კობა ოთანაძის ოჯახის წევრები გაიტაცეს
მუხროვანის ინციდენტის შემდეგ ძებნილი კობა ოთანაძის ძმის ჯიმშერ ოთანაძიე გამთენიისას გაიტაცეს. მასთან ერთად გატაცებულია ჯიმშერ ოთანაძის მეუღლე გულო დარიძე და 19 წლის შვილი გიორგი ოთანაძე. გატაცებულების ადგილსამყოფელი ამ დრომდე უცნობია.
როგორც "ადამიანის უფლებათა ცენტრს" ადვოკატმა ონისე მებონიამ განუცხადა, ჯიმშერ ოთანაძე მეუღლესთან გულო დარიძესთან და შვილთან გიორგი ოთანაძესთან ერთად დააკავეს. "ჩვენ ამ დრომდე ვცდილობთ მათი ადგილსამყოფელის დადგენას და ჯერ-ჯერობით ვერ მივაგენით. სავარაუდოდ, ისინი "მოდულის' შენობის რომელიმე ოთახში ჰყავთ გამოკეტილები და მათზე ფსიქოლოგიური ზეწოლა მიმდინარეობს. ძალიან საყურედღებოა ერთი ფაქტი: კობა ოთანაძე ძებნილად გამოცხადდა 6 მაისს, ერთი კვირის თავზე - 12 მაისს დააკავეს მისი ძმა ნუგზარ ოთანაძე, ამის შემდეგ კიდევ ერთი კვირის თავზე, 19 მაისს კი - ჯიმშერ ოთანაძე. ეს  მიზანმიმართული რეპრესიებია კობა ოთანაძის ოჯახის მიმართ,-აცხადებს ონისე მებონია
სახალხო დამცველს აპარატს ოთანაძისა და მისი ოჯახის წევრების გატაცების შესაებ, ოთანაძეების ახლობლებმა აცნობეს.
“დაკავებულთა ადგილსამყოფელის დადგენის მიზნით, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი დაუკავშირდა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, თუმცა ოთანაძეების თავისუფლების აღკვეთის ადგილი მათთვის არ უცნობებიათ.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაუყოვნებლივ შეატყობინოს დაკავებულთა ადგილსამყოფელი, რათა კანონის შესაბამისად მისი რწმუნებულები შეხვდნენ მათ“-აცხადებენ სახალხო დამცველის აპარატის პრესამსახურში.
შეგახსენებთ, რომ კობა ოთანაძე მუხროვანის სამხედრო ინციდენტის შემდეგ, როგორც ამბოხის ერთ-ერთი ორგანიზატორი ძებნილად გამოცხადდა. შსს-მ მასზე ინფორმაციის მიწოდებისათვის ჯილდოდ 200 ათასი ლარი დააწესა. 12 მაისს კი სამართალდამცველებმა კობა ოთანაძის ძმა ნუგზარ ოთანაძე დააკავეს. მას ბრალი პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევაში დასდეს. საქალქო სასამართლომ ოთანაძეს წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მოუწოდებს ძალოვან სტრუქტურებს დროულად მიაწოდონ საზოგადოებას და სახალხო დამცველის აპარატს ინფორმაცია გატაცებულების შესახებ. ორგანიზაცია გმობს უკანონო გატაცების და ძალადობის ფაქტს.

Koba Otanadze’s Family Members Were Kidnapped
Jimsher Otanadze, brother of Koba Otanadze, who is wanted because of the incident in Mukhrovani military base, was kidnapped together with his wife Gulo Daridze and his 19-year-old Giorgi Otanadze.Their location is still unknown.
Attorney Onise Mebonia reported to the Human Rights Center that Jimsher Otanadze was detained together with his wife Gulo Daridze and son Giorgi Otanadze. “We are still trying to find out their location but still cannot. Supposedly, they are kept in a room of the Special Operative Department and they are under psychological oppression. We would like to stress that Koba Otanadze was declared wanted on May 6; his brother Nugzar Otanadze was detained one week later on May 12; after that, one week passed and on May 19 the third brother was arrested. It is repression of the family of Koba Otanadze,” said Onise Mebonia.
The Public Defender’s Office was informed about the kidnapping of Otanadze and his family members by the relatives of the Otanadzes.
“In order to find out the location of the detainees the Public Defender’s Office got in touch with the Ministry of Internal Affairs of Georgia, but they did not inform us about the location of the Otanadzes.”
The Public Defender of Georgia called upon the MIA to inform him about the location of the detainees in order to enable their attorneys to meet them,” said the spokesperson of the Public Defender’s Office.
After the uprising in the military base in Mukhrovani, Koba Otanadze was declared wanted as one of the organizers of the incident. MIA provided an award of 200 000 GEL for any person providing the Ministry information about his location. On May 12 the law enforcers arrested Nugzar Otanadze, the brother of Koba. He is accused of resisting the police. The City Court sent Nugzar Otanadze to two-month pre-trial detention.
The Human Rights Center calls upon the law enforcement bodies to provide the society and the Public Defender’s office with information about the detainees. The Center condemns the kidnapping of and violence against these people.