საერთაშორისო ორგანიზაცია „Crisis Group” შეშფოთებას გამოთქვამს საქართველოში გაეროს სამშვიდობო მისიის შეწყვეტასთან დაკავშირებით
გავლენიანი საერთაშორისო ორგანიზაცია „Crisis Group”, რომელიც მსოფლიოს ხუთივე კონტინენტზე ახორციელებს თავის მისიებს და რომლის პრიორიტეტიც კონფლიქტების პრევენციაა, ეხმაურება საქართველოს კონფლიქტურ რეგიონებში გაეროს სამშვიდობო და ეუთოს სადამკვირვებლო მისიების შეწყვეტის ფაქტს და მიიჩნევს, რომ ეს შეიძლება კონფლიქტების შემდგომი ესკაცალიის მიზეზად იქცეს. ინფორმაცია ამის შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ საერთაშორისო ორგანიზაციის ვებ გვერდზე, რომელზეც გამოქვეყნებულია საინტერესო ანგარიში.
საქართველო-რუსეთი: ისევ სახიფათო და საშიში სიტუაცია
თბილისი/ბრიუსელი, 2009 წლის 22 ივნისი: რუსეთის დიპლომატიური წნეხი საქართველოში კონფლიქტის მოგვარების საერთაშორისო მექანიზმების მუშაობას აფერხებს; რეგიონი  ფეთქებადსაშიში სიტუაციის წინაშე პირისპირ რჩება, რომელშიც სულ მცირე ინციდენტიც კი ახალი შეტაკების მიზეზი შეიძლება გახდეს.
კრიზისის საერთაშორისო ჯგუფის ბოლო ბრიფინგი ეძღვნებოდა 2008 წლის აგვისტოს შემდეგ ათი თვის განმავლობაში მიმდინარე მოვლენებს და ჯგუფის შეფასება საკმაოდ შემაშფოთებელია. 15 ივნისს უშიშროების საბჭოზე მოსკოვის ვეტო საქართველოსა და აფხაზეთში გაეროს 16-წლიანი მისიის სადამკვირვებლო მანდატის გაგრძელებაზე და მოსკოვის მცდელობა მოითხოვოს ეუთოს მისიის გაყვანა საქართველოდან 30 ივნისს, სერიოზულ საფრთხეს უქმნის რეგიონის უსაფრთხოებას, რამაც შესაძლოა ახალი დაძაბულობა გამოიწვიოს.
„თუ გაეროს და ეუთოს მისიების სადამკვირვებლო საქმიანობა შეწყდება, სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის კონფლიქტურ ზონებში აღარ იქნებიან დამოუკიდებელი დამკვირვებლები, რომლებიც ცდილობენ, რომ მცირე ინციდენტები არ გადაიზარდოს ფართომასშტაბიან ბრძოლებში“ - განაცხადა ლორენს შითსმა, კრიზისის ჯგუფის კავკასიის პროექტის დირექტორმა. „რუსეთის მოქმედებებმა შექმნეს უკიდურესად დაძაბული ატმოსფერო. მოსკოვმა აუცილებელად უნდა გადახედოს საკუთარ პოლიტიკას და უფრო გონივრულ კომპრომისზე იმუშაოს, რაც საშუალებას მისცემს გაეროსა და ეუთოს მონიტორებს გააგრძელონ მნიშვნელოვანი საქმიანობა რეგიონში.“
რუსეთ-საქართველოს ომი დამთავრდა ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით რომლის მიხედვითაც უნდა შეწყვეტილიყო სამხედრო მოქმედებები, ჯარები დაბრუნებოდნენ ომამადელ პოზიციებს და კონფლიქტურ ტერიტორიებში შესულიყვნენ ჰუმანიტარული და სადამკვირვებლო მისიები. მაგრამ რუსეთმა არ შეასრულა 2008 წლის აგვისტო/სექტემბერში მედვედევი სარკოზის შეთანხმების ძირითადი პუნქტები. ადგილზე სიტუაცია დღეს დაძაბულია. არცერთი მხარე არ არის ჩართული მოლაპარაკებებში, რომლის შედეგიც რეგიონში სტაბილიზაციას მოიტანდა.
რუსეთი აცხადებს, რომ ის მოქმედებს სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის მოთხოვნების შესაბამისად, რომლებიც არ ენდობიან საერთაშორისო დამკვირვებლებს. თუმცა მოსკოვს გააჩნია იურიდიული ვალდებულებები ეთნიკური წარმომავლობის მიუხედავად ადგილობრივი მსახლეობის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად; ის ვალდებულია აღკვეთოს ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები და მიიღოს ზომები იძულებით გადაადგილებული ადამიანების უსაფრთხო დაბრუნებისათვის; ლაპარაკია სამხრეთ ოსეთიდან დევნილ 25 000 ეთნიკურ ქართველზე, რომლებიც ვერ ბრუნდებიან საკუთარ სახლებში.
რუსეთს არამარტო დიდი რაოდენობით ჯარი ყავს სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში, რაც ეწინააღდეგება ცეცხლისშეწყვეტის შესახებ შეთანხმებას, არამედ მუდმივად ზრდის მათ რიცხვს ტერიტორიაზე და აძლიერებს სამხედრო ბაზებს საქართველოსა და კონფლიქტურ რეგიონებს შორის საზღვრების გასამაგრებლად. რუსეთის პოლიტიკა, რომ ხელი შეუშალოს რეგიონში საერთაშორისო მონიტორების ყოფნას საფრთხეს უქმნის სტაბილურობასა და კონფლიქტის მოგვარებისათვის გადადგმულ ყველა ნაბიჯს. რუსეთმა უნდა გამოიყენოს მისი დომინანტური ძალა რეგიონში მონიტორების შესაშვებად, ხელი შეუწყოს დევნილების დაბრუნებას და სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის მოლაპარაკებებს თბილისთან.
„თუ გაეროსა და ეუთოს მისიები ნამდვილად დატოვებენ საქართველოს, როგორც ეს რუსეთს უნდა, რეგიონში სიტუაცია კიდევ გამწვავდება,“ განაცხადა კრიზისის ჯგუფის ევროპის განყოფილების პრეზიდენტმა ალეინ დელეტროზმა. „სიტუაცია  საკმაოდ სწრაფად გახდება არასტაბილური, მოსკოვმა უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება და ხელი შეუწყოს საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რომლებიც კონფლიქტის მოგვარებასა და თავიდან აცილებაზე მუშაობენ, თავისუფლად განახორციელონ თავიანთი საქმიანობა. კიდევ ერთი ომი და დევნილების ახალი ტალღა კავკასიაში არავის ინტერესებში არ შედის.“

International Crisis Group Is Concerned About the Vetoed UN Peace Mission in Georgia
Influential international organization “International Crisis Group”, which carries out its missions in five continents and its priority is conflict prevention, prepared a report on vetoed observing missions of UN and OSCE in conflict zones of Georgia and considers that it might end in escalation of the situation. The full report is available on the website of the international organization.
Georgia-Russia: Still Insecure and Dangerous
Tbilisi/Brussels, 22 June 2009: Russian diplomatic pressure is dismantling the critical international conflict resolution machinery in Georgia, leaving the region facing a potentially explosive situation in which even a small incident could spark new fighting.
Georgia-Russia: Still Insecure and Dangerous,* the latest policy briefing from the International Crisis Group, examines the situation ten months after the August 2008 war and finds deep cause for concern. Moscow’s 15 June Security Council veto of an extension of the sixteen-year-old UN observer mission’s mandate in Georgia and Abkhazia and its apparent intention to require the removal of the mission of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) by 30 June are blows to regional security that will fuel tensions.
“With both the UN and OSCE missions given the chop, there will be no independent observers around the conflict zones of South Ossetia and Abkhazia, and there will be no mechanism for ensuring that minor incidents don’t deteriorate into wider fighting”, says Lawrence Sheets, Crisis Group’s Caucasus Project Director. “Russia’s actions have created a hugely hazardous atmosphere. Moscow needs to review its policy and work for a reasonable compromise allowing the UN and OSCE monitors to continue their important work”.
The Georgia-Russia war ended with ceasefire agreements that required an end to military action, a pull-back to pre-war positions and access for humanitarian and monitoring missions to conflict areas. But Russia has not complied with key aspects of the deal that President Dimitri Medvedev reached in August/September 2008 with French President Nicolas Sarkozy in his then-EU presidency role. The security situation on the ground today remains tense. Neither side has engaged in meaningful negotiations to stabilise the region.
Russia says it is acting at the request of South Ossetia and Abkhazia, which do not trust international observers. But Moscow has legal obligations to do more for the security and safety of local populations, regardless of ethnicity, and to prevent human rights abuses in areas that are in effect under its control. Most importantly, it must expand efforts to allow the return of internally displaced persons (IDPs), especially the approximately 25,000 ethnic Georgians who have been unable to go back to their homes in South Ossetia.
Russia not only keeps excessive troop levels in South Ossetia and Abkhazia, in contravention of the ceasefire agreements, but has also increased their numbers and fortified bases to demarcate, in effect, the administrative borders between Georgia and the regions of South Ossetia and Abkhazia, both of which it has recognised as independent states. Its policy of preventing international monitors access to those areas undermines stability and conflict resolution efforts. It should use its dominant influence to allow monitors access, facilitate IDP return and encourage South Ossetia and Abkhazia to engage in genuine negotiations with Tbilisi.
“If the UN and OSCE missions do indeed leave Georgia, as Russia seems to desire, it will deepen regional tensions”, says Alain Deletroz, Crisis Group’s Vice President for Europe. “Rather than prompt further instability, Moscow should take a responsible approach that encourages internationally recognised institutions of conflict prevention and resolution to work freely on the ground. Another war and another IDP crisis in the Caucasus are not in anyone’s interest”.