სახელმწიფო „ოქრუაშვილის მონების“ წინააღმდეგ
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო კონტრაქტით გათვალისწინებული პირობების დარღვევის მიზეზით ასობით ყოფილ სამხედრო მოსამსახურეს სასამართლოში უჩივის. მოპასუხეთა სრულ უმრავლესობას ჯარში საკონტრაქტო სამსახურის დაწყების თაობაზე სამინისტროსთან ხელშეკრულება, ამჟამად ოპოზიციაში მყოფი ირაკლი ოქრუაშვილის თავდაცვის მინისტრობის დროს აქვს გაფორმებული. თავდაცვის სამინისტრო თითოეული ყოფილი სამხედრო მოსამსახურისგან, ჯარიმის სახით თანხის, პირგასამტეხლოს და ზიანის ანაზღაურებას ითხოვს, დაახლოებით, 30 ათასიდან 40 ათასამდე ლარის ოდენობით.
კაბალური პირობები
თავდაცვის მინისტრის ბრძანებით, მოქალაქესა და სამინისტროს შორის, სამხედრო ქვედანაყოფში სამხედრო სამსახურის გავლის შესახებ ხელშეკრულება 4 წლის ვადით იდება.
ხელშეკრულების მიხედვით, იმ შემთხვევაში, თუ სამხედრო მოსამსახურე თავისი სურვილით და სამინისტროსთან შეთანხმებით დატოვებს სამხედრო ძალებს, ვალდებულია ხელშეკრულების შეწყვეტიდან 10 დღის ვადაში, სამინისტროს ჯარიმის სახით აუნაზღაუროს ის ფულადი თანხები, რომელიც კონტრაქტის თანახმად მას შრომითი ხელშეკრულების ამოწურვამდე უნდა მიეღო. საინტერესო ისაა, რომ ეს წესი მოქმედებს ყველა ჯარისკაცზე, რომლებთანაც კონტრაქტი გაწყდება პირველი სამი თვის განმავლობაში ან ამ ვადის გასვლის შემდეგ, ან ხელშეკრულების მოქმედების განმავლობაში, ანუ პრაქტიკულად ნებისმიერ შემთხვევაში. ხელშეკრულებით იგივე ვალდებულება ეკისრება სამხედრო მოსამსახურეს მაშინაც, თუ იგი შექმნის პირობებს იმისათვის, რომ სამინისტრო იძულებული გახდეს მასთან ოთხწლიანი კონტრაქტი შეწყვიტოს. ამგვარ შემთხვევებში სამხედრო მოსამსახურის მიერ სამინისტროსთვის ფულადი თანხების ანაზღაურების წესი კონტრაქტით შემდეგნაირად არის დადგენილი:
ა. ერთი წლის სამსახურის გავლის შემდეგ, მომდევნო სამი წლის ხელფასის სახით, საშუალოდ 14 ათასი ლარის ოდენობით, რომელიც დაანგარიშებულ იქნება ბოლო თვის ხელფასის შესაბამისად.
ბ. 2 წლის სამსახურის გავლის შემდეგ, მომდევნო 2 წლის ხელფასის სახით, საშუალოდ 10 ათასი ლარის ოდენობით, რომელიც დაანგარიშებული იქნება ბოლო თვის ხელფასის შესაბამისად.
გ. 3 წლის სამსახურის გავლის შემდეგ, მომდევნო ერთი წლის ხელფასის სახით, საშუალოდ 5 ათასი ლარის ოდენობით, რომელიც დაანგარიშებული იქნება ბოლო თვის ხელფასის შესაბამისად.
ამავე ხელშეკრულების თანახმად, გათავისუფლების შემთხვევაში, სამხედრო მოსამსახურის მიერ აღნიშნული თანხების დადგენილ ვადებში დაფარვის ვალდებულების ვადის გადაცილებისას მითითებულ თანხებს დაერიცხება პირგასამტეხლო 0,2 პროცენტის ოდენობით, ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე. იმ შემთხვევაში კი, თუ სამხედრო მოსამსახურე ვერ ასრულებს აღნიშნული თანხების დადგენილ ვადებში დაფარვის ვალდებულებას, იგი კარგავს უფლებას დასაქმდეს საჯარო სამსახურში ან სახელმწიფოს კონტროლს ქვეშ არსებულ სამეწარმეო იურიდიულ პირებში შესაბამისი თანხების სამინისტროსთვის ანაზღაურებამდე. ხელშეკრულების 7.3 მუხლის მიხედვით, სამხედრო მოსამსახურე უპირობოდ აცხადებს, რომ ხელშეკრულებიდან გამომდინარე, დავების განხილვისას სადაო არ გახდება წინამდებარე მუხლში აღნიშნული თანხები და არანაირი დავა არ წარმოიშობა მის ირგვლივ.
ივანე სეფიაშვილის საქმე
ივანე სეფიაშვილმა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთან ოთხწლიანი კონტრაქტი 2005 წლის 8 ივლისს გააფორმა. ოჯახური პირობების გამო, სეფიაშვილმა სამხედრო სამსახურში მუშაობა ხელშეკრულების დადებიდან მხოლოდ 11 თვისა და 5 დღის განმავლობაში შეძლო.
„მამის გარდაცვალების გამო იძულებული გავხდი სახლში დავბრუნებულიყავი, რადგან ჩემი ორი მცირეწლოვანი ბავშვი და ოჯახი უყურადღებოდ დარჩა. სამხედრო სამსახურიდან თავდაცვის მინისტრის ბრძანებით 2006 წლის 27 ივნისს დამითხოვეს. სამი წლის განმავლობაში თავდაცვის სამინისტრო არაფერს მომდავებია. 2008 წლის აგვისტოში რეზერვისტის სტატუსით საომარ მოქმედებებშიც ვმონაწილეობდი. თავდაცვის სამინისტრომ სასამართლოს სარჩელით 2009 წლის მაისში მიმართა“, - აღნიშნავს ყოფილი სამხედრო მოსამსახურე.
თავდაცვის სამინისტრო სეფიაშვილის წინააღმდეგ გურჯაანის რაიონულ სასამართლოში შეტანილ სარჩელში განმარტავს, რომ მოპასუხე ივანე სეფიაშვილი სამხედრო სამსახურიდან ხელშეკრულების პირობების დარღვევით არის გათავისუფლებული. „მოპასუხესთან კონტრაქტი დადებული იყო ოთხი წლის ვადით, მან კი სამხედრო სამსახურში მხოლოდ 11 თვე და 5 დღე იმსახურა, რაც ჯარიმის ამოქმედების საფუძველია. მის მიერ თავდაცვის სამინისტროსთვის ასანაზღაურებელი თანხა შეადგენს 14 985 ლარს. გარდა ამისა, აღნიშნული თანხის დაფარვის ვალდებულების ვადის გადაცილების გამო მოცემულ თანხას უნდა დაერიცხოს პირგასამტეხლო 0,2 პროცენტის ოდენობით ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე და ასევე, სამინისტროს მიერ სეფიაშვილის მომზადებაზე დახარჯული თანხა, რომლის მოთხოვნაც გარანტირებულია კონტრაქტით და რაც შეადგენს 4 992 ლარს“, - ვკითხულობთ თავდაცვის სამინისტროს სარჩელში.
სასამართლო პროცესზე ივანე სეფიაშვილის წარმომადგენელმა განმარტა, რომ სამინისტროსა და სამხედრო მოსამსახურეს შორის დადებული ხელშეკრულების მიხედვით, სამსახურიდან წასვლის შემთხვევაში სამხედრო მოსამსახურისთვის ჯარიმის დაკისრება მინიმუმ ერთი წლის სამსახურის გავლის შემდეგ ხდება. ერთ წლამდე ხელშეკრულების პირობების დარღვევის შემთხვევაში კი კონტრაქტით პასუხისმგებლობა გათვალისწინებული არ არის. აქედან გამომდინარე, სასამართლომ თავდაცვის სამინისტროს სარჩელის დაკმაყოფილებაზე უარი უთხრა.
სარიდან მამისაშვილის საქმე
თავდაცვის სამინისტრო ჯარიმის სახით თანხის, პირგასამტეხლოს და ზიანის საკომპენსაციო თანხის ანაზრაურებას ედავება მოქალაქე სარიდან მამისაშვილსაც. თუ წინა შემთხვევაში ხელშეკრულება ერთ წლამდე მუშაობის პერიოდში სამსახურიდან წასვლისას პასუხისმგებლობას არ ითვალისწინებდა, სარიდან მამისაშვილის და სხვათა ხელშეკრულებებში სამინისტროს ცვლილებები აქვს შეტანილი. ხელშეკრულებას თან ერთვის დანართი კონტრაქტში დამატების შეტანის თაობაზე, სადაც სამხედრო მოსამსახურის პასუხისმგებლობის განსაკუთრებული პირობების მუხლის „ა“ ქვეპუნქტი შემდეგი რედაქციითაა ჩამოყალიბებული: „სამხედრო მოსამსახურე ვალდებულია ხელშეკრულების შეწყვეტიდან 10 დღის ვადაში სამინისტროს ჯარიმის სახით აუნაზღაუროს მასზე კონტრაქტით გათვალისწინებული ფულადი თანხები ერთ წლამდე და ერთი წლის სამსახურის გავლის შემდეგ“.
თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, სარიდან მამისაშვილმა სამინისტროსთან კონტრაქტი 2006 წლის 21 იანვარს გააფორმა, სამხედრო სამსახურიდან კი კონტრაქტის პირობების დარღვევით 2006 წლის 7 აგვისტოდან დაითხოვეს. თავდაცვის სამინისტრომ მამისაშვილის წინააღმდეგ სასამართლოს სარჩელით 2009 წლის 16 ივლისს მიმართა. სამინისტრო ყოფილი სამხედრო მოსამსახურისგან ჯარიმის სახით 26 068 ლარის და პირგასამტეხლოს - 22 664 ლარის ანაზღაურებას ითხოვს.
„სარიდან მამისაშვილის შეიარაღებული ძალებიდან დათხოვნის გამო საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მოუწია სხვა სამხედრო მოსამსახურესთან ახალი კონტრაქტის გაფორმება და მოპასუხეზე დახარჯული თანხის ხელახლა დახარჯვა ახალი სამხედრო მოსამსახურის სამხედრო მომზადების იმ დონემდე მისაღწევად, რაც ჰქონდა მოპასუხეს შეიარაღებული ძალების რიგებიდან დათხოვნისას“, - განაცხადა თავდაცვის სამინისტროს სასამართლოებთან ურთიერთობის სამმართველოს უფროსმა ვეფხია გრიგალაშვილმა.
სარიდან მამისაშვილის თქმით, სხვა სამხედრო მოსამსახურეების მსგავსად მანაც ხელშეკრულებას ხელი ისე მოაწერა, რომ პირობები არც წაუკითხავს. „შეიარაღებული ძალების რიგებში, საკონტრაქტო სამსახურში თავდაცვის მაშინდელი მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილის ბრძანებით ჩავირიცხე. იმავე რიცხვით ჩემთან დადებულ იქნა ხელშეკრულება, რომელიც მე არ წამიკითხავს. მხოლოდ ხელშეკრულების ბოლო გვერდზე მომაწერინეს ხელი. სამხედრო სამსახურიდან წასვლა ბავშვის ავადმყოფობამ მაიძულა. განცხადებით სამსახურის უფროსს მივმართე, რომელმაც ჩემი განცხადება დააკმაყოფილა. წარმოდგენა არ მქონდა, ამხელა ჯარიმას თუ დამაკისრებდნენ. სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანებაც მას შემდეგ ჩამბარდა, რაც სასამართლოდან სარჩელის ასლი მივიღე“, -  ამბობს ყოფილი სამხედრო მოსამსახურე.
სარიდან მამისაშვილის საქმეს გურჯაანის რაიონული სასამართლო განიხილავს.
„მინისტრის მონები“
თავდაცვის სამინისტროსა და სამხედრო მოსამსახურეებს შორის დადებულ ხელშეკრულებებში მოცემულ პირობებს იურისტი ლია ხუროშვილი მონურს უწოდებს. „კონტრაქტი შეიცავს ისეთ პირობებს, რაც აშკარად დისკრიმინაციულია და ეწინააღმდეგება მოქმედ კანონმდებლობას. მაგალითად, ხელშეკრულების 7.3 მუხლში კონტრაქტის პირობების დარღვევის გამო მოცემულია ძალზედ მაღალი საჯარიმო თანხა. ამასთან, ამავე მუხლით, სამხედრო მოსამსახურე უპირობოდ აცხადებს, რომ ხელშეკრულებიდან გამომდინარე, დავების განხილვისას სადაო არ გახდება წინამდებარე მუხლში აღნიშნული თანხები და არანაირი დავა არ წარმოიშობა მის ირგვლივ. აღნიშნული მუხლი პრაქტიკულად კრძალავს სამხედრო მოსამსახურემ იდაოს იმ მუხლის პირობებზე, რაც აშკარად კანონსაწინააღმდეგო დათქმაა, რადგან წინასწარ უარია გაცხადებული მართლმსაჯულების განხორციელებასა და სასამართლოს მეშვეობით თავის დაცვაზე. აღნიშნული კი ადამიანის ერთ-ერთი ძირითადი ფუნდამენტური უფლებაა, რომელიც საერთაშორისო აქტებთან ერთად, საქართველოს კონსტიტუციითაც არის აღიარებული. ამგვარი ხელშეკრულებებით სამხედრო მოსამსახურეები ფაქტობრივად მონებთან არიან გათანაბრებულები“ - აღნიშნავს იურისტი.
მისივე თქმით, მოცემულ შემთხვევებში საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო მოვალეობას არამართლზომიერად ახორციელებს: „ხელშეკრულება ითვალისწინებს პირგასამტეხლოს გადახდას ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე. სამინისტროს მხრიდან ადგილი აქვს ამ უფლების ბოროტად გამოყენებას, რადგან მან სარჩელით პრაქტიკულად 3 წლის შემდეგ მიმართა სასამართლოს. გამოდის, რომ სამინისტრო ელოდებოდა, როდის გაიზრდებოდა საჯარიმო თანხა 0,2 პროცენტის დარიცხვით“.

State against “Okruashvili’s Slaves”
The Ministry of Defense of Georgia sued hundreds of former soldiers alleging that they violated a term of the contract under which they served in the army. All these soldiers signed the contract when the Minister of Defense was Irakli Okruashvili who is in opposition to the current government of Georgia. The Ministry of Defense demands that former soldiers pay the liquidated damage specified in the contract which varies from 30 -40,000 US Dollars.Crushing Terms
According to the Ministry’s rule thecontract between the Ministry of Defense and a citizen who serves in the military detachment is for four years of service.
According to the contract terms when a soldier quits or leaves the army by agreement with the Ministry of Defense, he/she is obliged to pay liquidated damage which equals the salary the soldier would have received till the end of the contract. A soldier must pay the money within 10 days of having violated the contract. This rule covers all soldiers in almost all cases. A soldier also has to pay the liquidated damage if it is the Ministry of Defense that dimisses him. The contract prescribes the procedure for paying the liquidated damage:
a. If a soldier served under contract terms for more than one year but less than 2 years out of 4, he/she must pay the amount of money that equals the total of his/her 3-year salary which is approximately 14,000 GEL. The amount of money shall be calculated based on the last salary received.
b. If a military servant served 2 years but less than 3 years out of 4, he/she must pay the amount of money that equals the total of his/her 2 -year salary which is approximately 10 ,00 GEL. The amount of money shall be calculated based on the last salary received.
c. If a military servant served 3 years but less than 4 years out of 4, he/she must pay the amount of money that equals the total of his/her 1- year salary which is approximately 5,000 GEL. The amount of money shall be calculated based on the last salary received.
If a soldier does not pay the money in the prescribed period of time a late payment penalty of 0.2 % of the liquidated damage will be added for each day after the deadline. If a soldier is unable to pay the money in the prescribed period of time he will be barred from a job in a civil service or any enterprise which functions under the state control until he has paid the debt. According to Article 7.3 of the contract a soldier agrees that he will not dispute the amount of liquidated damage prescribed in the contract in case of any trial concerning the contract.
The Case of Ivane Sepiashvili
Ivane Sepiashvili signed a four-year contract with the Ministry of Defense on July 8, 2005. Sepiashvili served in the army for 11 months and 5 days but left due to his family related problems.
“I was forced to go back home because of the death of my father. I had to take care of my family. I was dismissed under the order of the Minister of Defense dated June 27, 2006. The Ministry did not demand any money for 3 years. I even served as a reservist during the August 2008 events. In May 2009 the Ministry of Defense sued me,” said the soldier..
The Ministry of Defense of Georgia filed the complaint against Ivane Sepiashvili in the Gurjaani District Court. The ministry explained to the court that Ivane Sepiashvili violated a contract term: “The defendant has a four-year contract with the Ministry of Defence. However, he served only 11 months and 5 days. Therefore, he must be obliged to pay the liquidated damage – 14, 985 GEL and 0.2 percent of liquidated damage as a late payment penalty for each day after the deadline. He must also reimburse the money that the Ministry spent for his training. The reimbursement of training expenses is prescribed by the contract and equals 4, 992 GEL,” reads the suit of the Ministry of Defense.
A representative of Ivane Sepiashvili explained at the trial that it was written in the contract between Ivane Sepiashvili and the ministry that he would be obliged to pay liquidated damage if he left the army after serving at least one year. The representative said that the contract did not prescribe paying damagesif the soldier served less than one year. The court did not grant the suit of the Ministry of Defense because Sepiashvili served less than one year under the contract.
The Case of Saridan Mamisashvili
Saridan Mamisashvili is another person the Ministry of Defence wants to pay liquidated damage for violating contract terms. The contracts the Ministry signed with Saridan and some other military servants prescribed that if they left the service after having served less than or more than one year or they would have to pay the liquidated damage. The contract of Saridan Mamisashvili and some other soldiers have an enclosed document which deals with an amendment to the contract. Subparagraph (a) of the article on specific terms of responsibility of a soldier reads as follows: “If a soldier has served one year or under the contract he/she is obliged to pay liquidated damage for violating the contract in 10 days after the violation of the contract.”
According to the Ministry of Defense Saridan Mamisashvili signed a contract with the Ministry on January 21, 2006. He was dismissed on August 7, 2006. The Ministry sued Mamishashvili on July 16, 2009 and demanded that he paid the liquidated damage. The Ministry demanded 26, 068 GEL and 22,664 GEL. The latter is the amount imposed for not having paid liquidated damage in the prescribed period.
“After having dismissed Saridan Mamisashvili, the Ministry had to hire another soldier, spend money on his training in order to upgrade his qualification to the level the defendant had when he was dismissed from the army,” said Vepkhia Grigalashvili, a head of Division on Relations with Courts within the Ministry of Defense.
Saridan Mamisashvili said that he signed the contract without having read the contract terms. “Irakli Okruashvili, the Minister of Defense of that time issued an order on my enrolling in the army. The same day when he issued the order I signed a contract but I did not read it. I had to leave the army because my child became ill. I wrote a letter on quitting the army to my chief and he granted my application on quitting. I had no idea that they would demandsuch a high liquidated damage. I received the letter of my chief granting my application toquit together with a copy of a court suit,” said the former soldier.
The Gurjaani District Court is adjudicating Saridan Mamishashvili’s case.
“A Minister’s Slaves”
Lia Khuroshvili, a lawyer, thinks that the terms of the contract between the Ministry of Defense and military servants are crushing. “Some contract terms are discriminatory and contradict the Georgian legislation. For instance, the amounts of liquidated damage prescibed in the Article 7.3 are very high. Also, the same article 7.3 prescribes that a soldier shall not dispute the amount of money he/she will have to pay as liquidated damage in case of any trial over the contract terms. Consequently, a soldier is deprived of the chance to appeal this particular article of the contract. This is a violation of one of the fundamental rights of a person to have the right to protect his/her interests in court. This right is prescribed by international acts and the Georgian Constitution. This term of the contract practically places soldier in the condition of a slave,” said the lawyer.
Lia Khuroshvili also said that in the above cases of the soldiers, the Ministry of Defense misused its authority: “The contract prescribes that the soldier must pay 02. % of the late payment fine each day the soldier delays to pay the damage. The ministry abused its right when it sued the military soldiers after 3 years of violating the contracts. I ASSUME, the ministry was waiting for the increase of the late payment penalty.”