სააკაშვილის მოძველებული მატარებლები ბუფერული ზონის მოსახლეობას მძიმე დღეში აგდებს...
შიდა ქართლის მოსახლეობას იაფფასიანი მატარებლით მგზავრობა ყელში ამოადინეს. რამდენიმე ხნის წინ ბორჯომის სადგურზე პომპეზურად აღნიშნეს შიდა ქართლის მიმართულებით „ახალი“ მატარებლების გამოყოფა.
„ახალი მატარებლები“ ბოლო ორი დღეა მოძრაობის დროს მწყობრიდან გამოდიან.
პირველ ივლისს ბორჯომის ვაგზლიდან გასული მატარებელი, რომელსაც ხალხი თბილისიდან ნიქოზამდე უნდა ჩაეყვანა, დაუგეგმავად ჯერ მცხეთაში გაჩერდა, შემდეგ კი კასპში. მგზავრებით  გადავსებულ მატარებელს ე.წ. ბუქსირები გადაუხურდა და მცხეთას იქით გზის გაგრძელება ვეღარ შეძლო. მატარებლის მემანქანეებმა ცოტა ხანი მოიცადეს, მერე იფიქრეს, გზა ნელი სვლით გაეგრძელებინათ. ასე ღოღიალით მატარებელმა კასპამდე ჩააღწია თუმცა აქ საბოლოოდ დანებდა და გზის გაგრძელება ვეღარ შეძლო.
მგზავრებმა ვისაც თანხა ჰქონდათ, კასპიდან მიკროავტობუსები დაიქირავეს გორამდე. რაღა თქმა უნდა მატარებლის გამცილებლებსა და ზოგიერთ მგზავრს შორის შელაპარაკებაც მოხდა. მგზავრები იმ ერთი ლარის უკან დაბრუნებას ითხოვდნენ, რომელიც მგზავრობის საფასურად გადაახდევინეს, თუმცა გადახდილი თანხა მათთვის უკან არავინ დაუბრუნებია.
ამასობაში კასპის სადისპეჩერო სადგურის უფროსმა თბილისის დეპოს აცნობა, რომ მატარებელი მწყობრიდან გამოვიდა და მის ნაცვლად ახალი მატარებლის გამოშვება ითხოვა. ახალმა „ელექტრიჩკამ“ კასპამდე ღამის 22:30 საათზე ჩამოაღწია. ათეულობით ადამიანი თავისი ბარგით მეორე მატარებელში გადასხდა. ახალმა მატარებელმა გორამდე დარჩენილი გზის გავლას ძალიან დიდი ხანი მოანდომა, რადგან იძულებული იყო გზა დაეთმო თბილისიდან დასავლეთისკენ მიმავალი სატვირთო და ჩქაროსნულ მატარებლებისათვის.
„თბილისი-ნიქოზის“ მატარებელმა კასპის სადგური ზუსტად შუაღამისას დატოვა. ნიქოზის, შინდისის, ხეითის, ორთაშენის და ყოფილი ბუფერული ზონის მოსახლეობამ გორის სადგურს ღამის 00:30 საათზე ძლივძლივობით მიაღწია. გორიდან ნიქოზამდე მანძილის გავლას მატარებელმა დამატებით 2 საათი მოანდომა, რადგან ამ გზაზე რელსები მოძველებულია და „გადაღებილ“ მატარებელს მასზე მაღალი სიჩქარეების განვითარება უჭირს.
დანიშნულების ადგილზე გვიან ჩასული მატარებელი, თბილისის მიმართულებითაც, რაღა თქმა უნდა, გვიან დაიძრა. 2 ივლისს „ნიქოზი-თბილისის“ მიმართულებით მოძრავი მატარებელი დედაქალაქში 9 საათის ნაცვლად 12 საათზე ჩამოვიდა.
ანალოგიური შემთხვევა განმეორდა 2 ივლისსაც. მგზავრები ამბობენ, საღამოს 19 საათზე „ბორჯომის ვაგზლიდან“ ნიქოზის მიმართულებით გასული „ელექტრიჩკა“ მცხეთაში ისევ დაზიანდაო. თუკი წინა დღეს, დაზიანებულმა მატარებელმა კასპამდე ნელი სვლით მაინც ჩააღწია, ამჯერად გზის გაგრძელება ვეღარ შესძლო. ის მგზავრები ვისაც რამე გაეგებოდა ტექნიკისა, მატარებლის ,,ბუქსირი“-ს აპარატის გახსნა სცადეს, აინტერესებდათ რა იწვევდა „ბუქსირის“ გადახურებას.
მცხეთის სადგურის უფროსი აღელვებულ მოსახლეობას ვერ აწყნარებდა, რა ჩემი ბრალია, თუ ისევ ეს გაფუჭებული მატარებელი გამოუშვესო... იმის გამო რომ მცხეთა თბილისთან ახლოსაა, დამატებითი მატარებელი მალევე ჩავიდა „დაღლილი მატარებლის“ დასახმარებლად. მაგრამ დასახამრებლად მოსულ მატარებელში გადაბარგებულ მგზავრებს ამჯერადაც მოუხდათ ერთი საათით სადგურში გაჩერება. მგზავრები ელოდებოდნენ, როდის გაივლიდნენ დასავლეთისკენ მიმავალი ჩქაროსნული და სატვირთო მატარებლები. ხალხი ამბობს, ხელისუფლებას ურჩევნია „ძველი მატარებლების გადაღებვას თავი დაანებოს და მართლა ახალი მატარებლები შეიძინოს“.

Old Trains of Saakashvili Are Burden for the Population of Buffer Zone
On July 1, the train, which left Borjomi Railway Station for Nikozi village in former buffer zone, initially stopped in Mtskheta and then in Kaspi. The over-crowded train first had problems with so called tugs and could not continue the way after Mtskheta. Locomotive driver waited for a while and then decided to move on at a low speed. At such a speed they reached Kaspi late but there the train finally went wrong and could not move on.
Passengers, who had money on them, took mini-bus from Kaspi to Gori. Of course, there was argument between train-attendants and passengers; the passengers demanded 1 GEL back they had paid as transportation fee. However, nobody returned the money to them.
Meanwhile, the head of Control Office of the Kaspi Railway Station informed Tbilisi office that the train was out of order and demanded a new train instead. Alternative electric train arrived in Kaspi at 10:30 pm. Tens of passengers moved to another train together with their luggage. The new train arrived in Gori very late because it had to give a way to the trains running from Tbilisi to the West Georgia.
Tbilisi-Nikozi train left Kaspi Station at exactly mid-night. The residents of the villages of Nikozi, Shindisi, Kheiti, Ortasheni and former buffer zone arrived in Gori at 1:30 am. It took another 2 hours for the train to reach Nikozi from Gori because the rails are out-of-order on this part of the railway and train cannot move at high speed.
Of course, the train which arrived at the final destination late, started for Tbilisi late too and on July 2 Nikozi-Tbilisi arrived in the capital at 12:00 pm instead scheduled 9:00 am.
The same happened on July 2. Passengers say the train again went wrong in Mtskheta. Furthermore, the train could not continue the way from Mtskheta unlike the previous day. Passengers, who were aware of train equipment, tried to open a tug-apparatus to find out what was wrong with it.
Head of Mtskheta Railway Station could not calm down the population; he said it was not his fault that damaged train was sent from the capital. Since Mtskheta is close to Tbilisi the alternative train arrived soon. However, people had to wait for the start-off for one hour because they had to give a way to the express-trains traveling towards the west Georgia. People suggest the government to stop painting old trains and to purchase really new ones.