პოლიტიკური თუ კრიმინალური პატიმარი
სოფელ გარეჯვარში მცხოვრები 51 წლის ანზორ მეზვრიშვილი, სამართალდამცავებმა მაშინ დააკავეს, როდესაც ის აგვისტოს ომის გამო თავს თბილისში 165 სკოლას აფარებდა. თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებაში ვკითხულობთ, რომ მეზვრიშვილი ჯანაშიას ქუჩაზე დააკავეს ძველი თბილისის  შს სამმართველოს მე-5 განყოფილების პოლიციის თანამშრომლებმა, რა დროსაც მას ჯიბიდან "ფოლგაში" გახვეული მოთეთრო-მოყავისფრო ფხვილისებრი ნივთიერება აღმოუჩინეს. მეზვრიშვილის სასამართლო პროცცესები ისევ გრძელდება, მას ბრალად 260-ე მუხლი აქვს წაყენებული (ნარკოტიკების შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა).
ფიზიკურად ბრგე აღნაგობის მეზვრიშვილს, ექსპერტიზის შემდეგ სისხლში ნარკოტიკის შემცველობა არ აღმოაჩნდა. ანზორ მეზვრიშვილის ოჯახის წევრები აცხადებენ, რომ ის ჯანაშიას ქუჩაზე არ დაუკავებიათ.
"მამჩემი სკოლიდან წაიყვანეს და ჯანაშიას ქუჩაზე ვერ  დააკავებდნენ. მამა  სამმა პიროვნებამ "ნივით" წაიყვანა,  რომლებიც მანამდე კი სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგეს ირინე გიგაურს ესაუბრებოდა  თავის კაბინეტში. იმის გამო, რომ მამამ დაიგვიანა დავურეკეთ. პროცესზე  "მაგთიდან" ამონაწერიც მივიტანეთ ამის დასადასტურებლად,  სადაც გარკვევით წერია, რომ ზარი მოდულის შენობაში განხორციელდა. სწორედ მოდულის შენობაში კითხავდნენ მამაჩემს  6 საათის განმავლობაში.”  "მოდულის" შენობიდან უცხოური მარკის ავტომობილით წამოყვანილი მეზვრიშვილი ჯანაშიას #23 -თან ჩამოსვეს, სწორედ ამ დროს დააპატმრეს. _ აღნიშნავს შვილი თეა მეზვრიშვილი.
ის, რომ ანზორ მეზვრიშვილი მანამდე სკოლაში იმყოფებოდა, ადასტურებენ იმავე სკოლაში მყოფი,  გარეჯვარში მცხოვრები ადამიანები. ანზორ მეზვრიშვილი პარტია "სამართლიანობის" წარმომადგენელია. სწორედ მის პოლიტიკურ მოღვაწეობას მიიჩნევენ ოჯახის წევრები მისი დაპატიმრების მიზეზად.
სასამართლოსთვის მიცემულ ჩვენებაში სამართალდამცავები აცხადებენ, რომ ოქმის დაწერის შესაბამისი პირობები მაღაზია "ლუქსთან" არ იყო და ოქმი იქვე ვერ შეადგინეს.
ზურაბ პავლიაშვილი, სამართალდამცავი:
ამონაწერი დაკითხვის ოქმიდან:   "ოპერატიული ინფორმაცია, პიროვნება ეწეოდა ნარკოტიკული საშუალების რეალიზაციას...ჩხრეკა ადგილზე ჩავუტარეთ... ოქმი სად შედგა არ მახსოვს...ანზორი მეზვრიშვილი რომ იყო ვიცოდი, მანამდე ვიცოდი, რომ ანზორ მეზვრიშვილი ასე გამოიყურებოდა"
გია სიდამონიძე მოწმე, სამართალდამცავი:
ამონაწერი დაკითხვის ოქმიდან: "დაკავების ოქმი განყოფილებაში შედგა, ღამე იყო და პირობები არ იყო ოქმის შედგენის...მეორე პიროვნება  ჩემთან ვინც იყო ის ხედავდა თუ არა არ ვიცი...ოქმი არ გვქონდა და პირობებიც არ ყოფილა"
ანზორ მეზვრიშვილი ჩვენებაში განმარტავს, რომ სამართალდამცავებმა მას წამალი ძალით ჩაუდეს  ჯიბეში. მეზვრიშვილმა ჩხრეკის ოქმს ხელი არ მოაწერა, ისიც და სამართალდამცავებიც საკუთარ ჩვენებაში აღნიშნავენ, რომ მეზვრიშვილი ჩხრეკის ოქმს არ ეთანხმებოდა.
მეზვრიშვილი 2005 წლის 28 სექტემბერს შეიარაღებულმა ადამიანებმა სწორედ პარტიული მოღვაწეობის გამო სცემეს.  თეა მეზვრიშვილის განმარტებით, ცემაში სწორედ ის პოლიციელები მონაწილეობდნენ, რომელბმაც მამამისი ცრუ ბრალდებით დააკავეს. "მაშინ ზურაბ პავლიაშვილი და დიტო თათრიშვილი, რომელმაც ნარკოტიკი ჩაუდო ჯიბეში გორში მუშაობდნენ.  მამაჩემა ამოიცნო, ორივე ის ადამიანია, რომლებმაც უმოწყალოდ სცემეს 2005 წელს"_ამბობს თეა მეზვრიშვილი.
საქმეზე სასამართლო განხილვა ამჟამად თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მიმდინარეობს. პროცესი 17 მარტსაა ჩანიშნული. გუშინ დანიშნულ სასამართლო სხდომაზე განსასჯელმა მოწმის ირინე გიგაურის იძულების წესით მოყვანა ითხოვა, რაზეც ცინიზმით უპასუხეს. აღნიშნულის გამო  განსასჯელმა დარბაზი დატოვა. მეზვრიშვილი მიიჩნევს, რომ სწორედ ირინე გიგაურის  ზარის გამო მოხდა ყველაფერი, ამიტომ მიიჩნევს, რომ საჭიროა მოწმის  დროულად დაიკითხვა. უნდა აღინიშნოს, რომ ანზორ მეზვრიშვილმა გულის ინფაქტი გადაიტანა, მიუხედავად ამისა  ციხის საავადმყოფოში არ გადაუყვანიათ. პროცესები კი მოწმის გამოუცხადებლობის გამო განუწყვეტლივ იშლება.

Criminal or Political Prisoner
51-year-old Anzor Mezvrishvili, a resident of the village of Garejvari in Gori district, was arrested when he sheltered Tbilisi Public School # 165 during the war operations in August, 2008. According to the decision of Tbilisi City Court, policemen from division # 5 of the Old Tbilisi Department within the Ministry of Internal Affairs arrested Mezvrishvili in Janashia Street in Tbilisi. The law enforcers discovered white-brownish powder on him. Trials on Mezvrishvili still continue and he is charged under Article 260 of the Criminal Code of Georgia (illegal storage, purchase and transportation of narcotics).
Drug test did not show narcotic substance in the blood of Mezvrishvili who is well-built person. Family members of the detainee claim that he was not arrested in Janashia Street.
“My father was taken from school; they did not arrest him in Janashia Street. Three people came and took my father by “Niva” who were speaking with Irine Gigauri, manager of the school, some time before the detention in her office. As father was late we called him. We even provided a recording of our conversation to the court that we had requested from the “MagtiCom” Company. The call proves that during our conversation my father was in the building of Special Operative Department; he was being interrogated for 6 hours.” From the building of the SOD father was taken to Janashia Street # 23 where he was arrested,” said Tea Mezvrishvili, daughter of the detainee.
Other residents of the village of Garejvari who also sheltered in the same school confirm that Mezvrishvili was in school. Anzor Mezvrishvili is member of political party “Samartlianoba”. His family members think that Mezvrishvili was arrested because of his political activities.
Law enforcers claim in their testimony to the court that there was not corresponding conditions in front of the shop “Lux” to draw up the protocol and they took him to other place.
Zurab Pavliashvili, law enforcer:
An extract from the interrogation protocol: “according to the operative information the person was selling narcotics; the search was conducted on the place; I do not remember where the protocol was drawn up. I knew that the detainee was Anzor Mezvrishvili, I knew his description beforehand.”
Gia Sidamonidze, witness, law enforcer:
An extract from the interrogation protocol: “the protocol was drawn up in the department. It was night and there were not conditions to draw it up outside. I do not know if the second person could see or not. We did not have the protocol and we had no conditions either.”
Anzor Mezvrishvili explained in his testimony that law enforcers forcefully planted drug in his pocket. Mezvrishvili did not sign the protocol. He and law enforcers stated in their testimonies that Mezvrishvili did not agree with the protocol.
On September 28, 2005 armed people beat Mezvrishvili because of his political activities. Tea Mezvrishvili explained that policemen who had beaten her father arrested him based on fabricated charge. “Then, Zurab Pavliashvili and Dito Tatrishvili, who planted narcotics in his pocket, worked in Gori. My father recognized both persons who ruthlessly beat him in 2005,” said Tea Mezvrishvili.
Tbilisi Appeal Court is discussing the case. The next trial is earmarked for March 17. Yesterday, the accused requested to compel witness Irine Gigauri to appear before the court. However, the court replied to him cynically and the accused left the court-room in protest. Mezvrishvili thinks that Irine Gigauri’s phone call became the reason for his arrest; so he thinks that the witness must be interrogated immediately.
Although Anzor Mezvrishvili had heart attack, he was not taken to jail hospital. And trials fail very often because the witness does not appear to the court.