პედაგოგი დირექტორს შრომით ტრეფიკინგში ადანაშაულებს
ქალაქ თელავში მცხოვრები ეკა ჯანდიერი თელავის მე-5 საჯარო სკოლის დირექტორს ნინო ვაყელიშვილს შრომით ტრეფიკინგში ადანაშაულებს. ჯანდიერის თქმით, დირექტორმა ის ერთი წლის განმავლობაში ანაზღაურების გარეშე ამუშავა. ამასთან ერთად, სკოლაში მუშაობის დროს დირექტორის  მოადგილე მას მცირეწლოვანი შვილიშვილის მოვლას და სხვადასხვა დავალებების შესრულებას აიძულებდა.
"თავდაპირველად სკოლაში მუშაობა მაძიებელ მასწავლებლად დავიწყე, მაგრამ 2007 წლის 17 სექტემბერს სკოლის დირექტორის ბრძანებით შემცვლელ მასწავლებლად დავინიშნე. ერთი წლის განმავლობაში სხვადასხვა კლასში ვატარებდი გაკვეთილებს, მაგრამ  ანაზღაურება არ მიმიღია. ანაზღაურების მოთხოვნა, ყოველთვის დირექტორის უკიდურეს გაღიზიანებას იწვევდა და მაყენებდა სიტყვიერ შეურაცხყოფას. აღნიშნულის  გამო განცხადებით თელავის საგანმანათლებლო რესურს–ცენტრს მივმართე, მაგრამ ყურადღება არავინ  მომაქცია. დირექტორმა ის ბრძანება, რომლის საფუძველზეც სკოლაში შემცვლელ მასწავლებლად ვიყავი დანიშნული და ანაზღაურება მეკუთვნოდა საერთოდ გააქრო. დირექტორმა ჩემი დაშინება პოლიციის თანამშრომლის მეშვეობითაც სცადა", - აცხადებს  ეკა ჯანდიერი.
აღნიშნული ფაქტების შესახებ ჯანდიერმა განცხადებით კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციას და განათლების სამინისტროსაც მიმართა, მაგრამ უშედეგოდ. განათლების სამინისტროს რეგიონული კოორდინაციის დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა ირაკლი თოდუამ ჯანდიერს აცნობა, რომ შრომითი ურთიერთობის მონაწილე მხარეებს შორის წარმოშობილი დავა სასამართლომ უნდა  გადაწყვიტოს. გუბერნატორის ადმინისტრაციამ კი ეკა ჯანდიერის განცხადება განსახილველად თელავის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსს თინათინ ჯავახიშვილს გადაუგზავნა. "გთხოვთ, განიხილოთ აღნიშნული განცხადება და პასუხი აცნობოთ განმცხადებელს და სახელმწიფო რწმუნებულის – გუბერნატორის ადმინისტრაციას", - აღნიშნულია სამხარეო ადმინისტრაციის წერილში. საგანმანათლებლო რესურს – ცენტრის უფროსმა ჯავახიშვილმა გუბერნატორის ადმინისტრაციის წერილი ქალაქ თელავის მე-5 საჯარო სკოლის დირექტორს გაუგზავნა, სკოლიდან მიღებული წერილის შემდეგ კი განმცხადებელს და გუბერნატორის ადმინისტრაციას აცნობა, რომ მე-5 საჯარო სკოლაში ამჟამად არ არსებობს ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლის ვაკანსია, რის გამოც შეუძლებელია მისი დასაქმება. უნდა აღინიშნოს, რომ კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციაში და თელავის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში შეტანილი განცხადებებით, ეკა ჯანდიერი უპირველესყოვლისა წერილში მოყვანილ ფაქტებზე რეაგირებას ითხოვდა, რითაც არავინ დაინტერესდა.
თელავის მე-5 საჯარო სკოლის დირექტორი ნინო ვაყელიშვილი პედაგოგის ბრალდებებს უარყოფს. მისი თქმით, ჯანდიერი სკოლაში მხოლოდ მაძიებელ მასწავლებლად მუშაობდა, რაზეც ხელფასი არ გაიცემა. ვაყელიშვილი ჯანდიერის შემცვლელ მასწავლებლად მუშაობას არ ადასტურებს.
"კანონით ზოგადი განათლების შესახებ მასწავლებლობის მაძიებელი სარგებლობს ამ კანონით მასწავლებლისათვის გათვალისწინებული ყველა უფლებით და შეღავათით, გარდა მასწავლებლის შრომის ანაზღაურებისა და სამეურვეო საბჭოს არჩევნებში მონაწილეობის უფლებისა. შესაბამისად, ეკა ჯანდიერმა ისარგებლა სახელმწიფოს მიერ მასწავლებლებისათვის განკუთვნილი ჯანმრთელობის დაზღვევით.
- ქალბატონო ნინო, ეკატერინე ჯანდიერს ხელთ აქვს თქვენს მიერ 2008 წლის მარტში გაცემული ოფიციალური დოკუმენტი, სადაც მითითებულია, რომ იგი თელავის მე-5 საჯარო სკოლაში პედაგოგად მუშაობს. განათლების სამინისტროს ინფორმაციით, იმ შემთხვევაში, თუ მოცემული დროისთვის ჯანდიერი სკოლაში მაძიებელ მასწავლებლად მუშაობდა, დირექტორს ასეთი შინაარსის ცნობა არ უნდა გაეცა.
- მას შემცვლელ მასწავლებლად არ უმუშავია. ის მაძიებელი მასწავლებლის სტატუსით ესწრებოდა გაკვეთილებს და თვითონაც ჰქონდა საშუალება ჩაეტარებინა. ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ჯანდიერი პედაგოგად მუშაობდა. რაც შეეხება თქვენს მიერ აღნიშნულ ცნობას, რომელიც ჩემს მიერ არის ხელმოწერილი, დეტალები ზუსტად არ მახსოვს", - განაცხადა სკოლის დირექტორმა.
ეკა ჯანდიერი აპირებს კუთვნილი ხელფასი სასამართლოს მეშვეობით მიიღოს. ამისათვის მან კანონით დადგენილი წესით, ადმინისტრაციული საჩივრით, განათლების სამინისტროს უკვე მიმართა, საიდანაც პასუხის მიღების შემდეგ საკუთარი უფლებების დაცვას თელავის რაიონულ სასამართლოში შეეცდება.

Teacher Blames Director for Labor Trafficking
Eka Jandieri, a resident of Telavi, blames Nino Vakelishvili, director of Telavi Public School # 5, for labor trafficking. Jandieri claims that she has worked at school for one year without any salary. Besides that, deputy director made her to look after her little grandchild and ordered to do various jobs at school.
“Initially I started working as a teacher seeking for permanent position at school. But on September 17, 2007, based on the resolution, school director appointed me as a substitute teacher (if any teacher missed lessons she had to conduct lesson instead of him/her). I worked on this position for one year but did not receive salary. Whenever I asked the director for salary she used to get very irritated at me; she was shouting and insulting me. Consequently, I applied to the Education Resource Center of Telavi district for help but they did not pay attention to me either. The director destroyed her resolution on my appointment as a substitute teacher according to which I had to take a salary. The director tried to threaten me with police too,” said Eka Jandieri.
Eka Jandieri applied to the administration of Kakheti regional governor and Ministry of Education; but, in vain. Irakli Todua, interim head of the regional coordination department of the Ministry of Education, replied to Jandieri that disagreement between the parties of a labor agreement should be settled at the court. Administration of Kakheti regional governor sent her appeal to Tinatin Javakhishvili, the head of Telavi District Education Resource Center, for further discussion. “We kindly request you to consider the attached appeal of Eka Jandieri and report the applicant and administration of Kakheti Regional Governor about your decision,” states the letter of the regional administration. However, Javakhishvili sent the letter to the director of Telavi Public School # 5. The resource center reported to the applicant and the regional administration that there is no vacancy of the teacher of Georgian Literature at Public School #5; thus the applicant could not be employed. It must be noted that Eka Jandieri in her appeal to the Kakheti regional administration and Telavi district education resource center requested to react on the facts she had mentioned in her appeal.
Nino Vakelishvili, director of Telavi district Public School # 5 denies the accusations of the teacher.  She claims that Jandieri worked as a teacher seeking for permanent position and her activities cannot be reimbursed based on the law. Vakelishvili does not confirm the fact that Jandieri worked as a substitute teacher at her school.”
“According to the Law on General Education, a teacher seeking for permanent position enjoys all rights and privileges envisaged under the law except salary reimbursement and participation in the elections of Board of Trustees. Consequently, Jandieri enjoyed the medical insurance within state program for teachers.“
-Ms. Nino, Ekaterine Jandieri holds the resolution you have issued in March of 2008 which states that she worked at Telavi Public School # 5 as a teacher. According to the Ministry of Education if Jandieri worked as a teacher seeking for permanent position by that time, director should not have issued similar resolution on her.
-She did not work as a substitute teacher at our school; she was seeking for permanent position, attended lessons and sometimes had right to conduct them too. It does not mean that Jandieri was a teacher at our school. As for the resolution you are speaking about, and you claim that I have signed it, I do not remember concrete details in it,” said the school director.
Eka Jandieri intends to take her salary through appealing to the court. She has already submitted administrative suit to the Ministry of Education and after receiving the reply from the ministry she will appeal to Telavi District Court.