ლტოლვილებზე სამგზავრო დოკუმენტების გაცემა დაიწყო
საქართველოში პირველად ლტოლვილებზე სამგზავრო დოკუმენტების (პასპორტების) გაცემა დაიწყო, რომლითაც ისინი საზღვარგარეთ გასვლას შეძლებენ. პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩენი ლტოლვილები საქართველოს ხელისუფლებისგან სამგზავრო დოკუმენტებს დიდი ხნის განმავლობაში ითხოვდნენ.
პანკისის ხეობის სოფელ დუისში მცხოვრებ ჩეჩენ ლტოლვილებს სამგზავრო დოკუმენტები დღეს საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრმა კობა სუბელიანმა გადასცა.
მინისტრთან ერთად ხეობაში იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი ვაშაძე და გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენელი საქართველოში პიტერ ნიკოლაუსი იმყოფებოდნენ.
"თავის დროზე ლტოლვილთა პრობლემების შესწავლამ აჩვენა, რომ იძულებით გადაადგილებულ პირებს არ გააჩნდათ სამგზავრო დოკუმენტები, რომლითაც ისინი საზღვარგარეთ გადადგილებას შეძლებდნენ. ამ პრობლემის მოგვარების მიზნით, საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებით, შესაბამის სამართლებრივ აქტში ცვლილებები შევიდა. "საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ", საქართველოს კანონით, ლტოლვილებზე სამგზავრო დოკუმენტების გაცემა შესაძლებელი გახდა", - განაცხადა ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრმა კობა სუბელიანმა.
ცნობისთვის, სამოქალაქო რეესტრის სააგენტომ ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსთან ერთად, საქართველოში მყოფი ლტოლვილების იდენტიფიკაციის პრობლემის მოგვარების მიზნით, ბინადრობის მოწმობების გაცემა პირველად 2007 წლის ზაფხულში დაიწყო.
"ჩეჩენი ეროვნების ლტოლვილებს, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსთან ერთად, ცოტა ხნის წინ, ბინადრობის მოწმობები გადავეცით, რა დროსაც მათ დავპირდით, რომ მომავალში სამგზავრო დოკუმენტებს (პასპორტებს) მიიღებდნენ", - აღნიშნა სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარემ გიორგი ვაშაძემ.
მისივე თქმით, ლტოლვილები პასპორტებით საქართველოს საზღვარზე უპრობლემოდ გადაადგილებას შეძლებენ.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ინფორმაციით, სამგზავრო დოკუმენტების გაცემა გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის წარმომადგენლობის დახმარებით მოხერხდა. დოკუმენტი უფასოდ გაიცემა და მას მოქმედების სამწლიანი ვადა აქვს.
როგორც სოფელ დუისში მცხოვრებმა ჩეჩნეთიდან ლტოლვილმა კამეტა თემურბულატოვამ განაცხადა, საქართველოში 1999 წლიდან ცხოვრობს და 10 წლის მანძილზე ნათესავების მონახულებას ვერ ახერხებდა.
"პასპორტების გადაცემა ჩვენთვის ძალიან დიდ რამეს ნიშნავს. ჩვენ მხოლოდ ეხლა მოგვეცა ახლობლების მონახულების და ქვეყნიდან გასვლის საშუალება", - გვითხრა თემურბულატოვამ.
უნდა აღინიშნოს, რომ ლტოლვილებს ოფიციალური დოკუმენტების არქონის გამო, პრობლემები ექმნებოდათ შემწეობების მიღებასა და გადაადგილებასთან დაკავშირებითაც. ამასთან, ვერ ხერხდებოდა მათი იდენტიფიკაცია.
წინასწარი ინფორმაციით, სამგზავრო დოკუმენტების მიღებისთანავე საქართველოს ბევრი ლტოლვილის ოჯახი დატოვებს.

Travel Documents Are Issued on Refugees
Travel documents are issued on refugees for the first time in Georgia; with those documents refugees can cross the border of Georgia. Chechen Refugees residing in Pankisi Valley have been asking for travel documents for a long time already.
Today, Koba Subeliani, Minister of Refugees and Accommodation of Georgia, handed travel documents to Chechen refugees in the village of Duisi in Pankisi Valley.
Giorgi Vashadze, chairperson of the Public Registry within the Ministry of Justice and Peter Nikolaus, representative of the UN High Commissionaire for Refugees in Georgia visited the valley as well.
“We studied the problems of refugees and it showed that they did not have travel documents for traveling abroad. In order to resolve the problem based on international experience we introduced amendments to legal system. Law of Georgia on Rules of Registration and Identity Verification of Citizens of Georgia and Aliens Residing in Georgia entitled aliens to get travel documents,” stated Koba Subeliani, the Minister of Refugees and Accommodation.
The Public Registry together with the Ministry of Refugees and Accommodation started issuing residence permits on the refugees residing in Georgia in summer of 2007.
“We together with the Ministry of Refugees and Accommodation issued residence permits on Chechen refugees short time ago and we promised them we would issue travel documents as well,” said Giorgi Vashadze.
Vashadze stated the refugees will be able to cross Georgian border without any problems.
According to the Ministry of Refugees and Accommodation, the documents were issued with the support of the UNHCR. The documents were prepared for free and they will expire in three years.
Kameta Temurbulatova, Chechen refugee residing in the village of Duisi, stated that she has been residing in Georgia since 1999 and has not visited her relatives for 10 years already.
“Travel documents are very important for us.  Now we can visit our relative and leave country,” said Temurbulatova.
Refugees faced many problems because of lack of documents while getting allowances or transportation. They were not identified either,
According to the preliminary information, many refugees will leave Georgia soon after the travel documents are issued.