აგვისტოს კონფლიქტის დროს საქართველოში კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ და ომის დანაშაულებს ჰქონდა ადგილი
სიმონ პაპუაშვილი ჰოლანდიიდან
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურის წარმომადგენელს, ბ-ნ მეთიუ ბრუბაჩერს გადასცა ომის დანაშაულებების მტკიცებულებების შემცველი დოკუმენტები; ასევე მტკიცებულებები კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების შესახებ, რასაც ადგილი ჰქონდა ქართულ-რუსული ომის დროს. შეხვედრა შედგა 19 ნოემბერს ჰააგაში, ჰოლანდია.
2008 წლის შემოდგომაზე ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტისა და ავსტრიის ჰელსინკის კომიტეტის, ადამიანის უფლებებისა და კონფლიქტის შემსწავლელი კავკასიის ცენტრის წამომადგენლების დახმარებით კონფლიქტის ზონაში შეაგროვა მასალები ომისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის მიმართ ჩადენილ შესაძლო დანაშაულებებზე. მონიტორები მსხვერპლთა რაოდენობის დასადგენად და მოწმეთა დასაკითხად იმყოფებოდნენ გორის, ცხინვალის, ქარელის, ხაშურისა და ზუგდიდის რაიონებში; ისინი კონფლიქტის დროს ყველაზე მეტად დაზარალებული ტერიტორიებიიდან ინტერვიუების საფუძველზე აგროვებდნენ ინფორმაციას და ფოტომასალას. იქიდან გამომდინარე, რომ დამკვირვებლებს მხოლოდ საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე შეეძლოთ შესვლა, მათ მიერ მოგროვებული მასალა მხოლოდ რუსეთის სამხედრო ფორმირებების მიერ მიყენებულ ზარალს აღწერს, რაც დღემდე გრძელდება საქართველოს იმ ტერიტორიაზე, რომელსაც ისევ რუსეთის მხარე აკონტროლებს. ცხინვალში ჩატარებულმა გამოძიებამ გვიჩვენა, რომ საქართველოს შეიარაღებულმა ძალებმაც დაარღვიეს ჰუმანიტარული სამართალი და წარმოდგენილ მასალებში ეს ჩანს.
სავარაუდოდ, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სამართლოს პროკურორი საკითხის განხილვისას მოიწვევს კონფლიქტის ორივე მხარეს, რათა უკეთ შეისწავლოს ის ფაქტორები, რაც მის იურისდიქციაში შედის. რომის წესდების მიხედვით შექმნილი საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლო განიხილავს მხოლოდ სამ დანაშაულს: გენოციდი, კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაული და ომის დანაშაული. საქართველოს ადამიანის უფლებათა ცენტრის, ნორვეგიის და ავსტრიის ჰელსინკის კომიტეტების და ადამიანის უფლებათა და კონფლიქტის შესწავლის კავკასიის ცენტრის მიერ მოძიებული მასალებით, ზემოთ ჩამოთვლილი სამი დანაშაულიდან ორი ნამდვილად მოხდა საქართველოში აგვისტოს კონფლიქტის დროს. ეს არის კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი და ომის დანაშაულები.
ადამიანების მიზანმიმართული და სისტემატური დევნა იმის საფუძველზე, რომ ისინი ქართველები არიან, მსგავსი ფაქტების სიმრავლე და სიმძიმე აგვისტოს მოვლენების შემდეგ იმის საფუძველს იძლევა განვახადოთ, ჩადენილია დანაშაული კაცობრიობის წინააღდეგ. გადაჭარბებული ძალის გამოყენება მშვიდობიანი მოსახლეობის, ასევე სამოქალაქო დაწესებულებების  წინააღმდეგ აკრძალული იარაღების საშუალებიოთ, გაუსამართლებელი მკვლელობები, წამება, გაუპატიურება და მძევლად აყვანა ის ფაქტებია, რომელიც საფუძველს გვაძლევს ომის დანაშაულზე ვისაუბროთ. საერთაშორისო სასამართლოზე გადაცემული მასალები ამტკიცებს, რომ აღნიშნული ფაქტები მოხდა აგვისტოს ომის დროს და შემდეგაც.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წესდების მიხედვით, რაიმე ღონისძიებების გატარებამდე სასამართლო იკვლევს მხარეების შესაძლებლობასა და სურვილს, გამოიძიონ წარმოდგენილი მასალები საკუთარი იურისდიქციის ქვეშ. თუ სასამართლოს პროკურორი დაადგენს, რომ მხარეებს არ შეუძლიათ ან არ აქვთ სურვილი, ჩაატარონ დამოუკიდებელი და ეფექტური გამოძიება დამნაშავეთა დასადგენად და დასასჯელად, პროკურორს შეუძლია გამოიყენოს თავის უფლება -„პროპრიო მუტო“ და თავად დაიწყოს გამოძიება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ნორვეგიის და ავსტრიის ჰელსინკის კომიტეტები და ადამიანის უფლებათა და კონფლიქტოლოგიის კავკასიის ცენტრი აგრძელებს ფაქტების მოძიებას კონფლიქტის რეგიონში და აღნიშნულ მასალებს დოკუმენტურად წარუდგენს საერთაშორისო სასამართლოს პროკურატურას.
უფრო მეტიც, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ნორვეგიისა და ავსტრიის ჰელსინკის კომიტეტები და ადამიანის უფლებათა და კონფლიქტოლოგიის კავკასიის ცენტრი
მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას:
• უზრუნველყოს სამხრეთ ოსეთში მოსახლეობის, მათ შორის, ქართველების უსაფრთხოება და შეწყვიტოს ადამიანების დევნა.
• ხელი შეუწყოს საქართველოში დევნილთა შეუფერხებელ და ნებაყოფლობით დაბრუნებას სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე მდებარე მშობლიურ სოფლებში;
• გამოიძიოს უამრავი ფაქტი, რომელიც ცხადყოფს მათი მხრიდან ჰუმანტირაული სამართლისა და ადამიანის უფლებების დარღვევას, რაც შეიარაღებული კონფლიქტის დროს და შემდეგ მოხდა, იმის მიუხედავად, რომელი მხარე იყო ამ დანაშაულებში დამნაშავე.
• მიიღოს ზომები (მაგ. პოლიცია განლაგდეს) მშვიდობიანი მოსახლეობის უსაფრთხოებისათვის დე-ფაქტო საზღვრის ახლოს მდებარე სოფლებში და ამავე დროს, თავიდან აიცილოს კონფლიქტის ზონაში სიტუაციის ესკალაციის საფრთხე;
• გამოიძიოს მტკიცებულება ჰუმანიტარული სამართლისა და ადამიანის უფლებების დარღვევით ჩადენილ უამრავ მძიმე დანაშაულზე, რომელიც მოხდა შეიარაღებული კონფლიქტის დროს და შემდგომ, იმის მიუხედავად კონფლიქტის რომელი მხარეა ამაში დამნაშავე;
• შევიდეს კონფლიქტის ზონის სოფლებში რაც შეიძლება სწრაფად, რათა მონაწილეობა მიიღონ განაღმვით სამუშაოებში და დაადგინოს აუფეთქეებლი მოწყობილობების, მათ შორის, კასეტური ბომბების ზუსტი ადგილსამყოფელი.

Crimes against Humanity and War Crimes Took Place during and After the Russo-Georgian War
The Georgian Human Right Centre has handed over documentation detailing allegations of war crimes and crimes against humanity during and after the armed conflict between Georgia and Russia to a representative of the Prosecutors Office of the International Criminal Court, Mr. Matthew Brubacher. The meeting took place in The Hague, The Netherlands, on 19th of November.
The Human Rights Centre has documented possible war crimes and crimes against humanity in the conflict zones throughout the fall of 2008 in cooperation with the Norwegian Helsinki Committee, the Austrian Helsinki Association and Caucasia Centre for Human Rights and Conflict Studies. Regular visits have been carried out to the Gori, Tskhinvali, Kareli, Khashuri and Zugdidi regions with the purpose of identifying victims and witnesses to crimes, and documenting such acts by conducting interviews and collecting photographic evidence from the places that suffered most because of the conflict. Due to the fact that our monitors mainly had access to areas controlled by the Government of Georgia, documented facts mainly relate to crimes that resulted from the actions of the armed forces of the Russian Federation and paramilitary groups that acted and still continue to act in the Georgian territory that is effectively controlled by the Russian Federation. However, research done in the town of Tskhinvali describing violations of humanitarian law by the armed forces of Georgia is also included in the material.
It is highly probable that the Prosecutor of the International Criminal Court will call both parties to the conflict to investigate alleged occurrences of the crimes that fall within the jurisdiction of the International Criminal Court. The International Criminal Court, established by the Rome Statute, has jurisdiction over three crimes: genocide, crimes against humanity and war crimes.  Based on the fact finding carried out by the Georgian Human Rights Centre, the Norwegian Helsinki Committee, the Austrian Helsinki Association and Caucasia Centre for Human Rights and Conflict Studies there is compelling evidence to suggest that at least two out of three crimes that fall within the jurisdiction of the International Criminal Court took place during and after the August conflict. These are crimes against humanity and war crimes.
The purposeful widespread and systematic persecution of individuals of Georgian ethnicity, considering the scale and gravity of such persecution from August until today seems grave enough to constitute a crime against humanity.  Use of indiscriminate and excessive force against civilians as well civilian objectives combined with use of prohibited weapons, instances of extra-judicial killings, torture, rape and hostage taking constitute evident examples of war crimes. Material handed over to the ICC Prosecutors office indicates that these acts took place both during and after the August conflict.
In accordance with the Statute of the International Criminal Court, the ICC, before undertaking any action, will have to examine whether states are willing and capable of investigating the alleged occurrence of the crimes within their jurisdiction. If the ICC Prosecutor establishes that the State(s) are unwilling or unable to carry out independent and effective investigation leading to the identification and punishment of those responsible, the ICC Prosecutor has a right to use his proprio muto power and initiate the investigation on his own motion.
The Human Rights Centre, the Norwegian Helsinki Committee, the Austrian Helsinki Association and Caucasia Centre for Human Rights and Conflict Studies continue their fact finding in the conflict region and will share all relevant documentation with the ICC Prosecutor’s Office.
Moreover, the Georgian Human Rights Centre, the Norwegian Helsinki Committee, the Austrian Helsinki Association and Caucasia Centre for Human Rights and Conflict Studies call on:
The Russian Federation to:
• Ensure that there is adequate security for the population of South Ossetia, including the Georgian population, and immediately stop the on-going persecution of civilians.
• Facilitate the unimpeded, voluntary return of the internally displaced people from Georgia to their native villages in South Ossetia.
• Investigate the numerous allegations where grave violations of humanitarian law and human rights that have occurred during and after the armed conflict, irrespective of which side was responsible for the violations.
To the Georgian government:
• Set up security measures (e.g. police presence) for the civilian population in the de-facto border areas, while at the same time avoiding exacerbating tensions in the conflict zone.
• Investigate the numerous allegations of grave violations of humanitarian law and human rights that have occurred during and after the armed conflict, irrespective of which side was responsible for the violations.
• To enter the villages as soon as possible to assist in de-mining activities and locate unexploded ordinances, including cluster bombs.