მაკა მალაყმაძე ბათუმი
სარფის საბაჟო გამშვებ პუნქტზე ორი დღეა ხმაურია. იმპორტიორები, რომლებიც საზღვარზე ფეხით გადავიდნენ და თურქეთიდან ხელბარგით ბრუნდებოდნენ, საბაჟო გადასახადის დაკისრებას აპროტესტებენ. მათ საშუალება არ მიეცათ, საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანებით ესარგებლათ, რომელიც თვეში ერთხელ საბაჟო გადასახადისგან გათავისუფლებას ითვალისწინებს. მებაჟეები მედიასთან აღნიშნულთან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებენ.
ქართული მხარის მიერ სარფის გამშვებ პუნქტზე წესების გამკაცრების შესახებ ინფორმაცია რამდენიმე დღის წინ გავრცელდა. 18 ივნისიდან კი, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ბრძანება მოქმედებს, რომლის თანახმადაც, საზღვრის გადამკვეთს ქვეყანაში ნივთების შემოტანა თვეში მხოლოდ ერთხელ შეუძლია განუბაჟებლად. სხვა შემთხვევაში მათ, თითოეული შეძენილი ნივთის განბაჟება და ღირებულების 23%-ის გადახდა მოუწევთ. აღნიშული ბრძანება საბაჟოზე რამდენიმე დღეა გაკრულიცაა.
გუშინ, სარფის საბაჟო გამშვებ პუნქტზე კი, იმ მოვაჭრეთა საქონელიც განაბაჟეს, ვისაც 500 ლარამდე ღირებულების საქონელი მოჰქონდა და ბრძანების ამოქმედების შემდეგ პირველად გადმოკვეთა საზღვარი. თუ რატომ მოხდა ასე, მებაჟეებმა კომენტარი არ გააკეთეს.
მარინა ჩაგუნავა, მოვაჭრე: „ჩაალაგეს ჩემი ნივთები დიდ პარკებში და დაალეგეს მანქანაზე. რომ ვუთხარით, რას აკეთებთო, ტერმინლაში მიბრაძნდითო. მოვედით აქ ტერმინალში, არ გაგვატანეს ჩვენი ბარგი - საბაჟოს თანხა გადაიახადეთო. მე ხუთასი ლარის საქონელი მქონდა გადმოტანილი, მეტი კაპიკი არ მაქვს რომ გადავიხადო“.
ია ლაკანდელიძე, მოვაჭრე: „გამოგვიყვანეს, ნახევარ საათზე მეტი გვალოდინეს აქ. 150 ლარი განბაჟებაში დაგვატოვებინეს“.
ლია ბერიძე: „არც ქვითარი მოუციათ, ასე თაბახის ფურცლებზე გვიწერენ გადასახადის ოდენობას და ბანკში გვახდევინებენ. ამ თვეში პირველად ვარ და მაშინ გამოდის, რომ თვეში ერთხელ გადმოტანილი ტვირთის განუბაჟებლობა არ ყოფილა“.
საბაჟოსთან ახლოს მცხოვრებთათვის საბაჟო, შემოსავლის ერთ-ერთი წყარო იყო. ისინი ქართველ მოვაჭრეებს ყოველდღიურად ეხმარებოდნენ თურქეთის საბაჟოდან ტვირთის გადმოტანაში, რისთვისაც გარკვეულ გასამრჯელოს იღებდნენ.
დავით ქავთარაძე, ადგილობრივი მკვიდრი: „მოვაჭრეების მიერ შეძენილი ნივთები გადმომქონდა საზღვარზე, რადგან ორზე მეტი ერთნაირი ნივთის გადმოტანა არ შეიძლება და ამ გზით არიდებდნენ თავს განბაჟებას. ჩვენ, მოქალაქეებს გვინაწილებდნენ ტვირთს გადმოსატანად. ასე, დღეში მინიმუმ 5 ლარს მაინც ვაკეთებდი. ახლა, თვეში მხოლოდ ერთხელ შეიძლება საქონლის განუბაჟებლად გადმოტანაო. ეს წყაროც მოგვისპო ჩვენმა ხელისუფლებამ, სამუშაო ჩვენ არ გვაქს და თავი რითი ვირჩინოთ?“.  აჭარის მოსახლეობის უმრავლესობა კი, ე. წ. „ქემალ ფაშას“ ბაზრობის კლიენტია. ისინი თითქმის ყოველდღიურად გადადიოდნენ საზღვარს იაფი საქონლის შესაძენად. თურქეთიდან გადმოტანილი საქონლის რეალიზაციას კი აჭარის ბაზრობებზე ახდენდნენ.
ბათუმელი მოვაჭრეები ფინანსთა მინისტრის ბრძანების წინააღმდეგ, ამ დღეებში მასობრივი აქციების გამართვასაც აპირებენ.

Law Is In Force at Sarpi Custom’s House Before It Is Enacted
There is noise at the Sarpi Custom’s House for two days. Importers, who were crossing the border with Turkey on foot with their luggage, had to pay the customs. They were not allowed to enjoy the resolution of the Minister of Finances of Georgia which discharges people from customs once a month. The custom-house officers do not comment on the fact.
The information about making the law more drastic at the Sarpi Custom-house by Georgian side was spread several days ago. Since June 18, the resolution of the Minister of Finances was put in force which states that a person shall not pay customs for transporting luggage through the custom only once a month. Otherwise they will have to pay 23% of the total price of the luggage. This resolution was put up on the Custom House several days ago.
Yesterday, traders who had the luggage of under 500 GEL were also demanded to pay the customs; though they had crossed the border for the first time after the resolution was put in force. The custom-house officers did not comment on the fact.
Marina Chagunava, trader: They packed my luggage in large bags and loaded on the car. When I inquired what they were doing the custom-house officers told me to go to the terminal. We arrived here but they did not allow us to take the luggage unless we pay the customs. I had the luggage of 500 GEL and I have nothing more left to pay.”
Ia Lakandelidze, trader: “We were made to wait here. I had to pay 150 GEL at the custom-house.”
Lia Beridze: They did not give any receipts. They wrote the amount of tax on the sheet of paper and we pay it at the bank. I am crossing the border for the first time this month and it means we have to pay customs each time.”
The Custom-House was the only source of income for the people living close to the border; they were assisting Georgian traders to carry the luggage from Turkish Custom-house to Georgian one and received some tips for that.
Davit Kavtaradze, a local resident: “I assisted the traders to carry the luggage from Turkish Custom-house to ours. Since they were forbidden to transport two equal items, we, local people shared their luggage and they paid 5 GEL for that. Now, they can cross the border without payment only once a month; so the government cut this source of income for us. There are no more working places here and how can we survive?” Majority population of Adjara Autonomous Republic goes shopping to the so-called “Cemal Pasha Market”. They crossed the border every day to buy different goods. Then they sold them in the shopping malls in Adjara.
The traders from Batumi intend to hold protest demonstration against the resolution of the Ministry of Finances.