„სოფლის მხარდაჭერის პროგრამა“ ტოლობის ნიშანს არ ცნობს
საქართველოს  მთავრობის  - „სოფლის მხარდაჭერის პროგრამით“ უკმაყოფილო მოსახლეობამ აჭარის მთავრობის შენობასთან აქციების გამართვა დაიწყო. „ჩვენ გაჩუმებას და გაჩერებას აღარ ვაპირებთ, რატომ არ კეთდება ჩვენს სოფელში ის რაც გვჭირდება?“, - აცხადებენ სოფელ აჭყვისთავის მაცხოვრებლები.
როგორ განისაზღვრა სოფლებისთვის პროირიტეტები და რა სჭირდებათ სინამდვილეში სოფლის მკვიდრებს, რა თანხებია გამოყოფილი ამ პროგრამისთვის და როგორ გადანაწილთა სამუშაოები - ამ კითხვებზე პასუხის მისაღებად „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აჭარის ორ რაიონს ეწვია.
„სოფლის მხარდაჭერის პროგრამა“ საქართველოს მთავრობის 2009 წლის 20 იანვრის #35 განკარგულების საფუძველზე ხორციელდება. პროგრამის განსახორციელებლად 19 998 876 ლარია გამოყოფილი. ოფიციალურად, პროგრამის მიზანი სოფლების ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებაა, თუმცა მოსახლეობა უკმაყოფილებას გამოთქვამს, რადგან მათთვის არავის უკითხავს რა გჭირდებათო.
„მოსაცდელი კი გააკეთეს, მაგრამ ჩვენ წყლის პრობლემა უფრო გვქონდა მოსაგვარებელი. რამდენიმე ასეული მეტრიდან ვეზიდებით წყალს სახლებში. თუნდაც, გზა გაეკეთებინათ, არც ეს გვაწყენდა. 3 100 ან 3 500 ლარიანი ავტობუსის მოსაცდელი რად გვინდა, როცა გზა არ გაქვს?“, - ამბობს სოფელ ჩხუტუნეთის მაცხოვრებელი რუსიკო ძნელაძე.
„გზა მთლიანად როდი დააგეს? ნაწილ-ნაწილ ორმოები ამოავსეს მხოლოდ. ამას ჰქვია გზის დაგება? მაშინ ორმული შევსება რაღაა? თანხა ამაში დაიხარჯა? ჩვენთვის ეკითხათ და ჩვენ ვეტყოდით რაც გვჭირდებოდა. მაგალითად, საბავშვო ბაღი, ყველასათვის საჭირო და სასურველი იქნებოდა რომ გაკეთებულიყო. მაგრამ ვინ გვკითხა რა გჭირდებათო“, - ამას კი სოფელ სალიბაურის მკვიდრი ასმათ ბერიძე ამბობს.
ხელვაჩაურის რაიონი
ამ რაიონში 78 სოფელია. აქედან სამი „სოფლის მხარდაჭერის პროგრამაში“ რატომღაც არ ჩასვეს. ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტისთვის „სოფლის მხარდაჭერის“ პროგრამის ფარგლებში 681 018 ლარი იყო გამოყოფილი. მუნიციპალიტეტმა მთელი სამუშაოს  შესრულება (75 სოფლისთვის) 10 ფირმას დაუკვეთა.
შესასრულებელ სამუშაოებს შორის მითითებულია გაზისა და წყლის მილების შეძენაც, მაშინ როცა ამგვარი სამუშაოების შესრულება სოფლების გაზიფიკაციის პროგრამის ფარგლებში უნდა მოხდეს. გაუგებარია, რატომ დაიხარჯა „სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის“ ფული გაზიფიკაციის პრობლემის მოსაგვარებლად მაშინ, როცა საქართველოს პრეზიდენტის დაპირების თანახმად გაზი „ისედაც“ უნდა „მივიდეს“ ყველა ოჯახში. გამგებელი თეიმურაზ დუმბაძე ამ საკითხის მარტივ ახსნას გვთავაზობს: - „ამ მილების შეძენა მოსახელობამ მოითხოვა“ - გვარწმუნებს ის.
დუმბაძე ასევე გვარწმუნებს იმაში, რომ ის ხშირად ამოწმებდა მიმდინარე სამუშაოებს: „რამდენიმე ფირმას შენიშვნაც მივეცი. რამოდენიმე ფირმამ ვერ გამონახა ისეთი მუშა, რომელიც ხარისხიანად გააკეთებდა საქმეს. ერთ-ერთი ასეთი ფირმა „ბაბუტი XXI“ იყო, რომელსაც შესრულებული სამუშაო თავიდან შევასრულებინეთ უხარისხობის გამო“. „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას, ფირმა „ბაბუტი XXI“-ის ხელმძღვანელმა თამაზ ჯაფარიძემ ეს ფაქტი უარყო.
საინტერესოა ისიც, თუ რა კრიტერიუმებით მოხდა ფირმების შერჩევა. თეიმურაზ დუმბაძე კიდევ ერთხელ ცდილობს ჩვენს დარწმუნებას, რომ შესასრულებელი სამუშაოებისთვის ფირმები გამოცდილების საფუძველით შეირჩა. თუმცა ჩვენი კვლევა საწინააღმდეგო სურათს გვიჩვენებს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ბათუმის საგადასახადო ინსპექციიდან, ათიდან ხუთი ფირმის რეგისტრაციის შესახებ საჯარო ინფორმაცია გამოითხოვა. აღმოჩნდა, რომ კომპანია „ბაბუტი XXI“ რეგისტრირებულია 2008 წლის 11 აპრილს; შპს „G.I.E.“ კი რეგისტრირებულია 2009 წლის 18 თებერვალს ანუ საქართველოს მთავრობის მიერ პროგრამის განსახორციელებლად თანხების გამოყოფიდან ერთი თვის შემდეგ.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ზოგიერთმა კომპანიამ სამუშაო ინვენტარი და შეკვეთის განსახორციელებლად საჭირო მასალები იმაზე ადრე შეიძინა, ვიდრე პროგრამას საკრებულო დაამტკიცებდა. მაგალითად შპს „ბაკურის საშენ მასალათა კომბინატმა“ საკრებულოს მიერ პროგრამის დამტკიცებამდე 8 დღით ადრე, 2009 წლის 2 აპრილს შეიძინა ინვენტარი და მასალები, მაშინ როდესაც, ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ (განკარგულება #4/2) პროგრამა 10 აპრილს დაამტკიცა.
საინტერესოა ისიც, რომ ზოგიერთმა ფირმამ სამუშაოების შესრულება ხელვაჩაურის გამგეობასთან ხელშეკრულების გაფორმაბამდე დაიწყო. კერძოდ, შპს „ილიას“ სამუშაოების დაწყების თარიღად 13 აპრილი აქვს მითითებული, გამგეობასთან ხელშეკრულება კი 16 აპრილსაა გააფორმებული. იგივე ფაქტი შპს“ ბაბუტი XXI“-ს შემთხვევაშიც ფიქსირდება.
პროგრამის თანხები > ხელშეკრულების თანხებზე
მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მიერ დამტკიცებულ „სოფლის მხარდაჭერის პროგრამით“ გათვალსიწინებული სამუშოებისთვის გამოყოფილ თანხები არ ემთხვევა ფირმებთან გაფორმებულ ხელშეკრულებებში მითითებულ თანხებს.
კერძოდ, ხელშეკრულებების მიხედვით: შპს „ბაბუტი XXI“-ზე გასაცემი თანხის ოდენობა შეადგენს 71 504 ლარს, მაშინ როდესაც, პროგრამის მიხედვით, „ბაბუტი XXI“-ს გამოყოფილი აქვს 134 758 ლარი.
შპს „G.I.E“-ს, ხელშეკრულების ღირებულება 79 112 ლარია, მაგრამ პროგრამის  ფარგლებში ამ ფირმის მომსახურებისთვის გამოყოფილი თანხა თითქმის ორჯერ მეტია - 152 470 ლარი.
შპს „სარემონტო-სამშენებლო უბანისთვის“ კი, ხელშეკრულება უფრო მეტ თანხაზეა გაფორმებული (104 123 ლარი), ვიდრე პროგრამის მიხედვითაა გათვალისწინებული (85 690 ლარი).
როცა დუმბაძეს ამ განსხვავებებთან დაკავშირებით კმენტარი ვთხოვეთ მან მშენებლობისა და კეთილმოწყობის განყოფილების უფროსთან, ზურაბ შარაბიძესთან გადაგვამისამართა.
„გამოყოფილი თანხა არ ნიშნავს რომ ეს ობიექტისთვის კანონით დადგენილი თანხაა. შეუძლებელია ნახევარი იყოს ხელშეკრულებაში მითითებული. ეგ სხვაობა უნდა დაგრჩეთ, ანუ ფირმის მოგებაა. თქვენ რომ მაგ საქმეში იყოთ ჩახედული, გაიგებდით“.
ქობულეთის რაიონი
ხელვაჩაურის მუნუციპალიტეტისგან განსხვავებით, ქობულეთში სოფლის მხარდაჭერის პროგრამა, შედარებით გვიან დაიწყო. მუნიციპალიტეტის გამგებელი ვასილ თავართქილაძე ამას მარტივად ხსნის: „როცა დასაწყები იყო მაშინ დავიწყეთ“.
გამგეობის პრესცენტრის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ქობულეთის რაიონში 48 სოფელია. აქედან „სოფლის მხარდაჭერის პროგრამაში“ მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ შეტანილია 41 სოფელი, ხოლო საკრებულოს მიერ დამტკიცებულ პროგრამაში - 36 სოფელია.
„სოფლის მხარდაჭერის პროგრამისთვის“ გამოყოფილი თანხის ოდენობა, საკრებულოს მიერ მიღებულ განკარგულებით ცოტათი შემცირებულია... რაიონის მასშტაბით პროგრამის განსახორციელებლად მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით 534 830 ლარი გამოიყო. არადა საკრებულოს მიერ ამ პროგრამისთვის 524 830 ლარია დამტკიცებული.
ქობულეთის მუნიციპალიტეტში სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში სამუშაოები სულ ცხრა ფირმაზე გადანაწილდა. ეს ფირმები ერთ პირთან მოლაპარაკების გზით შეირჩა. გამგებელმა ვასილ თავართქილაძემ განგვიცხადა, რომ ფირმების შერჩევის ეს ფორმა პრემიერ მინისტრის განკარგულების საფუძველზე გამოიყენეს. ჩვენს კითხვაზე, რატომ აარჩიეს მაინცა და მაინც ეს ფირმები სამუშაოებისთვის კითხვითვე გვიპასუხა: „თქვენ, გამოძიებას ხომ არ აწარმოებთ?“
„ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვოს“ ქობულეთის მუნიციპალიტეტის მიერ მოწოდებულ მასალებში ისეთი ფირმები „აღმოვაჩინეთ“, რომლებთანაც გაფორმებული ხელშეკრულების ნომრები მითითებული არაა. გამგებელი ვასილ თავართქილაძე აღნიშნულს, ტექნიკური ხარვეზს უწოდებს. მისი განცხადებით, ხელშეკრულება ყველა ფირმასთან გაფორმებულია.
შესასრულებელ სამუშაოებში ძირითადად სოფლების ცენტრის და ყოფილი კლუბების  კეთილმოწყობა, ძველი მოსაცდელების რეაბილიტაცია და ახლების მოწყობაა შესული. ვასილ თავართქილაძის განცხადებით „ყველა სოფელში ჩატარდა სოფლის კრებები, სხვადასხვა კუთხიდან თავი მოუყარეს ისეთ ადამიანებს, ვინც მთლიანად გვარის სახელით ლაპარაკობდა, ამ შეხვედრების შედეგად გაიწერა სამუშაოების გეგმა“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, რაიონის მასშტაბით, რამდენიმე სოფლის მკვიდრს გაესაუბრა. „რაიმე კრების შესახებ ინფორმირებული არ ვყოფილვართ. არც კი ვიცოდით რა ხდებოდა. არც კი ვიცოდით თანხები თუ იყო გამოყოფილი ჩვენი სოფლისთვის. ჩვენთვის რომ ეკითხათ, პირველ რიგში, წყლის პრობლემის მოგვარებას ვითხოვდით“, - აცხადებენ სოფელ ალამბარის სოფლის მკვიდრები.
ჩვენ გამგებელს სოფელ ციხისძირში მთავარი საფიქრალზე, წყალმომარაგების პრობლემაზე ვესაუბრეთ, ვუთხარით, რომ ამ სოფლის მოსახლეობამ ჩვენი გამოკითხვის შედეგად მთავარ პრობლემად სწორედ წყალმომარაგების საკითხი დაასახელა. მუნიციპალიტეტის გამგებლმა გვითხრა, რომ ამაზე არაფერი იცოდა. მერე კი განგვიცხადა, რომ „მსგავს ფორმატში კითხვებს აღარ უპასუხებდა“. წერილობით მომმართეთ და წერილობითვე გიპასუხებთო.
ხელშეკრულების თანხები < პროგრამის თანხებზე
საკრებულოს მიერ დამტკიცებული „სოფლის მხარდაჭერის პროგრამით“ გათვალსიწინებული სამუშოებისთვის გამოყოფილ თანხები, ქობულეთის მაგალითზეც არ ემთხვევა ფირმებთან გაფორმებულ ხელშეკრულებებში მითითებულ თანხებს.
კერძოდ, ინდ. მეწარმე ჯუმბერ ჯინჭარაძესთან ხელშეკრულება  80 044 ლარზეა გაფორმებული, მაშინ როცა სამუშაოების ღირებულებამ 157 481 ლარი შეადგინა.
ინდ. მეწარმე მამია ცეცხლაძეს ხელშეკრულება 42 248 ლარზე აქვს გაფორმებული, ხოლო პროგრამის მიხედვით შესასრულებელი სამუშაოებისთვის გამოყოფილი თანხების ჯამი კი აქაც მეტია და 51 083 ლარს შეადგენს.
ინდ. მეწარმე ირაკლი ქათამაძისთვის პროგრამის მიხედვით 115 633 ლარი გამოიყო, მასთან ხელშეკრულება კი - 66 311 ლარზეა გაფორმებული.
ინდ. მეწარმე მერაბ ბოლქვაძესთან ხელშეკრულება 69 857 ლარზეა გაფორმებული, ხოლო პროგრამის მიხედვით, 105 917 ლარის სამუშაო უნდა შეასრულოს.

Program for the Support of Village Does Not Recognize Equality Mark
Phrase: Residents of Adjara Autonomous Republic are dissatisfied with the State Program for the Support of Village and they started demonstrations in front of the government building
Residents of Adjara Autonomous Republic are dissatisfied with the State Program for the Support of Village and they started demonstrations in front of the government building. “We are not going to keep silence any more. Why they do not do in our village what local residents need?” complained residents of the village of Achkvistavi.
How the priorities of the villages were clarified and what local residents really need; what funds were allocated for the program implementation and how the activities were shared – the Human Rights Center visited two districts of Adjara to get answers to these questions.
The Program for the Support of Village was launched based on the resolution N 35 of the Government of Georgia issued on January 20, 2009. 19 998 876 GEL was allocated for the program implementation. Officially, the program aims to develop the infrastructure of the village though village population complains nobody ever asked them what they need.
“They have made bus stop in the village but we had problems about drinking water. We have to fetch water from the distance of several hundreds of meters. Or, they could repair the road. Why should we need a bus stop that cost 3 100 or 3 500 GEL when we do not have road?” asked Rusiko Dzneladze, a resident of the village Chkhutuneti.
“They have not paved the road completely. They have only filled the holes and they claim the road was repaired. What is filling up of holes in their dictionary then? Where have they spent money? They should ask us what we needed and we could tell them. For example, everybody needs kindergarten. But nobody has ever inquired what local residents really needed,” said Asmat Beridze, a resident of the village of Salibauri.
Khelvachauri district
There are 78 villages in this district. Three of them were not included in the program. 681 018 GEL was allocated in the Khelvachauri district within the program. The municipality board hired 10 companies to carry out the entire work in 75 villages.
Repair works for the road and water-system was also mentioned in the list of scheduled activities; however, similar works shall be done within the Gasification Program. It is strange why the funds of the Program for the Support of Village were spent on the gasification problem because the president of Georgia had already promised locals to supply the villages with gas. District governor Teimuraz Dumbadze explained: “The local people requested to purchase pipes.”
Dumbadze also claims he often checked the ongoing work. “I gave remarks to several companies. They failed to employee proper worker. One of similar companies was Babuti XXI which did the work for the second time because of poor quality.” Tamaz Japaridze, director of the company “Babuti XXI” denied the accusations in his interview with the Human Rights Center.
The criteria of selecting the companies are also very interesting. Teimuraz Dumbadze tries to convince us once more that they had selected the companies based on their experience. However, our survey proves the opposite.
The Human Rights Center requested public information about the registration of five out of ten companies from the Batumi Tax Inspection. The provided information demonstrated that Company “Babuti XXI” was registered on April 11, 2008; “G.I.E. Ltd” was registered on February 18, 2009 that was one month after the government of Georgia announced the competition for program implementation.
By the way, several companies had purchased the equipment and other tools before the municipality board approved the program. For example, “Bakuri Factory for Construction Materials Ltd” purchased the equipment and tools 8 days before the program was approved on April 2 2009; the Khelvachauri municipality board approved the program on April 10.
Besides that, several companies started activities before they signed the agreement with Khelvachauri municipality board. For example, “Ilia Ltd” started the activities on April 13 and the agreement was signed on April 16. The same happened in the case of Babuti XXI Ltd.
Program Funds > on Agreement Funds
The funds allocated for the implementation of the Program for the Support of Village does not coincide with the funds indicated in the agreements with companies.
More precisely, according to the agreements Babuti XXI Ltd received 71 504 GEL while according to the program the Babuti XXI had to receive 134 758 GEL.
G.I.E Ltd received 79 112 GEL according to the agreement but according to the program they had to get double sum – 152 470 GEL.
However, “Reconstruction-Construction District Ltd” received more money according to the agreement (104 123 GEL) though the program envisaged only 85 690 GEL.
When the Human Rights Center asked Dumbadze to explain the misunderstanding in the funding he sent us to Zurab Sharabidze, head of Construction and Public Services and Amenities.
“The allocated funds do not mean that it is the estimated sum for particular entity. It is impossible that only half of allocated sum was mentioned in the agreement. The difference shall be a profit for the company…If you were more educated in this field, you could understand more.”
Kobuleti District
Unlike Khelvachauri district the State Program for the Support of Village started a bit later. Vasil Tavartkiladze, district governor, explained the fact very simply. “We started it in due time.”
According to the information provided by the press-center of the Kobuleti district administration there are 48 villages in the district. The district administration applied to the program for 41 villages but municipality board approved only 36 villages out of them.
The municipality board approved a bit smaller sum for the program implementation than it was allocated… According to the district administration 534 830 GEL was allocated for the purpose but the municipality board approved only 524 830 GEL.
Within the Program nine companies were selected to implement the activities. They were selected as a result of the negotiations with one person. District governor Vasil Tavartkiladze stated they used this form of selecting the companies based on the resolution of the prime-minister. We inquired why they had chosen those companies, he replied us in question. “Are you carrying out investigation?”
We could not find the registration numbers of the selected companies in the materials provided by the municipality of the Kobuleti district to the Human Rights Center. Governor Vasil Tavartkiladze said it was a technical error. According to him, the agreement was signed with all companies.
Basically, reconstruction of village centers and former clubs, old bus stops and constructing of new ones include the work implementations. According to Vasil Tavartkiladze, the meetings were held in each village. They invited people from different districts who spoke on behalf of the entire community. After these meetings the activities were scheduled.
The Human Rights Center talked to some villagers in the region. We were not informed about any meeting. We even did not know what was happening. We even did not know if money was allocated on our village. If they had asked us, we would have requested to resolve water problem”, stated the villagers of the village of Alambari.
We talked to the governor of the village of Tsikhisdziri about the main problem, water-supply. We told him the villagers complain about water-supply. The governor of the municipality told us he did not know anything about it. Then he said he would not answer any question because we had to send questions by ordinary mail and only afterwards he could answer our questions.
Agreement Funds < on Program Funds
According to the “Program for the Support of Village”, approved by the Municipality Board the allocated money does not coincide with money of signed agreement.
Agreement of the individual entrepreneur Jumber Jincharadze was signed for 80 044 GEL while the price of the implemented work is 157 481 GEL.
Agreement of the individual entrepreneur Mamia Tsetskhladze was signed for 42 248 GEL while the price of the implemented work is 51 083 GEL.
According to the program, 115 633 GEL was allocated for the individual entrepreneur Irakli Katamadze while the agreement was signed with him for 66 311 GEL.
The agreement of the individual entrepreneur Merab Bolkvadze was signed for 69 857 GEL while according to the program he has to do work for 105 917 GEL.