ოპოზიციის აქტივისტ გოგონებს გაუპატიურებითა და ცოცხლად დამარხვით ემუქრებოდნენ
„დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს“ წევრები უცნობმა პირებმა  გაიტაცეს. ორ მანდილოსანს 6 საათის განმავლობაში ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ გამტაცებლები. თამარ ნავერიანი და დარეჯან გუჯეჯიანი უცნობებმა, „ლაგუნა ვერეს“ მიმდებარე ტერიტორიიდან, ძალის გამოყენებით აიყვანეს და გაჩიანის მიმართულებით წავიდნენ. გამტაცებლებმა ისინი 21 საათზე, სატელეფონო ზარის შედეგად გაათავისუფლეს, თუმცა მათ არ შეუძლიათ იმის თქმა, თუ ვისთან ისაუბრეს უცნობებმა და კონკრეტულად რა ბრძანება მიიღეს მათგან.
ფაქტია ის, რომ სატელეფონო საუბრების შემდეგ გამტაცებლების დამოკიდებულება მანდილოსნების მიმართ თვისობრივად შეიცვალა და მათ უშვერი სიტყვებით ლანძღვასა და ფიზიკურ შეურაცხყოფას თავი დაანებეს. უფრო მეტიც, გულშეღონებული და გალურჯებული თამარ ნავერიანის ჯანმრთელობის მდგომარეობითაც დაინტერესდნენ და მის მოსულიერებაზე იზრუნეს.
თუ რა მიზნით იყვნენ ისინი გატაცებულები, ამის ახსნა თავად დაზარალებულებსაც არ შეუძლიათ. როგორც დარეჯან გუჯეჯიანმა ჩვენთან საუბრისას განაცხადა, გამტაცებლები ძირითადად მათგან იმის პასუხს ითხოვდნენ, თუ ვინ შეიყვანა ისინი ბურჯანაძის პარტიაში, რამდენს უხდიდნენ მათ, რამდენი სვანი იყო ამ პარტიაში გაწევრიანებული, სად იყვნენ ისინი ბოლო სამი დღის განმავლობაში და რას აკეთებდნენ, ვისთან მეგობრობდნენ... როგორც დაზარალებული იხსენებს, მანქანა ძალიან ნელი სვლით მიდიოდა, ისინი არ ჩქარობდნენ და არც იმის შიში ჰქონდათ, რომ ვინმე დაედევნებოდა. გაჩიანთან მისულებს მათ მეორე ავტომანქანა წამოეწიათ, რომლებსაც გამტაცებლებმა დაკავებული გოგონების მობილური ტელეფონები გადასცეს. კითხვებს მარტო ერთი მხარე არ სვამდა, დარეჯანიც დაინტერესდა მათი ვინაობით. ისინი პასუხობდნენ, რომ აჯობებდა, თუ გაჩუმდებოდა, საბუთების ჩვენება კი პრობლემა არ იყო, თუ ამის საჭიროებას დაინახავდნენ. „ ისინი ჩვენ უშვერი სიტყვებით გვაგინებდნენ. თამუნა ცუდად გახდა, სულ გალურჯდა, მაგრამ გამტაცებლებს ეს არ სჯეროდათ და თამუნას ურტყამდნენ, სიმულიანტობას სდებდნენ ბრალად. აგდებულად გვეუბნეოდნენ, რომ ეს ყველაფერი სააკაშვილმა კი არა ბურჯანაძემ მოგვიწყო, რომ მას სვანებზე გართულება აქვს და მათი განადგურება აქვს გადაწყვეტილი. ბურჯანაძე სააკაშვილს კი არა, სვანებს ემტერება და ეს დავალება პირადად მისგან გვქონდაო“ - იხსენებს დარეჯან გუჯეჯიანი.
ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ზეწოლის შედეგად თამუნა ნავერიანის ჯანმრთელობის მდგომარეობა უფრო გაუარესდა, რაც ავტომანქანაში მჯდომებმა საბოლოოდ შეიგნეს და მანქანა გააჩერეს. „თამუნა თმებით გადმოითრიეს მანქანიდან და მიწაზე ისე დააგდეს, როგორც კარტოფილის ტომარა, დედის გინებითა და კეფაში მუშტების რტყმევით. ვალიერიანის წვეთები მაინც მოგვაწოდეს, რომ თამუნა მომესულიერებინა“- გვითხრა გუჯეჯიანმა. გაჩიანის ტერიტორიაზე მდებარე სასაფლაოსთან მათ გაუპატიურებით და იქვე ამოთხრილ ორმოში ცოცხლად დამარხვით ემუქრებოდნენ.
„6 საათის განმავლობაში მათ რამდენიმე სატელოფონო საუბარი ჰქონდათ, პირველად, ვინმე ვანოს ესაუბრებოდნენ. არ ვიცი, რას ეუბნეოდა ის, მაგრამ საუბრის დამთავრების შემდეგ, ერთ-ერთმა გინება დაიწყო, თუ როდემდე უნდა იაროს მან სხვის ჭკუაზე, რომ ამხელა საქმე გააკეთებინეს და ახლა რას ეუბნება და ა.შ. როგორც ჩანს, ისინი ერთმანეთში ვერ რიგდებოდნენ, რა უნდა ექნათ ჩვენთვის“ - იხსენებს ერთ-ერთი გატაცებული. მათი გათავისუფლებაც ასევე სატელოფონო საუბრის შემდეგ მოხდა. გათავისუფლებამდე, მამაკაცები დაემუქრნენ, რომ არაფერი ეთქვათ მათ ამ გატაცების შესახებ და არც ის ადგილი ეხსენებინათ, თუ სად ყავდათ გატაცებულები.  ტელეფონები უკან  დაუბრუნეს და დაუბარეს, რომ მობილურით საათნახევრის განმავლობაში არ ესარგებლათ. გათავისუფლებული ქალბატონები უკაცრიელ ადგილზე ჩამოსვეს, მათ არ იცოდნენ სად იყვნენ და რა მიმართულებით გააგრძელეს მოძრაობა, არც ის იციან, როგორ აღმოჩდნენ „აფრიკის დასახლებაში“, სადაც ისინი ტაქსის მძღოლის  მიშვეობით საკუთარი პარტიის ოფისს ტელეფონით დაუკავშირდნენ და მათი ადგილსამყოფელი უთხრეს.
საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა დაზარალებულები უკვე დაკითხეს და მომხდარზე სისხლის სამართლის საქმეც აღიძრა. თამარ ნავერიანი, რესპუბლიკური საავადმყოფოს „ემერჯენსის“ განყოფილებაში მოათავსეს. ის გულის ტკივილს, თავბრუს ხვევასა და ძლიერ გულისრევას უჩიოდა. ნავერიანს ტვინის შერყევა დაუდგინდა. დარეჯან გუჯეჯიანი კი მიყენებული ფსიქოლოგიური ზეწოლის შედეგად დღემდე შოკურ მდგომარეობაში იმყოფება.

Activist Girls from Opposition Party Were Threatened with Raping and Being Buried Alive
Unidentified people kidnapped members of the Democratic Movement for the United Georgia. The two women were being assaulted and insulted for 6 hours. Tamar Naveriani and Darejan Gujejiani were kidnapped from the territory of the Laguna Vere and took them to Gachiani. The kidnappers released them after a phone-call at 9:00 pm though the victims cannot tell who had called the kidnappers and what kind of order they received.
The fact is that after the phone-conversations the kidnappers changed their attitude towards the girls and stopped insulting them. Furthermore, they got interested in the health conditions of Tamar Naveriani who was feeling bad; the harassers helped her.
The victims cannot explain the reason of their kidnapping. Darejan Gujejiani stated in her conversation with the Human Rights Center that the kidnappers demanded them to tell who had suggested the girls to join the political party of Nino Burjanadze. They also asked how much the party members were paid and how many people from Svaneti region were in the party; the harassers also inquired what they had been doing during the last three days and who were their friends… the victim girl recalled that the car was moving very slowly; they were not hurrying and were not afraid of being chased. Having reached Gachiani another car approached them and the kidnappers gave the mobile phones of the girls to the people sitting in the second car. Darejan Gujejiani tried to ask the harassers their names but they suggested her to keep silence. “They were cursing us. Tamuna got bad; she was all blue but the kidnappers did not believe her and continued beating Tamuna. They blamed her for pretending to be ill. The kidnappers claimed that our kidnapping was not organized by Saakashvili, but by Burjanadze. They said Burjanadze hated people from Svaneti region and she personally ordered them to kidnap us,” recalled Darejan Gujejiani (both girls are from Svaneti region).
As a result of psychological oppression Tamuna Naveriani’s health conditions worsened; the kidnappers finally believed her and stopped the car. “They pulled Tamuna out of the car by hair and put her on the ground like a sack of potatoes; they were hitting her in the neck and cursing. Finally, they gave me drops and I managed to bring fainted Tamuna to her sense,” said Gujejiani. The kidnappers threatened the girls with raping and burying them in the hole alive.
“They were called on the phone several times during 6 hours. Initially, they were speaking with certain Vano; I do not know what he told them but after the conversation one of the kidnappers started cursing the person who had called him; he protested receiving orders from him. Apparently, they could not agree what to do with us,” said one of the kidnapped girls. The girls were released after one of phone-calls. Before releasing, the men threatened them not to say anything about being kidnapped. They returned mobile phones to the girls and ordered them not to use the phones within one hour and half. The released women were left in empty place; they did not know the location and do not remember what direction they went. Finally, they turned up in the so-called Africa settlement in Tbilisi where taxi-driver helped them to call at their office and reported the party members about their location.
Patrol policemen interrogated the victimized women and launched criminal case on the fact. Tamar Naveriani was placed in the Emergency Department of the Central Hospital. She was complaining of heart-pains, being dizzy and sick. Naveriani has brain concussion. Darejan Gujejiani is still in shock after the psychological trauma.