თბილისის პოლიციის მთავარ სამმართველოსთან მორიგი დაპირისპირება მოხდა
თბილისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს შენობის წინ შეკრებილი ახალგაზრდები პოლიციის თანამშრომლებმა დაარბიეს. ინციდენტის შედეგად დაჭერილია ახალგაზრდული მოძრაობების ათეულობით აქტივისტი, უფრო მეტი კი სასტიკადაა ნაცემი, დაზარალდნენ ასევე მედიის წარმომადგენლები.
სამმართველოს შენობასთან გამართულ აქციაში სხვადასხვა ახალგაზრდული ორგანიზაციის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. ისინი 12 ივნისს პარლამენტთან მომხდარი ინციდენტის მონაწილეების დაპატიმრებას აპროტესტებდნენ. ახალგაზრდები მათი თანამებრძოლების გათავისუფლებასა და პრეზიდენტის გადადგომას მოითხოვდნენ.
აქციის დაწყებიდან დაახლოებით ორი საათის გასვლის შემდეგ, სამართალდამცავებმა აქცია დაარბიეს.
„პოლიციის სამმართველოს წინასწარი დაკავების იზოლატორიდან გამოსული ორასამდე შეიარაღებული პოლიციელი სასტიკად გაგივსწორდა“ - გვითხრა აქციის მონაწილე ბენო გეგეჭკორმა - „არ შემიძლია იმის გადმოცემა, თუ რა სისასტიკით გვირტყამდნენ ისინი ხელკეტებს. არასდროს მინახავს ასეთი წვეტიანი ხელკეტები, რითაც ძალოვნები იყვნენ შეიარაღებული. ძალიან ბევრი ადამიანი დააკავეს, უფრო მეტი კი სასტიკად სცემეს. ისინი არც გამოქცეულებს ანებებდნენ თავს და აგრძელებდნენ გამოქცეულების დევნას კორპუსების სადარბაზოებშიც კი. კონკრეტულად ვერ ვიტყვი ვინაა დაკავებული, თუმცა ჩემი აზრით ოცდაათამდე ადამიანი დააკავეს, დარბევა დაიწყო თუ არა ყველა თავის დაღწევას ვცდილობდით და გამოვრბოდით, საშინელი ქაოსი იყო, ამიტომ მიჭირს დაკავებულების ვინაობის დასახელება“.
ინციდენტის შედეგად ახალგაზრდული მოძრაობების აქტივისტების გარდა დაზარალდნენ ჟურნალისტები და პოლიტიკოსები. ტელეკომპანიებმა „მაესტრო“ და „კავკასია“ მათ ჟურნალისტებზე განხორციელებული თავდასხმის ფაქტები გააპროტესტეს და მაუწყებლობა შეწყვიტეს.
ნაცემია პოლიტიკური „ალიანსი საქართველოსთვის“ ერთ-ერთი ლიდერი ირაკლი ალასანიას გუნდის წევრი ზურაბ აბაშიძე რომელიც „ალიანსის“ პრესსამსახურის ხელმძღვანელის ვაკო ავალიანის განცხადებით სასტიკადაა ნაცემი და ღუდუშაურის კლინიკაშია გადაყვანილი.
მომხდარს გამოეხმაურნენ ოპოზიციური პარტიების ლიდერები, რომლებიც დარბევის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებისთანავე გაემართნენ პოლიციის მთავარი სამმართველოს შენობისაკენ ძალადობის დასაგმობად. კონსერვატიული პარტიის ლიდერმა ზვიად ძიძიგურმა პოლიციელების მხრიდან ახალგაზრდების დარბევას ამაზრზენი ფაქტი უწოდა. „აქ არ ქონია ადგილი პერიმეტრის დაცვას, პოლიციის თანამშრომლები თვითონ გამოვიდნენ ეზოდან, ახალგაზრდები არ ცდილობდნენ სამმართველოს შენობაში შეჭრას, მათ პროტესტს აბსოლუტურად მშვიდობიანი სახე ჰქონდა. ძალოვნები სასტიკად გაუსწორდნენ ყველას ვინც სამმართველოსთან იმყოფებოდა, მათ შორის „ალიანსის“ წევრ ზურაბ აბაშიძეს, რომელსაც ჩემი ინფორმაციით კბილები აქვს ჩამტვრეული, რადგან გამეტებით ურტყამდნენ სახეში. ხელისუფლებას არ შესწევს უნარი, მშვიდობიანად მოაგვაროს ქვეყანაში შექმნილი კრიზისული მდგომარეობა და ძალის გამოყენებით ცდილობს პრობლემების დაძლევას“ - განაცდადა ძვიად ძიძიგურმა ჩვენთან საუბრისას.
ამ დროისთვის ცნობილია მხოლოდ ის, რომ დაკავებულთა შორისაა ახალგაზრდული მოძრაობა „9 აპრილის“ ერთ-ერთი ლიდერი დაჩი ცაგურია. ინფორმაცია ამის თაობაზე მოძრაობა „რატომ“-ის ერთ-ერთმა ლიდერმა ირაკლი კორძაიამ მოგვაწოდა. „დაჩი რომ დააკავეს ზუსტად ვიცი, თუმცა სხვა დაკავებულებზე ვერაფერს გეტყვით, მეც სასტიკად ვარ ნაცემი და უბრალოდ ვერ დავინახე ვინ დააკავეს, თუმცა დაპატიმრებულების რიცხვი რომ ძალიან დიდია, ამის დადასტურება შემიძლია“ - გვითხრა მან. დაკავებულთა რაოდენობის დადგენა ვერ ხერხდება შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ოფიციალური განცხადებითაც. განცხადებაში წერია „დაკავებულები იქნენ აქციის მონაწილეები, რომლებიც გადაყვანილები არიან დროებითი მოთავსების იზოლატორში“, როგორც ხედავთ დაკავებულების რაოდენობა დაკონკრეტებული არ არის.
სამაგიეროდ, სამინისტრო განმარტავს ინციდენტის მიზეზს: „თბილისის შინაგან საქმეთა სამინისტროს მთავარ სამმართველოსთან, ოპოზიციის წარმომადგენლებმა ბლოკირება გაუკეთეს პოლიციის მთავარ შესასვლელს და გადაკეტეს სამანქანო გზა. პოლიცია შეეცადა შესასვლელი და სამანქანო გზის გათავისუფლებას, რა დროსაც მომიტინგეები არ დაემორჩილნენ პოლიციის თანამშრომლებს და გაუწიეს ფიზიკური წინააღმდეგობა“ - წერია სამინისტროს ოფიციალურ განცხადებაში.

Photo - InterPressNews
Policemen dispersed the young people gathered in front of the Main Tbilisi Police Department. Tens of young activists of the youth movement were wounded; many more demonstrators were severely beaten; and media representatives also were injured.
Representatives of various youth organizations took part in q demonstration in front of the Police Department. They protested the detention of people who took part in the incident near the parliament building on June 12. The young activists requested the release of their friends and the resignation of the president.
Two hours later law enforcement officers dispersed the demonstrators.
“Nearly 200 policemen left the pre-trial detention area of the Police Department and beat us severely,” said Beno Gegechkori, a demonstrator. “I cannot tell how ruthlessly they were beating us with truncheons. I have never before seen such truncheons with sharp ends. Many people were arrested and many more people were beaten. The policemen did not let those people run who tried to escape them and followed them into the residential buildings in the neighborhood. I cannot tell you who were arrested but I think about 30 people were detained. As soon as the police started dispersing people everybody tried to escape and there was terrible chaos; so I cannot tell who were detained.”
As a result of the incident journalists and politicians also were arrested alongside the activists of the youth organizations. TV Companies “Maestro” and “Kavkasia” ceased broadcasting in protest of having their correspondents beaten.
Zurab Abashidze, a member of Irakli Alasania’s political party “Alliance for Georgia”, also was beaten. Vako Avaliani, spokesperson of the political party, reported that Abashidze was ruthlessly beaten and was put in Ghudushauri hospital.
Leaders of opposition parties immediately went to the Main Tbilisi Police Department when they learned about the incident and condemned the violence. Zviad Dzidziguri, leader of the Conservative Party, assessed the incident as horrific. “Here policemen were not protecting their territory. The policemen left the yard themselves. The young activists did not try to enter the yardat all and their protest was peaceful. The law enforcers beat everybody who was near the police department--among them was Zurab Abashidze, a member of the “Alliance.” According to my information he had his teeth broken because he was ruthlessly beaten in the face.  The government cannot resolve the current political crisis peacefully and tries to do it by force,” said Zviad Dzidziguri in his conversation with the Human Rights Center.
The only information circulated is that Dachi Tsaguria, one of the leaders of the youth movement “April 9”, was arrested together with other people. Irakli Kordzaia, leader of the Movement “Why” reported to the Center that “I definitely know that Dachi Tsaguria was arrested but I cannot say anything about other detainees. I was seriously beaten and could not see who was arrested. However, I can confirm that the number of detainees is high.”
The center could not find out the exact number of detainees by the official statement of the MIA. According to the statement “demonstrators were detained and taken to the pre-trial detention setting”.
Nevertheless, the Ministry clarified the incident in the official statement of the MIA as follows. “Representatives of the opposition parties blocked the main entrance to the Main Police Department within the MIA and blocked the street. Policemen tried to free the entrance and the street but the demonstrators did not obey the law enforcement officers and resisted them.”