„სამეურვეო საბჭომ მხარი კორუფციას დაუჭირა“
საზოგადოებრივი მაუწყებლის ყოფილი გენერალური დირექტორის ლევან ყუბანეიშვილის თანამდებობიდან წასვლის მიზეზი საზოგადოებისთვის დღემდე უცნობია. პირველ არხს უკვე ჰყავს ახალი გენერალური დირექტორი გიორგი ჭანტურია. მან ფარული კენჭისყრით ჩატარებულ არჩევნებში საბჭოს  წევრთა 5 ხმა მიიღო. კონკურსში მონაწილე გიორგი კაჭარავას და ზვიად ქორიძეს ხმა საბჭოს არცერთი წევრისგან არ მიუღიათ.  ჩატარებულ არჩევნებზე გვესაუბრება ჟურნალისტი ზვიად ქორიძე.
- ბატონო ზვიად როგორ შეაფასებდით საზოაგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორის არჩევნებს?
იმედი მქონდა, რომ საბჭო ამჯერად მაინც იმოქმედებდა დამოუკიდებლად და იქნებოდა თავისუფალი ნებისმიერი ტიპის პოლიტიკური ზეწოლისაგან. ამისთვის კარგი ფონი იყო შექმნილი - ოპოზიცია ნაკლებად აქტიურობდა, არც ხელისუფლება ჩანდა აქტიურად. საჭოს წინაშე იდგა ძალიან კონკრეტული ამოცანა, მას მხარი ან ძველი სისტემისთვის  უნდა დაეჭირა ან არჩევანი ცვლილებების სასარგებლოდ გაეკეთებინა. ძველი სისტემის პირობებში ძალიან დაბალი იყო სარედაქციო დამოუკიდებლობის ხარისხი, იყო საკმაოდ მდარე ხარისხის და სამოქალაქო ღირებულებებისგან დაცლილი პროგრამირება, ამ სისტემაში საზოგადოებრივი მაუწყებელი პრაქტიკულად კორუფციაში იყო ჩაძირული. საბჭოს შეეძლო გაეკეთებინა არჩევანი ცვილებების სასარგებლოდ და ეთქვა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებელი მართლა უნდა გახდეს ძლიერი, საზოგადოების ნდობით აღჭურვილი ინსტიტუტი და ეს გაკეთდება მხოლოდ და მხოლოდ დამოუკიდებლობის პირობებში.
- ეს თქვენს პროგრამაშიც იყო აღნიშნული?
რა თქმა უნდა... სატელევიზიო დებატების დროს ბატონი გიორგი კაჭარავაც საუბრობდა თავის პრიორიტეტულ საკითხებზე, როგორიცაა ტელესერიალების წარმოება და ა. შ. უფრო მეტად ხაზს უსვამდა მომგებიანი პროდუქციის წარმოებას. ეს მოსაზრება პატივსაცემია, მაგრამ მას უნდა ჰქონოდა გააზრებული, რომ საუბარი იყო საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, რომელიც მხოლოდ მოგებაზე ორიენტირებული ტელევიზია არაა. ეს არის ტელევიზია, რომელიც ემსახურება საზოგადოებას და იგი  დაფინანსებას საზოგადოებისგან იღებს.
საბჭოს წინაშე იდგა პრინციპული პრინციპული არჩევანი და საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება. მან თქვა - მე მირჩევნია გიორგი ჭანტურია, ადამიანი, რომელიც აწარმოებს მდარე პროდუქციას, ადამიანი, რომელიც არღვევს კანონს და მონაწილეობს იმ სატენდერო კომისიაში, რომელიც ანაწილებს სატენდერო თანხებს სხვადასხვა გარე მწარმოებელი სტუდიებისთვის. მართალია 3 წლის წინ გია ჭანტურიამ გაწყვიტა ყოველგვარი ურთიერთობა და საქართველოს ანიმაციური სტუდიიდან თავისი წილი სხვა პირებს გადააბარა, მაგრამ მიუხედავად ამისა, გასული წლის ტენდერში ამ სტუდიამაც მოიგო რამოდენიმე პროექტი.
დებატების დროს მას პირდაპირ დავუსვი კითხვა, იზიარებს თუ არა ის პასუხისმგებლობას იმის გამო, რაც ამ არხზე ბოლო წლებში ხდებოდა, როცა ის ტელევიზიის დირექტორის მოადგილე იყო. მან განმარტა რომ პასუხისმგებლობას მხოლოდ იმ ნაწილში იღებს რომელიც მას ებარა. მაგრამ არ  შეიძლება ასე მარტივად შევხედოთ საკითხს, იმიტომ რომ, ტელევიზია არის კოლექტიური მმართველობის ორგანო. ამიტომაც ის ვერანაირად ვერ ჩამოიხსნის იმ პასუხისმგებლობას, რომლიც აკისრია. ამ პასუხისმგებლობის წილი სამეურვეო საბჭოზეც მოდის. რომ არა სამეურვეო საბჭოს ასეთი მორჩილი თანხმობა, ასეთი კეთილგანწყობა კორუფციის მიმართ, ალბათ ლევან ყუნბანეიშვილი და გია ჭანტურია ამას ვერ გაბედავდნენ. ეჭვი მაქვს, რომ ის 5 ხმა რომელიც გია ჭანტურიამ მიიღო საბჭოს 5 ყოფილ წევრს ეკუთვნის. რაც შეეხება 3 ახალ წევრს მათ მიიღეს ძალიან კომფორმისტული გადაწყვეტილება, როცა უარი თქვეს რომელიმე კანდიდატის სასარგებლოდ არჩევანის გაკეთებაზე. ასეთი უმოქმედობა ხანდახან მოქმედებაზე უფრო სახიფათოა.
- თქვენი აზრით, განხორციელდება თუ არა არხზე რეალური ცვლილებები?
მეეჭვება, რომ განხორციელდეს. მეტსაც გეტყვით, ეს საბჭო და მენეჯმენტი, გააგრძელებს იმავე საქმიანობას, რასაც საზოგადოებრივი მაუწყებელი ბოლო წელიწად-ნახევრის განმავლობაში ეწეოდა.
- თუ ფიქრობთ, რომ ლევან ყუბანეიშვილის გია ჭანტურიას შეცვლა მხოლოდ ფასადური მოვლენაა მაშინ რატომ გადადგა ლევან ყუბანეიშვილი?
მას ამის თაობაზე კომენტარი არ გაუკეთებია და ეს არის ძალიან ცუდი. ეს არის უპასუხისმგებლობა საზოგადოების წინაშე, ვინაიდან ის ანგარიშვალდებულია ყველა მოქალაქის მიმართ.
ფაქტი ერთია, ტელეკომპანია „იმედის“ დახურვაზე ძალიან დიდი თანხა დაიხარჯა. ეს არ იყო მხოლოდ ერთ ღამეში განხორციელებული აქცია, როცა ტელეკომპანიაში შეიჭრნენ და დაარბიეს. ეს იყო გრძელვადიანი პროექტი, რომელიც გარკვეული თანხა დაჯდა. ამ თანხამ, რომელიც გაურკვეველი შავი სალაროდან წამოვიდა, გაიარა „თიბისი ტვ“-ის სტუდიის სალარო და ამ ადამიანების დასაქმებაში, მაღალ ხელფასებში და ახალ სატელევიზიო პროექტებში დაიხარჯა. როცა გენერალურ დირაქტორად ლევან ყუბანეიშვილს ირჩევდნენ, განხორციელდა ერთი საინტერესო საკანონმდებლო ცვლილება. აქამდე საზოგადოებრივი მაუწყებელი ფინანსდებოდა მთლიანი შიდა ეროვნული პროდუქტის 0.15% ოდენობით. დღეს კი საზოგადოებრივი მაუწყებელი ფინანსდება ბიუჯეტიდან პირდაპირი დაფინანსების წესით. მართალია, 2008 წელს მთლიანი შიდა ეროვნული პროდუქტის 0,15 % შეადგენდა დაახლოებით 17 მილიონ ლარს, მაგრამ მთავრობამ გამოიჩინა კეთილი ნება და საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის 25 ნახევარი მილიონი ლარი გამოყო. ვფიქრობ, რომ 8 ნახევარი მილიონი, რომლითაც გაიზარდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის დაფინანსება 2009 წელს, ზუსტად ის თანხაა, რაც დაჯდა „იმედის“ დახურვა. ამიტომ სატენდერო თანხების 72% წავიდა საზოგადოებრივი მაუწყებლიდან „თიბისი ტვ“-ის სტუდიაში. მაგალითად, „დიდი ათეული“ და „ცხოვრება მშვენიერია“ ყოველგვარი ტენდერის გარეშე დაფინანსდა. ეს აშკარა კორუფციული ნიშნების შემცველი ფაქტია და სამეურვეო საბჭომ ამაზე თვალი დახუჭა. იგი პრაქტიკულად მიესალმა კორუფციას, აი ეს არის ყველაზე მანკიერი მოვლენა, რომელიც საზოგადოებრივ მაუწყებელში ბოლო დროს დაფიქსირებულა და საბჭომ სამწუხაროდ დღეს ამ პრაქტიკის გაგრძელებას დაუჭირა მხარი.

“Board of Trustees Voted for Corruption”
The Georgian society does not know why Levan Kubaneishvili left the position of Director-General of the Georgian Public Broadcastin.[the “GPB”]. The  GPB has a new Director-General now –Giorgi Chanturia. He received 5 votes from the Board of Trustees in a secret voting. Giorgi Kacharava and Zviad Koridze, two other candidates for the position, did not receive any votes. We have interviewed Zviad Koridze about the elections:
- Mr. Zviad what would you say about the election of the Director-General of GPB?
- I had hoped that the Board would have been free from political pressure and would have made an independent decision. It was the right time –neither the opposition nor the government was very active politically. The Board had a very simple task--it was to decide between the old system and changes. The old editorial staff was not quite independent; the programs were of low quality and were not relevant to the public. The Public Broadcasting was involved in corruption. The Board could have voted for changes and say that Public Broadcasting must become a truly strong institution that has theconfidence of the public.
- Was this mentioned in your program?
- Of course… Mr. Giorgi Kachara spoke about his priorities such as production of TV serials and so on. His priority was mostly production of commercial programs. I respect this idea but he should have realized that we are talking about the Public Broadcasting which is not oriented only to commercial projects. This is the TV station that serves the society and is financed by the society.
The Board had to make important decision.  The Board said –I prefer Giorgi Chanturia, a person who makes programs of low quality, violates the law and is a member of the tender commission that grants money to various studios outside the broadcasting. Even though Gia Chanturia gave away his share in a cartoon film production company 3 years ago his former studio won in several tenders in GPB last year.
During a debate I asked him if he takes responsibility for the developments in the GPB of recent years when he was Deputy Director-General. He says that he takes the responsibility for the aspects that fell under his responsibility. However, it is impossible to look at this issue so simply because a TV is an organization that is managed by a group. Therefore, he cannot duck from responsibility.  The Board of Trustees has its share of responsibility as well. Without the consent and good disposition toward corruption of the Board of Trustees, probably Levan Kubaneishvili and Gia Chanturia could not have dared so many things. I assume that the 5 old board members voted for Gia Chanturia and the 3 new ones made a very compromising decision when they refused to vote for any candidate. Such inaction is more dangerous than action.
- Do you think that real changes will be made in the GPB?
- I doubt that. I think the board and the administration will follow the policy that had been followed in the last year and a half.
- Then why do you think Levan Kubaneishvili resigned?
- He has not commented on his resignation and this is very bad. he had some accountability  to society.
It is the fact that a great amount of money was spent to close the TV Company “Imedi.” The decision to invade and raid the TV Company was not made that night. It was a long-term plan that cost a great amount of money. The money was obtained from a certain black cashbox which was transferred to the cashbox of the TBC TV Studio and was wasted on the employment of the people, on high salaries and new TV projects. When Levan Kubaneishvili, the former Director-General of the Public Broadcasting, was being elected,  a very interesting amendment to the Statute was made. Until then the Georgian Public Broadcasting had obtained 0.15% from the Common National Product but now it is financed directly from the State budget. In 2008 0.15% of the total common national product was 17 millions of GEL, but the Government turned out to be very kind and provided the TV Company with 25.5 millions of GEL. I think that the 8.5 millions of GEL which was distributed to the TV Company in 2009 was the exact amount of the money wasted for the closure of the TV Company “Imedi”. That’s why 72% of the money for the tenders was transferred to the TBC TV Studio. For an instance, the new TV program “Didi Ateuli” (Ten Great People) and “Life is Beautiful” were financed without holding any tender. Obviously, the fact is  this has the signs of  corruption and the Board of Trustees of the GPB did not do anything to prevent it. On the contrary, it welcomed  the corruption, so it is the most fallacious event which has taken place in the Public Broadcasting in the recent time. Unfortunately, today the Board of Trustees support carrying out the same policy.