პოლიტიკური ნიშნით დევნილი ლექტორი უნივერსიტეტიდან გათავისუფლების ბრძანებას ასაჩივრებს
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული სპეციალობის ყოფილი კოორდინატორი და საჯარო სამართლის მიმართულების ყოფილი მასწავლებელი არჩილ ჯორჯაძე სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანებას აპროტესტებს. უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის ბრძანების ბათილად ცნობის, განაცდული ხელფასის და 10 ათასი ლარის ოდენობით, მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით, ჯორჯაძემ, სარჩელით თელავის რაიონულ სასამართლოს ორშაბათს მიმართა.
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ჰამლეტ რაზმაძემ, უნივერსიტეტის თანამშრომლები არჩილ ჯორჯაძე და რექტორის აპარატისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი, ასოცირებული პროფესორი ნელი ცქიტიშვილი, სამსახურიდან 2008 წლის 22 მაისს, პირადი განცხადებების საფუძველზე გაათავისუფლა.
განცხადებაში, რომლითაც არჩილ ჯორჯაძე 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებამდე უნივერსიტეტის რექტორს მიმართავს, აღნიშნულია, რომ იგი პარალელურად გაერთიანებული ოპოზიციის თელავის საარჩევნო შტაბში საქმიანობს. აქედან გამომდინარე, განიცდის ზეწოლას, მმართველი პარტიის რეგიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი პირები აშანტაჟებენ და ემუქრებიან, რომ თუ ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიის სასარგებლოდ აქტივობას არ შეწყვეტს, საერთოდ გააუქმებენ უნივერსიტეტში სამართალმცოდნეობის სპეციალობას, რის შედეგადაც მასთან ერთად კიდევ ათობით მასწავლებელი დარჩება უმუშევარი.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატში მიაჩნიათ, რომ თანამდებობებიდან ჯორჯაძის და ცქიტიშვილის გათავისუფლების ბრძანებები გამოცემულია კანონის დარღვევით, რის გამოც იგი უნდა გაუქმდეს.
"მიუხედავად იმისა, რომ ნელი ცქიტიშვილის განცხადების ადრესატს წარმოადგენს უნივერსიტეტის რექტორი, მასზე ვხვდებით ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის ჰამლეტ რაზმაძის 2008 წლის 22 მაისის რეზოლუციას უნივერსიტეტის საერთო განყოფილების მიმართ, რომლითაც ითხოვს გათავისუფლების ბრძანების მომზადებას. იგივე რეზოლუცია ადევს არჩილ ჯორჯაძის განცხადებას."
"უმაღლესი განათლების შესახებ" საქართველოს კანონის 23-ე მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი არის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების უმაღლესი ადმინისტრაციული მმართველი ადამიანური რესურსების სფეროში. ამგვარად, უნივერსიტეტის ზემოთხსენებულ თანამშრომლებთან შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტა სწორედ რაზმაძის უფლებამოსილებას წარმოადგენდა.
საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე–80 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად: "თუ განცხადებით მოთხოვნილი საკითხის გადაწყვეტა  მიეკუთვნება სხვა ადმინისტრაციული ორგანოს უფლებამოსილებას, ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებულია არა უგვიანეს 5 დღისა  გადაუგზავნოს განცხადება და მასზე დართული საბუთები უფლებამოსილ ადმინისტრაციულ ორგანოს.“ ამგვარად, უნივერსიტეტის რექტორი გიორგი გოცირიძე ვალდებული იყო აღნიშნული განცხადება გადაეგზავნა ადმინისტრაციის ხელმძღვანელისთვის, როგორც უფლებამოსილი თანამდებობის პირისათვის", - აცხადებს სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელი გიორგი გოცირიძე.
- ბატონო გიორგი, ჯორჯაძის და ცქიტიშვილის განცხადებებში ხაზგასმით არის აღნიშნული, რომ ისინი განიცდიან ზეწოლას და ამიტომ იძულებულები არიან სამსახურიდან გათავისუფლების მოთხოვნით მიმართონ უნივერსიტეტის რექტორს. უნდა დაინტერესებულიყო თუ არა უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობა განცხადებებში მოყვანილი ფაქტებით?
- საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 76-ე მუხლის პირველი ნაწილის `ა“ ქვეპუნქტის საფუძველზე, ორივე განცხადება წარმოადგენდა ადმინისტრაციული წარმოების დაწყების საფუძველს, რაც განცხადებაში აღნიშნული საქმის გარემოებების ყოველმხრივ გამოკვლევას გულისხმობს. უნივერსიტეტის კანცლერი ვალდებული იყო, შეესწავლა, თუ რა სახის პოლიტიკური ზეწოლა ხორციელდებოდა არჩილ ჯორჯაძესა და ნელი ცქიტიშვილზე. "უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-16 მუხლის "დ“ ქვეპუნქტის თანახმად, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება უზრუნველყოფს თანასწორ მოპყრობას განურჩევლად პირის პოლიტიკური შეხედულებებისა. პოლიტიკური ნიშნით პირის იძულება, შეწყვიტოს შრომითი ურთიერთობა დამსაქმებელთან, წარმოადგენს დევნას, დანაშაულს, რომელიც გათვალისწინებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 156-ე მუხლით. ამგვარად, სათანადო ადმინისტრაციული წარმოების ჩატარების გარეშე, უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი არ იყო უფლებამოსილი, გამოეცა #171 და #172 ბრძანებები.
- ე.ი. უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს, ჯორჯაძის და ცქიტიშვილის განცხადებები რეაგირებისათვის სამართალდამცავი ორგანოებისთვის უნდა გადაეგზავნა?
- ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 83-ე მუხლით დადგენილი წესით უნდა მოეთხოვათ განმცხადებლებისთვის დამატებითი ინფორმაციის წარდგენა, თუ ვინ ახორციელებდა მათზე ზეწოლას და შეესწავლათ, რამდენად თავისუფალი იყო მათი ნება, შეეწყვიტათ შრომითი ურთიერთობა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებასთან. აღნიშნულ საკითხზე დამატებითი ინფორმაციის წარუდგენლობის შემთხვევაში, განცხადება უნდა დარჩენილიყო განუხილველად, ხოლო პოლიტიკური მოტივით დევნის ფაქტის დადასტურების შემთხვევაში, უნივერსიტეტის კანცლერი ვალდებული იყო, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 263-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, მის ხელთ არსებული მასალები გადაეგზავნა შესაბამისი სამართალდამცავი ორგანოსათვის, დანაშაულის ნიშნების არსებობის გამო საქმეზე წინასწარი გამოძიების დასაწყებად.
- საერთოდ ჰქონდათ თუ არა თანამდებობიდან ნელი ცქიტიშვილის გათავისუფლების უფლება? ცქიტიშვილი ამ დროს საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატი იყო.
- არ არსებობდა ნელი ცქიტიშვილის გათავისუფლების კანონმდებლობით გათვალისწინებული საფუძველი. ცქიტიშვილი წარმოადგენდა საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატს, ვინაიდან იგი შეყვანილი იყო ცენტრალური სააარჩევნო კომისიის მიერ რეგისტრირებულ საარჩევნო ბლოკის, "გაერთიანებული ოპოზიცია - ეროვნული საბჭო, მემარჯვენეების“ პროპორციულ საარჩევნო სიაში. საარჩევნო კოდექსის 101-ე მუხლის საფუძველზე პარლამენტის წევრობის კანდიდატს საარჩევნო კამპანიის ვადით მიეცემა უხელფასო შვებულება და ამ დროის განმავლობაში სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულებისაგან გათავისუფლებულია. შრომის კოდექსის 36-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, შრომითი ურთიერთობის შეჩერება არის შრომითი ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოს დროებითი შეუსრულებლობა, რომელიც არ იწვევს შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტას. შრომის კოდექსის 36-ე მუხლის მეორე ნაწილის "ი“ ქვეპუნქტით, ანაზღაურების გარეშე შვებულება წარმოადგენს შრომითი ურთიერთობის შეჩერების საფუძველს. შრომის კოდექსის 36-ე მუხლის მე-6 ნაწილის თანახმად, შრომითი ურთიერთობის შეჩერებისას დაუშვებელია შრომითი ხელშეკრულების მოშლა. ამგვარად, ნელი ცქიტიშვილი უფლებამოსილი არ იყო, მოეთხოვა იმ შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტა, რაც მისი მოთხოვნის დროს იყო შეჩერებული. იმავდროულად, ასევე უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი არ იყო უფლებამოსილი, დაეკმაყოფილებინა ნელი ცქიტიშვილის განცხადება, ვინაიდან იგი იმ დროს იყო შედგენილი, როდესაც შრომითი ხელშეკრულების მოშლა დაუშვებელი იყო. ამგვარი ურთიერთობის შეწყვეტის უფლება დასაქმებულს აქვს შვებულების დასრულების შემდეგ. 2008 წლის 8 მაისს, რომლითაც დათარიღებულია ნელი ცქიტიშვილის განცხადება, საარჩევნო კამპანია კვლავ მიმდინარეობდა და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხსენებული თანამშრომელი კვლავ უხელფასო შვებულებით სარგებლობდა".
როგორც არჩილ ჯორჯაძის ადვოკატი, "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურისტი ლია ხუროშვილი აღნიშნავს, ჯორჯაძე უნივერსიტეტში მუშაობის სანაცვლოდ, ხელფასის სახით ყოველთვიურად იღებდა მხოლოდ 40 ლარს. "მას სურვილი ჰქონდა უნივერსიტეტში შეექმნა ძლიერი იურიდიული ბაზა. ჩართული იყო საერთაშორისო მნიშვნელობის პროექტებში. 2007 წელს მონაწილეობდა ბუდაპეშტის ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტში სამეცნიერო კვლევებში. 2008 წლის 27 მაისს მან ისევ მიიღო მოწვევა, მაგრამ კონკურსში მონაწილეობის ერთ-ერთი აუცილებელი პირობა იყო უმაღლეს სასწავლებელში პედაგოგიური მოღვაწეობა. იმის გამო, რომ ჯორჯაძე 22 მაისს უკანონოდ გათავისუფლდა სამსახურიდან, მან ამ პროექტში მონაწილეობა ვეღარ მიიღო, რითაც დაზარალდა", - ამბობს ლია ხუროშვილი.
თელავის რაიონული სასამართლო არჩილ ჯორჯაძის სარჩელის წარმოებაში მიღების საკითხს რამდენიმე დღეში გადაწვეტს.

Archil Jorjadze, former coordinator and lecturer at the Legal Faculty of the Telavi State University, protested the resolution that provided for his dismissal from the university. On Monday, Jorjadze appealed to the Telavi District Court and demanded to annul the resolution of the head of university administration, and to reimburse the salary of the months when he was illegally fired and demanded 10, 000 GEL for moral compensation.
On May 22 2008 Hamlet Razmadze, the head of the Telavi University Administration, fired Archil Jorjadze and Neli Tskitishvili, associated professor and head of the Rector’s Office, based on their own personal letter of resignation.
Archil Jorjadze stated in his application to the university rector before the parliamentary elections on May 21, 2008 that he works at the Telavi Election HQ of the United Opposition simultaneously. Thus, he was oppressed; the leaders of the regional organization of the ruling party were blackmailing and threatening him in order for him to stop activities favoring the opposition political party. They threatened to abolish legal faculty at the university and consequently many lecturers could remain unemployed.
Georgian Public Defender’s office considers that the decisions on firing Jorjadze and Tskitishvili was contradictory to the law and they must be annulled.
“Although Tskitishvili’s application was sent to the rector of the university we can see the resolution of Hamlet Razmadze, dated by May 22 2008 where Razmadze demands to prepare the decree on dismissal. The same resolution is enclosed to Archil Jorjadze’s application.
According to the Article 23 Paragraph I of the Georgian Law on High Education the head of the administration is responsible for the management of human resources at the higher educational institutions. Thus, Razmadze had right to cease labor contract with university personnel.
According to the Article 80 Paragraph I of the General Administrative Code of Georgia: “If the issuance of the administrative decree stipulated in the application falls within the jurisdiction of another administrative agency, an administrative agency shall refer the application and all attached documents to the applicable administrative agency within five days.” Consequently, Giorgi Gotsiridze, the rector of the university, was obliged to send the application to the head of administration,” said Giorgi Gotsoridze, representative of the Public Defender’s Office.
-The applications of Jorjadze and Tskitishvili openly indicate that they were abused and forced to write resignation letters to the rector. Should the university board have investigated the reality of facts mentioned in their letters?
-According to the Article 76, Paragraph I-‘a’ of the General Administrative Code of Georgia both applications were enough ground to commence administrative proceeding that aims to study all circumstances regarding the case. The administrator of the university was to investigate what kind of political oppression was carried out against Jorjadze and Tskitishvili. According to the Article 16-“d” of the Georgian Law on High Education, higher educational institutions promote equal treatment to every employee regardless his/her political orientation. If a person is forced on political grounds to stop his labor contract with employer, the situation shall be assessed as persecution. The crime is envisaged under the Article 156 of the Criminal Code of Georgia. Thus, without corresponding administrative proceeding the head of the university administration was not in power to issue resolutions # 171 and 172.
-Did the head of university administration have to send applications of Jorjadze and Tskitishvili to law enforcement bodies?
-According to the Article 83 of the General Administrative Code they had to demand the applicants to provide additional information about their abusers; the administration should have investigated who forced the lecturers to make decision on ceasing labor contract with the higher educational institution. If additional information was not provided the application should not have been discussed. But if the persecution on political grounds was the cause, the administrator of the university should have sent the materials to the law enforcement bodies according to the Article 263 Paragraph I of the Criminal Procedural Code. The law enforcers had to start preliminary investigation based on the materials.
-In general, did they have right to fire Neli Tskitishvili? Tskitishvili was candidate for the membership of Georgian parliament at that moment.
-There were no legal grounds to fire Tskitishvili. She was MP candidate because she was on the list of election bloc “United Opposition-National Council, the Rights”. Based on the Article 101 of the Election Code, during pre-election campaign a candidate has right to take unpaid holiday. According to the Article 36, Paragraph I of the Labor Code ceasing labor contract is temporarily not to do the work prescribed by a contract, which does not cause the termination of labor relations.  According to Article 36 Part II Subparagraph I of the Georgian Labor Code, unpaid holiday serves as the basis for ceasing the employment terms/relations temporarily. According to Article 36 Part VI of the Georgian Labor Code when labor relations are ceased it is inadmissible to break the labor contact. Consequently, Neli Tskitishvili did not have the right to request terminating of her contract as the contract had been actually ceased temporarily by the time she wrote the application. The head of the University administration did not have the right to satisfy her application as the application was written when termination of the contract would be against the Labor Code of Georgia. An employee has the right to request termination of his/her contract when the period of employment is over. Neli Tskitishvili wrote application on May 8, 2008 when the election campaign was underway and while she was still on vacation.”
Lia Khuroshvili, the Human Rights Center’s lawyer and Archil Jorjadze’s attorney states that Jorjadze worked for a mere 40 GEL salary at the university. “He wanted to create strong legal basis at the University. He was involved in international projects as well. In 2007, he took part in scholarly researches in Budapest Central Europe University. On May 27, 2008 he was invited to participate in an international competition. One of the requirements was that he was a professor of an undergraduate institution. As Jorjadze was dismissed from work on May 22 illegally, he was unable to participate in the competition. Consequently, his plans were ruined,” states Lia Khuroshvili.
Telavi District Court will decide in a few days whether it will adjudicate Archil Jorjadze’s appeal or not.