"ადამიანის უფლებათა ცენტრის" განცხადება
7 მაისს  თბილისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს შენობასთან ოპოზიციის წარმომადგენლები პოლიციის მიერ დაკავებული ოპოზიციის სამი აქტივისტის გათავისუფლების მოთხოვნით აქციას მართავდნენ.  პოლიცია ოპოზიციის მხარდამჭერებსა და ლიდერებს ფიზიკურად გაუსწორდა. სამართალდამცავებმა ”წესრიგის” დამყარების დროს სხეულის მძიმე დაზიანებები მიაყენა ოპოზიციის რამდენიმე მხარდამჭერს და ოპოზიციური პარტიების ლიდერებს:  გია მაისაშვილს, დავით გამყრელიძეს, შალვა ოგბაიძეს, ლევან და გია გაჩეჩილაძეებს, აგრეთვე ტელეკომპანიების I არხის ჟურნალისტს სალომე ქოქიაშვილს, კავკასიის ოპერატორს ზაზა შუკვანს, რუსთავი - 2 ოპერატორს ლევან კალანდიას, გაზეთ ”ვერსიის” ჟურნასლისტს ნინო კომახიძეს და ფოტო-რეპორტიორს ანა ხავთასს. დაზარალებულებს სხეულის დაზიანებები   მიყენებული აქვთ კანონით აკრძალული საგნების საშუალებით, როგორიცაა  ბლაგვი საგნები, ქვები და პლასტიკური ტყვიები.
კანონის  ”საქართველოს პოლიციის შესახებ” თანახმად სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის თანამშრომელს უფლება აქვს გამოიყენოს სპეციალური  საშუალებები: ხელბორკილი  ან შებორკვის სხვა შაშუალება. რეზინის ხელკეტი. ცრემლსადენი გაზი. ფსიქოლოგიური ზემოქმედებითი შუქბგერითი მოწყობილობა. დაბრკოლების დამანგრეველი და ტრანსპორტის იძულებით გაჩერების საშუალება. ჯავშანმანქანა და სხვა სპეციალური სატრანსპორტო საშუალება. წყალსატყორცნი. ელექტროშოკური მოწყობილობა. სასამსახურო ძაღლი. ინდივიდუალური კონტროლის ტექნიკური საშუალებები.
სპეციალური საშუალებების ნებადართულ ჩამონათვალში,   არაა მითითებული ქვები და პლასტიკური ტყვიები. შესაბამისად, საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად, პოლიციას არ ქონდა უფლება თბილისის შს სამმართველოს შენობასთან თავმოყრილი მოქალაქეების წინააღმდეგ კანონით გაუთვალისწინებელი საშუალებები გამოეყენებინა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია ”ადამიანის უფლებათა ცენტრი” გმობს   დემონსტრანტების წინააღმდეგ ძალის გამოყენებას.  ორგანიზაცია მოუწოდებს საერთაშორისო ორგანიზაციებს და დიპლომატიურ  მისიებს აღნიშნული კანონდარღვევის წინააღმდეგ რეაგირებისკენ.

Statement by the Human Rights Center
On May 7 opposition supporters held a rally in front of the Tbilisi Main Police Department where they requested the release of three activists who had physically assaulted a journalist of the Public Broadcasting. The opposition supporters were informed that the activist detainees were tortured and  treated inhumanely in their detention..
Last night police physically assaulted the opposition leaders and their supporters. While supposedly establishing the public order the law enforcers seriously injured several leaders and opposition supporters: Gia Maisashvili, Davit Gamkrelidze, Shalva Ogbaidze, Levan Gachechiladze and Gia Gachechiladze, as well as a correspondent of the Public Broadcasting- Salome Kokiashvili, a camera-man of the TV Company “Kavkasia”-Zaza Shukvani, a cameraman of the Rustavi 2-Levan Kalandia; Nino Komakhidze-journalist of the newspaper “Versia” and Ana Khavtasi – photo-reporter. These people were injured by things that are prohibited by law such as blunt instrument, stones and plastic bullets.
According to the Law of Georgia on Police, while implementing professional duties an officer of the special service agency of the state security is entitled to use special sources: irons or other restraints, rubber truncheons, tear gas, light-sound equipment for psychological oppression, means to destroy the obstacle and to stop transport, armored car and other special transport means, water cannon, equipment for electric shock, search dog and technical means for controlling individuals..
Stones and plastic bullets are not on the abovementioned list. Consequently, according to the legislation the police did not have the right to use the prohibited means against the people who gathered in front of the building of the Tbilisi Department of the Ministry of Internal Affairs.
The Human Rights Center condemns the use of force against the demonstrators. The Center called upon the international organizations and diplomatic corps to react to the abovementioned violation.