მოქალაქე გორის ჰოსპიტალს გადახდილი თანხის უკან დაბრუნებას სთხოვს
გორის ჰოსპიტალში მკურნალობის შემდეგ მოქალაქე ჯემალ წიკლაური მიიჩნევს, რომ მისი უფლებები მედიცინის მუშაკებმა შელახეს. წიკლაურის განცხადებით, ჰოსპიტალში განვლილი მკურნალობიდან მას სასწრაფო ოპერაცია რამდენიმე დღეში დაჭირდა.
60 წლის ჯემალ წიკლაური ჰოსპიტალში მუცლის ქვედა არეში მწვავე ტკივილების გამო მივიდა. ექიმებმა მას მწვავე აპენდიციტი დაუდგინეს და სტაციონალში მოათავსეს, მას ოპერაციის გაკეთება შესთავაზეს, რაზეც ავადმყოფმა თანხმობა გნაცხადა. წიკლაური სტაციონალურ მკურნალობას 5 დღის მანძილზე გადიოდა, თუმცა როგორც თვითონ აცხადებს, მას არავითარი შედეგი არ ჰქონდა გარდა იმისა, რომ ტემპერატურამ დაუწია.
"ხუთი დღის შემდეგ გამომიცხადეს, რომ მემკურნალა სახლში და ჰოსპიტალში მკურნალობის თანხა 583 ლარი გადამახდევინეს. მე საავადმყოფოდან გაწერას არ ვთანხმდებოდი, რადგან ოპერაციის შემდეგ შედეგი არ მქონდა. Eექიმები მარწმუნებდნენ,  რომ ამ წამლებით ტკივილები ჩამიცხრებოდა და 3-4 თვის შემდეგ ოპერაციას გამიკეთებდნენ. გამოწერიდან სამი დღის შემდეგ ისევ მივაკითხე ჰოსპიტალს, მაგრამ ოპერაციაზე კვლავ უარი მითხრეს. 10 დეკემბერს საშინელი შეტევები დამეწყო, მაშინ უკვე სხვა კლინიკას მივმართე, სადაც სასწრაფო ოპერაცია გამიკეთეს და სიკვდილს გადავრჩი"- ამბობს ჯემალ წიკლაური.
წიკლაურს მიაჩნია, რომ ჰოსპიტალში, მას არაადამიანურად მოექცნენ, გადაახდევინეს უშედეგო ოპოერაციისა და მკურნალობის თანხა, რისი გადახდაც მას სხვა საავადმყოფოშიც მოუწია. "მოგეხსენებათ დღეს რა გაჭირვებაა, ჰოსპიტალში მკურნალობა და გამოწერილი წამლები 800 ლარი დამიჯდა, მე თანხის გადახდა მეორე საავადმყოფოშიც მომიწია, სწორედ იმის გამო, რომ ჰოსპიტალში სათანადოდ არ მიმკურნალეს, ამიტომ მე მოვითხოვ ჰოსპიტალმა დამიბრუნოს ოფიციალურად გადახდილი 583 ლარი"- აღნიშნავს ჯემალ წიკლაური.
ჯემალ წიკლაური აცხადებს რომ ჰოსპიტალის დირექტორს, ნუკრი ჯოხაძეს თანხის დაბრუნების მოთხოვნით უკვე მიმართა, მან კი უარი განუცხადა.
„წიკლაურის პრეტენზიები უსაფუძვლოა, მაშინ ოპერაციის გაკეთება არ შეიძლებოდა, ოპერაციამდე ცოცხალი რომ გადარჩა, ჩვენი მკურნალობის  დამსახურებაა, მეტი რა შედეგი უნდა მოყოლოდა"- აღნიშნა ნუკრი ჯოხაძემ.

A Citizen Demands Gori Hospital to Return the Reimbursement for His Treatment
After being treated in Gori hospital Jemal Tsiklauri considers that medical personnel breached his rights. Tsiklauri claimed that several days after his treatment in the hospital he needed urgent operation.
60-year-old Jemal Tsiklauri applied to the hospital because of acute pains in the lower part of his abdomen. Doctors concluded that he had acute appendicitis and place in hospital. The patient was offered to be operated on and he agreed. Tsiklauri was treated at hospital for 5 days; though as he claimed the treatment did not improve his health conditions except lowering the temperature.
“Five days later I was told to continue treatment at home and I paid 583 GEL for the treatment in the hospital. I did not agree to leave the hospital because my health conditions had not improved since the operation. Doctors tried to persuade me that pains would finish after taking the prescribed medicines and would operate me in 3-4 months. Three days later I visited the hospital again but doctors refused to operate me on. On December 19 terrible pains tortured me and I applied to another clinic where I was urgently operated on; I hardly escaped death,” said Jemal Tsiklauri.
Tsiklauri thinks that he was inhumanly treated in hospital; he was compelled to pay for the treatment and operation that had no results; besides that he had to pay money in another hospital too. “You know life is difficult now. I paid 800 GEL for the treatment in the hospital and medicines. I had to pay for the treatment in clinic too; so, since I was not properly treated in the hospital I demand the administration to return 583 GEL that I paid officially,” said Jemal Tsiklauri.
Tsiklauri stated that he had already requested Nukri Jokhadze, director of the hospital, to return the reimbursement of the treatment but he refused.
“Complaints of Tsiklauri are groundless. When he applied to us he could not be operated in; it was dangerous to his life. It was our treatment that helped him to survive; what else we could do?” said Nukri Jokhadze.