გორში კიდევ ერთი აქცია გაიმართება
"ალიანი საქათვლოსთვის" წევრის ზაალ გუდაძის და ამავე პარტიის მხარდამჭერი თამაზ ტლაშაძის და დაკავების გამო, გორში, დღეს 16 საათზე მორიგი საპროტესტო აქცია გაიმართება. “ალიანსის” წევრები აქციის გამართვას გორის თეატრის ეზოში აპირებენ. ადგილობრივი ორგანიზაციის წევრები იმედოვნებენ, რომ აქციას თბილისიდან შეუერთდებიან თანაპარტიელები თინა ხიდაშელი და დავით  ბერძენიშვილი.
აქვე შეგახსენებთ, რომ მსგავსი აქცია გორში გუშინ, 17 ივნისსაც გაიმართა. ის გიორგი ერისთავის სახელობის თეატრის ეზოში დაიწყო და მსვლელობით სამხარეო მთავარი სამმართვლოს წინ გადაინაცვლა. აქციის მონაწილები დაკავებულების გათავისუფლებას ითხოვდნენ. თუმცა მათ არავინ გამოხმაურებია, სამხარეო სამმართველოში კი ხალხის გამოჩენისთანავე ყველა კარი ჩაკტეს და აქციის მონაწილეებს შენობაში შეშვებაზე უარი უთხრეს.
მთელი დღის ლოდინის შემდეგ, აქციის მონაწილეებისთვის ცნობილი გახდა, რომ ზაალ გუდაძის სასამართლო პროცესი დაინიშნა, აქციამ 17 საათისთვის უკვე სასამართლო შენობისკენ გადაინაცვლა.
გორის რაიონულმა სასამართლომ არც ზაალ გუდაძე და მისი თანამოაზრეები გააწბილა: - მასაც, ისევე როგორც თამაზ ტლაშაძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით წინასწარი ორ თვიანი პატიმრობა შეუფარდა.
ყურადსაღებია, რომ მოსამართლე ნინო ჯაჭვაძე, ბრძანების სარეზოლუციო ნაწილის დასაწერად ოთახიდან არ გასულა, მან დარბაზიდან გაუსვლელად დააკმაყოფილა აღკვეთის ღონისძიების სახით წინასწარი, ორ თვიანი პატიმრობის მოთხოვნა. როგორც ჩანს, მოსამართლეს წინასწარ ჰქონდა მომზადებული სარეზოლუციო ნაწილი, რომელიც წესისამებრ, სასასმართლო სხდომის მოსმენის და სათათბირო ოთახში გასვლის შემდეგ უნდა დაიწეროს.
“სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, მოსამართლეს არ ჰქონდა ბრძანების ადგილზე თათბირით მიღების უფლება, ბრძანება არათუ ცალკე აქტის სახით გამოდის, არამედ დგება 5 ეგზემპლარად, რომელიც უნდა გადაეგზავნოს მხარეებს, ამიტომ მოსამართლე ყველა შემთხვევაში სათათბიროდ უნდა გასულიყო” _ აცხადებს სახალხო დამცველის აპარატთან არსებული გაეროს ადამიანის უფლებათა ექსპერტი გიორგი გოცირიძე.
ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია მოსამართლის კითხვა ბრალდებულისადმი “იყო თუ არა დაკავების დროს იძულება და რაიმე სახის ძალადობა”, რომელსაც ბრალდებულმა ზაალ გუდაძემ ასე უპასუხა: “არა, მაგრამ რაღაც მომენტში იყო ძალადობა”.

Because of detention of Zaal Gudadze from Alliance for Georgia and Tamaz Tlashadze, supporter of the same party a rally will be organized in Gori. Members of the Alliance plan to hold the demonstration in the yard of the Gori State Theatre. Members of the local branch of the party hope that Tina Khidasheli and Davit Berdzenishvili from Tbilisi office of their party will join them.
Similar rally was organized in Gori on June 17 too. It started in the yard of the Giorgi Eristavi State Theatre and moved towards the regional police main department. They requested the release of the detainees. However, nobody responded to their protest; as soon as the personnel of the police department saw the demonstrators moving towards them they locked all doors and did not allow people in the building. After a long waiting, the demonstrators were reported that trial on Zaal Gudadze was earmarked and the demonstrators moved to the building of the Gori district court.
Gori district court did not deceive Zaal Gudadze and his supporters and both he and Tamaz Tlashadze were sentenced to two-month pre-trial detention
Judge Nino Jachvadze did not leave the room to write the resolution part of the judgment. She satisfied the solicitation on two-month pre-trial imprisonment without having left the court. Apparently, the judge had prepared the judgment in advance though it should be written after having heard the trial.
“In accordance to the Criminal Procedural Code the judge was not entitled to make decision on the place. The judgment shall be made in five copies that should be distributed among the parties. In any case, the judge had to leave the court room for discussion,” said Giorgi Gotsiridze, UN human rights expert at the Public Defender’s office.
The question of the judge to the accused was very important. “Did law enforcers oppress you or did they use any form of violence against you while detention,’ Zaal Gudadze replied: “No they did not; but at some point they used force against me.”