არქიტექტორთა კავშირს სახელმწიფო ქონებას ართმევს
საქართველოს არქიტექტორთა კავშირს აჭარის ორგანიზაციის კუთვნილი 163 კვ.მ ფართობი სახელმწიფომ მიისაკუთრა. როგორც სამინისტროში აცხადებენ, ფართობი სახელმწიფო საკუთრება იყო და საქართველოს მთავრობის განკარგულებით მათ საკუთრებაში გადაეცათ. არქიტექტორთა კავშირს ტექნიკური ინვენტარიზაციის არქივის მონაცემები აქვს, სადაც აღნიშნულია რომ ფართობი საკუთრების უფლებით გააჩნდათ. სარჩელი ბათუმის საქალაქო სასამართლოში  უკვე შეტანილია.
„აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრომ და საჯარო რეესტრის ბათუმის სარეგისტრაციო სამსახურმა ერთმანეთში ვერ განასხვავა სახელმწიფო და საზოგადოებრივი ქონება. საჯარო რეესტრის ბათუმის სარეგისტრაციო სამსახურმა შესაბამისად, მინისტრის მოადგილის, ბატონ დავით წითლიძის 17. 01. 2008 წლის მიმართვის #01-22/130 საფუძველზე, სახელმწიფო საკუთრებად დაარეგისრტირა ჩვენი ფართობი, რომელიც კანონმდებლობით, ამავე დროს წარმოადგენს საქართველოს არქიტექტორთა კავშირის წევრთა საერთო საკუთრებას“,  - აცხადებს კავშირის ხელმძღვანელი რევაზ გოგიტიძე.
ბათუმში, ფარნავაზ მეფის #73-ში მდებარე შენობა 163 კვ.მ ფართობით არქიტექტორთა კავშირს ბალანსიდან ბალანსზე აჭარის მინისტრთა საბჭოს 1974 წლის 5 ნოემბრის #834 განკარგულების საფუძველზე გადაეცა. აღნიშნულთან დაკავშირებით არსებობს ბათუმის მშრომელთა დეპუტატების საქალაქო საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის 1975 წლის 14 მაისის #315 გადაწყვეტილებაც.
თუმცა, ფართობი არქიტექტორთა კავშირს საჯარო რეესტრში დარეგისტრირებული არ ჰქონდათ. ხოლო ტექნიკური ინვენტარიზაციის მონაცემების თანახმად, „საკუთრების უფლებით პირზე საქართველოს არქიტექტორთა კავშირის აჭარის ორგანიზაცია 163 კვ.მეტრის ფართი წილობრივი მონაცემების გარეშე“ კავშირის სახელზეა. „იმ მოტივით, რომ ქონება, რომელიც საჯარო რეესტრის ტექნიკური ინვენტარიზაციის არქივში ირიცხებოდა არქიტექტორთა კავშირის საკუთრებად, საჯარო რეესტრში რეგისტრირებული არ იყო, რადგანაც აღნიშნულ საკითხს არეგულირებდა საქართველოს კანონი „უძრავ ნივთებზე უფლებათა რეგისტრაციის შესახებ“ სავალდებულო და ნებაყოფლობით რეგისტრაციის თაობაზე. ჩვენს შემთხვევაში, ჩვენი უძრავი ქონების რეგისტრირების აუცილებლობა არ იყო და ექვემდებარებოდა ნებაყოფლობით რეგისტრაციას. ჩვენთვის ის საკითხი, რომ სამინისტრომ მისთვის დაიკანონა, ცნობილი გახდა 19 მაისს, 2008 წელს, როდესაც ქონების დარეგისტრირება გადავწყვიტეთ“, -  აღნიშნავს გოგიტიძე.
კავშირის ფართობი აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს საკუთრებად 2008 წლის 17 იანვრის მიმართვის საფუძველზე გახდა. მიმართვაში აღნიშნულია:  „გთხოვთ დაარეგისტრიროთ სახელმწიფო საკუთრებად...“, რომელსაც ხელს მინისტრის მოადგილე დავით წითლიძე აწერს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს ქონების განყოფილების უფროსს, ედიშერ ჩავლეიშვილს დაუკავშირდა. მისი თქმით,  საქართველოს მთავრობის 2008 წლის 8 სექტემებრის 585-ე  განკარგულების თანახმად  აღნიშნული ფართი საკუთრებაში გადაეცა აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკას. ხოლო ფართობი ირიცხებოდა არქიტექტორთა კავშირის ბალანსზე. რაც მისი თქმით,  საკუთრებაში ყოფნას არ ნიშნავს.
უნდა აღინიშნოს, რომ არქიტექტორთა კავშირის ფართობი სამინისტროს საკუთრებაში განკარგულებამდე აღმოჩნდა. კერძოდ კი  საჯარო რეესტრის სააგენტოს ამონაწერი ადასტურებს, რომ „2008 წლის 23 იანვარს, ფარნავაზ მეფის ქუჩის 73-ში, აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის მიმართვის საფუძვლეზე“, აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს საკუთრება გახდა.
საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ბათუმის სარეგისტრაციო სამსახურის ხელძღვანელ კახა თავდგირიძის განცხადებით, ისინი  მარეგისტრირებელი ორგანო არიან. ,,ჩვენ ვალდებულნი  ვართ დავარეგისტრიროთ. დანარჩენი კი თუ რამდენად კანონიერად მოხდა რეგისტრაცია, ან თავისთანზე აღრიცხვა, ეს საკითხი სასამართლოს განსასაზღვრელია“.
რამდენიმე დღის წინ ორგანიზაციაში მისულ თანამშრომლებს კავშირის შენობის კარი აჭედილი და ბოქლომდადებული დახვდათ. აღნიშნულთან დაკავშირებით, მათ სამართალდამცავებს მიმართეს,  თუმცა აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროში აცხადებენ, რომ შენობა მათ არ დაულუქავთ.
არქიტექტორთა კავშირი  დაახლოებით 250 წევრს აერთიანებს. ისინი საქმის გასაჩივრებას სტრასბურგის სასამართლოში აპირებენ.  სარჩელი ბათუმის საქალაქო სასამართლოში უკვე შესულია. როგორც ჩვენთვის გახდა  ცნობილი, საქმეს მოსამართლე ჯუმბერ ბეჟანიძე განიხილავს. სასამართლო სხდომა, ჯერჯერობით, ჩანიშნული არ არის.

State Seized Property from the Union of Architects
163 sq. meters of the Adjara office of the Union of Architects was seized by the state. The ministry states that the space was state property and based on the resolution of the Government of Georgia was assigned to them. The Union of Architects holds data of the inventory archive according to which the union was the owner of the space. The suit has already brought to the Batumi City Court.
“Ministry of Finances and Economics of Adjara Autonomous Republic and Batumi office of the Public Registry could not differentiate the state and public properties. According to the resolution # 01-22/130 of Davit Tsitladze, deputy minister, issued on January 17, 2008 the Batumi office of the Public Registry registered our space as state property which also belongs to the members of the Union of Architects,” said Revaz Gogitidze, head of the union.
163 sq. meters in the building in King Parnavaz Str. # 73 in Batumi was assigned to the Union of Architects by the Council of Ministers of Adjara based on the resolution # 834 dated by November 5, 1974. Regarding the fact there is a decision # 315 dated by May 14, 1975 issued by the executive committee of the City Council of Batumi Labor Deputies.
However, the union had not registered the property in Public Registry. According to the technical inventory the space of 163 sq. meters is registered on the Union of Architects which is the owner and there is no other shareholder of the property.” “The property, registered on the union according to the data from the archive of technical inventory, was not registered at the Public registry because the issue was regulated by the Law of Georgia on “Registration of Immovable Property”; the law is about obligatory and voluntary registration. In our case it was not necessary to register our property and it could be regulated by voluntary registration. We were informed about the fact that Ministry registered our property on its name only on May 19, 2008 when we decided to register it,” said Gogitidze.
The space of the union was assigned to the Ministry of Finances and Economics based on the appeal of January 17, 2008. The appeal states that: “please register the space as state property”… which was signed by Davit Tsitlidze, deputy minister.
Human Rights Center got in touch with Edisher Chavleishvili, head of the Property Management Department of the Ministry of Finances and Economics of Adjara Autonomous Republic. He said that according to the resolution # 585 dated by September 8, 2008 of the Government of Georgia the space was assigned to the Autonomous Republic of Adjara. The space was registered on the balance of the union but it does not mean that it was the property of the union.
It must be pointed out that the space of the Union was registered on the ministry before the resolution was issued. More precisely, the extract from the Public Registry confirms that “on January 23, 2008, based on the appeal of the Ministry of Finances and Economics of Adjara the space in King Parnavaz Str. # 73” was registered on the Ministry.
Kakha Tavdgiridze, head of Batumi Registration Service Office of the National Agency of the Public Registry, stated that they are registration agency. “We are obliged to register properties. But we are not responsible for the legality of the registration; the court shall decide this issue.”
Several days ago, the personnel of the union found the door locked when they arrived in the office. They applied to law enforcers for help but the Ministry of Finances and Economics claims that they have not sealed the office.
There are approximately 250 members in the union. They are going to appeal to the Strasbourg Court. The suit has already been brought to Batumi City Court. Reportedly, Judge Jumber Bezhanidze is in charge of the case. The hearing is not earmarked yet.