ძალოვნებმა დაკავებულთა დედების განცხადებაც კი არ ჩაიბარეს
დღეს თბილისის პოლიციის მთავარ სამმართველოსთან დაკავებული ახალგაზრდების დედებმა აქცია გამართეს. მათ აქციის მსვლელობის დროს მიიღეს გადაწყვეტილება შსს დროებითი მოთავსების #2 იზოლატორის უფროსის ვალერი კაკაურიძის სახელზე განცხადება დაეწერათ. ბრალდებულთა დედები შვილების ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ საუბრობდნენ და მათ საავადმყოფოში გადაყვანას ითხოვდნენ. ყველაზე მეტად აქციაში მონაწილე მანდილოსნები შეშფოთებული იყვნენ იმით, რომ სამართალდამცავები მათ შვილების ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის გადამოწმების საშუალებას არ აძლევენ.
თუმცა მათი განცხადება შინაგან საქმეთა პოლიციის მთავარი სამმართველოს კანცელარიაში არ ჩაიბარეს. „იმ მოტივით, რომ კაკაურიძის სახელზე დაწერილი  განცხადება არ იყო ფოსტით გაგზავნილი, კანცელარიამ უარი თქვა მის მიღებაზე“ - უთხრა ჟურნალისტებს „ალიანსი საქართველოსთვის“ წარმომადგენელმა სოფიო ხორგუანმა. მისი განმარტებით „ყველა ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებულია განცხადება ჩაიბაროს.“
ხორგუანი ამბობს, რომ განცხადებას მართლაც გააგზავნიან ფოსტით სამმართველოში და სახალხო დამცველსაც მიმართავენ დახმარებისთვის, რათა „მოხდეს ამ საკითხის შესწავლა და ყველა ის პირი დაისაჯოს, ვინც უარი თქვა განცხადების ჩაბარებაზე. დღეს ამ განცხადებაზე მხოლოდ 24 დედის ხელმოწერა იყო. სანამ მას ფოსტით გავაგზავნით ხელმოწერები ბევრად მერი იქნება“ - თქვა მან.
აქცია რამოდენიმე საათში ისე დასრულდა, რომ სახალხო დამცველისა და ადვოკატების თხოვნის მიუხედავად არ მოხდა ახალგაზრდების საავადმყოფოში გადაყვანა.
„ქართველი დედები აქ იმიტომ მოვიდნე, რომ არ ეძლევათ დაკავებული შვილების მკურნალობის შესაძლებლობა. არ შეიძლება ახალგაზრდებს ასეთი მეთოდებით უსწორდებოდე და იგნორირებას უკეთებდე მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობას“ - აღნიშნა „ალიანსი საქართველოსთვის“ წარმომადგენელმა მანანა ნაჭყებიამ.
მან ჟურნალისტებთან საუბარში ასევე განაცხადა, რომ ოპოზიციური პარტიები  საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის გადასაცემად ამზადებენ დოკუმენტს, რომელშიც ნათლად იქნება ასახული თუ როგორი ზიანი მიადგა დარბევა-დაპატიმრების შედეგა ახალგაზრდების ჯანმრთელობას. მისივე ინფორმაციით ამ დოკუმენტს თან დაერთვება ვიდეომასალაც, რომელიც ამ ორგანიზაციებს სრულ წარმოდგენას შეუქმნის დაკავებულების უფლებების დარღვევაზე.

Law Enforcers Did not Accept the Appeals of the Mothers of Detainees
On May 16, 2009 mothers of the detainees organized a protest demonstration close to the Tbilisi Police Main Department. They decided to write an appeal to Valeri Kakauridze, head of temporary detention setting N 2. The mothers expressed their concern about the health conditions of their sons and requested the law enforcers to take the detainees to hospitals. The female demonstrators were concerned because they were not informed about the health conditions of their sons.
Nevertheless, the chancellery of the Main Police Department did not accept their appeal. “They refused to accept our appeal because we had not sent it by ordinary mail to Kakauridze. The officials at the chancellery did not receive us,” said Sopio Khorguani, representative of the Alliance for Georgia. She said “Every administrative organization is entitled to accept appeals.”
Khorguani said they would send the appeal by ordinary mail and they would also appeal to Public Defender for help in order to “study the case more thoroughly and punish every official who refused the women to accept their appeal. Today, we had only 24 signatures of mothers on this appeal but before we send it by post, the signatures will be much more,” she said.
Several hours later, the demonstration finished and despite the request of the Public Defender and the attorneys the detainees were not taken to hospital.
“Georgian mothers came here because they are not allowed to assist their sons whose health conditions are poor. Young people shall not be punished like that and their health conditions shall not be ignored,” said Manana Nachkebia, representative of the Alliance for Georgia. She reported to journalists that opposition parties are preparing the document to send to international organization which will expose how the health of young demonstrators was injured during the dispersal and detention. Nachkebia added that video-recording will also be sent to international organizations and everybody will have information how the rights of detainees were breached.