მოსახლეობა ბოდბის დედათა მონასტრის იღუმენიას უპირისპირდება(ნაწილი 1)
ქალაქ სიღნაღში, წმინდა ნინოს ქუჩაზე, ქედელის დასახლებაში მცხოვრებნი ბოდბის დედათა მონასტრის იღუმენიას უპირისპირდებიან. ადგილობრივების განცხადებით, რამდენიმე წელია იღუმენია მონასტრის მიმდებარე ტერიტორიებს აქტიურად ისაკუთრებს, იმ ოჯახებს კი ვინც მონასტრისთვის სახლ-კარის და საკარმიდამო ნაკვეთების ჩუქებაზე ან იაფად მიყიდვაზე უარი თქვეს, გაუსაძლის პირობებს უქმნის.
რაც შენია, ჩემია
ციალა გორელიშვილი: ამჟამად თბილისში ვცხოვრობ, მაგრამ ქედელში მაქვს სახლი, სადაც დავიბადე, გავიზარდე, სადაც ცხოვრობდნენ ჩემი მშობლები. სახლს გარშემო საკარმიდამო ნაკვეთი აქვს. კომუნისტების მმართველობის დროს ნაკვეთის ნაწილი ჩამოგვართვეს, ნაწილი დაგვრჩა, მაგრამ საკუთრებად ვერ დაგვირეგისტრირებია. 2008 წლის ზაფხულში, განცხადებით მივმართე სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში მოქმედ კომისიას, რომელიც საქართველოს პრეზიდენტის მიერ გამოცხადებული პროგრამის ფარგლებში ფუნქციონირებდა, მაგრამ კომისიამ ჩემი განცხადება საერთოდ არ განიხილა. ამასობაში კანონში ცვლილება შევიდა და უძრავ ქონებაზე საკუთრების უფლების აღიარებას პირდაპირ საჯარო რეესტრის სააგენტო ახდენს, თუმცა მაინც არის საჭირო საკრებულოს მიერ გაცემული დოკუმენტი. რამდენიმე დღის წინ ისევ მივმართე საკრებულოს განცხადებით, მაგრამ ამ დრომდე პასუხი არ უცნობებიათ.
ლალი კოკილაშვილი: ქედელში მშობლების სახლი მაქვს საკარმიდამო ნაკვეთით, რომელიც საკუთრებად ვერც მე დავირეგისტრირე. საკუთრების უფლების აღიარების მოთხოვნით, საკრებულოს გასულ წელს მეც მივმართე, ყველა საჭირო დოკუმენტიც წარვადგინე, მაგრამ უშედეგოდ. განმარტება იმის შესახებ, თუ რატომ არ განიხილეს ჩემი განცხადება, საკრებულოში არ მოუციათ. მას შემდეგ, რაც კანონში ცვლილება შევიდა, განცხადებით საჯარო რეესტრის სიღნაღის სარეგისტრაციო სამსახურსაც მივმართე, სადაც მითხრეს, რომ უნდა წარვადგინო საკრებულოს მიერ გაცემული დასკვნა, რომელსაც ადგილობრივი თვითმმართველობა არ იძლევა. გარდა ამისა, სარეგისტრაციო სამსახურში განმიცხადეს, რომ აქვთ მონასტრის მიერ წარდგენილი რუქა, სადაც დაფიქსირებულია, რომ ის ტერიტორია, რაზედაც ჩვენი სახლები დგას, მონასტერს ეკუთვნის. მონასტერში მოღვაწე პირები ამტკიცებენ, რომ 1908 წლამდე აქ ქედელის დასახლება კი არ ყოფილა, არამედ აქ ვინც ცხოვრობდნენ, ეკლესიის ყმები იყვნენო. ეს არის სიცრუე. ხალხი ქედელში ჩვეულებრივ ცხოვრობდა და რამდენიმე მათგანი თუ ემსახურებოდა ეკლესიას, ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ყველა ყმა იყო და ახლაც ასე უნდა იყოს.
ვლადიმერ ალიკოშვილი, ქედელის მკვიდრი, 85 წლის: აქ დავიბადე და აქ გავიზარდე. აქ ცხოვრობდნენ ჩემი მშობლებიც. 2008 წლის შემოდგომაზე სიღნღის ტექნიკური ბიუროდან სპეციალისტი ომარ ცაკიაშვილი მოვიყვანე, რომელმაც აზომა ჩემი ნაკვეთი და მომცა ტექნიკური პასპორტი. ეს დოკუმენტი საჯარო რეესტრის სააგენტოს სიღნაღის სარეგისტრაციო სამსახურში რომ წარვადგინე, ნაკვეთის საკუთრებად რეგისტრაციაზე, სამსახურის თანამშრომელმა გიორგი ვარამაშვილმა უარი მითხრა. დედაოსგან თანხმობას თუ არ მომიტან, ვერ დავარეგისტრირებო. დედაოსთან რაზე უნდა მივსულიყავი, მაინც არ მომცემდა თანხმობას. გაფრთხილებული ჰყავს ყველა, რომ ეს ტერიტორიები მონასტერს ეკუთვნის და მისი ნებართვის გარეშე არაფერს გვაძლევენ.
ამას წინათ, ახლობლები მომივიდნენ და ეზოში სუფრა გავშალეთ. ერთ-ერთი ხმამაღლა საუბრობდა და მონატრიდან პოლიცია დაგვაყენეს თავზე, ხმაურიაო და ლაპარაკი აგვიკრძალეს.
კარლო გორელიშვილი, ქედელის მკვიდრი: აქ ჩემს ოჯახთან ერთად ვცხოვრობ. მანამდე ამ სახლში ჩემი მშობლები ცხოვრობდნენ. მათი აშენებულია, მაგრამ საკუთრებად დღემდე ვერც მე დამირეგისტრირებია. საჯარო რეესტრის სიღნაღის სარეგისტრაციო სამსახურში ყველა საჭირო დოკუმენტი წარვადგინე, მაგრამ მითხრეს, ქედელში ყველაფრის გაფორმება შეჩერებულია, დედაოს თანხმობის გარეშე ვერაფერს გავაკეთებთო. რატომ მეთქი, რომ ვიკითხე, მიპასუხეს, დედაომ რუქა წარმოადგინა და გვითხრა, ეს ტერიტორიები მონასტერს ეკუთვნის და აღარავის გაუფორმოთო. ვერც სახლი და ვერც ნაკვეთი ამ დრომდე ვერ დავირეგისტრირე.
ცოტა ხნის წინ ძალიან გამიჭირდა. ამ სახლის გაყიდვა გადავწყვიტე და რადგან ვიცოდი, რომ მონასტერი ამ ტერიტორიებით არის დაინტერესებული, ერთ-ერთ დედაოს ვუთხარი, თანხა მჭირდება და სახლს ვყიდი მეთქი. 5 ათას ლარს თუ გინდა მოგცემთ, მეტი არ გვაქვს, თუ არადა მაგ სახლს სულ დაკარგავო, მითხრეს.
ჯიმშერ კალანდრიშვილი, ქედელის მკვიდრი: სახლში კი ვცხოვრობ, მაგრამ საკუთრებად ვერც მე დამირეგისტრირებია. იღუმენიას სახელით არაერთხელ შემომითვალეს, მონასტრის მიმდებარე ტერიტორიები ეკლესიას ეკუთვნის და ოფიციალურად გვაჩუქეო. აქ ვინც ცხოვრობდნენ, ჩვენი მონები იყვნენ და თქვენც უნდა დაგვემორჩილოთ. თუ არ დაგვემორჩილებით, აქედან წასვლა მოგიწევთო, არაერთხელ გვითხრეს. გაუსაძლის პირობებს გვიქმნიან, რომ აქედან ავიყაროთ. მონასტრის ახლოს წყარო იყო, საიდანაც სასმელი წყლით ვსარგებლობდით. იმ ადგილზე რაღაც სამუშაოები ჩაატარეს და ის წყარო დაიკარგა. ხევში კიდევ ერთი წყარო გვაქვს, საიდანაც, ის ოჯახები, ვინც აქ დავრჩით და იღუმენიას ზეწოლას ჯერ-ჯერობით ვუძლებთ, სასმელი წყლით ვსარგებლობთ. რამდენიმე დღის წინ, გავიგეთ, რომ იღუმენიას ბრძანებით ეს წყარო ქვემოთ მიაქვთ, განსაბანი სადაც არის, ანუ სასმელი წყლის გარეშე გვტოვებენ.
მონასტრის საქონელი ეზოებში შემოდის და ყველაფერს გვინადგურებს. ღობის აშენება მინდოდა და დავიწყე თუ არა, შემაჩერებინეს. მონასტერში მოღვაწე დედა თამარმა მითხრა, ამ ტერიტორიაზე არაფრის აშენების უფლება არ გაქვს და თუ მაინც გააგრძელებ, პოლიციას გამოვიძახებთო. ყველანაირად გვაშინებენ. პოლიციაც მათ ემორჩილებათ და ყველა სახელმწიფო უწყებაც.
თამაზ გორელიშვილი, ქედელის მკვიდრი: საჯარო რეესტრის სააგენტოს სიღნაღის სარეგისტრაციო სამსახურში მეც ასე მითხრეს, დედა თეოდორასგან წერილი მოგვიტანე, რომ თანახმაა, სახლ-კარი საკუთრებად დაგირეგისტრიროთო. იღუმენიასთან არ მივსულვარ, რადგან ვიცი, რომ უძრავი ქონების საკუთრებად დარეგისტრირების უფლებას მხოლოდ მათ აძლევს, ვისთანაც შეთანხმდნენ და სახლის თუ ნაკვეთის შესყიდვაზე ყიდვა – გაყიდვის ხელშეკრულება აქვთ გაფორმებული.
გოდერძი გორდეზიანის საქმე
პროფესიით ექიმი გოდერძი გორდეზიანი ქ. სიღნაღში, წმინდა ნინოს ქუჩა #1-ში, ოჯახთან ერთად 1983 წლიდან ცხოვრობს.
2007 წელს, გოდერძი გორდეზიანმა, მიწის ნაკვეთზე, რომელიც საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს სიღნაღის სარეგისტრაციო სამსახურის ოფიციალური მონაცემებით, მის საკუთრებაშია, მცირე სახის ბიზნეს საქმიანობა წამოიწყო. საკუთარ ეზოში ხის ფაცხები ჩადგა და ბოდბეში მისულ სტუმრებს მასპინძლობა შესთავაზა. საქმიანობის დაწყებიდან რამდენიმე დღეში გორდეზიანის წინააღმდეგ სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში, კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტროში, მიწის მესაკუთრეთა უფლებების დაცვის ასოციაციაში და სხვა ორგანიზაციებში ბოდბის დედათა მონასტრის სახელით საჩივრები შევიდა. საჩივრის ავტორები მოითხოვდნენ, შესწავლილიყო რამდენად სწორად ფლობდა გორდეზიანი მიწის ნაკვეთს და მის მიერ დაწყებული საქმიანობა შეეჩერებინათ, იმ მიზეზით, რომ ირღვეოდა მონასტრის მყუდროება.
ბოდბის დედათა მონასტრის საჩივრის საპასუხოდ, მიწის მესაკუთრეთა უფლებების დაცვის ასოციაცია სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სწერს: "ჩვენს მიერ შესწავლის შედეგად გამოირკვა, რომ გორდეზიანს საკუთრება დარეგისტრირებული აქვს კანონდარღვევით, რადგან მიღება – ჩაბარების აქტი გაცემულია 1999 წლის 1 თებერვალს, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამ დროისთვის მიწის რეფორმა დასრულებული იყო. გთხოვთ, იმსჯელოთ ამ საკითხზე, მიიღოთ გადაწვეტილება, რაც გახდება საფუძველი საჯარო რეესტრში საკუთრების უფლების შეწყვეტის რეგისტრაციისათვის. ასევე პირვანდელ მდგომარეობაში უნდა იქნეს მოყვანილი ის სახელმწიფო საკუთრების მიწა, რომელზეც ყოველივე ნებართვის გარეშე მოწყობილია საკვები ობიექტი და მიმდინარეობს სამეწარმეო საქმიანობა".
არასამთავრობო ორგანიზაციის ამ წერილზე გოდერძი გორდეზიანმა საკრებულოს წერილობით განუმარტა: "მიღება  ჩაბარების აქტების შევსება და გაცემა რაიონში გვიან მოხდა, თუმცა მიწის გაცემა რეფორმის დასრულებამდე განხორციელდა. საქართელოს სამოქალაქო კოდექსის 129-ე მუხლის I პუნქტი ადგენს, რომ "სახელშეკრულებო მოთხოვნის ხანდაზმულობის ვადა შეადგენს სამ წელს, ხოლო უძრავ ნივთებთან დაკავშირებული სახელშეკრულებო მოთხოვნებისა ექვს წელს". მე საკუთრების მოწმობა 2000 წლიდან მაქვს და აქედან გამომდინარე, ასოციაციის წერილი უსაფუძვლოა".
კანონის ამ იმპერატიული მოთხოვნიდან გამომდინარე, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ მიწის მესაკუთრეთა უფლებების დაცვის ასოციაციის წერილობითი მოთხოვნები 2007 წელს ვერ დააკმაყოფილა.
გამგეობის დისკრიმინაციული მიდგომა
2008 წელს გოდერძი გორდეზიანმა განცხადებით სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობას მიმართა, წარადგინა პროექტი საკუთარ ნაკვეთზე კაფე – ბარისა და საექსპოზიციო დარბაზის მშენებლობის შესახებ და ნებართვა ითხოვა. გამგეობამ გორდეზიანს მშენებლობის ნებართვა არ მისცა. ეს გადაწყვეტილება სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ნოდარ კოჭლამაზაშვილმა ასე ახსნა:
"სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში 2008 წლის 23 დეკემბერს შემოსულია საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრის #1866 წერილი, რომელშიც განმარტებულია, რომ ბოდბის მონასტერს პრეზიდენტის 2006 წლის #665 ბრძანებულებით მინიჭებული აქვს ეროვნული მნიშვნელობის ძეგლის სტატუსი. ხოლო, ამ შემთხვევაში, "კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ" საქართველოს კანონის შესაბამისად, ძეგლს უდგინდება ინდივიდუალური დამცავი ზონა, ვიზუალური დაცვის არეალი კი 500 მეტრის რადიუსით განისაზღვრება. (მუხლი 36, პუნქტი 4).
ვინაიდან თქვენი კუთვნილი 2116 კვ.მ არასასოფლო – სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი მდებარეობს ძეგლის ვიზუალური დაცვის არეალში, აღნიშნულ ტერიტორიაზე საექსპოზიციო დარბაზისა და კაფე – ბარის მშენებლობასთან დაკავშირებით თქვენ არ მოგეცათ ნებართვა. სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვის და სპორტის სამინისტროში გაგზავნილ იქნა წერილი, სათანადო დასკვნის გაცემის თაობაზე.
გამომდინარე აქედან, გთხოვთ, სამინისტროს მიერ ამ საკითხის განხილვისა და საბოლოო დასკვნის გაცემამდე არ აწარმოოთ არანაირი სამშენებლო სამუშაოები, წინააღმდეგ შემთხვევაში თქვენს მიმართ გატარდება სათანადო ადმინისტრაციული ღონისძიებები".
ოფიციალური ინფორმაციით, ნებართვა არ აქვს არც ბოდბის დედათა მონასტერს, რომელიც მონასტრის გარეთ, დიდ კაფე – ბარს აშენებს. მშენებლობის პროცესი რამდენიმე წელია გრძელდება. ადგილობრივების ცნობით, მუშაობდა მძიმე ტექნიკაც. მშენებლობა თითქმის დასრულდა და უკანონო მშენებლობაზე სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობას რეაგირება ამ დრომდე არ მოუხდენია. "მონასტერს მშენებლობის დაწყების თაობაზე გამგეობისთვის საერთოდ არ მოუმართავს. რაც შეეხება მშენებლობის დაწყებაზე ნებართვის გაცემის და მშენებლობის შეჩერების შესახებ გადაწყვეტილებებს, ამას გამგებელი იღებს", - განაცხადა სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობის თანამშრომელმა, არქიტექტორმა ზურა კახეთელიძემ.
რატომ არ ვრცელდება "კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ" საქართველოს კანონით დადგენილი მოთხოვნები ბოდბის დედათა მონასტერზე, მითუფრო, რომ უნებართვო მშენებლობა მონასტრიდან დაახლოებით ოც მეტრში მიმდინარეობს, მაშინ, როცა გორდეზიანს საკუთარ მიწაზე, მონასტრიდან 250-მეტრზე მეტის დაშორებით, პატარა დარბაზის მშენებლობა აუკრძალეს და ფაცხების ფუნქციონირების საშუალებას არ აძლევენ?
ამავე კანონით, რომლის მოშველიებითაც გამგეობამ, გორდეზიანს, მშენებლობის ნებართვის გაცემაზე, კულტურის სამინისტროს მიერ საკითხის შესწავლამდე უარი უთხრა, დადგენილია: "თუ ძეგლი ქალაქის ტერიტორიაზე მდებარეობს, ასეთ შემთხვევაში 500 მეტრი მცირდება ორჯერ". (მუხლი 36, პუნქტი 5).
მიუხედავად ამისა, რამდენიმე დღის წინ, როცა გორდეზიანი სახლის ეზოში ტრაქტორით მიწას ასწორებდა, თავს სიღნაღის გამგეობის წარმომადგენლები დაადგნენ და მუშაობის შეჩერება მოსთხოვეს.
"დაინახეს თუ არა მონასტრიდან, რომ მიწას ვასწორებდი, მაშინვე დაურეკავთ. მოვიდნენ გამგეობის წარმომადგენლები, თვითონ გამგებელიც აქ იყო, პროკურატურის და პოლიციის თანამშრომლები და მითხრეს, რომ მუშაობა შემეჩერებინა. წინააღმდეგ შემთხვევაში კანონით გათვალისწინებულ ზომებს გამოვიყენებთო, განმიცხადეს", - ამბობს გოდერძი გორდეზიანი.
ნოდარ კოჭლამაზაშვილი, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებელი: "გორდეზიანს მშენებლობის ნებართვის გაცემაზე უარი ეთქვა კულტურის სამინისტროს მიერ ამ საკითხის შესწავლამდე".
- ბატონო ნოდარ, რატომ არ აჩერებთ მაშინ იმ სამშენებლო სამუშაოებს, რომელსაც ბოდბის დედათა მონასტერი, მონასტრის გარეთ აწარმოებს და რაზედაც გამგეობისთვის ნებართვის მისაღებად არც კი მოუმართავთ?
- ამ ობიექტის მშენებლობის თაობაზე ნებართვა ჩემი გამგებლობის დროს არ გაცემულა, მანამდე რა ხდებოდა, ვერ გეტყვით. მე გამგეობაში რევიზიას კი არ ვატარებ, რომ გავიგო, კონკრეტულ მშენებლობაზე არის თუ არა ნებართვა გაცემული. მოვიძიებ ინფორმაციას, მომართა თუ არა მონასტერმა მშენებლობის დასაწყებად გამგეობას". >>>(ნაწილი 2)

Residents of Kedeli settlement in St. Nino Street in Sighnaghi oppose Mother Superior of Bodbe Nunnery. Locals claim that the Mother has been appropriating their territories illegally for several years already. Those people, who refuse to give in their land to the monastery for free or for cheap price, face unbearable conditions.
What Is Yours Is Mine
Tsiala Gorelishvili: Now I live in Tbilisi but I have a house in Kedeli settlement in Sighnaghi where I was born and lived there with my parents. There is a plot around the house. During Communist regime the government deprived the part of the plot from us but we could not register another part of it. In summer, 2008 I applied to the corresponding commission of Sighnaghi Municipality Board for the registration who worked within the Presidential Program; however, the commission did not discuss my application at all. Meanwhile, the amendments were introduced to the law and Public Registry was authorized to register estates as private properties. Despite that, the document issued by the Municipality Board is still necessary. Several days ago I applied to the Municipality Board but there is no reply yet.
Lali Kokolashvili: I have my parent’s house in Kedeli settlement though I could not register it on my name. I applied to Sighnaghi Municipality Board and requested to register the house on me; I provided all necessary documents but in vain. Officials from the Municipality Board did not explain to me why they had not discussed my application. After amendments were introduced to the Law I applied to Sighnaghi office of Public Registry where I was explained that I had to produce conclusion issued by the Municipality Board; however, the Municipality Board did not issue the document. Besides that, I was explained at the Public Registry that they have a map provided by the Monastery according to which the territory where our houses are located belongs to the Monastery. Nuns from the Monastery claim that before 1908 there was not Kedeli settlement there and those who lived in the area were slaves of the Monastery. It is false; people lived in Kedeli and only some of them served in the church. It does not mean that every resident of Kedeli was slave and should be slave now too.
Vladimer Alikoshvili, resident of Kedeli, 85 years old: I was born and grown up here; my parents lived here too. In autumn of 2008 I brought Omar Tsakiashvili, Specialist of Technical Bureau of Sighnaghi, here to measure my plot; he gave technical passport to me. When I produced the document to Sighnaghi Public Registry Giorgi Varamashvili, an official from the Agency, refused to register the plot on me. He said he could not register the land unless I produced the agreement from the Mother Superior of the Monastery. I did not apply to the Mother because I knew she would refuse. She has warned everybody that the entire territory belongs to the monastery and nobody registers property on us without her permission.
Lately, my relatives visited me and I prepared Supra in the yard. One of them was speaking loudly and nuns from the monastery called police because of the noise and loud speaking.
Karlo Gorelishvili, a resident of Kedeli: “Here I live with my family. Before I was born my parents lived in this house; they built it but I have not registered it on my name. I provided all necessary documents to the Sighnaghi agency of Public Registry. But I was replied, registration of all kind property was ceased in Kedeli because they could not register anything without the confirmation of the Mother. I inquired the reason and they said the Mother Superior had provided a map of the territory to them and according to it the entire territory belongs to the Monastery and the agency had no right to register it to anybody else. I have not managed to register my house and plot yet.
Short time ago, I had some problems and decided to sell the house. Since I knew that the monastery was interested in the territory I offered to one of the nun to buy our house. She said they could pay only 5 000 GEL but if I refused I could lose everything even the offered money.
Jimsher Kalandrishvili, resident of Kedeli: I live in my house but I could not register my house either. Mother Superior sent people to me several times who declared that surrounding territories belong to the monastery and everybody had to assign their properties to the Nunnery for free. She claimed that the residents of the settlement used to be slaves of the Monastery and we also have to obey them. Otherwise we will have to leave the place. They create unbearable conditions for us in order to compel us to abandon the area. There was a stream near the Monastery which we used for drinking water. The nuns started some activities there and stream disappeared. There is one more stream in the valley and the families, who remained in the area and somehow endure the oppression of the Mother Superior of the Monastery, use this stream for drinking water. Several days ago, I learned that soon the stream is supposed to remove a bit away because the Mother Superior ordered it; that means we will stay without drinking water.
Cattle of the Monastery enter our yards and destroy everything. I wanted to build a fence but as soon as I started construction I was ordered to stop it. Nun Tamar told me I had no right to start any kind of construction in the area. If I dared to continue it, they would call police. They try to fright us with everything. Police and all governmental institutions obey them.
Tamaz Gorelishvili, a resident of Kedeli: When I applied to Sighnaghi Agency of Public Registry to legalize my property I was also told to bring confirmation from Mother Teodora to prove that she agrees to register the house on me. I did not apply to the Mother because I knew she allows registration of the property only to those families who have signed purchase agreement on house or a plot with her.
Case on Goderdzi Gordeziani
Doctor Goderdzi Gordeziani has been living in St. Nino Street # 1 in Sighnaghi since 1983.
In 2007, Goderdzi Gordeziani started a small business on the plot which was registered on his name according to the date of Sighnaghi Agency of Public Registry. He set up small wooden huts in his own yard and started to serve dinner for the guests visiting Bodbe. Several days later, Bodbe Nunnery filed suits to Sighnaghi Municipality Board, Ministry of Culture, Monument Protection and Sport, Association for the Protection of the Rights of Land-Owners and other organizations. The suitors requested to investigate the legality of Gordeziani’s ownership on the plot and to stop his business activities because it disturbed the solitude of the Nunnery.
In reply to the suit, Association for the Protection of Land-Owners replied to Sighnaghi Municipality Board: “As a result of our investigation we concluded that Gordeziani has registered the property illegally because the protocol on acceptance was issued on February 1, 1999 when the land reform had already finished. Please, discuss this issue and make decision based on which the Public Registry will cease registration of the property. Besides that, the state property, where nutrition unit is located and enterprise is working, shall return into its initial position.
In reply to the letter of the non-governmental organization Goderdzi Goderziani sent letter to the Municipality Board and explained: “Protocols on acceptance were drawn up later in the district; however, the land was assigned before the reform finished. Article 129, Part I of the Civil Code of Georgia states that: “The period of limitation on contractual claims is three years, and the period with respect to contractual claims regarding immovable things – six years.” I have been holding the contract since 2000 and consequently, the letter of the Association is groundless.”
Based on the imperative request of the law, Sighnaghi Municipality Board could not satisfy the written demands of the Association in 2007.
Discriminative Approach of the Administration
In 2008 Goderdzi Gordeziani applied to Sighnaghi Municipality Board and submitted his project on the construction of café and exposition hall in his own plot; he requested the Municipality Board permission for the construction. The Board did not allow Gordeziani to start the construction. Nodar Kochlamazashvili, Sighnaghi district governor, explained their refusal as follows.
“On December 23, 2008 Sighnaghi Municipality Board received a letter of the Minister of Culture, Monument Protection and Sport which states that Bodbe Nunnery was granted with the status of National Monument based on the President’s Resolution # 665, issued in 2006. In this case, according to the Law of Georgia on Cultural Heritage the monument has its own protection zone and visual protection area which shall be within the radius of 500 meters (Article 36, Part IV).
Since your land of 2 116 sq, meters is located within the space of visual protection you are not allowed to construct exposition hall and café in it. Sighnaghi Municipality board has already sent a letter to the Ministry of Culture, Monument Protection and Sport to issue corresponding conclusion on the fact.
Consequently, we kindly request you not to start any kind of constructions on the territory before the Ministry issues the conclusion. If you do not obey the decision, corresponding administrative actions will be conducted against you.
According to official information, Bodbe Nunnery does not have permission for the construction of a large café outside the Monastery either. The construction has been going for many years. Locals state that heavy techniques also worked on the construction. It is almost finished and Sighnaghi Municipality Board has not reacted on it yet. “Monastery did not apply to the Municipality Board for the permission at all. District governor is authorized to issue permission or prohibit construction,” said Architect Zura Kakhetelidze, an employee of Sighnaghi municipality board.
It is strange why the Law on Cultural Heritage does not work for the Bodbe Nunnery when the construction of the café for the Monastery is going on 20 meters away from the Nunnery and Gordeziani was not allowed to build an exhibition hall on his own plot 250 meters away from the nunnery and is prohibited to continue his business.
According to the same law, based on which municipality board did not allow Gordeziani to build the hall and Ministry of Culture denied the permission without studying the issue, states: “If the monument is located in the city/town the protection area of 500 meter is reduced two times.” (Article 36, part V).
Nevertheless, several days, when Gordeziani was correcting land in his yard by tractor, officials from Sighnaghi Municipality visited him and demanded to stop the work.
“As soon as nuns saw me working in the yard they called the municipality board. The officials came, even the district governor, policemen and representatives of the Prosecutor’s Office and ordered to stop working. If I had not obeyed them they threatened with using other measures,” said Goderdzi Goderziani.
Nodar Kochlamazashvili, Sighnaghi district governor: “Gordeziani was now allowed to start construction before the Ministry of Culture makes decision on it.”
-Mr. Nodar, why are not you hindering the constructions outside the Monastery which is conducted by the Nunnery itself? Reportedly, they have not applied to you for the permission?
-The permission on the construction of the unit was issued before I occupied the position. I cannot tell you what was going on before me. I am not raiding the activities of previous governors in order to find out whether the permission is issued on this or that constructions. I will find out whether the Monastery had applied to us for the permission.”  >>>(Part II)