თავდასხმა ბურჯანაძის პარტიის წევრებზე
26 აპრილს ქარელში პარლამენტის ყოფილი თავმჯდომარის ნინო ბურჯანაძის “დემოკრატიული მოძრაობა – ერთიანი საქართველოს” წევრებზე შეიარაღებული თავდასხმა განხორციელდა. პარტიის ქარელის კოორდინატორი ვასილ ბაქრაძე და მისი ძმა ნიკოლოზ ბაქრაძე ბახტრიონის ქუჩაზე 20:00-დან 21:00 საათამდე ავტომობილით მოძრაობდნენ. ბაქრაძეების ავტომობილს მოულოდნელად გზა ჩაუჭრა BMW-ს მარკის ჯიპმა, რის გამოც საჭესთან მყოფი ნიკოლოზ ბაქრაძე იძულებული გახდა ავტომობილი შეეჩერებინა. ჯიპიდან ორი ძლიერი აღნაგობის პირი გადმოვიდა და ბაქრაძეების ავტომობილისკენ გაემართა, ისინი ხელკეტებით იყვნენ შეიარაღებულნი. როგორც ნიკოლოზ და ვასილბაქრაძეები ყვებიან, ერთ მათგანს სახეზე ნიღაბი ჰქონდა ჩამოფარებული.
ხელკეტებით შეიარაღებული ადამიანები ბაქრაძეების ავტომობილის საქარე მინას ურტყამდნენ, შემდეგ მძღოლის გვერდით მინა შეამსხვრიეს, ნიკოლოზ ბაქრაძეს მინის ნამსხვრევები თვალებში და სახეზე შეეყარა. რის გამოც ნიკოლოზ ბაქრაძეს თვალი, ყური და სახე დაუზიანდა. სახალხო დამცველის წარმომადგენლების მიერ წარმოებული დაკითხვის დოკუმენტში წერია, რომ ბაქრაძემ ასეთი თავდასხმის შემდეგ ავტომობილი უკანა სვლით წაიყვანა და ბოძს შეეჯახა, თავდამსხმელები მათ უკან დაედევნენ, ბაქრაძემ ავტომობილის მობრუნება და გაქცევა შეძლო, რასაც თავდამსხმელების მხრიდან სამი გასროლა მოჰყვა.
"თავდამსხმელები ისროდნენ საბურავების მიმართულებით, დაბლა. მათ არაფერი არ უთქვამთ ჩვენთვის, პირდაპირ თავდასხმაზე გადმოვიდნენ. ავტომობილი ისე დაგვიყენეს გვერდით, რომ სანომრე ნიშნები არ ჩანდა. მანამდე მეგობრულად იყო გაფრთხილება, რომ პარტიისთვის თავი დამენებებინა, რა ძალა გადგიაო. ასევე იყო ჩემს დებთან დაკავშირებული ფაქტი. ისინი მასწავლებლები არიან და როდესაც ბურჯანაძის შეხვედრას დაესწრნენ, მათზე დაიწყო სხვადასხვა სახის გამოკითხვები, რატომ დაესწრნენ და ასე შემდეგ. მე არავისთან პიროვნული დაპირისპირება არ მქონია. პარტიაში, რომ ვარ, იმას ვუკავშირებ თავდასხმას”, _ ამბობს ვასილ ბაქრაძე.
თავდასხმის შემდეგ შემთხვევის ადგილზე სახალხო დამცველის წარმომადგენლები ნინო დალაქიშვილი და გიორგი გოცირიძე მივიდნენ, რომლებიც შეხვდნენ ექიმს, რომელსაც ნიკოლოზ ბაქრაძემ მიმართა და მან გასცა დასკვნა, რომ ბაქრაძეს თვალი აქვს დაზიანებული, მეზობლებს, რომლებიც ბახტრიონის ქუჩაზე ცხოვრობენ. 20 მეზობელი ადასტურებს, რომ ბახტრიონის ქუჩაზე სამჯერ მოხდა გასროლა.
ბახტრიონის ქუჩის მაცხოვრებ გია საზანდრიშვილის თქმით, სახლში იყო, როდესაც გასროლის ხმა გაიგო, გარეთ გამოსულს ქუჩაში მხოლოდ მეზობლები დახვდნენ, რომლებიც გასროლის ხმაზე გამოვიდნენ. სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებმა მეზობლებთან ერთად შემთხვევის ადგილის დათვალიერებისას ორი მასრა და ერთი ტყვიის გულა აღმოაჩინეს.
ავტომობილის დათვალიერებისას ასევე აღმოჩნდა, რომ ერთი ტყვია ჩარჩენილია ზეთის ჩასასხმელ კაბურაში, ხოლო მეორე ტყვია სანომრე ნიშნების ქვემოთ. შიდა ქართლში სახალხო დამცველის წარმომადგენელ ნინო დალაქიშვილის განცხადებით, ვიდრე დაზარალებულებს პოლიციასთან მათ არ დაარეკინეს, პოლიცია არ იყო საქმის კურსში. "ეს მაშინ, როდესაც გასროლა მოხდა ქუჩაში და ხალხმა ამის ხმა გაიგო", _ ამბობს ნინო დალაქიშვილი.
შიდა ქართლში პოლიტიკურ პარტიებზე ზეწოლა ბოლო დროს ძალიან გახშირდა. უკვე რამდენიმე ფაქტი დაფიქსირდა, როცა ოპოზიციური პარტიის წევრებს ნიღბიანი ადამიანები ხვდებიან და ყოველგვარი დალაპარაკების გარეშე სცემენ. ყველაზე ცუდი კი ისაა, რომ 26 აპრილს მომხდარ ფაქტში იარაღიც ფიგურირებს.

Attack on Members of Burjanadze’s Political Party
On April 26, members of Nino Burjanadze’s political party, “Democratic Movement-United Georgia”, were attacked in Kareli, a town in the Shida Kartli region. The coordinator of the Kareli office of the political party ,Vasil Bakradze and his brother Nikoloz Bakradze, were driving by car in Bakhtrioni Street from 8:00 pm to 9:00 pm. Suddenly a BMW jeep blocked their way and the driver of their car, Nikoloz Bakradze, had to stop the car. Two stout men got out of the jeep and went toward the car of the Bakradzes. The two stout strangers were holding truncheons. According to Nikoloz and Vasil Bakradzes one of attackers was in a mask.
The strangers broke the front window of the car and then the window on the driver’s side. The glass injured the eye, ear and face of Nikoloz Bakradze. The witnesses’ statement prepared at the Public Defender’s office states that after the attack Bakradze drove back and crashed the sign-post. The attackers chased them; but Bakradze, managed to turn back and escape. The strangers fired three times.
Vasil Bakradze said: “They shot in the direction of the wheels of our car. They attacked us without explaining anything. We could not see the number plate on their car. Before the incident I was warned to quit the political party. There were some problems regarding my sisters. They are teachers and when they attended meetings with Burjanadze they were asked why they attended the meeting. I have never had any disagreement with anybody. I connect the recent incident with my membership in the political party.”
Nino Dalakishvili and Giorgi Gotsiridze, representatives of the Public Defender in Shida Kartli, visited the place of the incident. They met the doctor who assisted Nikoloz Bakradze and diagnosed that Bakradze had his eye injured. Dalakishvili and Gotsiridze met the neighbors living in Bakhtrioni Street. 20 neighbors confirm that they had heard three gun-shot in their street.
Gia Sazandrishvili, a resident of Bakhtrioni Street, reported he was at home when the gun was fired. He went out in the street and there he found neighbors who also went out in the street after hearing the gunfire. The representatives of the Public Defender found two bullet cartridges on the scene of incident together with neighbors.
Examination of the car showed that one bullet was stuck in the car and the second one was under the number-plate. Nino Dalakishvili stated that the policemen did not arrive at the place until he called them. “However, everybody heard the shooting in the street,” said Dalakishvili.
Members of political parties have been seriously oppressed in Shida Kartli recently. Some of them were attacked and beaten by masked people without any explanations. The worst fact is that on April 26 the gun is mentioned in the recent incident.