done much and if they win in the elections they will do even more,” said Gozalishvili.
-Mr. Gia, are you making announcements in favor of the National Movement when you meet local population?
-No, I am not, I have not said it. I meet population and openly express my favor for the ruling party but only during non-working hours.
- Officially, working day lasts from 10:00 AM to 6:00 PM.  How do you manage to meet people during extra hours; do you meet them at night or on days-off?
- I do not meet them at night but may be I meet them on the week-end.
-But you are public official and according to the law you must not take part in the pre-election campaign.
-And I do not participate in it.
-You are accompanying Guram Kakalashvili, a single mandate candidate from the National Movement, together with the director of the Resource Center and give promises to teachers; how can you explain it?
-I do not accompany any candidate and neither have I given promises to teachers.
Kakha Labuchidze, Gurjaani District governor, could not deny his participation in the pre-election campaign of the single mandate candidate from the ruling party. He personally introduced Giorgi Ghviniashvili, the candidate, to teachers, personnel of the district administration board and employees of other public agencies in the Gurjaani Culture Center. The district governor was standing on the scene during one hour together with the candidate and was answering the questions of the people. “I, Gurjaani District Governor, promise you that all problems you raised here will be resolved if you vote for Giorgi Ghviniashvili,” said Labuchidze.
Gia Chalatashvili, Sagarejo District Governor, also took part in the pre-election campaign and runs district election HQ of the ruling party. Based on the personal notification, district municipality board temporarily suspended his responsibilities as a district governor.
Representatives of the Human Rights Center are also concerned about the violation of the election code. The organization, which monitors the election process in Kakheti Region, blames Akhmeta, Sagarejo, Kvareli, Lagodekhi and Dedoplistskaro District governors for having breached the Election Code.
“District governors are fully involved in the pre-election campaign. They meet voters together with the members of the ruling party. Moreover, governors monitor the activities of the activists of the party. “We got hold of the document from one of the election HQs of the National Movement. In the document district governors are named as heads of the election HQs and their contact information is provided there,” stated representatives of the Human Rights Center.
They also added that long-term observers of the OSCE Democratic Institutions and Human Rights Office also have similar document; though they have received it from other election HQ of the ruling party.
Representatives of the Kakheti Regional Election HQ of the United National Movement and Regional Administration categorically deny the accusation.
Giorgi Botkoveli, the head of the Kakheti regional election HQ, reported that district governors do not run election HQs. “Lia Mamagulashvili is the head of Akhmeta Election HQ; Levan Jamalashvili runs the Dedoplistskaro HQ; Gocha Shavgulidze runs Kvareli HQ; Gela Gelashvili runs Lagodekhi HQ; Gogita Sibashvili runs Gurjaani HQ; Rezo Benashvili runs Sighnaghi HQ; Gia Papunashvili runs Telavi HQ and Gia Chalatashvili runs Sagarejo HQ. As for the latter, according to the Georgian Law on Public Service, Article 89, Chalatashvili does not assume his responsibility of district governor currently,” said Botkoveli.