„არ გვიფიქრია სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვა „სტუდ-ნიუსსაც“ თუ შეეხებოდა“
ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის სტუდენტები ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ზეწოლასა და შევიწროებაში ადანაშაულებენ. II კურსის სტუდენტების გაზეთ „სტუდ-ნიუსს“ დახურვით, ხოლო გაზეთის რედაქტორს სტუდენტის სტატუსის შეწყვეტით დაემუქრნენ. სტუდენტებმა აღნიშნულთან დაკავშირებით სახალხო დამცველს, სოზარ სუბარსაც აცნობეს.
„სტუდ-ნიუსი“ სტუდენტებში საკმაოდ პოპულარულია, _ ამბობს გაზეთის ჟურნალისტი ხატია ღოღობერიძე - ამის ერთ-ერთი მიზეზი ისაა, რომ იგი ეხმაურება ყველა იმ პრობლემას, რომელზეც მანამდე უნივერსიტეტში გამომავალ არც ერთ გაზეთს არ დაუწერია (უნივერსიტეტში კიდევ ორი გაზეთი და ერთი ჟურნალი გამოდის). ამ გაზეთის საშუალებით, სტუდენტებს ეძლევათ შესაძლებლობა ღიად გამოხატონ თავიანთი აზრი“.
სწორედ მათი მხრიდან უნივერსიტეტში არსებული პრობლემების გაშუქებას „აბრალებენ“ იმ ზეწოლას, რაც გაზეთის ჟურნალისტებს, ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის II კურსის სტუდენტებს შეექმნათ: „არ უნდა გახმაურებულიყო ის ფაქტი, რომ აუდიტორიებს კვირაში ერთხელ ალაგებენ, რადგან უნივერსიტეტში რამდენიმე დამლაგებელია და ისინიც მინიმალურ ხელფასზე მუშაობენ; არც ის უნდა გახმაურებულიყო, ზოგიერთ ლექტორს ლექციის წაკითხვა პირდაპირი მნიშვნელობით რომ ესმის.
დღეს საქართველოში სიტყვის თავისუფლება რომ იზღუდება კი ვიცოდით, მაგრამ არ გვიფიქრია სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვა „სტუდ-ნიუსსაც“ თუ შეეხებოდა“, აღნიშნავს ღოღობერიძე.
გაზეთ „სტუდ-ნიუსის“ რედაქტორი ტარიელ ცეცხლაძე უნივერსიტეტის ახალი რექტორის, ალიოშა ბაკურიძის სტუდენტებთან შეხვედრას იხსენებს. შეხვედრის გაშუქებას კი მასზე მუქარა მოჰყვა: "ახალი რექტორის, ალიოშა ბაკურიძის და სტუდენტების ერთ-ერთი შეხვედრის შემდეგ, სტუდენტებმა უკმაყოფილება გამოთქვეს უნივერსიტეტში მოსალოდნელი ცვლილებების გამო. ცვლილებები ის იყო, რომ სტიპენდიები გაუქმდებოდა და უნივერსიტეტში გამომავალ გაზეთები გაერთიანდებებოდა, რაც "სტუდ-ნიუსში“ დავბეჭდეთ. შემდეგ უნივერსიტეტის პრესცენტრში დამიბარეს და მითხრეს, რომ რექტორზე ასე ლაპარაკი არ შეიძლება; რომ ყველაფრის დაწერა არ შეიძლებოდა და თუ ასე გავაგრძელებ, შეიძლება, სტუდენტის სტატუსი შემიწყდეს".
"სტუდ-ნიუსის" ენთუზიაზმზე მომუშავე ახალბედა ჟურნალისტებს, უნივერსიტეტის მხრიდან ბევრი პრობლემა გვაქვს“, ამბობს რედაქტორი. „არ გვეძლევა საშუალება ვისარგებლოთ უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკის დეპარტამენტში არსებული დიქტოფონითა და კომპიუტერით. უნივერსიტეტში მანამდე გამომავალ არც ერთ გაზეთში არ იყო ის თემები და რუბრიკები, რაც მოგვწონდა. "სტუდ-ნიუსი" ისეთია, როგორიც სტუდენტებს გვჭირდება. უნივერსიტეტი კი ხელს არანაირად არ გვიწყობს, სამთვიან დაფინანსებას თუ არ ჩავთვლით“.
„სტუდ-ნიუსის“ წარმომადგენლები ამ საკითხთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველ სოზარ სუბარსაც ესაუბრნენ ბათუმში გამართულ ერთ-ერთ შეხვედრაზე. სუბარი მათ დახმარებას დაპირდა.
გაზეთის პირველი ნომერი 2008 წლის მარტში გამოვიდა. გაზეთი თვეში ერთხელ, 500 ტირაჟით იბეჭდება და 50 თეთრი ღირს. პირველი სამი ნომერი სტუდენტურმა თვითმმართველობამ დააფინანსა. სექტემბრიდან კი გაზეთი  სპონსორის იმედად რჩება: „ვიმედოვნებთ, "სტუდ-ნიუსი" იპოვის დამფინანსებელს და უნივერსიტეტიც, თუ არ დაეხმარება სტუდენტურ გაზეთს, არ შეზღუდავს მაინც მას“.

“Couldn’t Imagined Restrictions on the Freedom of Speech Would Affect Student-News”
The Batumi Shota Rustaveli State University journalistic faculty students accuse the University administration of pressuring and oppressing them. The editor-in chief of the student’s newspaper Student-News was threatened that his student’s status would be terminated and the newspaper issued by the sophomore students.
“Student-News is very popular among the University students. One of the reasons for this is that our newspaper covers the problems other newspapers of Batumi Shota Rustaveli State University have never covered before (two more newspapers and one magazine is being issued by the University). This newspaper enables the students to express their opinion publicly,” states Khatia Ghoghoberidze, journalist of Stud-News.
The pressure on the sophomore students of the journalistic faculty of the Batumi State University is considered to have some connection with the fact that the newspaper covers the problems facing the university: “The university’s administration did not wish to publicize the fact that lecture-rooms were tidied up once in a week. This was when several cleaners worked in the University and those who only received a very small salary. We wrote on this problem and we also distributed information on lecturers reading lectures from their note-books and not in a spontaneous way, and with the help of notes.
We knew that the freedom of speech was restricted in Georgia. However, we have never thought that the restrictions would affect Stud-News,” notes Ghoghoberidze.
Tariel Tsetskhladze, the editor-in chief of the newspaper Student-News recalls the meeting of Aliosha Bakuridze, the new Rector of the Batumi State University with the students. He threatened them afterwards: “After a meeting with Aliosha Bakuridze, the new Rector the students expressed their discontent with the oncoming changes regarding abolishment of scholarships, joining of the university newspapers. We wrote about these problems in Student-News. Soon afterwards I was invited to the University press department and warned that I should not have criticized the rector; they told me that not everything must be written in the newspaper. I was warned if I did not stop I might lose my student status.”
“The young journalists of Students-News do not receive any salary and the University administration creates many problems for them. We can not use the recorders and computers from the journalism department. No other University newspapers had covered the themes we liked to read about. Student-News echoes the students’ interests and needs. However, the University has not supported us unless there was a three-month funding a while ago,” states the newspaper editor-in chief.
The representatives of Student-News talked about their problems with Sozar Subari, the Public Defender of Georgia on the meeting in Batumi. Subari promised he would help them. The newspaper was first issued in March, 2008. The newspaper has been published once a month and costs 50 Tetries. Normally 500 copied are published. The first three issues were funded by the students’ self-governing body. The newspaper has been counting on a sponsor since September, 2008 which they haven’t found yet: “We hope the newspaper Student-News will find a sponsor. If the University administration does not help us it won’t have at least some levers for restricting us.”