ტაქსის მძღოლების აქციაზე ოპოზიცია ინფორმაციას წინასწარ ფლობდა
დღეს თბილისში, რუსთაველის გამზირზე ტაქსის მძღოლების აქცია გაიმართა. ისინი რუსთაველის პროსპექტის საკნებისგან განთავისუფლებას ითხოვდნენ.
რუსთაველზე აქციის დაწყებისთანავე მივიდნენ ოპოზიციის წარმომადგენლები, რომლებმაც განაცხადეს, რომ ეს ხელისუფლებისგან დაგეგემილი პროვოკაცია იყო. „ესენი არიან სოდ-ის და კუდ-ის თანამშრომლები, რომლებიც პროვოკაციაზე მიდიან. მათ დაურიგეს ტაქსის ფირნიშები და ცდილობენ ტაქსის მძღოლებად წარმოაჩინონ“ - განაცხადა არასაპარლამენტო ოპოზიციის ლიდერმა ლევან გაჩეჩილაძემ.
საინტერესოა ისიც, რომ ოპოზიციის წარმომადგენლებმა აქციის დაწყებამდე იწინასწარმეტყველეს, რომ რუსთაველზე „უკმაყოფილო მძღოლები“ გამოჩნდებოდნენ. „ალიანსი საქართველოსთვის“ წევრი „ახალი მემარჯვენეებიდან“ ფიქრია ჩიხრაძე, აქციის დაწყებამდე დაახლოებით ერთი საათით ადრე აცხადებდა, რომ ხელისუფლება რუსთაველზე პროვოკაციას გეგმავდა.
მან განაცხადა, რომ საგანგებო სიტუაციების საქალაქო სამსახურის უფროსმა თემურ გიორგაძემ თანამშრომლები დაიბარა და პროვოკაცია დაგეგმა. „სამსახურის თანამშრომლებს დაურიგდათ ტაქსის ფირნიშები და ბენზინის ტალონები. დაიგეგმა, რომ ისინი მივლენ რუსთაველის გამზირზე საკნებში მყოფ ადამიანებთან, შევლენ მათთან კონფლიქტში და მოითხოვენ გზის გახსნას. ეს ნაცადი ხერხია, რომლის უკანაც დგანან სახელისუფლებო სტრუქტურები“ - განაცხადა ფიქრია ჩიხრაძემ.
ამ განცხადებას თემურ გიორგაძე გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ ფიქრია ჩიხრაძის განცხადება უბრალოდ სიცრუეა და მსგავსი არაფერი დაგეგმილა.
მართლაც ამ განცხადებების გაკეთების შემდეგ რუსთაველის გამზირზე ტაქსის მძღოლების აქცია დაიწყო. ისინი, როგორც უკვე აღვნიშნეთ რუსთაველის გამზირიდან საკნების აღებას ითხოვენ.

Opposition Parties Were Informed About the Rally of Taxi-Drivers in Advance
Today, taxi-drivers organized demonstration in Rustaveli Avenue in Tbilisi. They demanded to remove cells from the avenue.
Representatives of the opposition parties arrived in Rustaveli Avenue when the rally started. They said the authority had planned the provocation. “These people work at the Constitutional Security Department and Special Operative Department within the MIA who are provokers. Taxi-plates were distributed among them and now they pretend to be taxi-drivers,” said Levan Gachechiladze, a leader of the non-parliamentary opposition.
Besides that, opposition party members predicted that “unsatisfied taxi-drivers” will appear soon in Rustaveli Avenue. Pikria Chikhradze from the Alliance for Georgia stated one hour before the demonstration started that the government intended some provocation in Rustaveli Avenue.
According to her, Temur Giorgadze, head of City Department for Emergency Situations, invited the personnel to the meeting and planned the provocation. “Taxi-plates and petrol coupons were distributed among them. They had to approach the people living in the cells in Rustaveli Avenue, and to start some conflict with them; they had to demand the removal of cells. It is well-appropriated method of the governmental structures,” said Pikria Chikhradze.
Temur Giorgadze commented on the accusation and said the statement of Pikria Chikhradze was false and demonstration was not planned.
After Chikhradze made the statement taxi-drivers really started a rally in Rustaveli Avenue. They demanded removal of the cells from the avenue.