საქმე რომელიც შესაძლოა უკრაინა საქართველოს შორის სკანდალის მიზეზი გახდეს
ყვითელი ბუშტი, პოლიეთილენის გამჭვირვალე პარკი და მასში მოთავსებული 93,299გრამი თეთრი ფხვნილი. ეს ის საბედისწერო მასაა, რომელიც უკრაინელი მოქალაქის, ბოხონკო ორესტის დაპატიმრების შემდეგ, საქმეში ნივთმტკიცებად ინახება. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ექსპერტიზის დასკვნით, თეთრი ფხვნილი, მეტადონი, ნარკოტიკული ნივთიერება აღმოჩნდა. ყვითელ ბუშტში გახვეული მეტადონი, სამართალდამცავებმა სავარაუდოდ ბოხონკოს სხეულიდან, კერძოდ, მისი უკანალიდან ამოიღეს. ნივთმტკიცებულების ამოღების ფაქტს, არა თუ მოწმე, არამედ, თვით ეჭვმიტანილიც არ შესწრებია. წამებისაგან გულშეწუხებულ ეჭვმიატნილი გონს რომ მოეგო, შეკრული პარკი აჩვენეს და დასძინეს, რომ ეს მისი უკანალიდან იქნა ამოღებული.
37წლის ორესტო ბოხონკო გასული წლის 27 სექტემბერს შსს სამეგრელო-ზემო სვანეთის მთავარი სამმართველოს  თანამშრომლებმა თბილისის აეროპორტში დააკავეს. როგორც შსს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს უფროსის, თენგიზ გუნავას პატაკიდან ირკვევა, ეჭვმიტანილის დაკავებას საფუძვლად ედო, მათ მიერ მიღებული ოპერატიული ინფორმაცია, რის მიხედვითაც უკრაინის მოქალაქე ბოხონკოს ნარკოტიკული ნივთიერება საქართველოში მცხოვრებ ზაზა სამინავასთან მოქონდა. ეჭვმიტანილის ძმა აცხადებს, რომ ბოხონკო საქართველოში მართლაც ზაზა სამინავასთან ჩამოვიდა სტუმრად, მათ ერთმანეთთან კარგი ურთიერთობა ჰქონდათ, ბოხონკო სამანავას თხილის რეალიზებაში დაეხმარა და მადლობის ნიშნად, სამანავამ ის ნათესავის ქორწილში დაპატიჟა, მანაც მიიღო მოწვევა, რადგან ძალიან უნდოდა საქართველოს ნახვა.
აეროპორტში ბოხონკოს დაკავებისა და ჩხრეკის ოქმზე მოაწერინეს ხელი.ოქმი მხოლოდ ქართულ ენაზე იყო შედგენილი და როგორც მას სამართალდამცავებმა აუხსნეს, ამ ფორმალური ხასიათის პროცედურას მოწმეების დასწრება არ სჭირდებოდა, რადგან კიდევ უფრო მეტი ფორმალობა უფრო მეტ დროს წაიღებდა. დაკავებულის ჩხრეკამ “დადებითი” შედეგი ვერ გამოიღო, ბოხონკოს ნივთებში არ აღმოჩნდა არანაირი ნარკოტიკი, როგორც ამას თავად პოლოციის თანამშრომლები ვარაუდობდნენ. როგორც ჩანს, სამართალდამცავებს მტკიცედ ჰქონდათ გადაწყვეტილი, ბოხონკოს ნივთებიდან ნარკოტიკული ნივთიერების ამოღება, რის გამოც, არანაირი სურვილი არ გასჩენიათ, დაკავებულის უფლებების დაცვაზე ეფიქრათ. ყველა გამოკვლევა  კანონის ფარგლებში და მისი ეტიკეტების დაცვით რომ ჩატარებულიყო, ეს ძალიან დიდ დროს წაართმევდა სამეგრელოდან თბილისში საგანგებოდ ჩამოსულ საგამომძიებლო ჯგუფს. კითხვაზე თუ სად ინახავდა მოქალაქე ბოხონკო ნარკოტიკს, მან უპასუხა, რომ არანაირი ნარკოტიკული ნივთიერება მას არ გააჩნდა და მოითხოვდა, უკრაინის საელჩოსთვის ეცნობებინათ მისი დაკავების შესახებ. მისი მოთხოვნა არავის დაუკმაყოფილებია, საპასუხოდ, მას მხოლოდ ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
ამონაწერი ბრალდებული ბოხონკოს “შუამდგომლობის” ტექსტიდან, რომელიც თბილისის სასამართლოს მოსამართლის, ლეილა შკუბულიანის სახელზეა დაწერილი:” მათ, (პოლიციის თანამშრომლებმა), ჩამიტარეს პირადი ჩხრეკა, რაიმე კანონსაწინააღმდეგო ნივთიერება არ აღმოუჩენიათ, შემდეგ შემომთავაზეს, გამეხადა ტანსაცმელი, ამ პროცესს იღებდნენ როგორც ვიდეოკამერით, ასევე ოთახში მყოფი თითქმის ათამდე პოლიციელი მობილური ტელეფონებით, ჩემთვის ცნობილი გახდა, რომ პოლიციელები რაიმე საგამოძიებო მოქმედებას კი არ აწარმოებდნენ, არამედ უბრალოდ მამცირებდნენ და დამცინოდნენ. შემდეგ იქ მყოფმა ერთ-ერთმა პოლიციელმა, რომელიც ოპერატიული ჯგუფის უფროსად გამეცნო, სახელად კოხტა, გაიკეთა რეზინის ხელთათმანები, სხვების დახმარებით მაიძულა გადავხრილიყავი და ასე ჩამიტარა ანალური ხვრელის შემოწმება, რაც უშედეგოდ დამთავრდა...” მისივე თქმით, ამაო ძებნის შემდეგ, რამდენიმე პოლიციელმა ოთახი დატოვა. ის კი 2 საათის განმავლობაში, დედიშობილა, ოთახში დარჩენილი თანამშრომლების დაცინვის ობიექტად იქცა. გარკვეული დროის შემდეგ, ოთახიდან გასული პოლიციელები უკან დაბრუნდნენ და ეჭვმიტანილ ბოხონკის ფიზიკური ზეწოლის ქვეშ კვლავ ანალური ხვრელის “ჩხრეკას” მიჰყვეს ხელი. “ისინი მაწამებდნენ და ხელებს მიჭერდნენ ყელში, რის გამოც დავკარგე გრძნობა და როცა გონს მოვედი, განმიმარტეს, რომ ჩემი ანალური ხვრელიდან გამოიტანეს ნარკოტიკული საშუალება “მეტადონი”.
კანონის მიხედვით, საჭიროების შემთხვევაში, ეჭვმიტანილზე ანალური ხვრელის შემოწმება, მხოლოდ და მხოლოდ სპეციალისტის მეშვეობით არის შესაძლებელი და არა, რომელიმე პოლიციის თანამშრომლის. ეჭვმიტანილის უფლებელი ამ შემთხვევაშიც დაირღვა, ექიმის ნაცვლად, მას სამედიცინო “შემოწმება” ოპერატიული ჯგუფის ხელმძღვანელმა, კოხტა კუდუამ ჩაუტარა.
ბოხონკოს სხეულში აღმოჩენილი ნარკოტიკული ნივთიერების შემდეგ, სიტუაცია ჩვეულებრივ პოლიციურ რეჯიმში გადავიდა. ბრალდებული სამეგრელოს წინასაგამოძიებო საბყრობილეში მოათავსეს. ნაცემი და ნაწამები ბრალდებულის ჯანმრთელობის მდგომარეობა კიდევ უფრო გართულდა, რადგან მას არ აღმოუჩინეს არანაირი სამედიცინო დახმარება. პატიმარს დაბეჟილი ჰქონდა მარცხენა ფერდი, უჩიოდა ძლიერ თავის ტკივილს და თავბრუსხვევას. ბოხონკოს ადვოკატების მოთხოვნაზე, ჩაეტარებინათ მისთვის სამედიცინო შემოწმება, საპყრობილის ექიმ რიგვავას თქმით, ამ საპყრობილეში შეასაბამისი სამედიცინო აპარატურის არქონის გამო, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამოკვლევა შეუძლებელი იყო. ხოლო გარეგანი დათვალიერებით, პატიმარს არ აღენიშნებოდა არანაირი დაზიანებები. როგორც ციხის ხელმძღვანელობა აცხადებს, ბოხონკოს განცხადებითვე, რომელიც მან რეგისტრაციის დროს, ციხის აღრიცხვის წიგნში გააკეთა, ის არ უჩიოდა ჯანმრთელობის მდგომარეობას. ფაქტებიდან ირკვევა, რომ ბოხონკოს ასეთი ჩანაწერი არ გაუკეთებია, აღრიცხვის ფურცელში ის მხოლოდ აღნიშნავს, რომ პარკი, რომელიც მას აჩვენეს, არ ეკუთვნის მას და არ ამოუღიათ მისგან პირადი ჩხრეკვის დროს. ბოხონკოს ეს ჩანაწერი რუსულ ენაზე აქვს გაკეთებული, ქართული თარგმანის დროს, კი თარჯიმანი კვარაცხელია ამ განცხადებას, საკუთარ ვერსიას უმატებს, რომ “დაკავებულს პრეტენზია ფიზიკურ შეურაცხყოფაზე არ გააჩნია არც დაკავებისას და არც მას შემდეგ. გარეგნულ დათვალიერებას ვესწრებოდი, რაზეც ვაწერ ხელს”. საინტერესოა, საიდან დაადგინა თარჯიმანმა კვარაცხელიამ, რომ “დაკავებულს პრეტენზია ფიზიკურ შეურაცზყოფაზე არ ჰქონია”, მაშინ როცა, პირადად პატიმარი არაფერს წერს ამის შესახებ.
როგორც ჩანს სამართალდამცავებს მხედველობიდან გამორჩათ ის ფაქტიც, რომ უცხო ქვეყნის მოქალაქის დაკავების შემთხვევა, მისი ქვეყნის საელჩოს ან საკონსულოსთვის არაუგვიანეს 5 საათის განმავლობაში უნდა გახდეს ცნობილი. ბოხონკოს შემთხვევაში კი 5 საათი, ხუთმა დღემ შეცვალა.
თბილისის სამოქალაქო სასამართლოს მოსამართლის მიმართ გაკეთებულ განცხადებაში, ბრალდებული ბოხონკო დაწვრილებით აღწერს მისი წამებისა და ცემის ფაქტებს და დასძენს, რომ მას შეუძლია ამოიცნოს ის პოლიციელები,რომლებმაც ფიზიკურად შეურაცხყვეს და დაამცირეს იგი.
ამ და სხვა მრავალი დარღვევებით სავსეა ბოხონკო ორესტის საქმე ნომერი 083080188. გუშინ დაწყებული სასამართლო პროცესი კი 7 მაისამდე გადაიდო. სასამართლო პროცესის გადადების მიზეზი ის გახლავთ, რომ ბრალდებულს დღემდე არ ჰქონია საშუალება, მშობლიურ ან მისთვის გასაგებ ენაზე გაცნობოდა პასუხისგებაში მიცემის შესახებ დადგენილების ასლს. საქმეში „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტებიც ჩაერთო

A Case That Might Cause Scandal Between the Ukraine and Georgia
A yellow balloon, a polyethylene bag and 93.299 gram of white powder in it is the fatal substance that is kept as evidence against Bokhonko Oresto, a citizen of the Ukraine. The conclusion of the Ministry of Interior of Georgia states that the white powder was the narcotic substance Methadone. Apparently, the law enforcers withdrew the substance from the anal canal of Bokhonko. The process of the evidence-withdrawal was not attended by a witness. Even the suspect did not witness the process because he fainted from the pain. After he recovered he was shown the bag and it was explained to him that it was taken out of his anal canal.
Officers from the Samegrelo Zemo Svaneto regional department of the Ministry of Interior arrested 37-year-old Oresto Bokhonko at Tbilisi Airport on September 27, 2008. Tengiz Gunava, the head of the department, stated in his report that the suspect was detained based on information. According to the latter, Bokhonko was travelling to Georgia to deliver narcotic substance to Zaza Saminava, a resident of Georgia. The brother of the suspect stated that that Bokhonko really arrived in Georgia to visit Zaza Saminava who was his friend and Bokhonko had assisted Saminava to sell nuts. To express his gratitude the Georgian friend invited him to the wedding party of his relative. Bokhonko had accepted the invitation and came to Georgia because he wanted to see our country very much.
At the airport Bokhonko was compelled to sign the protocol on arrest and search even though they were drawn up in Georgian. The law enforcers explained to the detainee that it was a formal procedure and that it was not necessary to have witnesses. The search of the detainee was not successful because there were no drugs in the luggage of Bokhonko.  The law enforcers were determined to find narcotics on him and did not care about the rights of the detainee. If they had conducted the search according to the law, it would have taken a lot of time of the investigation team which had arrived from Samegrelo region to Tbilisi for that purpose. They asked Bokhonko where he was keeping the narcotics, but he claimed he had no drugs and requested them to report to the Embassy of the Ukraine in Georgia about his detention. Nobody complied with his request. In reply the law enforcers physically assaulted him.
The extract of the solicitation of the accused Bokhonko to Leila Shkubuliani, judge at Tbilisi City Court, states: “They (policemen) searched me and did not find anything suspicious on me. Afterwards they asked me to take off my clothes and they were recording the process by video-camera. And nearly ten policemen in the room were taking photos of me by their mobile phones. Consequently, the policemen did not do their duty but they laughed at me. Later, one policeman, who was introduced to me as the head of the investigation team-- his name was Kokhta--put on rubber gloves and made me bow with the help of other policemen. He searched my anal canal that ended with no results.” After that several policemen left the room. Bokhonko was standing in the room naked for 2 hours and the law enforcers who were still in the room were laughing at him. A short time later the policemen returned and started the search the anal canal of the detainee under force again. “They were torturing me and I fainted. When I recovered it was explained to me that they had withdrawn Methadone from my anal canal.”
According to the law, the anal canal of the suspect can be searched only by a specialist and law enforcers have no right to conduct such a search. The rights of the detainee were violated because instead of by a doctor the search was conducted by Kokhta Kodua, head of the police team.
After the narcotic substance was found in the body of Bokhonko, an ordinary police procedure started. The suspect was placed in the pre-trial detention setting in the Samegrelo region. The Health conditions of the beaten and tortured detainee worsened He was not provided with medical assistance. Bokhoko had bruises on his left hip; he had a terrible headache and felt dizzy. The attorneys requested a medical examination of Bokhonko, but the doctor in the detention setting, Rigvava, stated they could not examine the detainee because they did not have medical apparatus at that location. As for the external examination, nothing serious was detected. The administration of the prison stated that Bokhonko had written in the registration journal of the prison that he did not complain of health conditions at all. The only thing he mentioned in the registration journal was that the bag he was shown did not belong to him and was not taken out of his body during the search. Bokhonko made the remark in the Russian language; but in the Georgian translation, translator Kvaratskhelia added his version to the words of the detainee. He wrote that “the detainee does not have any complaints about physical assault during detention or afterwards. I attended external examination of the detainee and I confirm the statement by my signature.” It is interesting how the translator Kvaratskhelia concluded that the detainee had no complaints about physical assault while Bokhonko had not written anything about it.
Apparently the law enforcers missed one fact:  that detention of a foreign citizen shall be reported to the corresponding embassy within 5 hours. In Bokhonko’s case, the report to the Embassy of the Ukraine was five days later.
In his appeal to the Tbilisi City Court Bokhonko described in detail his being tortured and beaten and added that he can recognize the policemen who physically assaulted him.
The criminal case N 083080188 on Bokhonko is full of violations. The trial that started yesterday was postponed until May 7 because the detainee was not provided with the possibility of reading the report on his detention in his native language or in any language he understands. Lawyers for the Human Rights Centre also took up the case.