სუბარმა ხელისუფლებას ის დღე გაახსენა, რომლის ისტორიიდან ამოშლასაც მონდომებით ცდილობენ
სახალხო დამცველს 15 ივლისს პარლამენტისათვის ახალი არაფერი უთქვამს,  უმრავლესობა კი მაინც ისე აღშფოთდა, თითქოს 2007 წლის 7 ნოემბერი სოზარ სუბარის ფანტაზიის ნაყოფი იყო. თითქოს მანვე მოიგონა „იმედის“ დარბევა, ზოგადად, მედიის ტერორი, გაყალბებული არჩევნები და ადამიანის უფლებების დარღვევის უამრავი ფაქტი, რომელიც მის 2007 წლის მეორე ნახევრის ანგარიშში შევიდა.
„პოლიტიკურად აქტიური სპექტრის მიმართ გამოყენებულ იქნა დაშინების ფაქტობრივად ყველა საშუალება: მუქარა, თვალთვალი, ოპოზიციური პარტიების ოფისების დარბევა, ფიზიკური შეურაცხყოფა, ადამიანთა გატაცება, ახლობლებზე ზეწოლა, ოპოზიციური ძალების წარმომადგენელთა დაკავება როგორც ადმინისტრაციული, ისე სისხლისსამართლებრივი წესით. პოლიტიკურ ნიადაგზე პირთა დევნა გარკვეული დროის განმავლობაში ტენდენციად იქცა. ოპოზიციური პარტიების ცალკეული წევრები მიუთითებენ მათ გადაადგილებასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე, უცნობი პირების მიერ განხორციელებულ მუქარის ზარებზე, ფიზიკურ შეურაცხყოფაზე. თითოეული ასეთი შემთხვევა უკავშირდება ამა თუ იმ კონკრეტულ პოლიტიკურ აქტივობას, იქნება ეს აქცია თუ საინფორმაციო კამპანია გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერის წინააღმდეგ.
ყველა საშუალებითა და ხერხით ხდებოდა იმ პირთა დაშინება და პოლიტიკურად გაუვნებელყოფა, რომლებიც ოპოზიციურ პოლიტიკურ ძალებს მიეკუთვნებოდნენ. ამის ნათელი მაგალითია სახალხო დამცველის აპარატში შემოსული არაერთი განცხადება. ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების წევრებმა კახა კუკავამ, კობა დავითაშვილმა და  ბეჟან გუნავამ არაერთხელ განაცხადეს მათი დევნისა და თვალთვალის შესახებ. მიუხედავად ამისა, არცერთი ასეთი განცხადება სამართალდამცავი ორგანოების სათანადო ყურადღების საგანი არ გამხდარა და არც რაიმე სამართლებრივი შედეგი დადგა“ - ვკითხულობთ სახალხო დამცველის ანგარიშში, კერძოდ, ქვეთავში „პოლიტიკური დევნა“. ეს განწყობა ვრცელდება ანგარიშის დანარჩენ 39 თავშიც. ყველა მათგანზე პარლამენტის წინ წარმდგარ სოზარ სუბარს  დეტალურად არ უსაუბრია, თუმცა ის თემები, რაზეც მან ხელისუფლების წინაშე ყურადღება გაამახვილა, საკმარისი იყო იმისათვის, რომ  მისი გაღიზიანება გამოეწვია.
უმრავლესობამ სოზარ სუბარს პოლიტიკურად გაუწონასწორებლობაში დასდო ბრალი, მის ანგარიშს კი ზედაპირული უწოდა. გაისმა სხვა შეფასებებიც: „ანგაჟირებული“, „არაკომპეტენტური“. ისიც თქვეს, რომ ამგვარი ანგარიში  სახალხო დამცველის ინსტიტუტის დისკრედიტაციას ახდენს.
„2007 წლის მეორე ნახევარში 7 ნოემბრს განვითარებულმა მოვლენებმა სერიოზული გამოწვევის წინაშე დააყენა შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლება საქართველოში. პირველად საქართველოს ისტორიაში აქციის დასაშლელად გამოყენებული იქნა სპეციალური საშუალებები (წყლის ჭავლი, რეზინის ტყვიები, ფსიქოლოგიური ზემოქმედების მოწყობილობა), რაც ხასიათდებოდა არაპროპორციულობით და ზოგ შემთხვევაში უკანონობით. სახალხო დამცველი და მისი რწმუნებულები თვალყურს ადევნებდნენ საპროტესტო აქციების მიმდინარეობას. აქციის დაშლისას ადგილი ჰქონდა ძალის გადამეტებულ გამოყენებას, დემოკრატიულ ფასეულობებსა და კანონის უზენაესობაზე უარის თქმას, სისასტიკეს, დევნას ქუჩებსა და შენობებში, ასევე კანონის უხეშ დარღვევას, რაც გამოიხატება კანონით გაუთვალისწინებელი სპეციალური საშუალების – რეზინის ტყვიების გამოყენებაში. ამასთან ერთად, სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნით, ადგილი ჰქონდა ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენებისაც, რის შედეგადაც დაზიანდა რიყის საპროტესტო აქციის სამი მონაწილე. 7 ნოემბრის მოვლენებმა არა მხოლოდ ადამიანის უფლებათა მასობრივი დარღვევა გამოიწვია, არამედ სერიოზული კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების ქმედითობა, შეილახა ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯი...
მაღალი ალბათობით შეიძლება იმის მტკიცება, რომ აღნიშნულ თავდასხმებში სახელმწიფო ხელისუფლების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ, რამდენადაც დაზარალებულებიც და თვითმხილველებიც ამტკიცებენ, რომ თავდამსხმელებს სპეციალური შავი ფორმები ეცვათ, რაც მათ ძალოვან სტრუქტურებთან კუთვნილებას ასაბუთებს“ - ესეც მოკლე ამონარიდი შეკრებისა და მანიფესტაციების თავისუფლების შესახებ ქვეთავიდან.
ტრადიციულად ყველა ქვეთავს თან კონკრეტული ფაქტები და რეკომენდაციები ახლავს.
სოზარ სუბარი საკმაოდ მკაცრი იყო შეფასებებში.
„არავინ აგო პასუხი ჟურნალისტების და ტელეკომპანია ”იმედის” წინააღმდეგ განხორციელებული იმ არაჰუმანური ქმედებების გამო,” - თქვა მან.
ისაუბრა ბოლო დროს ტელეკომპანია ”კავკასიის” და კახეთის რეგიონული რადიოს, ” ჰერეთის” გარშემო მიმდინარე მოვლენებზე. მისი თქმით, „კავკასიაც“ და „ჰერეთიც” პრობლემების წინაშე დგანან, რადგანაც ბიზნესმენებს აიძულებენ გამოიტანონ იქ განთავსებული რეკლამები.
მან ასევე დაგმო საქართველოს კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისიის გადაწყვეტილება სტუდია ”მაესტროსთვის” პოლიტიკური პროგრამების გაშვების ლიცენზიაზე უარის თქმასთან დაკავშირებით. სუბარის თქმით, კომისია განზრახ აჭიანურებს სასამართლო განხილვებს ამ საქმესთან დაკავშირებით.
შემდეგ სუბარმა შეკრების თავისუფლების უფლების დარღვევაზე გაამახვილა ყურადღება.
“ნოემბრის მოვლენებმა გვიჩვენა, რომ ხელისუფლება შეუწყნარებელია დემონსტრაციების მიმართ“ - მოკლედ მან ახსენა ყველა ის მომენტი, რისი დავიწყებაც ხელისუფლებას ძალიან სურს.
უმრავლესობის ერთ-ერთი წევრი დავით დარჩიაშვილი სუბარის ანგარიშის კრიტიკის მიზეზად შემდეგს ასახელებს: „სახალხო დამცველის გულწრფელობაში არ მინდა ეჭვი შევიტანო, მითუმეტეს, თავის საქმის სიყვარულში. მაგრამ სხვა ამბავია  ექსპერტიზა და პროფესიონალიზმი. როდესაც ამ ანგარიშში ასობით ამბავია მოთხრობილი,  როდესაც სახალხო დამცველს არ აქვს გამოძიების უფლება, კითხვის ნიშნები, ცხადია, ჩნდება, შეესაბამება თუ არა რეალობას მის ანგარიშში მოთხრობილი ამბები.  მეორე პრობლემა, რომელიც უფრო თვალნათელია, ის არის, რომ მის გარკვეულ განცხადებებს პოლიტიკური ჟღერადობა აქვს, რაც ასევე არ მგონია, რომ აძლიერებდეს სახალხო დამცველის ინსტიტუტის ავტორიტეტს და მითუმეტეს, არ მგონია, რომ ეს ხელს შეუწყობს კონკრეტული ადამიანების კონკრეტული პრობლემების გადაწყვეტას“.
საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელს, „ქრისტიან-დემოკრატების“ წევრს, ნიკა ლალიაშვილს არ უკვირს  უმრავლესობის ასეთი რეაქცია:  „ეს მოსალოდნელი იყო. სახალხო დამცველი შეეხო მათთვის ყელაზე მტკივნეულ საკითხს, რასაც ჰქვია ადამიანის უფლებები. სუბარმა კიდევ ერთხელ გაიხსენა ამ ხელისუფლებისათვის ყველაზე კრიტიკული დღე - 7 ნოემბერი. ხელისუფლება ყველა გზით ცდილობს საერთოდ ამოშალოს ეს დღე საქართველოს ისტორიიდან და  ყოველ ჯერზე მისი შეხსენება მათ ნერვებს უშლის. ამ დღის პირისპირ მდგომი ხელისუფლება ბოლომდე შიშვლდება, ამიტომაც არის ეს თემა ასე ტაბუირებული. სუბარის ანგარიში ეს იყო ის კონცენტრატი, რომელიც შეიცავდა ხელისუფლებისთვის უსიამოვნო საკითხებს. მე და ჩვენი ფრაქცია ამაში ვერაფერს პოლიტიკურს ვერ ვხედავთ. ჩვენთვის ეს იყო სრულიად მოსალოდნელი განცხადება. თუმცა, ჩვენ კითხვაც კი დავსვით,  ვისი უფლებების დაცვაზე საუბარი, როდესაც სახალხო დამცველმა 7 ნოემბერს თავის სხეულზე იგემა ის რაც იმ დღეს მოხდა და ეს საქმე დღემდე არ არის გამოძიბული, მიუხედავად იმისა, რომ სახელებით და გვარებით იცის ყველამ დამრბევთა ვინაობა“.
პ.ს. 7 ნოემბრის თემამ სახალხო დამცველის ანგარიშში გამახვილებული არაერთი საინტერესო საკითხი გადაფარა. www.humanrights.ge აპირებს ახლო მომავალში ამ საკითხებს კვლავ დაუბრუნდეს.

Subari Forced Government to Recall November 7 – “A Day Government Wants to Erase from Georgian History”
“November 7 Events Reveals the Real Face of the Government”
Sozar Subari, the Public Defender of Georgia did not say anything new to the Georgian MPs on July 15th. However, the representatives of parliamentary majority revolted as if the November 7, 2007 events were mere fantasy of Sozar Subari or that Subari had somehow invented the TV-Imedi raid, a reign of terror towards the Georgian media, rigged elections and numerous instances of human rights violation. That is but the tip of the iceberg is defining the assortment of above-mentioned violations as laid out in the Public Defender’s report covering the second part of 2007.
“Every possible method was applied in intimidating politically active people: the use of threats, spying, raiding offices of oppositional parties, assaults, abductions, applying pressures on relatives, detention of the representatives of the oppositional parties. The grounds given were both administrative and criminal charges. The report makes it clear that there is more than just a tendency of persecuting people on political grounds. Even members of oppositional parties have recalled their stories having problems freely moving about in Georgia. In terms of immediate threats, strangers have rung them up at all houses and made verbal threats and told them that they would be assaulted. In some instances threats have proved to be reality. Moreover, in spite of all recriminations on all sides, the government has been consistent and concerted in how it responds to United Opposition’s every political activity. These are faced down with will-crafted PUR campaigns that are buttressed with concerted actions that are carefully targeted to discrediting the United Opposition.
Members of oppositional parties have been serenely intimidated and politically disarmed at every turn with various means and methods. This allegation is proved by numerous claims the Public Defender’s Office received. Kakha Kukava, Koba Davitashvili and Bezhan Gunava, members of the oppositional parties have numerously stated that they were persecuted and closely watched. However, law enforcers did not give appropriate attention to these allegations. It is understandable as why they failed to open even one legal case in light of the alleged instances of open violations,” as it is mentioned in the subparagraph “Political Persecution” in the Public Defender’s report. The remaining 39 chapters are written in the same spirit and tone.  The Public Defender did not discuss all problems in the fullest details. However, the issues that he highlighted were enough to irritate the government, as it was a report that it did not want to hear.
The representatives of the ruling party accused Sozar Subari that he has proffered a politically unbalanced report, calling his report superficial at best.  However, in spite of the attempted spin and distancing from the hard hitting report, his words not only agitated the government but demonstrated their incompetence in trying to turn the tides against Subari’s report. Members of the ruling party also said that the report had discredited the institution of Public Defender.
“After the November 7, 2007 events there were many problems regarding the exercise of freedom of assembly and public gatherings. The law enforcers used all means possible in denying Georgians their Constitutional rights, and these “special means” for the first time in the history of Georgia. Georgians going up against Georgians in dispersing demonstration (water ripple, rubber bullets, equipment that would psychological impair protestors). This can be considered as disproportional show of force and is also considered as illegal in some instances.
The Public Defender and his representatives followed the developments on the protest demonstrations which clearly demonstrated the excessive use of force, negligence of democratic values and rule of law, facts of indiscriminate persecution in streets and in buildings, as well as blatant violation of law in terms of using materials unperceived by law such as rubber bullets and wooden sticks were observed and documented. According to forensic analysis the law enforcers used real bullets in some instances and 3 participants of the demonstration in the Rike were injured. The November 7 events demonstrated the massive violation of human rights. Moreover, this day raised suspects over the effectiveness of Georgian democratic institution; Georgia’s international image was severely damaged….
The witnesses and the victims of assaults that occurred on November 7 state that the abusers covered their faces with masks. We know that the representatives of the law enforcing bodies (especially special units) wear masks when they are on a special mission. Consequently, we can assert that the representatives of the Georgian government took part in the assaults,” an extract from the subparagraph on Freedom of Assembly and Manifestation.
All subparagraphs are followed by facts and recommendations as usual.
Sozar Subari evaluated strictly evaluated the facts.
“No one was punished for inhuman treatment towards the TV-company Imedi journalists and TV company itself”, stated Subari.
Subari also spoke on TV-company Kavkasia and Hereti, Kakheti regional radio. He said that both Kavkasia and Hereti face problems as the businesspersons are forced to stop commissioning their ads in these media outlets.
He also condemned the decision of the Georgian National Communications Commission not to grant Studio Maestro a license on issuing political programs. Subari also stated that the GNCC has procrastinated drag out the court proceedings in this case.
Subari also stressed that the right to freedom of assembly was violated.
“The November events showed the government has zero tolerance towards demonstrations.” He recalled the many acts the government conveniently wishes to forget.
Davit Darchiashvili, member of majority criticizes Subari for the following reason: “I don’t want to have any suspects regarding the sincerity of the Public Defender and the love towards his work but expertise and professionalism are different. There are hundreds of stories in the report. The Public Defender has no right to investigate the cases and therefore we can only suspect that allegations are real or not. The second, more vivid problem is that some statements of Public Defender have a political hue. I think this fact does not make the Public Defender a strong institution. I don’t think this will solve the particular problems of particular people.”
Nika Laliashvili, member of the Christian-Democratic Party and the representative of the parliamentary opposition is not surprised with the reaction of the ruling party members: “This was expected. The Public Defender spoke of the most painful problems for them – the issue of human rights in Georgia. Subari recalled the most critical day for the government- November 7. The government is trying its best to wipe off this day from pages of Georgian history. Every time someone reminds them of this day they become irritated. This day reveals the “real face” of the government and it is only natural that November 7 is a tabooed topic for them.
Subari went on to highlight the full range of issues that government was unhappy to hear. I and other representatives of my faction do not see any political motives in the report. We expected this kind of statement. However, we stated that it is unwise to speak about the protection of other people’s rights when the Public Defender himself was beaten on November 7 and this fact has not been investigated up to now even thought everyone knows who were responsible.”
P.S. the Public Defender spoke of many other important issues in his report. However, the November 7 was the main theme from among all of them.www.humanrights.ge will be returning to these issues in the nearest future.