დასაქმების პროგრამა ყოფილ დეპუტატებზე წარმატებით ხორციელდება
აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი დეპუტატებიდან უმრავლესობა ისევ აღმასრულებელ და საკანონმდებლო ხელისუფლებაში დასაქმდნენ. აჭარის ა.რ უმაღლესი საბჭო, სოფლის მეურნეობის, ფინანსთა და ეკონომიკის, განათლების სამინისტრო და გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების სამმართველო _ ეს ის საჯარო სტრუქტურებია, სადაც ყოფილი 30 დეპუტატიდან, ზოგი ისევ უმაღლესი საბჭოს ამჟამინდელი დეპუტატია, ხოლო 12 მათგანი მოადგილედ, თანაშემწედ და ზოგიც მრჩევლებად დასაქმდნენ. ხოლო მათი სარგო 885 ლარიდან _ 1 500 ლარს შეადგენს.
აჭარის უმაღლესი საბჭოს ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებით, ყოფილი დეპუტატები შერჩევით დაინიშნენ. „მაშინ როდესაც უმაღლეს საბჭოს არ აქვს ანალიტიკური, ან კანონშემოქმედებითი საქმიანობისთვის შტატები, ხელოვნურ შტატებს ქმნიან და კონკრეტულ ადამიანებს არგებენ“, _ აცხადებს „ქრისტიან-დემოკრატი“ ნუგზარ ფუტკარაძე.
აჭარის მკვიდრნი ფაქტს ასე აფასებენ:
ბესიკ ბერიძე, უმუშევარი: „უმუშევრობის პრობლემას როგორც ჩანს თავის სასარგებლოდ აგვარებენ. რა შეფასება უნდა გავაკეთო, მაშიან როდესაც ქვეყანას  ასე უჭირს და დამატებით შტატებს სათავისოდ ქმნიან.
ნათელა აბულაძე, პენსიონერი: „ამას აჯობებედა  პენსია გაეზარდათ, ვიდრე ყოფილი დეპუტატებისთვის ხელფასები“.
მიმოზა დუმბაძე, მოვაჭრე: „წლეების განმავლობაში მაღალ ხელფასს არაფრის კეთებაში ღებულობდნე.  ცოტა ჩვენზეც იფიქრონ და არა მხოლოდ ნათესავებზე“.
ჯემალ სურმანიძე, უმუშევარი: „ჯერ უმუშევრები დაასაქმონ და შემდეგ იფიქრონ საკუთარი ხელფასების გაზრდაზე. ყოფილ დეპუტატები ფინანსურად ჩვენზე უკეთესად ყოველთვიდ იყვნენ“.
აღსანიშნავია, ის გარემოებაც, რომ წინა მოწვევის უმაღლესი საბჭოს წევრები სადეპუტატო უფლებამოსილების ბოლო პერიოდში ცდილობდნენ მათი პენსიის საკითხის გადაწყვეტასაც. თუმცა, ვერ მოხერხდა. არსებული პროექტით, ყოფილი დეპუტატების პენსია მათი დეპუტატობის დროინდელი ხელფასის იდენტური უნდა ყოფილიყო. დეპუტატებს კი მინიმალური ხელფასი _ 1 500 ლარი ჰქონდათ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ამ სტრუქტურებიდან საჯარო ინფორმაცია გამოითხოვა. შეჯამების შემდეგ ასეთი სურათი მივიღეთ: 3 ნოემბრის აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების შედეგად, საშტატო ერთეულთა ოდენობა იზრდება და ახალი საბჭო იქმნება.
აჭარის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამმართველო
2008 წლის 16 დეკემბრის მთავრობის დადგენილებით, სამმართველოს უფროსის მოადგილის თანამდებობა ერთი საშტატო ერთეულით გაიზარდა და ამჟამად, სამი მოადგილე ჰყავს. შტატების ოდენობის ზრდა სამმართველომ, დებულებაში განხორციელებული გაზრდილი ფუნქციებით ახსნა.
2009 წლის 13 იანვარს, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ ლევან ვარშალომიძემ ლეონ თედორაძე (აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი დეპუტატი) გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების სამმართველოს უფროსის მოადგილედ დანიშნა.
ხოლო, 5 იანვარს, სამმართველოს უფროსმა ირაკლი ჭავჭანიძემ მირიან ნუმანიშვილი (აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი დეპუტატი) შტატგარეშე მოსამსახურედ აიყვანა და მასთან შრომითი ხელშეკრულება დადო. ნუმანიშვილის თანამდებობრივი სარგო განისაზღვროს ხელშეკრულების შესაბამისად.
აჭარის ა.რ. სოფლის მეურნეობის სამინისტრო
მინისტრის თანაშემწედ ორი საშტატო ერთეული იყო გათვალისწინებული. სამინისტროში შტატი არ გაზრდილა, თუმცა თანაშემწეები მირიან ლებანიძე და ლია ბერიძე შეიცვალენ.
2009 წლის 5 იანვრის მინისტრ ემზარ ძირკვაძის ბრძანებით, ზურაბ მიქელაძე (აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი დეპუტატი) მინისტრის თანაშემწედ დაინიშნა აგრარულ საკითხებში, ხოლო ავთანდილ ბეჟანიძე (აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი დეპუტატი) სამინისტროს შტატგარეშე მოსამსახურედ დანიშნეს, რომელთა თანამდებობრივი სარგოც _ 885 ლარია.
აჭარის ა.რ. ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო
2008 წლის 17 ოქტომბრის ბრძანებით, სამინისტრომ საშტატო განრიგით ოთხი თანაშემწის ერთეული დაამტკიცა. 2008 წლის 4 დეკემბერს კი მინისტრის გადაწყვეტილებით, მიხეილ მახარაძე (აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი დეპუტატი) მინისტრის თანაშემწედ დაინიშნა. მისი სარგო შეადგენს _ 885 ლარია.
აჭარის უმაღლესი საბჭო
2009 წლის 6 იანვარს, აჭარის უმაღლესი საბჭოს ბიუროს სხდომაზე გადაწყვეტილება მიიღეს სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოს შექმნასთან დაკავშირებით. იმავე დღეს, უმარლესი საბჭოს თავმჯდომარე ბრძანება #2, ბრძანებს: „აჭარის ა.რ. უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარესთან შეიქმნას სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭო. შემადგენლობა განისაზღვროს სამი წევრით, საბჭოს თავმჯდომარე და ორი წევრი“.
საბჭოს შექმნის ბრძანების გამოცემის დღესვე, 6 იანვარს, სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოს თავმჯომარედ აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი დეპუტატი ოისებ ხიმშიაშვილი, წევრებად კი აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი დეპუტატები: მერაბ ქიძინიძე და ომარ ავალიანი დაინიშნენ. საბჭოს წევრების სარგოდ _ 1050 ლარი, ხოლო საბჭოს თავმჯდომარეს _ 1150 ლარი აქვს.
უმაღლესი საბჭოში კიდევ ერთი ყოფილი დეპუტატი დასაქმდა. ბეჟან გობაძე უმაღლესი საბჭოს აპატარის უფროსის ლევან ხოზრევნიძის 2008 წლის 18 დეკემბრის  ბრძანება #423-ით, აჭარის არ უმაღლესი საბჭოს ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური საკითხთა კომისიის თანმჯდომარის თანაშემწედ დაიანიშნა. საინტერესეოა, რომ მისი დანიშვნის ბრძანება 18 დეკემბერს გამოიცა, ხოლო ბრძანებაში მითითებულია, რომ ბეჟან გობაძე 2008 წლის 3 დეკემებრიდან მუშაობს. ყოფილი დეპუტატის თანამდებობრივი სარგო ამ პოსტზე 1 500 ლარს შეადგენს.

Most of Adjara Supreme Council former MPs were appointed in executive and legislative government.  30 former MPs continue to work in Adjara Autonomous Republic Supreme Council, in the Ministries of Agriculture, Finance and Economics, and Education and in the Division of Environmental Protection and Natural Resources. 12 out of 30 work as deputy ministers, assistants to ministers and advisers. They receive salaries from 885- 1 500 GEL.
The opposition MPs of Adjara Supreme Council state that the appointment of the former MPs was not unbiased. “The Supreme Council does not have the staff that would work on analysis and on new laws. Amid this situation the work places are created artificially for the particular people,” said Nugzar Putkaradze from Christian-Democratic Party.
This is what the inhabitants of Adjara Autonomous Republic say about this:
Besik Beridze, unemployed:  “It seems that they struggle with unemployment at their benefit. How can I comment on the fact of creating new work places at their own benefit when people live in extreme poverty.”
Natela Abuladze, pensioner:  “Increasing pension rather than the salaries of former MPs would be much better.”
Mimiza Dumbadze, unemployed: “They had been receiving salaries for doing nothing for years. I think it would be better if they thought more about us than about their relatives.”
Jemal Surmanidze, unemployed: “They should think about creating work places for unemployed and then about increasing their salaries.”
The MPs of previous Supreme Court were trying to solve the issue related totheir pension at the end of their mandate but they failed. According to current rule former MPs have the pension that is equal to their salary. The lowest salary of the MP is 1 500 GEL.
The Human Rights Centre requested the statistics about the number of staff from the abovementioned state bodies. It turned out that the number of employees after the Supreme Council elections of November 3 increases. Moreover, new council is being established.
The Division of Environmental Protection and Natural Resources of Adjara
The number of deputy heads of this division has increased as a result of the Resolution dating December 16, 2008  of the AAR government. Now the head of the division has 3 deputies instead of two. As the division explains that this happened because the responsibilities of deputy heads of division has increased.
On January 13, 2009 Leval Varshalomidze, the chairperson of Government  of Adjara appointed Leon Tedoradze as the deputy head of Division of Environmental Protection and Natural Resources. Leon Tedoradze is the former MP of Adjara Supreme Council.
On January 5 Irakli Chavchanidze, head of the Division of Environmental Protection and Natural Resources appointed Mirian Numanishvili (former MP of Adjara Supreme Council) as a freelance. Numanishvili’s salary will be estimated based on the contract.
Ministry of Agriculture of AAR
The Minister of Agriculture has two assistants. The number of assistants has not increased but Mirian Lebanidze and Lia Beridze, both assistants were dismissed.
Emzar Dzirkvadze, the Minister of Agriculture appointed  Zurab Mikeladze ( former MP of AAR Supreme Council) as the assistant to minister on agriculture and Avtandil Bezhanidze (former AAR Supreme Coucil MP) as a freelance employee. The latter receives 885 GEL of salary.
The Ministry of Finance and Economics of AAR
According to the Resolution of October 17, 2008 the Ministry endorsed  4 assistants to the minister. On December 4, 2008 Mikheil Makharadze (former MP of AAR Supreme Council) was appointed the assistant to the minister based on the decision of Minister of Finance and Economics of AAR dating December 4, 2008. His salary is 885 GEL.
Supreme Council of Adjara
The Supreme Council of Adjara decided to create scientific-consulting council on January 6, 2009. “Scientific-consulting council shall be created that will subordinate to the chairperson of AAR. The council will consist of 3 members. One chairperson of the council and two members.”- this is the order # 2 of the chairperson of AAR Supreme Council issued on January 6.
On the same day Ioseb Khimshiashvili, former MP of AAR was appointed the chairperson of scientific-consulting council. Merab Kidzinidze and Omar Avaliani, both former MPs of AAR Supreme Council were appointed as the members of the council. They receive 1 050 GEL of salary and the chairperson 1 150 GEL.
Another former MP  returned to Supreme Council of AAR. Bezhan Gobadze was appointed as the assistant to the chairperson of Commission of Healthcare and Social Issues of AAR Supreme Council based on the Order # 423 of Levan Khozrevanidze, head of Supreme Council administration dating December 18, 2008. It is noteworthy that the order was issued on December 18 while it is indicated in the order that he has been working as the assistant since December 3, 2008. He receives 1 500 GEL of salary.