ხელისუფლებამ დევნილებს საკვები პროდუქტების მიწოდება შეუწყვიტა
გორის მე-10 საბავშვო ბაღში ჩასახლებულ დევნილებს ელემენტარული საარსბო საშუალება არ აქვთ. დევნილებისთვის, რომლებსაც ომის შემდეგ ჯანმრთელობის სერიოზული პრობლემები შეექმნათ ექიმთან მისვლას და წამლის შეძენას ვერ ახერხებენ.
ამასთან,  ხელისუფლებამ  მათ საკვები პროდუქტრის მიწოდებაც შეუწყვიტა. მეათე საბავშვო ბაღში დევნილებისთვის ერთ სულზე დღეში მხოლოდ ნახევარი პურია.  "ცხელი კერძი", რომელიც დევნილების დახმარების პროგრამაში შედიოდა დეკემბრის შემდეგ შეწყდა. დევნილების ორ სულიანი ოჯახი,  დროდადრო 5 შეკვრა ნახევარ კილოგრამიან მაკარონს, ერთ ბოთლ ზეთს, ერთ კილოგრამ შაქარს და  3 კილოგრამ ლობიოს იღებდნენ.  ეს ის პროდუქტებია, რომელიც ოჯახს მთელი მთელი თვის მანძილზე უნდა ეყოს. კარვების ქალაქის დაშლის შემდეგ, ასეთი შემადგენლობით პროდუქტი დევნილებმა მხოლოდ სამჯერ მიიღეს. კარვების ქალაქი  ოქტომბრის ბოლოს დაიშალა.
დისევიდან დევნილ ბეღელურების ოჯახს  საკვებად დღეში მხოლოდ  ცარიელი პური აქვთ. სულიკო ბეღელური, რომელმაც დისევში ორ სართულიანი სახლი დაკარგა, დღეს მკურნალობას საჭიროებს, ექიმთან უფულობის გამო ძლივს ახერხებს მისვლას, თუმცა ექიმისგან წამოსული სამედიცინო  მედიკამენტებს  ვერ ყიდულობს.
სოციალური სუბსიიდიების სააგენტოს გორის ოფისის წარმომადენლების შემოწმების შემდეგ, ბეღელურებს 49000 ქულა მიანიჭეს, თუმცა  ისინი ფულად დახმარებას ვერ იღებენ. მათ სუბსიდიების სააგენტოს გორის ოფსს  განცხადებით უვე ორჯერ მიმართეს. სააგენტოსგან მიიღეს პირობა,  რომ მათ კიდევ  შეამოწმებენ, თუმცა  იქ ჯერ არავინ მისულა.
ცოლ-ქმარი აცხადებს, რომ სუბსიდირების სააგენტო დახმარებებს მხოლოდ ნათესავებს  აძლევს. ,,დახმარებები გასცეს, მაგრამ ჩვენ არც კოტეჯი მოგვცეს და არც ფულადი დახმარება. Dდახმარებები უკანონოდ გასცეს, ძირითადად ნათესავებზე”
სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს გორის ოფისის თანამშრომლის მალხაზ ბოლოთაშვილის განცხადებით, დევნილებს, რომლებსაც სოციალური სტატუსი საკუთარი საცხოვრებლების მიხედვით უკვე მინიჭებული ჰქონდათ, ავტომატურად გადმოვიდა მათზე ვინც კოტეჯებში შესახლდნენ, დანარჩენები თვითონ უნდა მივიდნენ და დარეგისტირდნენ ინდივიდუალურად.
გამგეობის სოციალური სამსახურის უფროსის კობა ტლაშაძის თქმით, მან არ იცის რატომ არ არის  ინფორმირებულები დევნილი მოსახლეობა: "შიდა ქართლის ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელთან ზურაბ ჯალაბაძესთან მივიდნენ დევნილები და მიიღებენ უფასო მედიკამენტებს. არსებობს სამედიცინო პროგრამა დევნილებისა და ბუფერული ზონის მოსახლეობის დასახმარებლად, რათა მათთვის უფასო მედიკამენტების გადაცემას და მკურნალობას ითვალისწინებს. მათ უნდა წარადგინონ შესაბამისი დოკუმენტაცია ფორმა ასი და ექიმის დამოწმებული გამოწერილი წამლების ნუსხა"-განაცხადა კობა ტლაშაძემ.
აღნიშნულ  საკითხებზე დევნილ მოსახლეობას რეალურად ინფორმაცია არ აქვს და თყველა მათგანი წამალს აფთიაქში ყიდულობს.
დენილების ყოველდღიურ კვებაზე  რეგიონში გაეროს სასურსათო პროგრამა მუშაობს. საბავშვო ბაღში შესახლებულ დევნილებს კი სახელმწიფომ მშრალი პროდუქტი და ჰიგიენის საშუალებები მხოლოდ შესახლების დროს გადასცეს.

Government Ceased Food Supply for IDPs
Internally displaced people sheltering in Gori Nursery School # 10 do not have minimal living conditions. They cannot afford even a visit to a doctor though these people have serious health problems as a result of war in August, 2008; they cannot buy medicines either.
In parallel to it, government ceased food supply for them. One IDP in the nursery school gets only half bread a day. “Hot food” that was provided to them by the government within the aid program was ceased in December 2008. Time-by-time, a family with two members gets 5 packets of macaroni, one bottle of oil, one kilo of sugar and three kilos of beans. These are products that should be enough for one family for one month. After the tent town was dismantled IDPs received this food only three times. The town was dismantled in October, 2008.
Family of Begheluris from the village of Disevi in Gori district gets only one bread a day; that is the only food for them. Suliko Begheluri, who lost two-storied house in the village during the war, needs medical assistance now. However, he cannot visit the doctor because he does not have money; if he manages to visit a doctor then he does not have money to buy prescribed medicines.
Agent from the Gori Office of the Agency for Social Subsidies examined the family of Begheluris and granted them with 49 000 points. Nevertheless, they do not get allowance yet. IDP family applied to the Agency several times. Although they were promised to examine their living conditions again, nobody has visited them yet.
The IDP people claim that the Agency for Social Subsidies assists only the relatives of their personnel. “They distributed allowances but we received neither money nor cottage. They issued allowances illegally mostly to their relatives.”
Malkhaz Bolotashvili, an employee of the Gori office of the Agency for Social Subsidies, stated that IDPs who had status of socially excluded person automatically had their status preserved after moving into cottages. The rest IDPs should apply to our office personally and register here.
Koba Tlashadze, head of the Gori Office of Agency for Social Subsidies, stated that he does not know why IDP population is not informed about the procedure. “IDPs should apply to Zurab Jalabadze, representative of Healthcare Ministry in Shida Kartli region, who will provide them with free medicines. The state implements Medical Program for IDPs and residents of buffer zone that aims to provide these people with medicines and free medical assistance. Beneficiaries should submit corresponding documents like Medical Form 100 and list of medicines prescribed by doctor,” said Koba Tlashadze.
Internally displaced people do not have information about the procedures and all of them buy medicines at the Chemist’s.
UN Food Program supplies the IDPs with food in the region every day. As for IDPs in nursery school, they received dry food and hygiene items only when they first sheltered in the nursery school.