მძიმე ავადმყოფს ათწლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს
განსასჯელ თემურ ახმედოვს მძიმე ავადმყოფობის მიუხედავად ათწლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს. მოსამართლე ვერა დოლიძემ განაჩენის გამოტანისას  საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის ბრძანება სასჯელის გადავადებას შესახებ არ გაითვალისწინა.
განსასჯელ ახმედოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობის განსაზღვრის მიზნით სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზა მოსამართლის მიმართვის შედეგად, 13 მარტს დანიშნა. ერთთვიანი გამოკვლევის შემდეგ, ოთხმა ექსპერტმა განსასჯელ ახმედოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმე კატეგორიას მიაკუთვნა: „აღენიშნება სუნთქვის უკმარისობა, დაავადებულია ქრონიკული C და B ჰეპატიტით, ფილტვების ფიბროზულ-კავერზონული ტუბერკულიოზით, ასთმური ბრონქიტით. მას ესაჭიროება ანტიტუბერკულოზური მკურნალობა სპეციალურ სამკურნალო დაწესებულებაში. ახმედოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ამჟამად არის მძიმე“.
თემურ ახმედოვი სოდის თანამშრომლებმა გოგებაშვილის ქუჩაზე, გასული წლის 6 ოქტომბერს დააკავეს. მას შემდეგ საქართველოს სასჯელაღსრულებითი დაწესებულების ბათუმის #3 საპყრობილეშია მოთავსებული, ტუბერკულოზით დაავადებულთა საკანში, ე.წ. ლაზარეთში.
თემურ ახმედოვი განსაკუთერებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების უკანონოდ შეძენა-შენახვა და რეალიზაციის ბრალდებით გაასამართლეს. თემურ ახმედოვის ინტერესებს ადვოკატი ავთანდილ დიასამიძე იცავს: „ჩვენ სასამართლოს ვთხოვეთ, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის ბრძანების შესაბამისად გაეთვალისწინებინა განსასჯელის ჯანმრთელობის მდგომარეობა რომელიც ითვალისწინებს მძიმე ავადმყოფის გათავისუფლებას ან სასჯელის გადავადებას“.
მიუხედავად ამისა, ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ვერა დოლიძემ ბრალდებულ თემურ ახმედოვს 10 წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. სახელმწიფო ბრალმდებელმა ავთო კოჭლამაზაშვილმა, სასჯელის სახით 11 წლიანი პატიმრობა მოითხოვა. განსასჯელის მხარე განაჩენის გასაჩივრებას აპირებს.
სასამართლო პროცესი საპყრობილეში 4 ივნისს ჩატარდა. წინა დღეს განსასჯელის მდგომარეობის გამო სასამართლო პროცესის დროს სასწრაფო დახმარების გამოძახება გახდა საჭირო. ჩვენთან საუბარში 03-ის თანამშრომლებმა მხოლოდ ის აღნიშნეს რომ განსასჯელი ტუბერკულოზითაა დაავადებული და მათ სისხლდენა შეუჩერეს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ მოსამართლე ვერა დოლიძეს ოფიციალურად წინა დღეს მიმართა და სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მე-16 მუხლის - სასამართლო პროცესის საჯაროობის თანახმად, მოითხოვა რომ ცენტრის ჟურნალისტი სასამართლო პროცესზე დასწრებოდა. თუმცა, პროცესზე დასწრებისათვის რიგი პრობლემები შეიქმნა. მოსამართლე ვერა დოლიძე აღნიშნავდა, რომ ციხის ადმინისტრაციისგან იყო ნებართვა საჭირო, ხოლო იუსტიციის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი კი, პირიქით, მოსამართლის მიერ შედგენილ იმ პირთა სიაზე მიგვითითა ვინც სასამართლო პროცესს უნდა დაესწროს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ განსასჯელის ოჯახშიც იმყოფებოდა. „ის დიდი ხანია აღრიცხვაზეა როგორც ნარკოტიკების მომხმარებელი. რუსეთიდან დაბრუნების შემდეგ, აქაც ჩაეწერა მეტადონის პროგრამაში; ცდილობდა თავი დაენებებინა ნარკოტიკისათვის. დაკავების მერე დაიწყეს ბინის ჩხრეკა მოწმეების გარეშე; სახლში მეც კი არ შემიშვეს", ამბობს ბრალდებულის დედა, მარინა ახმედოვა.
ახმედოვების ოჯახი ბათუმში  მძიმე სოციალურ პირობებში ცხოვრობს. ოჯახის შემოსავალი მხოლოდ მარინა ახმედოვას პენსიაა: „ეოფილინში 18 ლარს ვიხდი სუნთქვის უკმარისობისთვის; ესენციალი და რინგერიც უნდა ვუყიდო გადასხმებისთვის. ჩემი პენსია ამ წამლებში თვიდან-თვეზე არ მყოფნის. იქ, ციხეზე ამ წამლებს არ აძლევენ“.
ახმედოვის სასამართლო პროცესზე ციხის #3 საპყრობილის ექიმი ზურაბ ორაგველიძეც დაიკითხა. ექიმმაც დაადასტურა თავის ჩვენებაში, რომ განსასჯელს მედიკამენტს ვერ აძლევენ: „ახმედოვს სჭირდება სპეციალური მედიკამენტები და მკურნალობა, რომელიც მხოლოდ თბილისის პატიმართა და მსრჯავდებულთა რესპუბლიკურ საავადმყოფოში არის შესაძლებელი.“

The Sick Man Was Sentenced to 10-year Imprisonment
Although accused Temur Akhmedov is seriously ill, he was sentenced to 10-year imprisonment. While passing the verdict, Judge Vera Dolidze did not consider the resolution of the Minister of Healthcare about postponing the punishment when the accused is ill.
Considering the health conditions of Akhmedov, the medical expertise was held on March 13, 2008. After a month investigation, 4 experts concluded that health conditions of Akhmedov are grave. “He cannot breath easily. He has Hepatitis C and B, tuberculosis and bronchitis. He needs an anti-tuberculosis treatment at hospital. The health conditions of Akhmedov are very poor now”.
The officers of Special Operative Department arrested Temur Akhmedov on Gogebashvili St. on October 6 2008. Since then he is in Batumi Prison N 3, in the cell for the inmates with tuberculosis.
Temur Akhmedov was found guilty for illegal purchase-storage and usage of great amount of drugs. Lawyer Avtandil Diasamidze protects Temur Akhmedov. “We requested the court to take into consideration the resolution of the Ministry of Labor, Healthcare and Social Welfare that envisages release or postponing the penalty of an accused with poor health conditions.”
Nevertheless, Vera Dolidze, the judge of the Batumi City Court, sentenced Temur Akhmedov to a 10-year imprisonment. The prosecutor Avto Kochlamazashvili demanded 11-year imprisonment. The defense side is going to appeal the sentence.
The trial was held in the jail on June 4. On the previous day, during the trial health conditions of the accused worsened and it was necessary to call an ambulance. The doctors from the emergency service explained that the accused has tuberculosis and they stopped his bleeding.
The Human Rights Center officially applied to the judge Vera Dolidze on the previous day and according to the Article 16 of the Criminal Procedure Code of Georgia on the publicity of trial, the Human Rights Center requested to allow their journalist to attend the trial. However, the center encountered number of problems. The judge Vera Dolidze stated it was necessary to have permission from the administration but the head of the PR service of the Ministry of Justice showed us the list of people who was supposed to attend the trial and it was made by the judge.
The Human Rights Center visited the family of the accused. “He has been registered as a drug addict for a long time. After returning from Russia, he joined the Metadon program. He tried to give up drugs. After he was arrested, our flat was searched without witnesses; they did not even let me go in”, said Marina Akhmedova, the mother of the accused.
The Akhmedovs live in very poor conditions in Batumi. The only income of the family is the pension of Marina Akhmedov. “I pay 18 GEL for Eufelin for his problems of breathing. I have to buy Esentsiali and Ringeri to transfuse blood. My pension is not enough for these medicine from month to month. These medicines are not provided at the prison”.
The doctor of the Batumi Prison N 3 Zurab Oragvelidze was interviewed at the trial of Akhmedov. The doctor confirmed in his testimony that the accused was not provided with medicines. “Akhmedov needs special medicines and treatment which can be provided only at Tbilisi Central Jail Hospital”.