პოლიციის უფროსი ჟურნალისტებს დაკავებით ემუქრება
შს გურჯაანის სამმართველოს უფროსი   რეგიონულ ჟურნალისტებს  სპორტსმენების უკანონოდ დაპატიმრების ფაქტის გაშუქების გამო ატერორებს. პოლიციის უფროსმა კორესპონდენტები გააფრთხილა, რომ თუ ისინი სპორტსმენების საქმეზე მუშაობას არ შეწყვეტენ, ნარკოტიკები შესაძლოა, არა მარტო მათ, არამედ მათი ოჯახის წევრებსაც აღმოაჩნდეთ.
ჟურნალისტების განცხადებით, შს გურჯაანის სამმართველოს  უფროსმა სოსო მარტაშვილმა, გუშინ, გურჯაანის რაიონული სასამართლოს შენობასთან, საპროტესტო აქციის გასაშუქებლად მისულ ჟუტნალისტებს უყვირა: "მიკროფონებს ერთ ადგილზე გაგთხრით და სპორტსმენების მსგავსად თქვენც გაგსროკავთ". ამასთან ერთად, პოლიციის უფროსი ტელეკომპანიების "რუსთავი 2"-ის, "პირველი არხის", "გურჯაანის" და ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტ გაზეთის, კახეთის რეგიონული გაზეთის "იმედის" კორესპონდენტებს დაკავებითაც დაემუქრა.
"07 იანვარს გურჯაანის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ დააკმაყოფილა რაიონული პროკურატურის შუამდგომლობა და პოლიციის თანამშრომელზე ყაჩაღური თავდასხმის ბრალდებით დაკავებულ ახალგაზრდა სპორტსმენებს ბიძინა სეფიაშვილსა და სპარტაკ სალთხუციშვილს წინასწარი აღმკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა. დარბაზში მსხდომმა ადამიანებმა სასამართლოს გადაწყვეტილება პროცესის შემდეგ აქციით გააპროტესტეს. დაკავებულების ახლობლები გვიხსნიდნენ, რომ სპორტსმენები პოლიციის თანამშრომელს ჯგუფურად თავს კი არ დაესხნენ, არამედ შელაპარაკება მოუვიდათ სამართალდამცავთან, რომელიც ინციდენტის დროს სამსახურებრივ მოვალეობას არ ასრულებდა. აქციის მონაწილეები ცდილობდნენ აღნიშნული თვითმხილველთა ჩვენებებით დაედასტურებინათ. აქციას თვალს პოლიციის თანამშრომლებიც ადევნებდნენ.  აქციის  დაშალის შემდეგ   სასამართლოს შენობის შორიახლოს, პოლიციის მანქანით სამმართველოს უფროსი მარტაშვილი მოგვიახლოვდა და გინება დაიწყო (ჩვენი ვარაუდით, ის ნასვამ მდგომარეობაში იყო.) "მიკროფონებს ერთ ადგილზე გაგთხრით და სპორტსმენების მსგავსად თქვენც გაგსროკავთ".   დაგვემუქრა დაკავებითაც:  "შეეშვით მაგ ამბავს, თორემ შემთხვევით ჯიბეში ნარკოტიკები არ იპოვოთ”. იმ შემთხვევაში თუ სპორტსმენების საქმეზე მუშაობას არ შევწყვეტთ, ნარკოტიკები შესაძლოა ჩვენი ოჯახის წევრებსაც აღმოაჩნდეთ, - განაცხადეს შეურაცხყოფილმა ჟურნალისტებმა.
უნდა აღინიშნოს, რომ შს გურჯაანის სამმართველოს უფროსი სოსო მარტაშვილი კახეთის გუბერნატორის გიორგი ღვინიაშვილის ახლო მეგობარია და სამხარეო ადმინისტრაციის ნდობით სარგებლობს. ჟურნალისტების მიმართ მუქარის ფაქტებზე მარტაშვილი აღნიშნავს, რომ მას ვერავინ ვერაფერს დააკლებს.
საგულისხმოა ისიც, რომ გასულ წელს, კახეთში რამდენიმე დამოუკიდებელმა ჟურნალისტმა საკუთარ ხელჩანთაში ნარკოტიკული ნივთიერების მსგავსი ფხვნილი არაერთხელ იპოვა.

Head of Police Threatens Journalists
Soso Martashvili, the head of Gurjaani Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA), terrorizes Kakheti regional journalists for covering illegal arrest of sportsmen. The police authority warned the journalists unless they stop working on the sportsmen’s case, drugs might be planted not only on them (journalists) but also on their family members.
The journalists claim that Soso Martashvili yelled at the journalists from TV Company Rustavi 2, First Channel, Gurjaani and the Human Rights Center’s internet newspaper www. humanrights.ge and Kakheti regional newspaper Imedi yesterday. He also insulted journalists and threatened that they would be arrested just like the sportsmen.
“On January 7, 2009 the judge of the Gurjaani District Court upheld the Gurjaani District Prosecutor’s motion by sentencing Bidzina Sepiashvili and Spartak Saltkhutsishvili, two young sportsmen charged for robbing police officers to two months of detention of remand. After the trial the attendees of court hearing held a protest in front of the court house. The associates of the detainees explained to us that the sportsmen simply had an argument with police officer that was not on his duty and it had nothing to do with the robbery. The protesters tried to prove the innocence of detainees by the statements of witnesses. The police was watching over the protest. When the protest was over Soso Martashvili, head of the police division came to us in a police car and started insulting us (we assume that he was drunk). He insulted us and threatened with arrest: “Forget this case or the police might find drugs in your pockets.” If we do not stop working on the sportsmen’s case there is a chance that drugs will be planted on our family members too,” said insulted journalists.
It is noteworthy that Soso Martashvili is a close friend to Giorgi Ghviniashvili, Kakheti regional Governor. The Kakheti Regional administration has confidence in him (Soso Martashvili). As for Martashvili, he claims nobody can do any harm to him regarding this case.
Last year, several independent journalists found a powder that looked like drugs in their handbags many times last year.